اینترنت ۵۰ ساله شد

baharpelast98

عضو جدید
[h=1]اینترنت ۵۰ ساله شد[/h]

آنچه امروز اینترنت می خوانیمش و توانایی های خارق العاده ای چون دستکاری نتایج انتخابات آمریکا و زیر و رو کردن اقتصاد را دارد زمانی شبکه ای بسیار کوچک با تنها چهار گره بود و صرفا در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، موسسه تحقیقاتی استنفورد، دانشگاه سانتا باربارا و دانشگاه یوتا میشد به آن دسترسی پیدا کرد. نخستین پیام هم که در تاریخ ۲۹ اکتبر سال ۱۹۶۹میلادی از طریق این شبکه ارسال شد، صرفا شامل دو حرف می شد: LO.
در این پروژه که به سرپرستی لئونارد کلینراک دانشمند کامپیوتر دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، گروه کوچکی از دانشجویان و محققان در زیرزمین دانشکده مهندسی کالیفرنیا گرد هم آمدند تا ببینند که آیا میتوانند پیامی را میان دو کامپیوتر متصل به این شبکه (که یکی در دانشگاه کالیفرنیا و دیگر در موسسه تحقیقاتی استنفورد قرار داشت) ارسال کنند یا خیر.


چارلی لاین فارغ التحصیل دانشگاه کالیفرنیا پشت یک دستگاه کامپیوتر میزبان SDS Sigma 7 نشست و تلاش نمود از طریق شبکه جدیدی که با پشتیبانی سازمان پروژه های تحقیقاتی پیشرفته موسوم به آرپانت راه اندازی شده بود به سیستم میزبان SDS 940 متعلق به موسسه تحقیقاتی استنفورد نفوذ کند. او حرف اول کلمه login را تایپ کرد تا اینکه سیستم به یکباره کرش کرد. به این ترتیب LO اولین پیامی است که میان دو کامپیوتر با کیلومترها فاصله از هم با موفقیت منتقل شد و بسیاری این لحظه را سرآغاز اینترنت می دانند.
البته چندین دهه طول کشید تا دنیای آنلاین مصارف تجاری پیدا کند و در ابتدای امر نقش نوعی مجموعه ای عجیب و غریب برای گروه های خبری، محل انتشار بولتن های خبری، پروتکل های انتقال فایل و مواردی مانند این را ایفا می کرد. در طول دهه ۸۰ میلادی، این شبکه پیشرفت های قابل توجهی داشت و سرویس های تجاری نظیر CompuServe، Prodigy و در نهایت AOL در آن راه اندازی شدند و نهایتا به دهه ۹۰ میلادی و فراگیر شدن این شبکه رسیدیم.
در اواسط دهه ۹۰ میلادی شبکه جهانی وب راه اندازی شد و ایمیل به پروتکل اصلی فضای آنلاین بدل گردید.
 
بالا