اولين دوربين ديجيتال در 37 سال پيش

negin:-

عضو جدید
کاربر ممتاز
در سال 1975 / 1354، مهندسان شرکت کداک نخستین دوربین دیجیتال قابل‌حمل را با وزن 4 کیلوگرم و ارتفاع 22 سانتی‌متر ساختند که تصویر با کیفیت 10هزار پیکسل را روی نوار کاست ذخیره می‌کرد!

این دوربین که به دست استیو ساسون و همکارانش در شرکت کداک ساخته شد، در زمان خودش شاهکاری از فناوری دیجیتال به شمار می‌رفت. عدسی این دوربین همان عدسی دوربین فیلم‌برداری سوپر8 بود که در آن روزگار متداول بود و حسگر دیجیتال آن، یک تراشه سی.سی.دی سیاه‌وسفید بود که تصاویر را با کیفیت 10هزار پیکسل تهیه می‌کرد و مدارهای الکترونی، کدهای دیجیتالی آن را روی نوار کاست ذخیره می‌کردند. منبع نیروی این دوربین هم 16 باتری نیکل‌کادمیوم بود. هرچند ثبت هر تصویر روی نوار 23 ثانیه طول می‌کشید، اما سخت‌ترین کار، مشاهده تصاویر بود که به کمک ابزاری عجیب‌وغریب و متصل به نمایشگر تلویزیون انجام می‌شد.
این ابزار در آن روزگار بسیار پیشرفته‌تر از فناوری زمان خود بود و بیش از 2 دهه طول کشید تا دوربین‌های دیجیتال روانه بازارهای جهانی شود.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عکسو چجوری می خوندن اوخت.
می ذاشتن تو ضبط یا تو گرامافون

عضو جدید
کاربر ممتاز
عکسو چجوری می خوندن اوخت.
می ذاشتن تو ضبط یا تو گرامافون

اگه بیشتر تو متن بالا دقت می کردید نوشته بودم که : دیدن تصاویر به کمک ابزاری عجیب‌وغریب و متصل به نمایشگر تلویزیون انجام می‌شد.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه بیشتر تو متن بالا دقت می کردید نوشته بودم که : دیدن تصاویر به کمک ابزاری عجیب‌وغریب و متصل به نمایشگر تلویزیون انجام می‌شد.
اون رو خوندم. مشکل من اینه که نوار کاست برای ضبط صدا بوده ه تصویر. اینکه بگیم مثل نوار ویدئو بوده منتهی کوچیکترش که دلیل نمی شه.
مگه اینکه یه کار می کردن که می شده توش تصویرو ضبط کرد.

sheyda jon

عضو جدید
کاربر ممتاز
عجب ...! یاد اون تیکه از فیلم چارلی چاپلین افتادم که یه زنه موبایل دستش بود اون زمان ....!
خیلی جالبه! ممنون

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون رو خوندم. مشکل من اینه که نوار کاست برای ضبط صدا بوده ه تصویر. اینکه بگیم مثل نوار ویدئو بوده منتهی کوچیکترش که دلیل نمی شه.
مگه اینکه یه کار می کردن که می شده توش تصویرو ضبط کرد.

اطلاعات من در همین بود دوست عزیز :redface: