بالا بردن اطاعات در حوزه خاصی از مهندسی صنایع!!

saba jo00on

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
رشته کارشناسی ایم ریاضی کاربردی بوده و گرایش ارشدم مهندس مالی هست
توضیح بفرمایید تو چه حوزه های کار کنم خوبه و چطوری هست ؟؟ البته تحقیق در عملیات خیلی دوست داشتم و هم کنترل پروژه که واسه کنکور خوندم
الان می خوام اطلاعاتم در حد یه کارشناسی ارشد مهندسی صنایع بالا ببرم تو کدوم حوزه کار کنم بهتر هست و هم اینکه با رشته ارشدم بی ارتباط نیست
به تعدادی از زبان های برنامه نویسی و نرم افزار ها هم تقریبا تسلط دارم و دارم تو حوزه کار با کامپیوتر و..... اطلاعاتم خودمو بالا می برم
الان راهنمایی بفرماید ؟؟
مثلا در بحث کنترل پروژه چه نرم افزارهای لازمه؟ یه متخصص با اطلاعات زیاد که بدرد بخوره چه اطلا عاتی داره ؟؟چطوری این اطلاعات بدست بیاره ؟؟
بقیه حوزه ها هم به همین صورت :gol::gol:

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سلام مهندس - مهندس برای نرم افزار که یک سری به تایپک تخصصی بزنید بخش نرم افزار های تخصصی اونجا چندتا لز نرم افزار ها هست و توضیح هم داده شده برای انتخاب کردنش گزینه های خوبی دارید اما برای اینکه چه چیزی رو بخونید برای تا مثل ارشد اطلاعات داشته باشید میدونید که مهندسی صنایع موقعی که به ارشد میرسه تقسیم میشه واسه همون باید یکی از شاخه ها رو انتخاب کنید البته باز همه بچه های دیگه اطلاعات دقیق تر دارن اما چون فرصت نداشتین خواستم یکم کمک کنم :D

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
رشته کارشناسی ایم ریاضی کاربردی بوده و گرایش ارشدم مهندس مالی هست
توضیح بفرمایید تو چه حوزه های کار کنم خوبه و چطوری هست ؟؟ البته تحقیق در عملیات خیلی دوست داشتم و هم کنترل پروژه که واسه کنکور خوندم
الان می خوام اطلاعاتم در حد یه کارشناسی ارشد مهندسی صنایع بالا ببرم تو کدوم حوزه کار کنم بهتر هست و هم اینکه با رشته ارشدم بی ارتباط نیست
به تعدادی از زبان های برنامه نویسی و نرم افزار ها هم تقریبا تسلط دارم و دارم تو حوزه کار با کامپیوتر و..... اطلاعاتم خودمو بالا می برم
الان راهنمایی بفرماید ؟؟
مثلا در بحث کنترل پروژه چه نرم افزارهای لازمه؟ یه متخصص با اطلاعات زیاد که بدرد بخوره چه اطلا عاتی داره ؟؟چطوری این اطلاعات بدست بیاره ؟؟
بقیه حوزه ها هم به همین صورت :gol::gol:

معذرت میخوام که کمکی از دستم بر نمیاد .شدیدا درگیرم

دوستان حتما کمک میکنند.

saba jo00on

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.

یه توصیه به دوستان غیر صنایعی که الان کنکور رو دادن.
۲ سال ارشد خیلی کوتاهه و به سرعت میگذره. شما درسها رو هم پاس می کنید ولی با اون درسها مهندس صنایع نمیشید. چون تقریبا همه درسهای کاربردی صنایع پایش تو کارشناسیه. برای اینکه یه دیدی از مهندسی صنایع پیدا کنین و بعدا کار هم راحتتر پیدا کنین، حتما اینایی که در زیر می نویسم رو نگاه کنین.

۱- چند فصل از کتاب کیفیت دکتر نورالسناء مثل فصلهای مدیریت کیفیت ، نمودارهای کنت وصفی و کمی و نمونه گیری جهت پذیرش
۲- یه مقدار از کتاب اقتصاد مهندسی اسکونژاد (حتی اگه چند فصل اولش باشه در این حد که با موضوع آشنا بشین خوبه).
۳- یه مقدار از کتاب دکتر سبزه پرور (حتی اگه چند فصل اولش باشه در این حد که با موضوع آشنا بشین خوبه).
۴- یه کتاب برنامه ریزی تولید (کتاب دکتر ماکویی مختصر و مفیده – فقط ۱۰۰ صفحه است).
۵- یه نگاه هم به کتابهای کنترل موجودی و طرحریزی واحدهای صنعتی بندازین که با این موضوعها آشنا باشید (مثلا کتاب مهندس نیکوفکر رو از دوستان کنکوریتون امانت بگیرید و یه مقداریش رو بخونین)
۶- نرم افزارهای اکسل (در حد پیشرفته)، ام اس پی، یه مقدار مینیتب، پریماورا، کامفار و …رو هم سعی کنین کم کم یاد بگیرید. البته برای برنامه نویس دوران ارشد، متلب هم خیلی مهمه.
کتابها و نرم افزارها رو یکی یکی نخونین و به نظرم چند تاش رو موازی شروع کنین. اگه از مبحث خیلی خوشتون نمیاد، لازم نیست دقیق بخونین و همش رو تا ته بخونین. در این حد که آشنا بشین هم خوب. ۴ تا کتاب اول به نظرم مهمتراز جند تای دیگه هستن.
۷- زبان رو هم خیلی جدی بگیرید و اگهه زبانتون خرابه از همین بعد عید کلاس بری
منبع : سایت دکتر ایوزیان

saba jo00on

عضو جدید
کاربر ممتاز
با توجه اینکه تو گرایش مالی ادامه تحصیل در مقطع دکتری امکانپذیر نیست، سوال مطرح میشه که ادامه تحصیل میدهید یا نه؟ اگر جوابنون منفی باشه پس مقصد بعدی‎تون کار هستش. خب در حالت عادی باید اکسل،اینترنت(منظور جستجو و داده یابی) رو در حد عالی بلد باشید. MSP و کنترل پروژه گام بعدی است، و در باقی شاخه‎ها به نظرم همه رو مطالعه نکنید به هرحال شما ارشد هستید و انتظاری که از شما میرود اطلاعات ارشد است. حالا برید دروس مرتبط با مالی که در کارشناسی بودش (این کار رو میتونید از طریق سیلابس درسها و گرایشها انجام بدین) به هر نحوی مرتبط میشه رو روزنامه وار، نه دقیق، اینکه بدونید چیه شامل چی میشه و اگه یه روزی محتاج شدی وا نمونی...سریع بیای و مسئله رو حل کنی... ولی اگر دکتری میخوای بخونی قضیه اش کامل فرق میکنه که نیاز اساسی به برنامه ریزی داره چون عموما بعدش هئیت علمی میشن که تدریس رو درپی داره...

برای بازار کار اکسل لازمه و بعدش فیلد کاری تون. مثلا کنترل پروژه هستش MSP یا P6 ضروریه. ولی یه وقت خودتون باید نگاه کنید. من توصیه میکنم فعلا اکسل و اینکه مقاله کار کنید و خودتون رو برا ادامه تحصیل حاضر کنید. برا ادامه تحصیل باید دقت کنید که تو ایران ادامه دادن مالی مقدور نیست چون اصلا ارائه نمیشه. لذا عنوان پایان نامه تون رو جهت دهی کنید تا بعدا استفاده بشه... ولی حرف کلی رو زدم" بصورت روزنامه وار کتب برنامه ریزی تولید، موجودی، اقتصاد، طرح ریزی رو مطالعه کنید"....

منبع : وبلاگ آقای محسن قاسمی http://eeie.blogfa.com/

آخرین ویرایش:

saba jo00on

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازار كار تو حوزه ي كنترل پروژه بيشتره. بنظر من اول با مفاهيم كنترل پروژه آشنا بشيد و نرم افزارهاشو باد بگيريد و كاربردي كار كنيد. خوندن كتاب كنترل پروژه براي يادگيري مفاهيم به شما كه رشته كارشناسيتون صنايع نبوده خيلي كمك ميكنه.
نرم افزارهاي كنترل پروژه : msp , p3&6 , pert master, pmbok
بعد از پروژه تو حوزه كيفيت ميتونيد اطلاعات خودتونو بالا ببريد. با خوندن مباحث تئوريكي و نرم افزارهايي مثل minitab, spss, ... و دوره هاي تربيت مدير كيفيفت . چون اين دوره براي كسايي كه تو كارخونه كار ميكنن خيلي بدرد ميخوره.
همه ي دوره هايي كه گفتم نو موسسه توسعه برگزار ميشه.
موفق باشيد.
منبع :http://ieclub.ir/newforum/index.php?/topic/3166-کدوم-گرایش-کار-کنم؟؟/#entry11656

بالا