بحث میکنیـــــم ...!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
بنا به پیشنهاد حمیدتکرو جون این تاپیک رو راه اندازی میکنیم تا محلی باشه برای بحثهای علمی و تجربی در حیطه دانش گیاهپزشکی، شاید بر علممان افزون شود و دریچه ی مغزمان راهی به سوی تفکر و تعقل بیابد، و آنگاه رستگار شویم.

امیدوارم شاهد مشارکت باشکوه همه دوستان عزیزم باشم. لطفا این حرف رو که من هنوز چیزی نمیدونم از ذهنتون پاک کنید و کوچکترین مسئله ای هم که به ذهنتون میرسه مطرح کنید شاید همون بتونه جرقه ای برای یک انفجار عظیم باشه!

Phyto

مدیر تالار
یه سوالی برام پیش اومده: میخوام بدونم آیا ممکنه جنسیت جنین حشرات بعد از تخمگذاری بنابه شرایطی تغییر بکنه؟ مثلا اگه دو دسته تخم از یه حشره بگیریم و تو شرایط مختلف نگهداری کنیم آیا جنسیت میتونه وابسته به شرایط متغیر باشه یا اینکه بعد از اینکه تخم گذاشته شد دیگه هرچی بوده همونه؟!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوالی برام پیش اومده: میخوام بدونم آیا ممکنه جنسیت جنین حشرات بعد از تخمگذاری بنابه شرایطی تغییر بکنه؟ مثلا اگه دو دسته تخم از یه حشره بگیریم و تو شرایط مختلف نگهداری کنیم آیا جنسیت میتونه وابسته به شرایط متغیر باشه یا اینکه بعد از اینکه تخم گذاشته شد دیگه هرچی بوده همونه؟!

مرسی ... یادته یه زمانی گفتم دوست دارم تاپیک بحث علمی ایجاد کنم ... منظورم یه چیزی تو همین مایه های سوال تو بود ...
داداشم من فقط نظرم رو میگم ... فقط بر اساس همین مطالعات کمی که داشتم (ممکنه ایرادهایی بر نظر من باشه)

فکر میکنم به طور یقین نمیتونیم بگیم هرچی بوده همونه! اما میتونیم با احتمال بالا بگیم هرچی باشه همونه.
نسبت جنسی تو حشرات معمولا 1 به 1 هست فقط تو حشرات پارازیتوئید و بکرزا این نسبت فرق میکنه ...
احتمال زیاد اگر قرار باشه مثلا حشره ای میزان نرزایی یا ماده زایی رو تغییر بده این عمل قبل از تخم گذاری و قبل از رشد جنین در مرحله باروری یا لقاح و قبل از بلاستولاسیون (تسهیم) انجام میشه ... یعنی حشره ماده بر اساس شرایط محیطی (مثل نور ... دما ... تغذیه و حتی رطوبت و میزبان مناسب و ...) تولیدمثلش به سمت نرزایی یا ماده زایی پیش میره ... چگونگی این عمل نتیجه فعالیت های هورمونی مثل سایر جانورانه ....
منظورم اینه که بلافاصله بعد از لقاح تعیین جنسیت پیرو ژنتیک زیگوته ... حالا اگر بیایم از تخم یک حشره در دو شرایط مختلف نگهداری کنیم بعید میدونم شرایط محیطی تاثیری روی تغییر جنسیت داشته باشه ...
اما از اونجایی که میدونم سوالت در مورد زنبورهای پارازیتوئیده:
اینو میتونم به طور یقین بگم هرچی بوده همونه ...
بعد از تفکرات فراوان این به ذهنم رسید ... که جوابش خیلی سادست
نرزایی تو زنبورهای پارازیتوئید نتیجه تخم لقاح نیافته است! یعنی هاپلوئید!
اگر لقاح صورت بگیره که میشه ماده ... یعنی همونی که تولید کننده عوامل بیولوژیک دوست داره ... اما اگه لقاح صورت نگیره میشه هاپلوئید (جنس نر) یعنی تولید کننده عوامل بیولوژیک ضرر میکنه ...

(اگر جایی نامفهومه جور دیگه توضیح بدم؟)

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس جنسیت رو ژنتیک تعیین میکنه نه شرایط محیطی!

این توضیحات مربوط به کل حشرات میشه: (برای اطلاعات عمومی)

شرایط محیطی چطور میتونه روی زندگی حشرات تاثیر بزاره؟
شرایط محیطی (خوب یا بد) نتیجه اون میشه پیامهایی برای حشره و مغز حشره اونو تجزیه و تحلیل میکنه
بعد نتیجه تجزیه و تحلیل میشه ترشح یه سری هورمون در بدن که نتیجه ترشح هورمون هم میشه واکنش حشره!

حالا این واکنش میتونه فرار از دشمن باشه ... حمایت از نوزاد باشه یا حتی دیاپوز حشره باشه ...
چندتا حشره شناس هم اومدن روی ترشح هورمونها روی تعیین جنسیت کار کردن اما به نتیجه مطلوبی نرسیدن ... فقط یک هورمون کشف شده بنام آندروژنیک که احتمال دادن تاثیری روی تغییر و تعیین جنسیت داشته باشه اونم فقط تو کرم شب تاب ...

Phyto

مدیر تالار
پس بنابراین جنسیت تنها تابع ژنتیکه و تاثیر سایر عوامل بیرونی بر تخمی که گذاشته شده منتفیه! نظر خودمم همینه :)
بذار یه چیز دیگه مطرح کنم. من به مسئله ای برخوردم که تخمهایی که در اختیار زنبورها قرار میدیم برای پارازیت درصورتی که تازه باشه، نسبت نرها به ماده های نسل خروجی از حالتی که تخمهای مونده (برای مدتی در سردخانه نگهداری شده) در اختیارش بذاریم کمتره! در صورتی که فرض بر عدم تغییر جنیست جنین باشه، چه توجیهی برای این مسئله میشه گفت؟ مگه جفتگیری زنبورها قبل از رسیدن به تخم میزبان صورت نمیگیره؟ پس نباید اختلافی تو این قضیه مشاهده بشه ...!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس بنابراین جنسیت تنها تابع ژنتیکه و تاثیر سایر عوامل بیرونی بر تخمی که گذاشته شده منتفیه! نظر خودمم همینه :)
بذار یه چیز دیگه مطرح کنم. من به مسئله ای برخوردم که تخمهایی که در اختیار زنبورها قرار میدیم برای پارازیت درصورتی که تازه باشه، نسبت نرها به ماده های نسل خروجی از حالتی که تخمهای مونده (برای مدتی در سردخانه نگهداری شده) در اختیارش بذاریم کمتره! در صورتی که فرض بر عدم تغییر جنیست جنین باشه، چه توجیهی برای این مسئله میشه گفت؟ مگه جفتگیری زنبورها قبل از رسیدن به تخم میزبان صورت نمیگیره؟ پس نباید اختلافی تو این قضیه مشاهده بشه ...!

جمله اولت خب درسته ... منم موافقم
اما توی نکته ات برای خودم یه سوال پیش اومده که حتما برای رفع ابهام خودم شب که سرم خلوت شد باید روش بیشتر فکر کنم! بعد نتیجه رو اعلام کنم!
اما توجیه مسئله شما:
خب طبیعیه دیگه وقتی تخم تازه برای زنبور بزاری نسبت حشرات ماده بالا میره و بیشتر زنبورهای نسل بعدی ماده اند و همین برای تولید کننده مناسبه ...
توی توضیحات بالا هم گفتم نسبت جنسی بسته به شرایط محیطی میتونه تغییر کنه و ... (تخم تازه رو بگیریم تخمی که بوی مطلوب میده و تخم کهنه رو بگیریم تخمی که بوی نامطلوب میده)

زمانی که تخم تازه برای زنبور وجود داشته باشه زنبور متوجه میشه که میتونه جمعیت بیشتری رو ایجاد کنه ... که فکر میکنم از طریق بوی متصاعد شده از تخم میزبان باشه ... بوی مطلوب باعث میشه مکانیزم فیزیولوژی حشره و ترشحات هورمونهای درون ریز حشره به سمتی بره که حشره ماده تخم های بارور تولید کنه ... چون این امر برای حفظ بقای زنبور مناسبه ...
به عبارت دیگه انرژی ای که زنبور بالغ مادهه برای بارور کردن تخم های خودش صرف میکنه هدر نمیره و نسل پرجمعیتی رو ایجاد میکنه که میدونه تخم تازه برای اون نسل بعد خودش هم هست!

بوی نامطلوب تخم میزبان هم باعث میشه مکانیزم فیزیولوژی حشره و ترشحات هورمونها به سمتی بره که حشره ماده از نرخ باروری تخم هاش کم کنه و تخم های غیر بارور (هاپلوئید) تولید کنه ... چون احتمال میده که نسل بعدی با میزبان مناسبی روبرو نمیشه و دلیلی نداره جمعیت نسل بعد رو به سمت ماده زایی سوق بده ... به عبارتی هدررفت انرژی رو کم میکنه! در صورتی که حتما بقاش رو حفظ خواهد کرد ...

گرفتی مطلب رو؟

اما سوالی که برای خودم ایجاد شد اینه:
چه میزان از زنبورها قبل از تخم گذاری جفتگیری میکنن!؟
چرا اینو پرسیدم چون زنبور ماده میتونه بدون جنس مخالف هم تولید مثل کنه دیگه (بکرزایی) و توی این شرایط میتونه ماده زایی داشته باشه دیگه (تخم خودش رو خودش بارور میکنه)

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز

بازم کوتاه منظورم رو برسونم:
فرض یا یقین (البته در زنبورها) بر عدم تغییر جنسیت جنین هست!
توجیه مسئله هم این میشه که: ماده بودن یا نر بودن قبل از لقاح صورت میگیره ... یعنی قبل از جفتگیری یا لقاح حشرات بالغ متوجه میشن که بهتره تخم دیپلوئید تولید کنن یا هاپلوئید ....
شرایط میزبان به حشره ماده میفهمونه که جفتگیری بکنه یا نه! تخم خودش رو بارور بکنه یا نه!
یادمون باشه تنظیم همه این کارها رو هورمونها توی بدن زنبور انجام میده!

Phyto

مدیر تالار
منظورت اینه که اینطور نیست که حشره جفتگیری کرده حتما ماده میزاد حشره جفتگیری نکرده نر ؟!
یعنی خودش (بر اساس ترشحات هورمونی ناشی از عوامل خارجی) میتونه انتخاب کنه که نر بزاد یا ماده؟ صرفنظر از اینکه جفتگیری کرده باشه یا نه؟!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورت اینه که اینطور نیست که حشره جفتگیری کرده حتما ماده میزاد حشره جفتگیری نکرده نر ؟!
یعنی خودش (بر اساس ترشحات هورمونی ناشی از عوامل خارجی) میتونه انتخاب کنه که نر بزاد یا ماده؟ صرفنظر از اینکه جفتگیری کرده باشه یا نه؟!

سوال اول:
بله
...
اما یه نکته که جمله ات رو کاملتر کنه:
میزان جفتگیری زنبورها رو من نمیدونم چقدره و چه میزان انجام میشه و چقدر لازمه که انجام بشه!
اما میدونم که زنبور ماده چه جفتگیری بکنه چه نکنه اگر بخواد ماده بزاد خودش تخم خودش رو بارور میکنه و اگر بخواد نر بزاد تخم خودش رو بارور نمیکنه ...
(حتما روشش رو که میدونید چی با چی لقاح پیدا میکنه)
برای تولید نر:
اگر جفتگیری نکنه و خودش هم تخم خودش رو تلقیح نکنه یعنی تخم هاپلوئید بده بیرون حشره نر خواهد بود با ژنتیک مادری!
برای تولید ماده:
حتما باید لقاح صورت بگیره یعنی تخم دیپلوئید تولید بشه چه جفتگیری بکنه و چه نکنه! و اگر جفتگیری کرد دلیل بر این نمیشه که تخم ها دیپلوئید اند ... چون تلقیح دست حشره ماده است.

سوال دوم و سوم:
بله.

رضا اين همون سوالي نيس كه يه هفته قبل پرسيدي؟ پس اينجا چه كار ميكنه؟
هنوز جواب نگرفتي داداش؟

تاپیک باحالیه انصافا ... حال میده
دستش درد نکنه رضا ... من یواش یواش دیگه نیستم بچه ها حتما شرکت کنن
حتی با نظر اشتباه ...

Phyto

مدیر تالار
لازم شد یه سری آزمایشات تکمیلی انجام بدم!

با این حساب اصلا چه نیازی هست که جفتگیری بکنه؟ اصلا چه نیازی به جنس نر هست این وسط؟ واسه تنوعه؟!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
لازم شد یه سری آزمایشات تکمیلی انجام بدم!
با این حساب اصلا چه نیازی هست که جفتگیری بکنه؟ اصلا چه نیازی به جنس نر هست این وسط؟ واسه تنوعه؟!

من فکر میکنم واسه تنوعه!
اینا سوالاتیه که با اولین سوالت واسه من ایجاد شد ... متاسفانه نتونستم دنبالش برم ...
کتابمم به این و اون قرض دادم (برنمیدارن بیارن)
فکر میکنم جفتگیری با نر گاها برای تبادل ژنتیکه که ژنوم ثابت نمونه و تنوع افزایش پیدا کنه! چون هرچی تنوع بیشتر بشه بقای حشره هم بیشتره ...

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام منم تا اونجا که یادم میاد زنبور ملکه معمولا خودباروری میکنه و به ندرت با زنبورای نر جفت گیری انجام میده

از طرفی تا اونجا که یادمه کروموزومای ملکه 2n هست ولی نر ها n هستند بنابرین خودلقاحی باید باعث تولید موجود نر بشه

نمیدونم درسته یا نه چون سه سال پیش ژنتیک خوندم تقریبا همش یادم رفته :redface:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام منم تا اونجا که یادم میاد زنبور ملکه معمولا خودباروری میکنه و به ندرت با زنبورای نر جفت گیری انجام میده

از طرفی تا اونجا که یادمه کروموزومای ملکه 2n هست ولی نر ها n هستند بنابرین خودلقاحی باید باعث تولید موجود نر بشه

نمیدونم درسته یا نه چون سه سال پیش ژنتیک خوندم تقریبا همش یادم رفته :redface:

درسته فقط خودلقاحی باعث تولید ماده میشه ... اینو اشتباه تایپ کردید ...

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته فقط خودلقاحی باعث تولید ماده میشه ... اینو اشتباه تایپ کردید ...

نه دیگه ! تولید جنس ماده خیلی کم و در حد انگشت شمار مورد نیازه چون همشون ملکه میشن

به احتمال زیاد حاصل خودلقاحی یک فرزند هاپلوئید خواهد بود تا نر باشه

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه دیگه ! تولید جنس ماده خیلی کم و در حد انگشت شمار مورد نیازه چون همشون ملکه میشن

به احتمال زیاد حاصل خودلقاحی یک فرزند هاپلوئید خواهد بود تا نر باشه

خب اول باید عرض کنم که زنبورهایی که مورد صحبت ما بود زنبورهای پارازیتوئید بودن ... این زنبورها با زنبورهای عسل و یا حشراتی که زندگی اجتماعی دارند از نظر زیست شناسی متفاوتند ...
زیاد وارد تفاوت ها نمیشیم ...
اما زنبور کارگر و زنبور ملکه هر دو جنسیتشون ماده است. و هر دو از تخمی که تلقیح بشه بوجود میان ... وقتی واژه لقاح اومد رو کار یعنی دیپلوئید
لقاح بین n و n که میشه 2n (دیپلوئید)
به هر حال حاصل خود لقاحی یا دگرلقاحی فرقی نمیکنه نتیجه دیپلوئیده ...
تولید مثل ماده زیاده و همشون ملکه نمیشن ... فرق بین ملکه و زنبور کارگر که هر دوشون ماده اند رژیم غذایی اوناست! یکی خوب میخوره میشه ملکه یکی ضعیف میخوده و میشه کارگر ...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
و نکته ای که یادم رفت
تولید نر هم حاصل عدم لقاحه ... تخم ملکه تلقیح نشه و خارج بشه تبدیل به جنس نر میشه ...

و یه نکته دیگه برای سایر دوستان:
یه تفاوتی بین ماده زایی زنبور عسل و زنبور پارازیتوئید اینه که:
زنبور عسل حتما جفتگیری میکنه و اسپرم نر رو ذخیره میکنه بعد لقاح بین اسپرم و تخم خودش رو خودش تعیین میکنه که اگر انجام بشه ماده (دیپلوئید)بوجود میاد.
زنبور پارازیتوئید اگر جفتگیری نکنه و بخواد ماده بزاد تخم خودش رو با گویچه های قطبی حاصل از تقسیم میوز رو با تخم اصلی تلقیح میکنه و ماده (دیپلوئید)بوجود میاد.

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
و نکته ای که یادم رفت
تولید نر هم حاصل عدم لقاحه ... تخم ملکه تلقیح نشه و خارج بشه تبدیل به جنس نر میشه ...

زنبور عسل حتما جفتگیری میکنه و اسپرم نر رو ذخیره میکنه بعد لقاح بین اسپرم و تخم خودش رو خودش تعیین میکنه که اگر انجام بشه ماده (دیپلوئید)بوجود میاد.
زنبور پارازیتوئید اگر جفتگیری نکنه و بخواد ماده بزاد تخم خودش رو با گویچه های قطبی حاصل از تقسیم میوز رو با تخم اصلی تلقیح میکنه و ماده (دیپلوئید)بوجود میاد.

مرسی از مطالب مفیدتون ;)

راستش من پستای قبلی رو با دقت نخونده بودم :redface:

Phyto

مدیر تالار

این اصلا به ذهنم نمیرسید! خیلی نکته جالبیه! فقط یه سوال کوچولو پیش اومد برام: چه زمانی کار لقاح رو انجام میده؟ همون موقعی که میخواد تخمشو بارگذاری کنه؟
این اسپرمی که از نر میگیره ذخیره میکنه تاریخ مصرف نداره؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
این اصلا به ذهنم نمیرسید! خیلی نکته جالبیه! فقط یه سوال کوچولو پیش اومد برام: چه زمانی کار لقاح رو انجام میده؟ همون موقعی که میخواد تخمشو بارگذاری کنه؟
این اسپرمی که از نر میگیره ذخیره میکنه تاریخ مصرف نداره؟

رضا سوالت در مورد زنبور عسله احتمال زیاد پس من در اون مورد میجوابم:
بله زمانی که میخواد بارگذاری کنه ... من الان حضور ذهن ندارم اسم اعضای داخلی رو عنوان کنم ... میتونم اینطوری بگم که توی مسیر عبور تخم زنبور ملکه محلی وجود داره که کیسه ذخیره اسپرم به اونجا راه داره ... باز یا بسته شدنش رو زنبور کنترل میکنه (یعنی همون نتیجه ترشحات هورمونی) اگر باز بشه اسپرماتوزوئیدها به تعدادی خارج میشن و با تخم ترکیب میشن و در ادامه مسیر زیگوت بوجود میاد و خارج میشه ...
سیستمش کاملش مکانیزه است!
مطمئنا باید تاریخ مصرف داشته باشه اما طبیعتا زنبور ملکه توی کیسه ذخیره اسپرم با موادی از اونا نگهداری میکنه تا برای مدتی سالم و زنده بمونن
اما تاریخ انقضاش رو نمیدونم! :D (شاید چندین ماه باشه)

Phyto

مدیر تالار
یه سوال دیگه. این بار به طور ویژه درباره سن گندم و زنبور پارازیتوئید تریسولکوس! هرچند ممکنه این بحث درباره سایر عوامل کنترل بیولوژیک هم قابل بسط باشه... من جایی دیدم که حضور زنبورها دوتا اثر کنترلی داره، یکیش که همون تاثیر مستقیم بخاطر پارازیت کردن تخم آفت هست، مورد دوم به هم زدن تقارن زمانی خطرناکترین مرحله سن با حساسترین مرحله گندم هست! کی میتونه در این مورد توضیح بده؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه. این بار به طور ویژه درباره سن گندم و زنبور پارازیتوئید تریسولکوس! هرچند ممکنه این بحث درباره سایر عوامل کنترل بیولوژیک هم قابل بسط باشه... من جایی دیدم که حضور زنبورها دوتا اثر کنترلی داره، یکیش که همون تاثیر مستقیم بخاطر پارازیت کردن تخم آفت هست، مورد دوم به هم زدن تقارن زمانی خطرناکترین مرحله سن با حساسترین مرحله گندم هست! کی میتونه در این مورد توضیح بده؟

رضا جان دمت گرم یه تنفس بده!
والا روی این جمله ات که قرمزش کردم زیاد با مسائلی برخورد نکردم لازمه که مقداری بیشتر روشنش کنی!
تاثیر مستقیم رو که داره که اینو همه هم میدونن ...
اما تاثیر دوم یه جوریه برام :
اگر بخواد تقارن زمانی رو برهم بزنه مثلا باید با فاصله انداختن بین دوره های رشد و نمو این کار رو انجام بده! اما تخمی که تریسولکوس پارازیت میکنه خب از بین میره و جمعیت رو کاهش میده ...
پس اگر بخواد تاثیری روی برهم زدن تقارن زمانی داشته باشه باید در راستای کاهش جمعیت باشه ...

منظورم اینه که با کاهش جمعیت سن این برهم زدن تقارن زمانی که فرمودی رخ میده (این برداشت منه)

بدبختی اینجاست که 6 دلیل زمان ریزش سن، زمان تخم گذاری سن، نوع ارقام کشت شده ، شرایط منطقه، زمان کاشت و دیم یا غیر دیم بودن روی میزان خسارت سن گندم به گندم و جو تاثیر میزاره ... مثلا تو یه منطقه تراکم اقتصادی سن مادر 2 تاست تو یه جا 4 تاست!
اصلا خیلی پیچیده است!

رضا جان کمی قضیه رو روشن تر کن مرسی!

Phyto

مدیر تالار
به نظرم کاهش جمعیت تاثیر چندانی روی تقارن زمانی مراحل رشدی گندم و سن نداشته باشه، موضوع چیز دیگس!
خب برای اینکه این مسئله کامل روشن بشه لازمه که اول از مراحل رشد گندم و بعدش هم از بیولوژی و تا حدودی اتولوژی سن آگاهی داشته باشیم. بعدشم بریم سراغ این زنبور بلا گرفته!
کم کم همینا رو توضیح بده شاید به یه جایی رسیدیم!! :D
نمیدونم بقیه گیاهپزشکای باشگاه کجان! از بقیه رشته ها هم اگه کسی شرکت کنه مایه مسرت ما خواهد بود...
میدونیم که خسارت عمده سن تو دوتا مرحله هست، یکی سن مادر که بعد از زمستان گذرانی به سمت مزارع ریزش میکنه، دوم پوره هایی که از تخمگذاری این مادر زحمتکش حاصل میشن... خب اینا چجوری به گندم خسارت میزنن؟ چی میشه اگه ریزش یا پوره یه کمی عقب جلو بشه؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم کاهش جمعیت تاثیر چندانی روی تقارن زمانی مراحل رشدی گندم و سن نداشته باشه، موضوع چیز دیگس!
خب برای اینکه این مسئله کامل روشن بشه لازمه که اول از مراحل رشد گندم و بعدش هم از بیولوژی و تا حدودی اتولوژی سن آگاهی داشته باشیم. بعدشم بریم سراغ این زنبور بلا گرفته!
کم کم همینا رو توضیح بده شاید به یه جایی رسیدیم!! :D
نمیدونم بقیه گیاهپزشکای باشگاه کجان! از بقیه رشته ها هم اگه کسی شرکت کنه مایه مسرت ما خواهد بود...
میدونیم که خسارت عمده سن تو دوتا مرحله هست، یکی سن مادر که بعد از زمستان گذرانی به سمت مزارع ریزش میکنه، دوم پوره هایی که از تخمگذاری این مادر زحمتکش حاصل میشن... خب اینا چجوری به گندم خسارت میزنن؟ چی میشه اگه ریزش یا پوره یه کمی عقب جلو بشه؟

عذرخواهی میکنم من توضیح بدم! ؟
خودش که یه روز کار داره بابا بیخیال!

نحوه خسارت رو من میگم:
خسارت سن مادر کمی صورت میگیره ... اما خسارت نسل اول (پوره ها و حشرات کامل نسل اول) هم کمی هم کیفی ... کیفی بخاطر خسارتیه که به بذر (تغذیه از بذر) انجام میشه ...
ریزش سن مادر میتونهموقع پنجه زنی گندم باشه اما تو منطقه ما معمولا بعد از زمان پنجچه زنیه ... (اینا همه بستگی داره که اولا گندم پاییزه داشته باشیم یا اینکه زمان کاشتمون کی باشه) پس یه قانون ثابت نداریم.
معمولا اگر ریزش با پنجه زنی اتفاق بیوفته سن مادر بیشتر از جوانه مرکزی تغذیه میکنه ... که میتونه زردی و پژمردگی رو بدنبال داشته باشه ...
زمانی که گندم خوشه میده بیشترین تغذیه متوجه خوشه ها میشه (خسارت کیفی و کمی) ...

sahar91

عضو جدید
منم طبق معمول یه سوال از کنه به ذهنم رسیده!عده ای از کنه های شکارگر هستن که مگس رو شکار میکنن میخواستم بدونم کنه چطور میتونه 1مگس رو که اینقدر حواسش به اطرافش هست و زود پرواز میکنه شکار کنه؟

Phyto

مدیر تالار
آفرین! منظورم در همین حد بود که نکته ها رو بگی نه همشو... :D
پس منظورت اینه که خسارت پوره مهمتره، درواقع تغذیه ای که از خوشه گندم میشه غیر قابل جبرانه!
نگفتی سن چندم پورگی؟ البته حالا اینش زیاد مهم نیس!
میدونیم که تریسولکوس هم از همون زمان ریزش تو مزارع وجود داره، پس میتونه از همون اول شروع به پارازیت کنه.
تخمهایی که پارازیت میشه دیگه سن ازش خارج نمیشه، تخمهایی که پارازیت هم نمیشه خب طبق همون زمانبندی طبیعی خودش تبدیل به پوره میشه! درسته؟
خب پس زنبور چطور تقارن مراحل حساس گندم با خطرناک سن رو به هم بزنه؟!!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
آفرین! منظورم در همین حد بود که نکته ها رو بگی نه همشو... :D
پس منظورت اینه که خسارت پوره مهمتره، درواقع تغذیه ای که از خوشه گندم میشه غیر قابل جبرانه!
نگفتی سن چندم پورگی؟ البته حالا اینش زیاد مهم نیس!
میدونیم که تریسولکوس هم از همون زمان ریزش تو مزارع وجود داره، پس میتونه از همون اول شروع به پارازیت کنه.
تخمهایی که پارازیت میشه دیگه سن ازش خارج نمیشه، تخمهایی که پارازیت هم نمیشه خب طبق همون زمانبندی طبیعی خودش تبدیل به پوره میشه! درسته؟
خب پس زنبور چطور تقارن مراحل حساس گندم با خطرناک سن رو به هم بزنه؟!!

اگر اشتباه نکنم تغذیه از سن سوم شروع میشه
بله درسته ...
بزنه یا میزنه؟
:D
اگه بزنه: هر جور دوست داره بزنه ...
اگه میزنه: بازم میگم با کاهش جمعیت!

اگر هم فاصله بندازه زمانی که پوره یا سن بخواد از دانه تغذیه کنه باید دانه رشد خودش رو کرده باشه ... (هنوز یه ابهامی تو ذهنم هست)

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم طبق معمول یه سوال از کنه به ذهنم رسیده!عده ای از کنه های شکارگر هستن که مگس رو شکار میکنن میخواستم بدونم کنه چطور میتونه 1مگس رو که اینقدر حواسش به اطرافش هست و زود پرواز میکنه شکار کنه؟

سحر جان میشه بگی اسم اون مگس و اون کنه چیه؟
با توجه به اینکه توی طبیعت دست بالا دست زیاده و ممکنه مورچه حریف فیل هم بشه پس مطمئنا پتانسیلش هست!
اما من کنه شکارگر مگس تابحال نشنیدم!
کنه بسته به جثه و نحوه زندگیش میتونه پارازیت مگس بشه ... یا پارازیت لارو مگس باشه یا نهایت حالت شکارگری رو رو تخم مگس داشته باشه (یعنی از تخم تغذیه کنه)
مگس ها اندازه های مختلف دارن و زندگی های مختلف
کنه ها هم همینطور
کنه میتونه رو مگس حالت فورتیک داشته باشه و بعدش وارد مرحله انگلی بشه نه پرداتوری ...

بخاطر همین اگر اون کنه و مگس رو معرفی کنی خیلی بهتر میشه توضیح داد و بحث کرد
مرسی.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سحر جان میگم خدایی نکرده منظورت مگس سفید ها نباشن؟ ... چون اونا دیگه قضیه شون فرق میکنه ...
من دیگه خیلی خستم ...
اصلا انرژی واسه فکر کردن ندارم ... باشه واسه فردا یا پس فردا شب!

بالا