>>> انواع مدارهای الکتریکی و تحلیل آنها در اینجا ...

EECi

مدیر بازنشسته
سلام دوستان عزیز:gol:
در این تاپیک به تحلیل مدار های مختلف که توسط شما قرار داده میشه می پردازیم.

از همه شما درخواست دارم نظراتتونو بگین تا بتونیم مدارات مختلف و کارکرد عناصرشون رو بررسی کنیم.

اگر دوستان استقبال کنن , در مورد مدار های دیجیتال هم بحث می کنیم در یک تاپیک جداگانه.

یا علی
:);):gol::gol:

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته
خب اولین مدار مربوط به یک تقویت کننده صدا هست . ( از سایت رشد و بخش مهندسی برق)
من فقط شماتیک مدار رو براتون قرار میدم به همراه IC بکار رفته در ان و توضیحاتی در مورد اون.
در ادامه سعی می کنیم در مورد علت استفاده از این قطعات و علت قرار گرفتن اونها در قسمت های مختلف مدار بحث کنیم.

Audio Amplifier (تقویت کننده صدا)
قطعات مورد نیاز

1. 2 عدد خازن 100nf
  2. 3 عدد خازن 0.1UF
  3. 1 عدد خازن 220UF
  4. 1 عدد پتانسیومتر 10K
  5. منبع تغذیه 9 ولت
  6. 1 عدد مقاومت 2.2 کیلو اهم
  7. 1 عدد خازن 47nf
  8. 1 عدد مقاومت12 اهم
  9. 1 عدد آیسی LM386
  10. برد بورد
  11. میکروفن خازنی یا کپسول دهنی گوشی تلفن
  12. بلندگو 8 اهم تا رنج 1 وات

آیسی LM386

در زیر شکل یک آیسی LM386 و شماتیک داخلی آنرا مشاهده می کنید.این آیسی یک آیسی تقویت کننده صدا است.عمل تقویت صدا در آن به صورت داخلی 20 برابر است.، این در حالتی است که پایه های 1و 8 آزاد باشند.،با قرار دادن مقاومت و خازن بین پایه های 1 و 8 میزان تقویت را تا 200 برابر می توان زیاد کرد.همانطور که در نقشه بالا مشاهده می کنید جهت تقویت بین پایه های 1و 8 خازن 0.1uf قرار داده شده است.اگر اسیلوسکوپ در اختیار داشته باشید .، می توانید زمانیکه در کنار میکروفن صحبت می کنید.در سر مثبت بلندگو شکل موج صدای خود را مشاهده می کنید.این آیسی حاوی یک عدد آپ امپ است.برای مشاهده دیتا شیت آی سی اینجا را کلیک کنید.بریا باز کردن این برنامه می بایست برنامه ACROBAT READER را در سیستم داشته باشید.

EECi

مدیر بازنشسته
البته خدمت مهندسای عزیز عرض کنم در ادامه مدار های بسیار پیچیده که این مدار جلوش تقریبا هیچه! قرار داده خواهد شد...
از مدار های درسی تا مدار های مخابراتی بکار رفته در ماهواره های ناسا!
میخوام یواش یواش پیش بریم.

EECi

مدیر بازنشسته

SOLAR ENGINE
This circuit is called Type-1 SE. Low current from a solar cell is stored in a large capacitor and when a preset voltage-level is reached, the energy from the capacitor is released to a motor.
For full details on how the circuit works and how to modify it, see:

http://www.talkingelectronics.com/projects/Robots/Page2.html

مهندسای عزیز، تحلیلتون رو در مورد این مدار بگید.

EECi

مدیر بازنشسته
سلام
دوستان تا نظری ندن و تحلیلی ارائه نکنن ، مدار بعدی رو قرار نخواهم داد

با تشکر:gol:

marzbal

عضو جدید
دروود
فک کنم بشه به جای اون آی سیه lm833 گذاشت چون خیلی بهتر جواب میده

این طور نیست؟:que:

EECi

مدیر بازنشسته

mdn1369

عضو جدید
چرا مقاوت را به پایه 1و8 وسل کنید تقویت صدا200 برابر میشه؟

• Like
واکنش ها: EECi

EECi

مدیر بازنشسته
بین پایه های 1 و 8 یه خازن قرارداده.پایه های 1 و 8 پایه های گین ( بهره) هستن. جالبه تو دیتا شیت ای سی که لینکشو گذاشتم می تونید ببینید اگر یه مقاومت سری کنیم با خازن ، گین 50 برابر میشه( یعنی کمتر از حالت بدون مقاومت)
دیتا شیت رو حتما ببینید چند تا کاربرد دیگه این ای سی هست توش.

من بیشتر دنبال اینم که بدونم چرا مثلا یه خازن بین پایه های 1 و 8 قرار گرفته؟
به مدار داخل ای سی هم نگاه کنید. نظرتون رو بگید.

باید کم کم مدار رو تحلیل کنیم.
( از دوستانی که تو درس الکترونیک خبره هستن در خواست دارم مدار داخل ای سی رو یه نگاه بندازن و نظرشونو بگن.)

+BACHE

عضو جدید
mage mishe khazeni injur tu madar bashe o baraye feedback nabashe !!!

فیدبک یه رابطه‌ای بین ورودی و خروجی ایجاد می‌کنه این خازن رابطه‌ای بین ورودی خوجی ایجاد نمی‌کنه که!!

EECi

مدیر بازنشسته
سلام مجدد! دوستان خوبم بعد مدتها اومدم تا این تاپیک رو ادامه بدیم. ابتدا تحلیل کلی از مدار اول که مربوط به یک تقویت کننده صوت هست،

همونطور که مشخص هست مقاومت یک مربوط به درایور مدار می باشد . از سمت چپ که به راست حرکت کنیم یک پتانسیومتر را می بینیم که برای تنظیم دامنه موج ( یا درجه صدایی که می شنویم) تعبیه شده .
پایه های 1 و 8 که مربوط به بهره مدار هستند و همیشه بدین صورت به هم وصل خواهند شد. پایه هفت ، پایه بایپس برای از بین بردن نویز هست( بنظر من !) و پایه 5 هم خروجی ما . خازن هفت هم برای از بین بردن اثر دی . سی روی ای.سی تعبیه شده است. بقیه قسمت ها که لازومی برای توضیح ندارد.
لازم به ذکر هست این ای سی متناسب با این اسپیکر می باشد و در صورت استفاده از اسپیکر با وات بالا ، اپ امپ دمایش بالا می رود و امکان دارد ذوب شود!!!( شوخی کردم شاید هم ذوب نشه ولی بشدت داغ می کنه و در نهایت می سوزه)
مدار بعدی رو قرار خواهم داد و انتظار دارم شما هم خیلی بهتر از من تحلیل کنید تا من اطلاعات ناقصم رو کامل کنم
یا حق
:gol:

+BACHE

عضو جدید
مهندس یعنی‌ چی‌ برای از بین بردن مقدار دیسی‌ای سی‌؟! آخه این خازن تو خروجی آاپ امپ هستش!!! فک می‌کنم باید تو ورودی آاپ امپ گذشته میشد تا مقدار دیسی‌ای سی‌ رو بگیر...

EECi

مدیر بازنشسته
مهندس یعنی‌ چی‌ برای از بین بردن مقدار دیسی‌ای سی‌؟! آخه این خازن تو خروجی آاپ امپ هستش!!! فک می‌کنم باید تو ورودی آاپ امپ گذشته میشد تا مقدار دیسی‌ای سی‌ رو بگیر...
[FONT=&quot] راستش من در ویندوز جدید با نوشتن کلمات لاتین بین فارسی مشکل دارم و این باعث شد که شما درست منظور منو نفهمید . من گفتم اثر دی سی روی ای سی. حل شد؟( توضیح بیشتر :برای مثال اسیلسکوپ یک دکمه ای داره که وقتی می زنیش اثر دی سی رو حذف می کنه و شکل خروجی بدون اثر دی سی نمایش داده میشه...)[/FONT]​

+BACHE

عضو جدید
بله دوست عزیز متوجه منظورتون شدم،ولی‌ فک می‌کنم شما منظور منو متوجه نشدین!!! منظور من این بود که جای قرار گرفتن خازن جای مناسبی برای حذف دی سی‌ نیستش اونم مقدار دی سی‌ که روی ایسی میافته،و به همین خاطر فک می‌کنم این خازن کاری غیر از حذف مقدار دی سی‌ که رو ایسی میفترو انجام میده...این نظر من...اگر اشتباه می‌کنم خواهش می‌کنم درستشو بهم بگین

EECi

مدیر بازنشسته
بله دوست عزیز متوجه منظورتون شدم،ولی‌ فک می‌کنم شما منظور منو متوجه نشدین!!! منظور من این بود که جای قرار گرفتن خازن جای مناسبی برای حذف دی سی‌ نیستش اونم مقدار دی سی‌ که روی ایسی میافته،و به همین خاطر فک می‌کنم این خازن کاری غیر از حذف مقدار دی سی‌ که رو ایسی میفترو انجام میده...این نظر من...اگر اشتباه می‌کنم خواهش می‌کنم درستشو بهم بگین
متوجه شدم منظورتون چی هست... بنظر من باید همین کار رو انجام بده . برای بالا بردن کیفیت صدا باید همین کار انجام بگیره . من مدار های مختلف رو بررسی کردم و بیشتر به این صورت بودن و دلیل مشابهی اوردن که همون بالا بردن کیفیت صدا و حذف کامل دی سی . البته در چند مدار جای خازن رو متفاوت گذاشته بود . بصورت سری با خروجی و پایه اسپیکر .
در هر صورت اگر چیز جدیدی فهمیدم اینجا مطرح می کنم.

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته
این هم ساده ترین مدار 60 واتی در زمینه تقویت کنندگی صدا ! معمولا در تقویت کننده ها با وات بالا از ترانزیستور های قدرت ماسفت استفاده می شود .
60W MosFet Audio Amplifier

High Quality, powerful unit: 90W into 4 Ohm load

Also suited as guitar or bass amplifier

Circuit diagram:

کد:
  R1______________47K   1/4W Resistor
R2_______________4K7  1/4W Resistor
R3______________22K   1/4W Resistor
R4_______________1K   1/4W Resistor
R5,R12,R13_____330R   1/4W Resistors
R6_______________1K5  1/4W Resistor
R7______________15K   1/4W Resistor
R8______________33K   1/4W Resistor
R9_____________150K   1/4W Resistor
R10____________500R   1/2W Trimmer Cermet
R11_____________39R   1/4W Resistor
R14,R15___________R33 2.5W Resistors
R16_____________10R   2.5W Resistor
R17_______________R22   5W Resistor (wirewound)

C1_____________470nF   63V Polyester Capacitor
C2_____________470pF   63V Polystyrene or ceramic Capacitor
C3______________47µF   63V Electrolytic Capacitor
C4,C8,C9,C11___100nF   63V Polyester Capacitors
C5______________10pF   63V Polystyrene or ceramic Capacitor
C6_______________1µF   63V Polyester Capacitor
C7,C10_________100µF   63V Electrolytic Capacitors

D1___________1N4002   100V 1A Diode
D2_____________5mm. Red LED

Q1,Q2,Q4_____MPSA43   200V 500mA NPN Transistors
Q3,Q5________BC546     65V 100mA NPN Transistors
Q6___________MJE340   200V 500mA NPN Transistor
Q7___________MJE350   200V 500mA PNP Transistor
Q8___________IRFP240  200V 20A N-Channel Hexfet Transistor
Q9___________IRFP9240 200V 12A P-Channel Hexfet Transistor
:gol:

• Like
واکنش ها: sh85

m.omid91

عضو جدید
سلام به بچه های برق من ازتون یه سوال داشتم من رشتم برق قدرته واسه اینکه مدارای الکترونیک خوب تحلیل کنم باید چیکار کنم ؟ با تشکر

بالا