اصول آموزش ویولن به کودکان

peymandarsad

عضو جدید
هر فردی دوست دارد بهترین لحظات را برای کودک خود فراهم نماید چه از لحاظ شرایط زندگی و چه از لحاظ منزلت اجتماعی،اخلاقی و… و چه بسا بسیار افرادی مثل ما هستند که دوست دارند موفقیت کودکان خود را از همان ابتدا ببینند و ما پیشنهاد میکنیم این موفقیت ها را با یاددادن موسیقی به فرندان خود آغاز نمایید.
آموزش ویولن به کودکان ،عشق وعلاقه و حوصله بسیار زیادی نیاز دارد و با صبر و حوصله و مهربانی ؛ مبانی و اصول اولیه موسیقی وتئوری موسیقی را میبایست با روشهای مناسب کودکان و با قصه و بازی به آنها آموزش داد.
با توجه به مشکل بودن یادگیری ویولن، آموزش باید به صورت پله پله و با برنامه ریزی دقیق و متنوع و مدون باشد ،که کودک ضمن لذت بردن از آموختن موسیقی ، احساس پیشرفت و رضایت از آموزش داشته باشد. ایجاد علاقه و انگیزه و ارتباط خوب بین هنرجو وهنر آموز، سبب تسهیل در امر آموزش می شود و تمرین و آموزش شیرین تر می گردد.

[h=2] چه سنی برای آموزش ویولن به کودکان مناسب‌تر است؟[/h] پرسش رایج خانواده‌ها در آموزش موسیقی به فرزندان این است که سن مناسب یادگیری چه زمانی است؟ معمولا ۴ تا ۵ سالگی سنی است که معمولا کودکان می‌توانند نت را فرا بگیرند و نواختن یک ساز را آغاز کنند اما با این حال در سنین پایین‌تر نیز می‌توان موسیقی را در قالب بازی‌های کودکانه و با کمک گرفتن از وسایل کمک‌آموزشی به کودک ارائه کرد که این شیوه در حال حاضر در بسیاری از مراکز پیش‌دبستانی کشور نیز متداول است بنابراین اگر خانواده‌ها تمایل دارند تا فرزند آنها به صورت جدی موسیقی را دنبال کند، بهتر است این کار از حدود سن ۵ سالگی فرزندشان با ارف و موسیقی کودکان انجام دهند.

[h=2]آیا کودکان نیز می توانند به فراگیری این ساز بپردازند؟[/h] بلی از آنجا که ویلن سایز کوچک برای کودکان هم هست از سنین کم هم می توانند به فراگیری ویلن بپرداند. بهترین سن برای شروع نوازندگی از دوران کودکی است. توجه داشته باشید در این سنین اگرچه فراگیری کودکان بسیار بالا است اما بدلیل زود خسته شدن کودکان از کارهایی که نیاز به تمرکز زیادی دارد، بهتر است برای پیشرفت بیشتر، زمان تمرینات آنان را کوتاه تر و به دفعات بیشتر تقسیم کرد.
عده‌ای همواره این پرسش را مطرح می‌کنند که با بی‌انگیزگی کودک خود نسبت به تمرین‌های موسیقی چه کنیم؟
مساله‌ای که در مورد آموزش موسیقی به کودکان اهمیت دارد، تمرین کودکان است. کلاس‌های آموزش موسیقی معمولا به صورت یک جلسه یا دو جلسه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه‌ای در هفته در آموزشگاه‌ها برگزار می‌شود و کودک باید آموخته‌های خود را در این جلسه‌ها در طول هفته در منزل تمرین کند. در بسیاری از موارد کودک از سوی خانواده‌ها وادار می‌شود که در منزل به تمرین موسیقی بپردازد در حالی که خود کودک در آن لحظه و آن ساعت تمایلی به انجام این کار ندارد. این مساله باعث افت کیفیت کار کودک در زمینه آموزش موسیقی می‌شود و حتی ممکن است به دلزدگی او از آموزش موسیقی بینجامد. وقتی کودک تمایلی به انجام تمرین‌های هفتگی موسیقی خود ندارد، والدین می‌توانند تمرین او را متوقف کنند تا زمانی که او خود با میل و رغبت برای این کار اقدام کند. اگر می‌خواهیم که کودک ما موسیقی را فرا بگیرد در واقع قرار است مهارتی به مهارت‌های فردی کودک بیفزاییم که هریک از این مهارت‌ها می‌تواند اعتمادبه‌نفس کودک ما را افزایش دهد و اگر بخواهیم این آموزش را با اجبار فرا روی کودک قرار دهیم، نه تنها اثر مطلوبی نخواهد داشت حتی ممکن است نتیجه عکس نیز به همراه داشته باشد. هنرها و مهارت‌هایی مانند موسیقی یا نقاشی برای کودک یک ضرورت محسوب نمی‌شوند و میل کودک به فراگیری آنها باید حتما در نظر گرفته شود.

[h=2]اصول آموزش تخصصی ویولن به کودکان[/h] آموختن ویولن برای بزرگسالان هم امری مشکل است، بچه ها به مراتب می بایست بیشتر تمرین و ممارست کنند، و در اینجا حضور معلم و مدرس آشنا با روانشناسی کودک و با تجربه در آموزش به کودک و نوجوان، اهمیت بیشتری پیدا می کند.
از طرفی مدرس اموزش ساز ویولون به کودکان، باید به فیزیک بدن کودک توجه داشته باشد. مدرس مجرب و کار آزموده و آگاه به اندازه ساز، نحوه به دست گرفتن ساز و آرشه، نحوه ایستادن هنرجو، منقبض نبودن عضلات و… توجه ویژه دارد و ضمن اینکه آموزش صحیح نواختن ساز انجام می گیرد، از ایجاد اشکالات و آسیب های مفصلی و استخوانی پیشگیری می شود.
آموزش ویولن و کلیه سازها به کودکان، بهتر است بعد از گذراندن دوره ارف (موسیقی کودک) باشد ولی چنانچه کودک دوره موسیقی کودکان را نگذرانده باشد ، طی دوره آموزش باید نت خوانی و ریتم خوانی با روش قابل درک برای کودکان آموزش داده شود تا کودک درک و شناخت کلی و دید وسیع تری نسبت به موسیقی و ساز وساختارآن داشته باشد.
با توجه به اینکه یادگیری موسیقی کاری متفاوت و نسبتا مشکل است، آموزش موسیقی به کودکان اهمیت ویژه ای پیدا می کند و مدرس موسیقی به کودک باید ضمن آموزش اصولی و صحیح ساز، با روشهای قابل فهم برای کودکان، یادگیری ساز را ساده کند و با ایجاد علاقه و تشویق نقاط مثبت مراقب باشد که کودک از ساز زدن آزرده نشود و به اصطلاح نَبُرَد.

[h=2]نزد معلم ویولن بروید[/h] نام کودک خود را برای شرکت در کلاس‌های یک مدرس، در لیست انتظار ثبت کنید و به صورت مرتب به کلاس‌های او و اجرای شاگردانش مراجعه کنید. این فرصت را در اختیار کودک قرار دهید تا اجرای سایر نوازندگان را مشاهده کند. با این روش پیش از شروع اولین درس‌های موسیقی، می‌تواند نکات بسیاری را بیاموزد.
زیرا یادگیری موسیقی مانند یادگیری صحبت کردن در کودکان است و با مشاهده و شنیدن، کودک می‌تواند بسیاری از مسایل را بیاموزد. از طرفی مدرس موسیقی نیز می‌تواند فرزند شما را ببیند و زمان مناسب برای شروع درس‌های ویولن را به شما اعلام کند.
کودک خوشحال ویولنیست


[h=2]همراه با فرزند خود موسیقی گوش دهید[/h] سی دی ها و کتاب‌ها و همچنین قطعات معروف اجرای نوازندگان ویولن را تهیه کنید. هر روز همراه با کودک خود به این سی دی ها و قطعات گوش کنید. برای یادگیری هر زبانی شنیدن پیش از صحبت کردن بسیار اهمیت دارد. این روش در متد سوزوکی یادگیری به روش زبان مادری نام دارد و شهرتی جهانی دارد.

[h=2]به دیدن اجرای زنده موسیقی بروید[/h] تا جایی که می‌توانید کودک را به اجرای زنده کنسرت‌های نوازندگان ویولن ببرید. برای اینکار بهتر است از کنسرت‌های گرانقیمت و طولانی پرهیز کنید. زیرا کودکان به صورت طبیعی پس از دقایقی ممکن است تمرکز خود را از موسیقی از دست بدهند و تمایل به ترک کنسرت داشته باشند. هرگز سعی نکنید کودک را به اجبار در کنسرت نگه دارید و می‌توانید محل را ترک کنید. تکرار این کار به مرور باعث افزایش علاقه و تمرکز بیشتر بر موسیقی خواهد شد.

[h=2]انجام فعالیت‌های سرگرم کننده[/h] فعالیت‌های سرگرم کننده و مفید با کودک خود انجام دهید تا از وضعیت رشد فکری، توجه و تمرکز او آگاه شوید. این فعالیت‌ها می‌تواند کارهایی از قبیل پختن کیک، کاشتن گیاه و .. باشد.

[h=2]مهمترین نکته[/h] و اما مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید. زمانی کودک آماده یادگیری اولین درس‌های ویولن خود است، که بتواند به درستی بر موضوع مورد نظر تمرکز کند و بتواند راهنمایی‌ها و آموزش‌های مدرس را به درستی انجام دهد.
هنر و توانایی توجه کردن و نظر دادن درباره محیط اطراف و اتفاقات مثبت را به کودک خود آموزش. با این کار، کودک می‌تواند به تدریج در یادگیری موسیقی با والدین و مدرس همکاری کند.
بهترین سن برای یادگیری ویولن را در حقیقت نمی‌توان به صورت عددی مشخص برای تمام کودکان در نظر گرفت. این سن در کودکان با توجه به عوامل زیادی مانند ژنتیک، محیط پرورش در خانواده، ضریب هوشی و … متفاوت خواهد بود.
برای دانستن زمان مناسب برای شروع یادگیری ویولن باید توانایی کودک در تمرکز و دنبال کردن مباحث و آموزه‌ها را بررسی کنیم و سن فیزیکی کودک معیار دقیقی برای سنجش زمان مناسب نخواهد بود. به نقل از سازی ها معمولا شرایط یادگیری در سنین بین ۳ تا ۶ سالگی در کودکان محیا می‌شود.
خلاصه کلام اینکه تلاش کنید با مفرح کردن آموزش به کودک خود کمک کنید تا از نواختن لذت ببرد و با تشویق های شما آینده ای درخشان را متصور شود.
اصول آموزش ویولن به کودکان
 

Similar threads

بالا