انتقاد آیت‌الله العظمی شبیری‌زنجانی از دهه‌های متعدد عزاداری

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی در جمع تعدادی از روحانیون و طلبه‌های حوزه علمیه قم که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، ترویج دهه‌های پیاپی عزاداری را زمینه ساز رویگردانی جامعه از عزای اهل بیت (ع) دانست و گفتند: همین طور پشت سر هم دهه درست کردن، توسط جامعه قابل پذیرش نیست و به مرور زمان زمینه انکار مجموعه عزاداری‌ها را به وجود می‌آورد. افراط در عزاداری‌ها به تفریط می‌انجامد.

یکی از مراجع تقلید شیعیان نسبت به ترویج دهه‌های پیاپی عزاداری هشدار داد و گفت: افراط در عزاداری‌ها به تفریط می‌انجامد. از آنجا که جامعه نمی‌تواند نسبت به همه عزاداری‌های پیاپی مراقبت داشته باشد سرانجام به انکار مجموع عزاداری روی می‌آورد.

آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی در جمع تعدادی از روحانیون و طلبه‌های حوزه علمیه قم که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، ترویج دهه‌های پیاپی عزاداری را زمینه ساز رویگردانی جامعه از عزای اهل بیت (ع) دانست و گفتند: همین طور پشت سر هم دهه درست کردن، توسط جامعه قابل پذیرش نیست و به مرور زمان زمینه انکار مجموعه عزاداری‌ها را به وجود می‌آورد. افراط در عزاداری‌ها به تفریط می‌انجامد.
وی با تأکید بر اینکه موضوع هتک عزاداری را عرف تشخیص می‌دهد و مسئله ای شرعی نیست، خاطرنشان کرد: حدیث خاصی راجع به مدت زمان عزاداری‌ها وجود ندارد. از نظر شرعی هتک حرمت عزای اهل بیت (ع) خلاف شرع است، اما این که چه کاری هتک حرمت است را خود افراد باید تشخیص بدهند.

استاد برجسته حوزه افزود: عقیده ما درباره اینکه آیا شادی در ایامی غیر از روز شهادت، موجب هتک حرمت می‌شود یا خیر، حجت نیست بلکه تشخیص این موضوع بر عهده عرف است جامعه مشخص می‌کند تا چه زمانی باید عزا نگه داشته شود.

آیت الله شبیری زنجانی با ابراز نگرانی از اینکه عده‌ای امروزه با افراط در عزاداری‌ها زمینه هتک حرمت را فراهم می‌کنند، گفت: این افراد در این زمینه مسئولند. آیا واقعا کسی که مدعی محب اهل بیت (ع) بودن است موظف به چنین کارهایی است؟!

وی ادامه داد: امروزه برخی از منبری‌ها و بعضی از مداح‌های بی تقوا حرفهای بی سند و مجالس بی سندی را ترویج می‌کنند نظر عرف، پس از ترویج آن در جامعه، ممکن است به اینکه هرگونه مجلس شادی در این ایام، هتک حرمت باشد تغییر کند البته در این صورت موضوع هتک حرمت محقق است و افراد هم شرعا موظفند هتک حرمت نکنند ولی آیا ما باید دنبال این باشیم که آنقدر در اذهان مردم بعضی از مصادیق را به عنوان هتک عزاداری مطرح کنیم و آن را تبلیغ کنیم تا واقعا عرف آن را هتک بداند؟ آیا شرع چنین سفارشی به ما کرده است؟

منبع: خبرگزاری مهر

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مگر ایشان این دهه ها را درست کرده بودند که حالا دیر به این نتیجه رسیده اند...

منظورم شخص جناب شبیری زنجانی نبود ! کل روحانیت رو گفتم ...

این که کی درست کرده مهم نیست و من هم نمیدونم ! ولی مبارزه و نفی این موارد از وظایف روحانیته !

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
منظورم شخص جناب شبیری زنجانی نبود ! کل روحانیت رو گفتم ...

این که کی درست کرده مهم نیست و من هم نمیدونم ! ولی مبارزه و نفی این موارد از وظایف روحانیته !
مرجع ضمیر سخن شما به ایشان بر میگشت.
اتفاقا این که کی درست کرده مهم ست و حالا هم که انجام دادند.

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرجع ضمیر سخن شما به ایشان بر میگشت.
اتفاقا این که کی درست کرده مهم ست و حالا هم که انجام دادند.

ایشون هم یکی از افرادی بودن که منظورمه ! ولی حرف من متوجه همه بود ...

انجام دادن خوبه ! ولی کی انجام دادنه که مهمه !

وقتی یه کاری توی جامعه نهادینه بشه ... دیگه نفیش نمیتونه کارساز باشه و جلوشو بگیره ... توی اینجور موارد لازمه که هر چه زودتر جلوش گرفته بشه ...

عاشق پیشه

عضو جدید
راجب عزاداری امام حسین (ع) نمیشه اظهار نظر کرد
بهتره عمل از روی شناخت باشه نه از روی عادت

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز

ایشون هم یکی از افرادی بودن که منظورمه ! ولی حرف من متوجه همه بود ...

انجام دادن خوبه ! ولی کی انجام دادنه که مهمه !

وقتی یه کاری توی جامعه نهادینه بشه ... دیگه نفیش نمیتونه کارساز باشه و جلوشو بگیره ... توی اینجور موارد لازمه که هر چه زودتر جلوش گرفته بشه ...
بله ، به موقع انجام دادنه که مهمه ؛ مگر چند وقت ست که بعضی شروع به این دهه سازی ها کرده اند؟
قبل از عمل اونها که آقایان نمیتونند جلوگیری کنند.

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بله ، به موقع انجام دادنه که مهمه ؛ مگر چند وقت ست که بعضی شروع به این دهه سازی ها کرده اند؟
قبل از عمل اونها که آقایان نمیتونند جلوگیری کنند.

دقیقشو نمیدونم ولی اونقدری بوده که اسلام رو به عنوان دین عزا به بقیه شناسونده !!!!

ما خودمون باعث تخریب وجهه دینمون شدیم ....

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
دقیقشو نمیدونم ولی اونقدری بوده که اسلام رو به عنوان دین عزا به بقیه شناسونده !!!!

ما خودمون باعث تخریب وجهه دینمون شدیم ....

نکنه دهه ی اول محرّم را می فرمایید.
نه خیر ، این دهه سازی ها مدت کوتاهیه که شکل گرفتند و برخورد هم شد تا حدودی.

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نکنه دهه ی اول محرّم را می فرمایید.
نه خیر ، این دهه سازی ها مدت کوتاهیه که شکل گرفتند و برخورد هم شد تا حدودی.

نه با اون که موافقم :دی

بیشتر دهه های فاطمیه منظورم بود .. ضمن اینکه فقط دهه مطرح نیست ... مشکل اینه که عزاداری هامون خیلی پررنگ تر از جشن ها و شادی هامونه !!!!

و به مرور داره شدت هم میگیره ... یه زمانی بود جشن مبعث و نیمه شعبان پررونق بود ..که داره از شور میوفته ... عوضش از اینور مداحی های مسخره و تباکی از روی ریا و فرت و فرت دهه عزاداریه که زیاد میشه !

دیگه آقایونو ول کنن توی تولد ائمه هم گریزی به صحرای کربلا میزنن :|

به هر حال امیدوارم که مردم رو با دین واقعی آشنا کنن ... شبتون بخیر و نیکی ...

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
نه با اون که موافقم :دی

بیشتر دهه های فاطمیه منظورم بود .. ضمن اینکه فقط دهه مطرح نیست ... مشکل اینه که عزاداری هامون خیلی پررنگ تر از جشن ها و شادی هامونه !!!!

و به مرور داره شدت هم میگیره ... یه زمانی بود جشن مبعث و نیمه شعبان پررونق بود ..که داره از شور میوفته ... عوضش از اینور مداحی های مسخره و تباکی از روی ریا و فرت و فرت دهه عزاداریه که زیاد میشه !

دیگه آقایونو ول کنن توی تولد ائمه هم گریزی به صحرای کربلا میزنن :|

به هر حال امیدوارم که مردم رو با دین واقعی آشنا کنن ... شبتون بخیر و نیکی ...
اولا که کل یوم عاشورا و ،کل ارض کربلا
دوما ما نمیتونیم نیت افراد را مشخص کنیم که گریه ست یا تباکی...
در حدیثی هم آمده بود که گریه و عزا برای سیدالشهدا(ع) از روی ریا هم ثواب دارد.
این داغ خاموش شدنی نیست ؛ این که در هر جا یادی از کربلا باشه هم چیزی غیر عادی نیست.
یاعلی

عاشق پیشه

عضو جدید
این داغ خاموش شدنی نیست ؛ این که در هر جا یادی از کربلا باشه هم چیزی غیر عادی نیست.
یاعلی
نتیجه بحث تون چی شد؟

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
نتیجه بحث تون چی شد؟
سلام علیکم
هم مباحثه مان که رفتند.
به نظر بنده موضع حضرت آیت الله شبیری (حفظه الله) بسیار روشن و صریح بوده و از یکسری انحرافات دفاع و حمایت نکردند بلکه مسیر صحیح را مشخص کردند.
و این که نفس عزا داری خوب و سازنده ست که خب این دوستمان در یکسری مسائلش مخالفت داشتند.

خیلی ها عزاداری رو با علاقه میرن

هر موقع هم که آدم خسته باشه یا کاری داشته باشه خب نمیره عزاداری ! فکر میکنم اکثرا همین طوری باشه ... برای هیچ کس اجباری نیست که حتما تو این مراسمات شرکت کنه

حسینه اعظم زنجان رو میبینیم توی اخبار که هر سال پرجمعیت تر مردم شرکت میکنند اگر سبب خستگی و کسالت مردم میشد خودشون شرکت نمیکردن !

بعد هم عزای سالار شهیدان و بقیه ائمه سبب خمود وکسلی و غم نمیشه اتفاقا آدم میره عزاداری (به خصوص پای منبر روحانی نشستن و روضه گوش دادن نه مداحی دوبس دوبس) سبک میاد بیرون

اینکه بعضی مداح ها اراجیف تحویل مردم میدن رو قبول دارم ولی همه رو نباید جمع زد .

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
االان دهه ها چطوریه ؟دهه فاطمیه ها چرا اینقدر زیاده؟
دهه های فاطمیه بر اساس روایات مختلف است ، ولی خب اکثر علما و مراجع در بیت هاشون چند شب را عزا داری میگیرند ؛ حالا اگر کسی پیدا شد خواست دوماه را هم عزاداری کند که نمیشه به همه تعمیمش داد.

عاشق پیشه

عضو جدید
سلام علیکم
هم مباحثه مان که رفتند.
به نظر بنده موضع حضرت آیت الله شبیری (حفظه الله) بسیار روشن و صریح بوده و از یکسری انحرافات دفاع و حمایت نکردند بلکه مسیر صحیح را مشخص کردند.
و این که نفس عزا داری خوب و سازنده ست که خب این دوستمان در یکسری مسائلش مخالفت داشتند.
نظر دادن راجب این طور مسائل خیلی حساسیت میخواد

آخرین ویرایش:

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یاعلی

اولا که این جمله کل یوم عاشورا و .... ، برای اینه که بفهمیم حق و باطل همیشه و همه جا در حال جنگن !واسه زار زار زدن بیخودی نیس که :|

ضمن اینکه گفتم با دهه محرم به هیچ وجه مخالف نیستم ... مگر با بعضی از جنبه های عزاداریش .. که باید باهاشون برخورد بشه ...

اما در مورد حرف دوم ! من نیت آدمای معمولی که میرن عزاداری رو نگفتم ... ولی مداحی که واسه 20 دقیقه عربده کشی و حسین حسین کردن با آهنگ هایده و مهستی و زار زدن بیخودی ..خداداد تومن میگیره ... نیتش امام حسین نیس ! نیتش کاسبیه ...

سند حدیث رو بذارید لطفا !!!!

گریه از روی ریا ایراد داره ! البته تباکی اگر برای خدا باشه و با ریا نباشه ایرادی نداره .... پس اون قضیه الاعمال و بالنیات چی میشه ؟:|

مسلما همینطوره ! اما یادآوری بیش از حد و افراط در عزاداری هم باعث عادی شدن این قضیه میشه و مردمو از اونور بام میندازه !!

میخاستم نظر بدم پشیمون شدم :)

یه روحانیی هس که میاد تی وی حرف میزنه .. اسمش آقای فاطمی نیاس ... بعد هر سری یه داستانی تعریف میکنه ... به جای حساس داستان که میرسه ، میگه من اجازه ندارم بقیه اشو بگم ...

کلا یه ملتو میذاره تو خماری :biggrin: یکی نیس بگه وختی نمیخوای کامل تعریف کنی ..چرا اصن میگی ؟:|

فامیلتون نیس ؟:دی

سلام علیکم
هم مباحثه مان که رفتند.

من هم که گفتم موضعشون درسته ! فقط حرف من اینه که هر چه زودتر باید جلوی انحرافات گرفته بشه ... ضمن اینکه با یه گل بهار نمیشه .. بقیه هم باید همین موضع رو بگیرن ...

بله نفس عزا سازنده اس ... ولی وقتی به انحراف کشیده بشه مخرب میشه !

خیلی ها عزاداری رو با علاقه میرن
هر موقع هم که آدم خسته باشه یا کاری داشته باشه خب نمیره عزاداری ! فکر میکنم اکثرا همین طوری باشه ... برای هیچ کس اجباری نیست که حتما تو این مراسمات شرکت کنه
حسینه اعظم زنجان رو میبینیم توی اخبار که هر سال پرجمعیت تر مردم شرکت میکنند اگر سبب خستگی و کسالت مردم میشد خودشون شرکت نمیکردن !
بعد هم عزای سالار شهیدان و بقیه ائمه سبب خمود وکسلی و غم نمیشه اتفاقا آدم میره عزاداری (به خصوص پای منبر روحانی نشستن و روضه گوش دادن نه مداحی دوبس دوبس) سبک میاد بیرون
اینکه بعضی مداح ها اراجیف تحویل مردم میدن رو قبول دارم ولی همه رو نباید جمع زد .

بحث خستگی از عزا نیست ! بحث سر اینه که عزاداریای بیش از حد تنها فایده اشون پر کردن جیب یه عده اس و زده کردن مردم از دین !!!!

من از مصلحت شخصی نمیگم ... دارم از مصلحت کلی دین و جامعه میگم که این روند میتونه بهش ضربه بزنه !!!!

یه روز در میون عزاداری کردن هنر نیست ... اونوقت دو تا تولد امامم که هس میپوچوننش ... امسال امام سجاد کلی شانس اورد (!) که تولدش نخورد به 14 خرداد !!!! دو سال پیش که ولادت امام علی خورد به 14 خرداد و توی کل تی وی یه تبریک خشک و خالی نگفتن ... این روندی که در پیش گرفته شده اشتباهه !

vergilangleos

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنیا !! چه بحث های باحالی میکنین ! والا اگه شیعه هستین و به 12 امام اعتقاد دارین برین ببینین این امامان چند روز در سال عزاداری میکردن ؟؟ چیزی به نام فاطمیه برگزار میکردن ؟؟ برای عاشورا چند روز مراسم داشتن ؟

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعد اقتصادی این تعطیلی ها شاید از بعد معنویش بدتر هم باشه.

تعطیلی های ایران به مراتب کمتر از سایر کشورهای دنیاست........

بحث هم در قبال ده های ساختگی است .......نه مواردی که تعطیل رسمی کشور است و مورد تائید اکثر مردم و مراجع محترم ..

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
تعطیلی های ایران به مراتب کمتر از سایر کشورهای دنیاست........

بحث هم در قبال ده های ساختگی است .......نه مواردی که تعطیل رسمی کشور است و مورد تائید اکثر مردم و مراجع محترم ..

شاید یکی از دلایل ضعف اقتصاد ایران همین تعطیلی ها باشه به عنوان مثال من اصلاً متوجه نمی شم که چه نیازی کشور شهادت ائمه رو تعطیل کنند و یا این که سه روز رو که در سال های اخیر اضافه شده به نام فاطمیه تعطیل کنند. متاسفانه آقایان حکومتی توجه ندارن که زمانی که تعطیل می کنن کارخونه مجبوره پول کارگران و مهندسان رو حساب کنه اون هم از محصولی که تولید نشده بنابراین دو راه باقی می مونه یا قیمت رو افزایش بده یا این که با افزایش روز های تعطیل خودشم به تعطیلی ها بپیونده که در هر دو حالت دودش توی چشم همون مردمی میره که طرفدار تعطیلات هستند و ایجاد فقر می کنه که خود شما هم می دونید که از دری که فقر بیاد، دین خارج میشه.
اما در مورد کم بودن تعطیلی های ایران از کشورهای جهان اول مثل آمریکا، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی باید بگم متاسفانه من اونجا زندگی نکردم و اطلاعات چندانی ندارم ولی بعید می دونم این طوری باشه. البته نباید فراموش کرد که در کشورهای برتر جهان، نیروی انسانی فعال تر و مدیریت دقیق تر صورت می گیره که احتمالاً تبعات رو به مقیاس قابل توجهی کاهش میده به عبارتی تعادل برقرار می کنه.

• Like
واکنش ها: .6.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنیا !! چه بحث های باحالی میکنین ! والا اگه شیعه هستین و به 12 امام اعتقاد دارین برین ببینین این امامان چند روز در سال عزاداری میکردن ؟؟ چیزی به نام فاطمیه برگزار میکردن ؟؟ برای عاشورا چند روز مراسم داشتن ؟

سلام....من نمیدونم جنابعالی چه مطلبی و در کا دیده این که انقدر بی پروا همچین مطلبی رو نوشتین!.....و از همه جالب تر ربط دادین به حرفی که مرجع تقلید محترم زده اند
گویا بیان ایشون رو کامل نخونده اید

آیت الله شبیری زنجانی با ابراز نگرانی از اینکه عده‌ای امروزه با افراط در عزاداری‌ها زمینه هتک حرمت را فراهم می‌کنند، گفت: این افراد در این زمینه مسئولند. آیا واقعا کسی که مدعی محب اهل بیت (ع) بودن است موظف به چنین کارهایی است؟!

وی ادامه داد: امروزه برخی از منبری‌ها و بعضی از مداح‌های بی تقوا حرفهای بی سند و مجالس بی سندی را ترویج می‌کنند .......استاد برجسته حوزه افزود: عقیده ما درباره اینکه آیا شادی در ایامی غیر از روز شهادت، موجب هتک حرمت می‌شود یا خیر، حجت نیست بلکه تشخیص این موضوع بر عهده عرف است جامعه مشخص می‌کند تا چه زمانی باید عزا نگه داشته شود.

این بیانات خیلی صریح است و مشخصا منظور ایشون مخالف منظور عرف فعلی نیست ..... به عنوان نمونه به یکی از شبهات شما پاسخ میدهم .....عزاداری در دهه محرم کاملا منطبق با عرف جامعه است ...و اتفاقا مبنای روایی نیز دارد

با آغاز ماه محرم مصائب امام حسين (ع) ويارانش آغاز میشه و امام و اصحاب در کربلا توقف کردند و مصیبت آغاز شد

سيره ائمه عليهم السلام نيز احياي دهه محرم بود همان طوري که امام رضا (ع) مي فرمايند کان أبي إذا دخل شهر المحرم لا يري ضاحكا و كانت الكآبة تغلب عليه حتي يمضي منه عشرة أيام فإذا كان يوم العاشر كان ذلك اليوم يوم مصيبته وحزنه وبكائه ويقول: هو اليوم الذي قتل فيه الحسين صلي الله عليه.

يعني: وقتي ماه محرم فرا مي رسيد در پدرم امام کاظم عليه السلام آثار شادي ديده نمي شد و همواره غمگين بودند ، روز دهم ، روز مصيبت و اندوه و گريه او بود و مي فرمود : در اين روز بود که حسين عليه السلام را به شهادت رساندند.
امالي صدوق، ص 78 و بحار الانوار، ج 44 ص 284

یا در روایتی از امام صادق (ع) نقل شده :

إنّ يوم عاشورا أحرق قلوبنا، وأرسل دموعنا، وأرض كربلاء أورثتنا الكرب والبلاء، فعلي مثل الحسين فليبك الباكون، فإنّ البكاء عليه يمحو الذنوب أيّها المؤمنون.
حادثه روز عاشورا دل‌هاي ما را آتش مي‌زند، اشك‌هاي ما را جاري مي‏سازد، و ما وارث غم و اندوه سرزمين كربلا هستيم، پس گريه كنندگان، بر مثل حسين بايد گريه كنند، زيرا اي مؤمنان گريه بر او گناهان را از بين مي‏برد.
نور العين في مشهد الحسين، أبو إسحاق اسفراييني، ص 84.

روایتی دیگر از امام رضا(ع):

حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) به «ابن شبیب» می فرماید: ای پسر شبیب! محرم، ماهی است که مردم در دوران جاهلیت ستم و قتل را در آن حرام می دانستند، ولی گروهی از مسلمانان، این حرمت را نشناختند، فرزند پیامبر را به قتل رساندند و زنان و فرزندانش را به اسارت بردند....

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
شاید یکی از دلایل ضعف اقتصاد ایران همین تعطیلی ها باشه به عنوان مثال من اصلاً متوجه نمی شم که چه نیازی کشور شهادت ائمه رو تعطیل کنند و یا این که سه روز رو که در سال های اخیر اضافه شده به نام فاطمیه تعطیل کنند. متاسفانه آقایان حکومتی توجه ندارن که زمانی که تعطیل می کنن کارخونه مجبوره پول کارگران و مهندسان رو حساب کنه اون هم از محصولی که تولید نشده بنابراین دو راه باقی می مونه یا قیمت رو افزایش بده یا این که با افزایش روز های تعطیل خودشم به تعطیلی ها بپیونده که در هر دو حالت دودش توی چشم همون مردمی میره که طرفدار تعطیلات هستند و ایجاد فقر می کنه که خود شما هم می دونید که از دری که فقر بیاد، دین خارج میشه.
اما در مورد کم بودن تعطیلی های ایران از کشورهای جهان اول مثل آمریکا، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی باید بگم متاسفانه من اونجا زندگی نکردم و اطلاعات چندانی ندارم ولی بعید می دونم این طوری باشه. البته نباید فراموش کرد که در کشورهای برتر جهان، نیروی انسانی فعال تر و مدیریت دقیق تر صورت می گیره که احتمالاً تبعات رو به مقیاس قابل توجهی کاهش میده به عبارتی تعادل برقرار می کنه.

موارد بسیاری تعطیلی که مرتبط به ائمه اطهار نیست وجود دارد .ما 12 امام بیشتر نداریم .....من جایی نشنیدم که ایام فاطمیه تمام تعطیل باشد!...و البته ندیده ام .......

شهادت را تعطیل میکنند که مردم با فراغ کامل بتوانند با خدای خود راز و نیاز کنند .....و به عزاداری بپردازند ......همونطور که موقع ولادت ائمه تعطیل میکنند تا مردم با فراغت بتوانند به برپایی جشن و حضور در مراسم مربوطه بپردازند ....در ضمن همه شهادتها تعطیلی رسمی نیست!

حرفتون تحلیل کاملا درستی ندارد .....اینجا جای بحثش نیست .....چون تاپیک مربوط به تالار اسلام است ......خواستید گفتگوی آزاد بزنید بحث خواهیم کرد.موضوعی که شما گفتین در قبال بین التعطیلین هایی که یکباره دستورش داده میشه صحیح است .نه تعطیلاتی که منطبق تقویم است و فرصت برنامه ریزی هست
فکر میکنم شما هم مثل بنده روزه هستین و بایستی در این ماه مبارک بیشتر از گذشته هم مراقبت کنیم .....واقعیت همین است ....تعطیلات کشورهای دیگر نسبت به ایران ما بسیار بیشمار است .......
شما میدونید برخی کشورها از جماه آمریکا دو روز پشت سر هم حداقل در یک هفته تعطیل هستند؟

در قبال برخی کشورها مسئله ای که میگین صحیح است ....البته جای سوال این است که چرا ما نبایستی این موارد رو از اونها یاد بگریم .....منظورم افزایش ساعت مطالعه، افزایش ساعت کار روزانه و موارد این چنین .برخی تو کشور ما انگار فقط دوست دارن بدی های غرب رو با خود یدک بکشند

آخرین ویرایش:

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
موارد بسیاری تعطیلی که مرتبط به ائمه اطهار نیست وجود دارد .ما 12 امام بیشتر نداریم .....من جایی نشنیدم که ایام فاطمیه تمام تعطیل باشد!...و البته ندیده ام .......

شهادت را تعطیل میکنند که مردم با فراغ کامل بتوانند با خدای خود راز و نیاز کنند .....و به عزاداری بپردازند ......همونطور که موقع ولادت ائمه تعطیل میکنند تا مردم با فراغت بتوانند به برپایی جشن و حضور در مراسم مربوطه بپردازند ....در ضمن همه شهادتها تعطیلی رسمی نیست!

حرفتون تحلیل کاملا درستی ندارد .....اینجا جای بحثش نیست .....چون تاپیک مربوط به تالار اسلام است ......خواستید گفتگوی آزاد بزنید بحث خواهیم کرد.موضوعی که شما گفتین در قبال بین التعطیلین هایی که یکباره دستورش داده میشه صحیح است .نه تعطیلاتی که منطبق تقویم است و فرصت برنامه ریزی هست
فکر میکنم شما هم مثل بنده روزه هستین و بایستی در این ماه مبارک بیشتر از گذشته هم مراقبت کنیم .....واقعیت همین است ....تعطیلات کشورهای دیگر نسبت به ایران ما بسیار بیشمار است .......
شما میدونید برخی کشورها از جماه آمریکا دو روز پشت سر هم حداقل در یک هفته تعطیل هستند؟

در قبال برخی کشورها مسئله ای که میگین صحیح است ....البته جای سوال این است که چرا ما نبایستی این موارد رو از اونها یاد بگریم .....منظورم افزایش ساعت مطالعه، افزایش ساعت کار روزانه و موارد این چنین .برخی تو کشور ما انگار فقط دوست دارن بدی های غرب رو با خود یدک بکشند

70% Agrement

ziba 22

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

به نظرم اصلا به تعطیلی ربط نداره.. اتفاقا مردم باید چون بیشتر استراحت میکنند با نیروی بیشتری کار کنند.. ولی مردم ما اکثرا ساعت مفید کاریشون خیلی کمه.. 8 ساعت سره کارن 3 ساعتش هم مفید نیست...
این به خاطر نبودن وجدان کاریه...

من موارد زیادی دیدم توی همین باشگاه.. طرف سره کاره ولی توی باشگاه قسمت زنگ تفریح مشغوله..توی چت روم هم بری همینطوره!!!!
مگه چند روز از سال به خاطر شهادت و ولادت تعطیله ؟؟؟
مشکل ضعف اقتصادی رو نباید با این چیزا توجیه کرد..

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم اصلا به تعطیلی ربط نداره.. اتفاقا مردم باید چون بیشتر استراحت میکنند با نیروی بیشتری کار کنند.. ولی مردم ما اکثرا ساعت مفید کاریشون خیلی کمه.. 8 ساعت سره کارن 3 ساعتش هم مفید نیست...
این به خاطر نبودن وجدان کاریه...

من موارد زیادی دیدم توی همین باشگاه.. طرف سره کاره ولی توی باشگاه قسمت زنگ تفریح مشغوله..توی چت روم هم بری همینطوره!!!!
مگه چند روز از سال به خاطر شهادت و ولادت تعطیله ؟؟؟
مشکل ضعف اقتصادی رو نباید با این چیزا توجیه کرد..

از 360 روز سال اگر درست یادم باشه 240 روز کاریه.

ziba 22

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
از 360 روز سال اگر درست یادم باشه 240 روز کاریه.

یه سری از این تعطیلات ها هم میافته روی 5 شنبه و جمعه
مشکل تعطیلات نیست... مشکل همون انگیزه و وجدان کاریه
مردم ما عادت کردن..
همین دانشجوهاااا یه هفته قبل عید و یه هفته بعد عید رو تعطیل میکنند.. میشه حدودا 1 ماه بعضی موقع ها هم بیشتر
اینا در مقابل 15 روز تعطیلات مرتبط با شهادت و ولادت چیزی نیست..

901601_274.jpg

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سری از این تعطیلات ها هم میافته روی 5 شنبه و جمعه
مشکل تعطیلات نیست... مشکل همون انگیزه و وجدان کاریه
مردم ما عادت کردن..
همین دانشجوهاااا یه هفته قبل عید و یه هفته بعد عید رو تعطیل میکنند.. میشه حدودا 1 ماه بعضی موقع ها هم بیشتر
اینا در مقابل 15 روز تعطیلات مرتبط با شهادت و ولادت چیزی نیست..

مشاهده پیوست 215759

این متوسط جهانی که میگین احتمالاً شامل خیلی از کشورهاست که من فکر می کنم عمدش کشورهای جهان سوم و توسعه نیافتن که همه جوره داخلشون هست ولی فکر نمی کنم در رابطه با کشور های برتر جهان مثل آمریکا، ژاپن، انگلیس و آلمان این طور باشه در واقع این آمار شما نگاه به کشور های عقب تر است نه جلوتر. به عنوان مثال اگر عربستان 360 روز سال رو هم تعطیل باشه مشکل پیش نمی یاد. خدا برکت به نفتشون بده!

بنا بر این گزارش، در حالی که عمده کشورهای جهان بین ۹ تا ۱۱ روز از سال را تعطیلند، در تقویم رسمی کشورمان ایران، سالانه ۲۵ روز تعطیل رسمی (شامل پانزده روز مناسبت‌های مذهبی و ده روز مناسبت‌های ملی) داریم که باید به این رقم، نزدیک ۵۲ جمعه را بیفزاییم. بدین ترتیب، با احتساب روزهای پنجشنبه و مرخصی استحقاقی کارمندان و کارگران، کار و تولید و خدمت‌رسانی تقریبا در ۱۵۰ روز از سال متوقف می‌شود! که این مهم با افزودن تعطیلی پنجشنبه ها افزونتر نیز خواهد شد.

لینک خبر:
http://www.tabnak.ir/fa/news/180795/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%8C-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

بالا