استفاده از پروانه نظارت و تجربيات مهندسان

bahador memari

عضو جدید
بسیار مسائل مطرح شده کاربردین امیدوارم بچه ها هر روز بیان مطلب بزارن توی تاپیک
یه سوال داشتم دوستان بگن از کدوم استان هستن ؟ سهمیه طراحی توی استانشون چقدر است ؟ سهمیه نظارت چطور؟ و اینکه تعرفه خدمات مهندسی برای مثلا ساختمان های 5 سقف توی استانشون چقدر هست ؟ و مهم تر اینکه آیا همون مبلغ تعرفه رو دریافت میکنند یا اینکه دفاتر از مبلغ تعرفه مهندس کمتر به مهندس میدن ؟ اگر همه مشارکت کنند آمار خوبی دستمون رو میگیره
من گیلان هستم سهمیه طراحی 3200 متر نظارت هم 3200 متر تعرفه طراحی برای 5 سقف متری 1350 تومان و نظارت هم 2700 تومان هست . که عملا در بازار دلالی طرح بین 900 تا 1000 و نظارت بین 1200 تا 1300 تومان به مهندس پرداخت میشه از طرف دفاتر . شما هم بگین توی استانتون چه خبره .

سلام
تو استان خراسان رضوی شهر مشهد سهمیه طراحی و نظارت با هم 7200 متره که می تونی همشو فقط طراحی یا فقط نظارت بزنی و تعرفه جدید نظارت 9880 تومنه و تعرفه جدید طراحی 2964 تومنه که البته چیزی حدود 50 تا 60 درصد این مبلغ به مهندس میرسه و بقیه سهم نظام و دفتر مهندسی و شهرداری و ... هستش

arezooo82

عضو جدید
مرسی عزیزم.
میگم شما که اینقدر سخت میگیری فکر میکنی دوباره کار بهت ارجاع میدند!؟
من فکر میکنم این مسائلی که شما گفتی یعنی امکان تخریب ساختمون مجاور هست در درجه ی اول مربوط به ناظر سازه ست و جزو وظایف شما نیست.
اینطور که به ما گفتند نظارت معماری از دبوارچینی شروع میشه و مهمتر از همه همون مسائل سطح اشغاله که من چون هنوز وارد کار نشدم کلا روالشو نمیدونم ولی مثل اینکه تخلف از متراژ و زمان پایان کار اعلام میکنی .ابتدا ناظر سازه به شهرداری اعلام میکنه و از طرف شهرداری میان و جریمه ش میکنند و بعد پایان کار میگیره! به همین راحتی !
یعنی همه ی فرم های گزارش مرحله ای کشک ه!!!
من نمی دونم یعنی تو اینجور مواقع نظام مهندسی یا شهرداری ناظر و زیر سوال نمی بره که چرا زودتر افزایش بنا رو گزارش ندادی!!؟
عچب من که سر در نمیارم !!!!!:surprised:

شما هم 4 تا کار 6 ماه اول دارید و 4 تا کار 6 ماه دوم؟ با متراژ 4000 متر 6 ماه اول و 4000 متر 6 ماه دوم؟
اینجوری آدم تکلیفش و نمیدونه چون ممکنه که کاری با متراژ پایین و امضا کنی که یک کار حساب میشه ولی یه ماه بعد کاری با متراژ بالاتر و نتونی امضا کنی چون 4 تا کارت تکمیل شده!
به ما گفتند که 3 تا کار زیر 300 متر یک کار حساب میشه.خوب اگر کار باشه 400 متر تکلیف چیه! کاش زیر 500 متر بود نه زیر 300 متر.

سلام.فرناز جان حق با شماست.من یادم نبود اینجا ایرانه و هیییچ کاری با همکاری و... نمیتونه درست انجام بشه.فقط تو جلسات نظام حرفای خوب میزنن!!! من نامه رو بردم دادم به شهرداری و نوشتم که ناظر سازه امضا نمیکنه..چون جون یه سری آدم بی گناه در خطر بود.من گیرامو میدم و کارمو درست انجام میدم.کاری هم ندارم بهم کار ندن دیگه. ولی خدا رو شکر خدا همینطور واسم کار میفرسته :) ما 15 تا کار داریم و همه کارا 1 کار حساب میشه.حتی 200 متر یا 100 متر

vertex

اخراجی موقت
سلام
تو استان خراسان رضوی شهر مشهد سهمیه طراحی و نظارت با هم 7200 متره که می تونی همشو فقط طراحی یا فقط نظارت بزنی و تعرفه جدید نظارت 9880 تومنه و تعرفه جدید طراحی 2964 تومنه که البته چیزی حدود 50 تا 60 درصد این مبلغ به مهندس میرسه و بقیه سهم نظام و دفتر مهندسی و شهرداری و ... هستش
وضعتون خوبه که اینجوری که من فهمیدم گیلان از آخر اوله . دوستان دیگه هم بگن توی استانشون چطوره وضعیت تعرفه ها

vertex

اخراجی موقت
لطفا همکاری کنید

لطفا همکاری کنید

دوستان لطفا تمام ویژگی های نظام مهندسی استانتون رو از بابت تعرفه و تعداد کار و ظرفیت طراحی اعلام کنند . این خیلی کمک خوبی میتونه باشه اگر لازمه یه تاپیک جدا برای این امر اختصاص بدم؟؟

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.فرناز جان حق با شماست.من یادم نبود اینجا ایرانه و هیییچ کاری با همکاری و... نمیتونه درست انجام بشه.فقط تو جلسات نظام حرفای خوب میزنن!!! من نامه رو بردم دادم به شهرداری و نوشتم که ناظر سازه امضا نمیکنه..چون جون یه سری آدم بی گناه در خطر بود.من گیرامو میدم و کارمو درست انجام میدم.کاری هم ندارم بهم کار ندن دیگه. ولی خدا رو شکر خدا همینطور واسم کار میفرسته :) ما 15 تا کار داریم و همه کارا 1 کار حساب میشه.حتی 200 متر یا 100 متر
سلام دوست جون
چقدر خوب که 15 تا کار به شما میدند.شما چقدر وضعتون خوبه! ما 4 تا کار 6 ماه اول میتونیم برداریم و 4 تا کار 6 ماه دوم.طراحی 4000 متر و نظارت هم 4000 متر.
اون 4 تا کار هم در مورد طراحی صدق میکنه و هم نظارت. اگر زیر 300 متر باشه هر 3 تا کار 300 متری یک کار از 4 تا کارمون حساب میشه.
طراحی متری 1220 و نظارت 2000

من یه کار دارم 380 متر واقعا زوره که یکی از 4 تا کار حساب بشه.اگر 300 متر بود قضیه فرق میکرد.

راستی آرزو جان نظرت در مورد اون بازدیدم که بالاتر گفتم چیه؟

arezooo82

عضو جدید
سلام دوست جون
چقدر خوب که 15 تا کار به شما میدند.شما چقدر وضعتون خوبه! ما 4 تا کار 6 ماه اول میتونیم برداریم و 4 تا کار 6 ماه دوم.طراحی 4000 متر و نظارت هم 4000 متر.
اون 4 تا کار هم در مورد طراحی صدق میکنه و هم نظارت. اگر زیر 300 متر باشه هر 3 تا کار 300 متری یک کار از 4 تا کارمون حساب میشه.

من یه کار دارم 380 متر واقعا زوره که یکی از 4 تا کار حساب بشه.اگر 300 متر بود قضیه فرق میکرد.

پیمانکارای آرماتوربند و بتن و .. معمولا واسه راحتی کار خودشون آب بتن رو خیلی زیاد میکنن و آب هم وحشتناک رو مقاومت بتن تاثیر داره! یه بار بتن یه ساختمونی که سرپرستش بودم آبش زیاد بود و از آزمایشگاه اومدن نمونه گرفتن،جوابش شد 2 !!!!!!! که حداقل باید 16 می شد.خلاصه با هیلتی هممممه ستونارو رو تخریب کردیم و دوباره بتن ریختیم! اون موقع من تجربم کم بود ولی دیگه تو گوشم موند! ولی اینکه میگی آب از بالا میریخت پایین،همین موضوع تنهایی دلیل زیاد بودن آب بتن نیست.معمولا بتن ویبره که میخوره،آب از شن و ماسه جدا میشه و از کنارای قالب میریزه بیرون.بتن رو باید از نزدیک وقتی تو بتونیره ببینی و تشخیص بدی شله یا سفته.البته باید مواظب هم باشی .چون من یبار رفتم از نزدیک ببینم بتن از بتونیر پاشید چشمم و چند روز چشمم مشکل داشت..به هر حال...به مالک سخت بگیر و بگو حتما دیوار چینی شروع شد بهت بگه.

vertex

اخراجی موقت
سلام دوست جون

لطفا بگید کدوم استان هستید و آیا همین مبلغ تعرفه نظام رو دریافت میکنید یا اینکه دفاتر ازش کم میکنند و کمتر به دستتون میرسه . دوستان دیگه هم لطفا همکاری کنند .

arezooo82

عضو جدید
لطفا بگید کدوم استان هستید و آیا همین مبلغ تعرفه نظام رو دریافت میکنید یا اینکه دفاتر ازش کم میکنند و کمتر به دستتون میرسه . دوستان دیگه هم لطفا همکاری کنند .

ما اینجا (قزوین) 5400 متر نظارت و طراحی داریم.که 2200 تومن بود.1800 تومن نظارت و 400 تومن طراحی.البته الان 40 % بیشتر شده ولی هنوز ابلاغ نکردن. من اولین کارامو 1600 تومن امضا کردم.یعنی 200 تومن دفتر برداشت واسه خودش! ولی کار بعدی رو همون 1800 تومن.

vertex

اخراجی موقت
ممنون از arezooo82 چقدر تعرفه طراحیتون کمه فقط متری 400 تومان ؟ بعد اینکه آیا 5400 متر طرح و 5400 متر نظارت دارین یا اینکه جفتش با هم 5400 متر ؟ ولی اوضاع نظارت مثل اینکه خوبه توی قزوین . اینجا گیلان افتضاحه
لطفا بقیه دوستان هم همکاری کنند ممنون.

arezooo82

عضو جدید
ممنون از arezooo82 چقدر تعرفه طراحیتون کمه فقط متری 400 تومان ؟ بعد اینکه آیا 5400 متر طرح و 5400 متر نظارت دارین یا اینکه جفتش با هم 5400 متر ؟ ولی اوضاع نظارت مثل اینکه خوبه توی قزوین . اینجا گیلان افتضاحه
لطفا بقیه دوستان هم همکاری کنند ممنون.

نه ! رو هم 5400 متره..ولی ماها اکثرا ترجیح میدیم همشو نظارت امضا کنیم چون به صرفه تره!

vertex

اخراجی موقت
سلام. مگه معماری هم نظارت داره؟ نمیدونستم. بیشتر توضیح میدید
واقعا نمیدونستین ؟ عجب !!!! یعنی تا حالا به گوش شما هم نخورده ؟ میبخشید که اینقدر تعجب میکنم . بله نظارت داره تازه عمران هم نظارت داره برق و مکانیک هم نظارت دارن . مهندس یه توصیه میکنم : یخورده سطح اطلاعات خودتون رو بالا ببرین . اینا رو دیگه همه میدونن . خوشحالم که تاپیک ها و موضوعات رشته معماری مورد توجه عزیزان سایر رشته ها هم قرار میگیره .

آخرین ویرایش:

vertex

اخراجی موقت
نه ! رو هم 5400 متره..ولی ماها اکثرا ترجیح میدیم همشو نظارت امضا کنیم چون به صرفه تره!
خداییش نظام مهندسی قزوین پدر و مادر دار تره مثل اینکه همه استان ها بهتر از این گیلان زپرتیه . یه بار مشکل مالیاتی داشتم به هر کی گفتم نمیدونست زنگ زدم نظام یزد پرسیدم یارو نیمساعت توضیح داد برام . همین قزوین هم یه بار یه مشکلی داشتم راهنماییم کرد . خوب شما هم حق دارین نظارت بزنین وقتی نظام مهندسی قوی باشه ناظر هم قدرت داره ولی اینجا توی گیلان دفاتر قدرت دارن . واسه همینه که اگر مهندس کارشو درست انجام بده اگر دفتر باهاش لج کنه ( که معمولا با مهندسای وظیفه شناس لج میکنن چون گیر به کارفرمای جون جونی دفاتر میدن که اکثرا بساز بندازن ) دیگه کار به این مهندس بدبخت نمیده . خداییش با این وضعیتی که هست آدم اگر بنایی کنه بهتره چون حد اقل غرورش رو واسه چندرقاز پول خرج نمیکنه . اینجا هم تعرفه نظارت بیشتر از طراحیه ولی دردسرش خیییییییلی بیشتره . من یدونه نظارت زدم رفتم انصراف دادم . فقط طراحی میزنم . شاید هم کوچ کنم برم یه استان دیگه . واقعا چقدر جالبه!!!!!!!!! نه ؟

vertex

اخراجی موقت
سلام تو استان خراسان رضوی شهر مشهد سهمیه طراحی و نظارت با هم 7200 متره که می تونی همشو فقط طراحی یا فقط نظارت بزنی و تعرفه جدید نظارت 9880 تومنه و تعرفه جدید طراحی 2964 تومنه که البته چیزی حدود 50 تا 60 درصد این مبلغ به مهندس میرسه و بقیه سهم نظام و دفتر مهندسی و شهرداری و ... هستش
خوب یه حساب سر انگشتی میکنیم : 7200 متر سهمیه نظارت 9880 طراحی 2964 حالا میگیم 50 درصد تعرفه به مهندس میرسه : 9880/2= 4940 و 2964/2= 1482 که مجموعشون میشه 6422 به ازای هر متر و برای 7200 متر میشه 7200*6422=46238400 یعنی سالیانه 46 میلیون . برای ما توی استان گیلان این عدد 18 میلیونه . دوستان احتمالا یه تاپیک جدید بزنم که بیشتر توش در مورد تعرفه و مسائل مالی صحبت بشه . اینجا بیشتر بحث فنی بشه بهتره ولی این مسائل مالی چون خیلی مهمه اینجا مطرح کردم .

arezooo82

عضو جدید
خداییش نظام مهندسی قزوین پدر و مادر دار تره مثل اینکه همه استان ها بهتر از این گیلان زپرتیه . یه بار مشکل مالیاتی داشتم به هر کی گفتم نمیدونست زنگ زدم نظام یزد پرسیدم یارو نیمساعت توضیح داد برام . همین قزوین هم یه بار یه مشکلی داشتم راهنماییم کرد . خوب شما هم حق دارین نظارت بزنین وقتی نظام مهندسی قوی باشه ناظر هم قدرت داره ولی اینجا توی گیلان دفاتر قدرت دارن . واسه همینه که اگر مهندس کارشو درست انجام بده اگر دفتر باهاش لج کنه ( که معمولا با مهندسای وظیفه شناس لج میکنن چون گیر به کارفرمای جون جونی دفاتر میدن که اکثرا بساز بندازن ) دیگه کار به این مهندس بدبخت نمیده . خداییش با این وضعیتی که هست آدم اگر بنایی کنه بهتره چون حد اقل غرورش رو واسه چندرقاز پول خرج نمیکنه . اینجا هم تعرفه نظارت بیشتر از طراحیه ولی دردسرش خیییییییلی بیشتره . من یدونه نظارت زدم رفتم انصراف دادم . فقط طراحی میزنم . شاید هم کوچ کنم برم یه استان دیگه . واقعا چقدر جالبه!!!!!!!!! نه ؟

آره خداییش ما همه از نظام مهندسی راضی هستیم.از فردای فارغ التحصیلیت میفرسته سر کار به عنوان سرپرست کارگاه.یه جورایی کارآموزی با حقوق میشه واست. من کارو از همین سرپرست کارگاهی یاد گرفتم.اکثر هم دانشگاهیای من که اهل کرج و تهرانن، اومدن اینجا عضو شدن رفتن سر کار.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیمانکارای آرماتوربند و بتن و .. معمولا واسه راحتی کار خودشون آب بتن رو خیلی زیاد میکنن و آب هم وحشتناک رو مقاومت بتن تاثیر داره! یه بار بتن یه ساختمونی که سرپرستش بودم آبش زیاد بود و از آزمایشگاه اومدن نمونه گرفتن،جوابش شد 2 !!!!!!! که حداقل باید 16 می شد.خلاصه با هیلتی هممممه ستونارو رو تخریب کردیم و دوباره بتن ریختیم! اون موقع من تجربم کم بود ولی دیگه تو گوشم موند! ولی اینکه میگی آب از بالا میریخت پایین،همین موضوع تنهایی دلیل زیاد بودن آب بتن نیست.معمولا بتن ویبره که میخوره،آب از شن و ماسه جدا میشه و از کنارای قالب میریزه بیرون.بتن رو باید از نزدیک وقتی تو بتونیره ببینی و تشخیص بدی شله یا سفته.البته باید مواظب هم باشی .چون من یبار رفتم از نزدیک ببینم بتن از بتونیر پاشید چشمم و چند روز چشمم مشکل داشت..به هر حال...به مالک سخت بگیر و بگو حتما دیوار چینی شروع شد بهت بگه.
مرسی آرزو جان از توضیحاتت
تشخیص کیفیت مصالح با معمار هم هست؟
بله به مالک گفتم که موقع دیوار چینی بگه.

vertex

اخراجی موقت
مرسی آرزو جان از توضیحاتت تشخیص کیفیت مصالح با معمار هم هست؟ بله به مالک گفتم که موقع دیوار چینی بگه.
بله تشخیص کیفیت مصالح به عهده مهندس معمار هستش اگر مصالح نامرغوب استفاده بشه باید تذکر داده بشه . من که اینو میدونم حالا بقیه دوستان هم اگه اشتباهه بگن .

arezooo82

عضو جدید
مرسی آرزو جان از توضیحاتت
تشخیص کیفیت مصالح با معمار هم هست؟
بله به مالک گفتم که موقع دیوار چینی بگه.

بتن و میلگرد و .. با معمار نیست صرفا جهت اطلاع بود :) ولی نما باید با همون سنگی باشه که تو نقشه نما نوشته شده.دقیقا نمیدونم ولی فکر میکنم کیفیت مصالح در حد تذکر مهمه.چون تو برگه گزارش چیزی از کیفیت مصالح ننوشته

setayesh_s

عضو جدید
کاربر ممتاز
برا نظارت از ابتدا تا انتهای اون پروژه زمانی که میبره چه قدرش مهندس ناظر معمار درگبرش هست مثلا اگه یه ساختمونی ظرف 2 سال قراره ساخته شه عین 2 سال باید سر پروژه باشه؟یا جدول زمان بندی خاصی داره؟ ممنون

saghi23

عضو جدید
دوستان یه سوال دارم اگه بی ربطه ببخشید اگه نقشه ای رو که یک نفر دیگه طراحی کرده و زحمتشو کشیده مهر کنیم (حالا کاری به مسئولیت و عواقبو اینا ندارم)و در صد مشخص بهش بدیم آیا این پول حلاله؟

arezooo82

عضو جدید
دوستان یه سوال دارم اگه بی ربطه ببخشید اگه نقشه ای رو که یک نفر دیگه طراحی کرده و زحمتشو کشیده مهر کنیم (حالا کاری به مسئولیت و عواقبو اینا ندارم)و در صد مشخص بهش بدیم آیا این پول حلاله؟

به نظر من با خود طراح صحبت کنید اگه راضی باشه حلاله دیگه..البته نظر شخصی من بودا!!!

arezooo82

عضو جدید
برا نظارت از ابتدا تا انتهای اون پروژه زمانی که میبره چه قدرش مهندس ناظر معمار درگبرش هست مثلا اگه یه ساختمونی ظرف 2 سال قراره ساخته شه عین 2 سال باید سر پروژه باشه؟یا جدول زمان بندی خاصی داره؟ ممنون

اینجا(قزوین) تعهد نظارت،18 ماهه.یعنی اگه کار طول بکشه،بعد از 18 ماه سهمیه شما آزاد میشه.

vertex

اخراجی موقت
سوال خوبی مطرح کردین . آدم اینجور موقع ها امیدوار میشه به جامعه که هستند کسایی که حروم و حلال سرشون میشه . به نظر من شما که تمام تعرفه رو نمیگیرید . طراحی نقشه هم با شما نیست . شما اگر طرفتون دفتر مهندسی هستش مثلا میگید مهر میزنم متری 1000 تومن میگیرم . اون دفتر خودش حساب کتاب میکنه اگه براش بصرفه کار رو بهتون میده شما هم سهمیه خودتون رو با این مبلغ میفروشید و اصلا طراح رو نمیبینید چون اون با دفتر طرفه نه با شما اونم مثل شما با دفتر یه قراردادی داره . و اما اگر دفتری در کار نباشه و شما مستقیم با اون کسی که نقشه رو میکشه و طراحی میکنه ارتباط دارین باید با هم به توافق برسین تا راضی باشه . در هر دو صورت مشکلی متوجه شما از بابت حرام بودن پول به نظر من نیست . ای کاش همه مهندسا مثل شما میفهمیدن حرام و حلال چیه و براشون مهم بود .

khatoon 1

عضو جدید
سلام دوستان
آيا كسي كه پروانه نظارت چند ماهيه گرفته ولي كاركردش صفره لازمه اظهارنامه مالياتي بده؟

saifi

عضو جدید
سلام به همگی. من 2سال هم طراحی و هم نظارت پایه 3تهران گرفتم وسالی 8000 متر هم طراحی ونظارت سهمیه هست یعنی سالی 10 برگه. همونطور که گفتن نظارت عمران و معماری فرقی نداره باید گفت فوق العاده مسولیتش سنگینه یعنی اصلا به پول و زحمتش نمی ارزه .اما طراحی پایه 3باید بگم دو طبقه هست روی پیلوت که تو تهران تقریبا نمیشه رد کرد. خلاصه سرتون درد نیارم باید بذارید 5سال از پایه 3 بگذره برید ارتقائ پایه اونموقع طراحی از 4 طبقه روی پیلوت اون وقت میشه روش حساب کرد بازم اگه سوالی هست در خدمتم

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی. من 2سال هم طراحی و هم نظارت پایه 3تهران گرفتم وسالی 8000 متر هم طراحی ونظارت سهمیه هست یعنی سالی 10 برگه. همونطور که گفتن نظارت عمران و معماری فرقی نداره باید گفت فوق العاده مسولیتش سنگینه یعنی اصلا به پول و زحمتش نمی ارزه .اما طراحی پایه 3باید بگم دو طبقه هست روی پیلوت که تو تهران تقریبا نمیشه رد کرد. خلاصه سرتون درد نیارم باید بذارید 5سال از پایه 3 بگذره برید ارتقائ پایه اونموقع طراحی از 4 طبقه روی پیلوت اون وقت میشه روش حساب کرد بازم اگه سوالی هست در خدمتم
سلام
نظارت معماری و عمران با هم تفاوت داره.شما رشتت مهندسی پزشکی ه !؟
طراحی پایه 3 تا 4 طبقه رو پیلوت ه با زیربنای حداکثر 1000 متر.
نظارت معماری پایه 3 هم حداکثر تا 4 طبقه رو پیلوت ه با زیر بنای حداکثر 2000 متر.

yaghoobb

عضو جدید
حقوقی کردن مهر نظارت

حقوقی کردن مهر نظارت

سلام به مهندسین گرامی در حال حاظر امکان استفاده کردن از پروانه نظارت پایه سه ام را بصورت حقیقی ندارم . کسی تجربه حقوقی کردن پروانه نظارت را داره ؟ ممنون میشم شنیده هاتونم در اختیار بگذارید:)

آخرین ویرایش:

yalda65

عضو جدید
سلام به مهندسین گرامی در حال حاظر امکان استفاده کردن از پروانه نظارت پایه سه ام را بصورت حقیقی ندارم . کسی تجربه حقوقی کردن پروانه نظارت را داره ؟ ممنون میشم شنیده هاتونم در اختیار بگذارید:)
طبق تعرفه پارسال تهران 3 ميليون، كرج 6.5 ميليون، مازندران 5، كرمانشاه 10 ميليون براي پايه سه ميدادن.(البته من فقط شنيدم از دوستان). ماليات رو هم خودشون ميدن. اما مسئوليت كارا با شما هم هست اگه خداي نكرده اتفاقي بيفته مسئوليت از دوش شخص حقيقي كه شما باشين، ساقط نميشه. اين رو هم يكي از اعضاي هيئت‌مديره نظام تهران مي‌گفت: "ورودتون به شركت حقوقي با خودتونه اما خارج‌شدنتون با نظر شخص حقوقي هست.اگه اذيت كنن حتي نظام مهندسي هم نميتونه كاري براتون كنه و كار با شكايت و دادگاه فقط ميتونه حل شه"

ehsan1150

عضو جدید
می خواستم بدونم اگه پروانه ام رو توشرکت مجری ذیصلاح بزارم. دیگه نمی تونم نظارت کنم؟تکلیف طراحیم چی میشه آخه برا طراحی باید حتماعضو دفتر طراحی باشی .درضمن همزمان تو یه دفتر بیشتر نمی تونی امضا کنی.نمیدونم چه کار کنم؟کلا امضامو تودفاتر نظارت بزارم بهتره یا مجری؟ لطفا کمک کنید گیج شدم.

vertex

اخراجی موقت
سلام دوستان
آيا كسي كه پروانه نظارت چند ماهيه گرفته ولي كاركردش صفره لازمه اظهارنامه مالياتي بده؟
دوست عزیز بهتر بود این مطلب رو توی تاپیک مربوط به مالیات مطرح میکردین ولی در جواب شما باید بگم بله باید پر کنید ولی کارکرد رو صفر میزنید و مالیات هم به شما تعلق نمیگیره . البته اگر تاریخ اخذ پروانتون سال 92 هست دیگه نمیخاد اظهار نامه پر کنید چون اظهار نامه برای عملکرد سال 91 هست . موفق باشید

بالا