اعلام حضور کلیه اعضای انجمن مهندسی برق جهت طراحی و ساخت کنترلر سی ان سی

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
اندروید صنعتی نیست او اس های مناسب برای صنعت نسخه های سبک و بهینه سازی شده و رییل تایم هستن که ویندوز سی یا سی ای یا ال یا میکرو سی و اینجور چیزاست فک کنم.نام ورژن های لینوکس و ویندوز و یونیکس و سیستم عامل های مناسب صنعت و سیستم عامل های بلادرنگ و بدون وقفه دقیقا یادم نیست.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
رییل تایم بودن کنترلر خیلی مهمه.رویالتی و پیکو او اس و سی تی او اس و میکرو سی و میکرییوم رییل هستند و گویا ویندوز امبدد و سی ای رییل هستند که زیاد تعریفی ندارند.دو تا مقاله هست که در مورد معاری سیستم های کنترل باز خیلی خوب توضیح داده که مفید هستند که ای ام سی دو و اوزاک و اومک و اوزاکا و ....چیه و لایه های کنترلیش چیا هستن کجا ها رییل هست و نیست و چجوری در ارتباطن هی میگم بخونید میگید به چه دردی میخوره در عرض دو روز میسازم این سیستم ها رو انیستیتو ملی استاندارد و تکنولوژی وزارت بازرگانی امریکا دانشگاه های مطرح جهان و ماشین سازها و تولید کنندگان کنترلر و محققین سیستم های کنترل با هم طراحی و تولید و توسعه میدن بصورت اپن سورس اطلاعاتشون و نتیجه تحقیقات و لایبرری های موشن کنترلر و لایبرری سیستم پیغام دهی و مدیریت و نظارت بر وظایفشون بدردمون نمیخوره؟کتاب تئوری رو هم که الحمد لله نخوندید.فانوک و زیمنس و هاست و اچ ان سی و سینتک هم با همین امبد کردن اپن کنترلر ها ساخته شده به احتمال زیاد.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
طبق تحقیقات بنده اندروید رو باید خودتون رییل کنید که میشه آر تی دروید که کار سختیه و معقول نیست و در نهایت رییل بهینه ای از کار در نمیاد حالا این در حد سواد منه.من نه الکترونیک خوندم نه سخت افزار نه نرم افزار.

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
شب بخیر.
میگم این موضوع تاخیر فیدبکو میشه با روش سنکرون سازی پی آی رفع کرد؟ یا روش جدیدتری هست؟
استادمون گفت که میشه کنترلر پی آی دی با ضرایب فازی طراحی کرد که دوباره از یکی دیگه پرسیدم گفت بهترین روش همینه. خوبه؟
واسه سیستم عامل ریل هم تا جایی که من تحقیق کردم مخصوصا نوع هاردش باید کمتر به پی سی وابسته باشه تا قدرت پاسخ گوییش بیشتر بشه حالا نمیدونم کدوم بهتره.
یکم سخته:redface:

آخرین ویرایش:

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه شاید خیلی ابتدایی باشه
شما یه جا گفتید برنامه باید اپن سورس باشه . خب این موضوع در صنعت به چه دردی میخوره؟ مثلا سیستم عامل لینوکس که اپن سورسه ما یه برنامه ی مشخصی دادیم حالا چه وقت لازمه که این برنامه رو عوض کنیم؟
میدونید این سوالات همه از روی بی تجربگی و دور بودنم از صنعته.

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
طبق این

منظور از کنترلر باز که گفتید، همون کنترل غیر مستقیمه یا چیز دیگس؟

aliila1359

عضو جدید
اول ببینیم سیستم عامل ریل تایم چیه و چه کاربردی داره و تو این پروژه آیا لازمه یا نه .
این سیستم عامل یک سیستم مالتی تسکینگ زمان بندی شده است . مثلا فرض کنید شما زمان رو به یک باره مثلا 10 میکرو ثانیه تقسیم میکنید .و 5 تا task دارید .درهر تناوب 10 میکروثانیه از زمان ، تسک اول یک میکروثانیه .تسک دوم 3 میکروثانیه و تسک سوم 2 میکروثانیه و تسک چهارم یک میکرو تسک پنجم هم 3 میکرو ثانه از پردازنده سرویس میگیره .

Figure-1.jpg

حالا فرض کنید تسک اول بعد از 10 تناوب کامل شد .منطق میگه زمان این تسک شماره یک بیاد بین 4 تای باقی مانده تقسیم بشه .ولی سیستم ریل تایم میگه نه. درحقیقت در سیستم ریل تایم زمان تسک شماره یک تا ابد باقی میمونه و هرز میره . ریل تایم اینه .

حالا ببینید تو کجای پروژه ما این ریل تایم بودن مزیته ؟

خوب دقت کنید اگر ما در ماجول شماره 2 که ماجول فرمان درایور های سروو موتور است ، بتونیم مثلا 8 تا محورمون رو با سیستم مالتی تسکینگ ریل تایم مدیریت کنیم .
فرض کنید دستور اول حرکت در صفحه x-y-z خواهد بود . و دستور بعدی حرکت در صفحه x-y خواهد بود . بنا بر این ما از 8 تا محور فقط به 3 محور نیاز داریم . حالا ببینید
1- بیام زمان رو در اجرای دستور اول و دوم به 8 قسمت مساوی تقسیم کنیم بهتره ؟
2- یا بیام در اجرای دستور اول زمان رو به 3 قسمت و در دستور دوم زمان رو به 2 قسمت تقسیم کنیم بهتره ؟

مسلما حالت 2 بهتره . این از یک طرف . از طرف دیگه یک سوال کلی دیگه
آیا بهتره مدیریت زمان با سیستم عامل باشه یا با خودمون ؟
یعنی ماجول کنترلر مالتی تسک باشه یا سینگل تسک ؟

مثلا میزنم . در عالم پردازش ما 2 جور سرویس داریم 1- سرویس های اتفاقی و 2- سرویس های معلوم .
مثلا کاربری نشسته پشت مانیتور و توسط صفحه کلید و داره چت میکنه . سوال : این کاربر کی صفحه کلید رو فشار میده ؟
این اصلا مشخص نیست شاید 2 ساعت بخونه و بعد جواب بده شاید 30 ثانیه بخونه بعد تایپ کنه . اینجا برای پردازنده تمامی سرویس ها اتفاقی خواهد بود و چارهای جر مالتی تسکینگ و سیستم عامل نداریم . ولی تو کنترلر محور های یک cnc بخدا همه چیز از قبل مشخصه .ما دستورات رو تو مراحل قبلی مشخص کردیم و تو یک قسمت حافظه ذخیره شده . پردارنده فقط کافیه دستورات رو 10 تا 10 تا لود کنه و اجرا کنه و بین دستورات حتی فلک هم حق نداره یک دستور جدید بده . این یک توافقه .و از اصل و ذات یک ماشین براده برداری است .

بنابر به نظر میرسه این ریل تایم بودن یا حتی سیستم عامل داشتن برای ماجول کنترل 8 محور نیاز نیست .

ببنید حرف آخر رو بزنم

نوه ورنر زیمنس ( بنیان گذار فقید زیمنس ) به اسم ارنست زیمنس در سال 1982 کنترلر Sinumerik System7 با میکرو کنترلر 4 بیتی تولید کرد این کنترلر چهل سال بعد از جنگ جهانی 22 سال بعد از عصر فضا تولید شد .نه سیستم عامل بود نه ریل تایم بود و نه .....

آخرین ویرایش:

AminPower

عضو جدید
سلام

دوستان یک توضیحی بدن که کنترلر سی ان سی آیا در ایران وجود نداره؟ و کارش چیه دقیقا؟

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
بعد از سه روز داون بودن سایت اخرش بالا اومد.من بخث از پی سی نکردم.نگفتم سیستم ما اپن سورس باشه گفتم در مورد کنترلرهای اپن سورس بخونید و ازش خط بگیرید.قبلا سیستم عامل نبود الان هست اونموقع فلان پروسسور بود الان اف پی جی آ هست اونموقع سرعت پروسس کنترلر ها چی بود الان چیه؟
با تشکر

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
بله کامل بخونید پستم رو نوشتم توضیح داده کدوم قسمت رییل هست کجاش نیست و چه لایبرری هایی داره

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
اتفاقا قسمت پی ال سی کنترلر تسک های اتفاقی داره علت شکست انگل هارد همین بود گویا.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام

دوستان یک توضیحی بدن که کنترلر سی ان سی آیا در ایران وجود نداره؟ و کارش چیه دقیقا؟
با سلام بله تعداد و انواع زیادی موجوده.کنترل ماشین آلات صنعتی بصورت عددی و پردازشی به اصطلاح وارسی شماری.ماشینکاری بدون نیاز به اپراتور.ماشینکاری قطعات پیچیده به صورت اتوماتیک و خودکار.

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سریع نفرات گروه رو مشخص کنید و جلسه حضوری ترتیب بدید میخوام ببرم گروه رو به شتاب دهنده استارتاپ یا انکوباتور مرکز رشد یا یه همچین چیزی با توکل به خدا

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
مهندس سعادت به علت سنگینی پروژه و مباحث رییل تایم انصراف دادن.منتظر بقیه هستیم.

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
من همونطور که تلفنی خدمت آقای قهرمانی گفتم مباحث ریل واسه ارشده که نداشتیم ولی مطمئنا فک نکنم چیز نشدنی ای باشه حتما هم خیلی راحته ولی برای سال دیگه ی من به درد میخوره. باز امیدوارم این گروه پایدار باشه و بتونه به سر انجام برسه. حالا یا اینجا یا هر جای دیگه. من سال دیگه اگه دوستان اینجا نبودند تلفنی از آقای قهرمانی خبر میگیرم.

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام. من میمندی هستم. سالیان دور مدیر برق این تالار بودم . چهار پنج سالی می شد که به این سایت سر نزده بودم. امروز که آمدم . یک گذری انداختم به بخش برق و نظرم به این تاپیک کنترلر سی ان سی جلب شد. کمی در مورد تفکر و ایده ای که دارید می خواهم صحبت کنم. ببینید دوستان . برادران و خواهران من . کسی در ایران از شما کنترلر ساخت باشگاه مهندسان ایرانی !!! نمی خرد. اگر خیلی دستگاه داغون باشد جی اس کا ( ببخشد آقای جابری اگر می خواند ! ) . یا کنترلر هاست و از این برندهای چینی رایج که زمانی می آید و بی سر و صدا می رود ( کی گفت ای دی تک - ببخشید آقای سرایانی عزیزم اگر خواندید ) می خرد و می بندد روی دستگاهش . و اگر دستگاه ارزشمند باشد ( حالا کاری ندارم به نوع دستگاه بورینگ یا فرز یا کاراسل یا تراش یا سنگ یا ... ) می رود از مزخرف ترینش که زیمنس و فانوک است شروع می کند تا ایده آل ترینش که هایدن هاین است ... یکی را می خرد. بعضی اپلیکیشنهای ساده و خرد هستند که روی آنها هم چند برند ایرانی می بندند. البته من خودم چند سال پیش این کار را کردم . برای یک هاست نشستم یک سی ان سی نوشتم . یا مهندس صاقی که شما نمی شناسیدش ! نشسته یکی نوشته و یا مهندس زمانی ( حامی سی ان سی ) ... ولی هیچ کدام این کنترلرها را دیگر تولید نمی کنند. چند برند را می شناسم که در ایران تولید می شوند ولی همگی پی سی بیس هستند ( آل این وان نیستند ) .

ARC_2008

مدیر بازنشسته
چند ؟ این سوال اولشما باید باشد. قبل از شروع . یک کنترلر سی و دو محور اینتر پلیشن پی سی بیس سه میلیونتومان برند ایتالیایی اش ! . شما چند می توانید تولید کنید ؟ چند می توانید بفروشید ؟ کدام آدم عاقلی می آید برند شما را بخرد ؟ کجا تستش می کنید ؟ روی چه اپلیکیشنی ؟ اصلا ته ته ته قضیه بعد ساخت و ایجاد بازار چقدر سود می کنید ؟ یک میلیون ؟ دو میلیون ؟ !!! راه را اشتباه می روید. این راهکار ارزشمند نیست. آقای مهندسی هم می شناسم که فانوک را کپی کرده و روی چند دستکاه دولاپ می کند. خوب این کار ارزشمند نیست. خیلی راحت تر می توان به پول رسید. اگر هدف پول باشد. و آینده . یا علی .

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سلام. من میمندی هستم. سالیان دور مدیر برق این تالار بودم . چهار پنج سالی می شد که به این سایت سر نزده بودم. امروز که آمدم . یک گذری انداختم به بخش برق و نظرم به این تاپیک کنترلر سی ان سی جلب شد. کمی در مورد تفکر و ایده ای که دارید می خواهم صحبت کنم. ببینید دوستان . برادران و خواهران من . کسی در ایران از شما کنترلر ساخت باشگاه مهندسان ایرانی !!! نمی خرد. اگر خیلی دستگاه داغون باشد جی اس کا ( ببخشد آقای جابری اگر می خواند ! ) . یا کنترلر هاست و از این برندهای چینی رایج که زمانی می آید و بی سر و صدا می رود ( کی گفت ای دی تک - ببخشید آقای سرایانی عزیزم اگر خواندید ) می خرد و می بندد روی دستگاهش . و اگر دستگاه ارزشمند باشد ( حالا کاری ندارم به نوع دستگاه بورینگ یا فرز یا کاراسل یا تراش یا سنگ یا ... ) می رود از مزخرف ترینش که زیمنس و فانوک است شروع می کند تا ایده آل ترینش که هایدن هاین است ... یکی را می خرد. بعضی اپلیکیشنهای ساده و خرد هستند که روی آنها هم چند برند ایرانی می بندند. البته من خودم چند سال پیش این کار را کردم . برای یک هاست نشستم یک سی ان سی نوشتم . یا مهندس صاقی که شما نمی شناسیدش ! نشسته یکی نوشته و یا مهندس زمانی ( حامی سی ان سی ) ... ولی هیچ کدام این کنترلرها را دیگر تولید نمی کنند. چند برند را می شناسم که در ایران تولید می شوند ولی همگی پی سی بیس هستند ( آل این وان نیستند ) .

سلام ممنون از نظرات شما همه اینها رو میشناسم و میدونم پرومکس ایتالیا امبدد نیست و هیومن اینترفیس ندارد جی اس کا اپن لوپ است ادتک کنترلر نیست یک موشن کنترلر اپن لوپ است هاست خوب فروش میرود اون اقا که فانوک رو کپی کرده اگر کاملا شبیه فانوک باشد بدهد بمن بنده بفروشم به شرط اینکه کاملا شبیه فانوک باشد زیمنس ۸۰۲ اشغال بازارش خوب است هاست ایراد دار را رفیق بنده اقای هوشبار کنترل افزار خوب میفروشد رفقای بنده او ای ام از اچ ان سی اوردن با اسم دکتر سی ان اسی خوب میفروشند شما هم از اینده و ابزار درامدیتون بفرمایید اماده همکاری هستم

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
سوال اول و اخر هم کردیم استراکچر و ابزار تست هم داریم.توی ایران کو هایدن هاین و فانوک و برای نصب یا زیمنس بالاتر از ۸۰۲.دو دستگاه ۸۴۰ دی دارمبیایید نصبش کنید و دیسکتهایش را پیدا کنید.برای هاست برنامه نوشتم یعنی چی؟یعنی نصب و راه اندازی کردید خوب چه ربطی داشت؟

بالا