ادامه تحصیل در آلمان

pooyaf1

عضو جدید
سلام خدمت اقای تورج...!!
اقا من 90 درصد تاپیک رو مطالعه کردم..خیلی چیزها دست گیرم شد...!!
ولی تقریبا به مورد خودم که دقیقا شبیه خودم باشه بر نخوردم!!!
شرایط بنده اینه اگه یه توضیح مختصری بدین ممنون می شم..!!
----
بنده الان ترم اول رشته مکانیک دانشگاه ازاد باراجین هستم!و می تونم که حتی 7 ترمه هم درسم رو تموم کنم..اگه ترم تابستونی بردارم!تازه با معدل خوب هم چون تازه شروع کردم می تونم تموم کنم!!
4 سال هم فرصت دارم که یا برم المانی یاد بیگرم که هیچی ازش بلد نیستم!یا این که برم انگلیسی که حداقل اگه تو محیطش باشم یه چند وقت راحت می تونم مکالمه بکنم!!؟؟؟
دوم این که باید سربازیمم برم بعد این 4 سال که برای خودشخص من اگه قوانین به صورت 24 ماه الان بمونه!!می تونم تو 15تا17 ماه سربازیم رو برم با توجه به شرایطی که دارم..!!!
حالا شما در نظر بگیر دیگه 5 سال خورده ای دیگه با شرایطی که بالا گفتم..!!!
ممنونت می شم پاسخگو باشی..دمت هم گرم که وقت میزاری؟؟!!!

pooyaf1

عضو جدید
سلام خدمت اقای تورج...!!
----
بنده الان ترم اول رشته مکانیک دانشگاه ازاد باراجین هستم!و می تونم که حتی 7 ترمه هم درسم رو تموم کنم..اگه ترم تابستونی بردارم!تازه با معدل خوب هم چون تازه شروع کردم می تونم تموم کنم!!
4 سال هم فرصت دارم که یا برم المانی یاد بیگرم که هیچی ازش بلد نیستم!یا این که برم انگلیسی که حداقل اگه تو محیطش باشم یه چند وقت راحت می تونم مکالمه بکنم!!؟؟؟
دوم این که باید سربازیمم برم بعد این 4 سال که برای خودشخص من اگه قوانین به صورت 24 ماه الان بمونه!!می تونم تو 15تا17 ماه سربازیم رو برم با توجه به شرایطی که دارم..!!!
درضمن اقا دارم مقطع کارشناسی لیسانس می خونم ها!!!
برای فوق لیسانس من مد نظرم بود؟؟!!!

moein749

عضو جدید
dust aziz shuma k hosele khundan chand safe tuziho nadari fekr mikoni inja mituni tu alman zendegi kuni
fekr mikuni mituni arshadu b almani tamam kuni
fekr mikuni mituni biai alman doktra bekhuni
age tavaneshu dari k hatman ham dari arshad iran sarasri ghabul shu bad eghdam bekun vase alman b unvan daneshju arshad
intur un vaze daghuni k khudet gufti mireh zire sayeh danesh ju arshad budanet
inam ezafe kunam man farzam ine kasi k inja soal dareh ahle darse v dos dareh etela at dashte bashe dar bare vaziati k alan un tush nistu man tu un vaziat hastam
un adam mishini khat b khat dadeha ru mikhuneh v noktehashu bar midareh bad age jaie mubham bud barash so al miporseh
na inke begeh ina ziad bud hala begu vaze ma chi mishe

دوست عزیز: اولا من بعد اون پستم، کل تایپک رو خوندم ولی امکان ویرایش پست وجود نداشت که بخش هایی از سوالمو حذف کنم. حالا هم که جواب دادی خیلی ممنونم... من فقط سوالم این بود که با شرایط من چه راهی رو برم بهتره، همین.
یه مساله دیگه هم که میخواستم بگم اینه که درس خوندن (چه دکترا چه مستر) و زندگی تو آلمان هیچ ارتباطی به توانایی خوندن 28 صفحه ای تایپک نداره، ممکنه یک نفری از صبح تا ظهر سرکار باشه، بعد تازه پاشه بره کلاس آلمانی و انگلیسی و ... ممکنه فرصت نکنه تمام صفحات رو بخونه (آدم چشم درد میشه بخدا!!!) نمیدونم باورت میشه یا نه، ولی من کل تایپک رو در 4 روز خوندم. به هر حال بابت این همه اطلاعات ارزشمندی که اینجا با هموطنانت به اشتراک گذاشتی ممنون، آرزوی سلامتی و خوشبختی برایت دارم.

moein749

عضو جدید
درضمن اقا دارم مقطع کارشناسی لیسانس می خونم ها!!!
برای فوق لیسانس من مد نظرم بود؟؟!!!
با عذرخواهی از جناب تورج...

دوست عزیز من با توجه به تجربه اندکی که در زمینه اپلای دارم یه پیشنهاد به شما دارم:
تنها کاری که الان باید انجام بدی فقط فقط فقط گرفتن معدل بالا است، هرچی بیشتر بهتر، من خودم الان دارم دنبال دانشگاههایی میگردم که gpa خاصی مورد نظرشون نباشه چون معدل پایینه (13). فقط برای نمره گرفتن درس بخون، هر راهی رو برو که بتونی نمره بگیری... دوم زبان انگلیسی!
از الان به هیچ عنوان روی کشور خاصی زوم نکن چون بعدا به ضررت تموم میشه، اینجا ایرانه و شما نمیتونی آینده رو پیش بینی کنی... من رفیقم تجربه فرانسه رو داره که همه چیش کامل بود و مونده بود واسه چه تاریخی بلیط پاریس بگیره ولی سفارت بهش ویزا نداد، اونم بخاطر مشکلات سیاسی که 10 روز قبلش ایران با فرانسه پیدا کرد و این رفیقم همه ی برنامه ریزی هاش خراب شد و کلی هم که پول خرج کرده بود همه دود شد رفت هوا...
واسه همین میگم شما اگه معدل بالا و زبان انگلیسی قوی داشته باشی، بسیاری از مشکلاتت حلـــــه!!! زبان آلمانی یا هر زبان غیر انگلیسی (فرانسوی، ایتالیایی یا اسپانیایی) رو تو 1 سال هم میشه جمع کرد (البته بسته به خود آدم داره)، مثلا تو دوره سربازی هم میشه بخونی و خیلی هم خوب یاد میگیری
با توجه به تجربه تلخ خودم بهتون پیشنهاد میکنم که اول معدلتون رو ببرید بالا و دوم انگلیسی، تا 4 سال دیگه ممکنه دانشگاههای آلمان هم مدرک آیلتس یا تافل بخوان.
دانستن زبان انگلیسی، اولین در ورودی است برای قدم گذاشتن در راه اپلای...
موفق و سلامت باشید

patriot n1

عضو جدید
سلام تورج من یه سوال خیلی ساده دارم تاپیکت رو خوندم ولی چیزی ندیدم
به نظر شما برای اقدام برای المان ایلتس بهتره یا تافل ؟

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خدمت اقای تورج...!!
----
salam
in khili khubeh k mituni hata az nazar zehni vase 5 sale digat barname be chini
az hichi natars v aslan az chizi natars
man vaghti tasmim gereftam zendegimo avaz kunam daneshj kardani azad budam ama ba barname v hadafaie k dashtam az pase hamashun bar umadam ta in ja albateh k taze vasat raham
az tajrube khudam migam
darso hamishe vase dars bekhunna vase nomreh na vase zud tamam kardan
zendegi khili pichidehtar az ine k mesl y mosabeghe bashe k bekhaie 7 terme tamamesh kuni bad maslan zud arshad begiri bad zan begiri beri kar kuni bache dar beshi v ... khili sakhtar az in harfas
mishe hatman age chizi k bekhai ama b sharti k hadafet ba arzesh bashe v az un muhemtar ine k talashet dar masir sahih bashe
ma adama na par darim na bal
ye ede mitunan began ma b hamin dalil nemitunim parvaz kunim v tanha b fekr rah raftan bashan
ama y daste taslim nemishan k daste duvum baz khudesh 2 goruh mishe
guruhi k hadafesh khube ama masiresh badeh mesl kasi k mire az bulandi mipare v dar hal soghut bal bal mizaneh v bad mimireh
guruhi k ham hadafesh khubeh v ham masiresh v havapimaru khalgh mikoneh
in masir residan b hadaf bazi vaghta az khude hadafam muhemtar mishe
vase hamin age vase pol dar uvordan masir dars entekhab kuni dars komaki ziad behet nemituneh bekuneh mage dar mavaredi k estedadi dar had navabegh dashte bashi
vase hamin tu zendegi hadafeto aval moshakhas kun v bebin dars kojashe
vase khude man dars khudesh hadafe vase hamin say mikonam az khundanesh lezat bebaram

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ayande malum nist chi mishe aya ta 5 sale dige zendeh hasti ya na
vase hamin turi barname bezar k age 2 sale dige murdi az zendegit lezat ham burde bashi na in k faghat davandegi karde bashi
k zud tar bemiri
pas b nazar man darso bekhun ta yad begiri
ta befahmi k donia cheghadar munazem sakhte shudeh v shayad be tuni tu ham naghshi tu in nazm dashte bashi ba daneshi k kasb mikoni
mosalemeh k age ba in diid b dars negah kuni azash nemitarsi v lezat mibari v yadesh migiri
vaghtiam yad gerefti nakhoda gah moadelet miad bala
nayomadam bala moshkeli nist tu hadafet moadel nabudeh hadafet yad giri budeh
baraye zaban man fekr mikunam aval az hame roye zaban engelisi bine term 2 ta6 sale aval tamarkoz kun
v say kun khub yadesh begiri ya madraki begiri k neshun bedeh zabanet dar hade paziresh vase daneshgahaie engelisi zaban hast
bad az term 6 ro almani tamarkuz kun
vase gereftan paziresh niaz b madrake zaban almani nadari mituni biai inja edame chizi ru k khundi bekhuni ya az aval bekhuni
emtehaneshu haminja tu alman midi
ama khub ye sali bekhuni vase sefaret khubeh ham vase resomat
intur age 4 sale tamam kuni
ham y muhandesi
ham zaban engelisit motabereh madrakesh
ham almani ye sal khundi
az alan fekr pol v khedmat nabash
in chizaie k tu y sale akhar mituni darbarashun tasmim begiri ba tavaju b shareyt un moghe
ama chizaie k tuzih dadam b haminghadar zaman niaz dareh v mituni rosh barname rizi kuni
moafagh bashi

pooyaf1

عضو جدید
ممنون از طرز فکر عالیتون.....
و راهنمایی که در مورد اهداف کردین...!!!
من دقیقا حرف شما رو می فهمم و می دونم چی می گید...!!
من هدف هام رو مشخص کردم و مطمئن باشید به خاطر پول نیست!!و به خاطر یه مسئله دیگه ای دارم مملکت خودمو ول می کنم و می خوام به مملکت غریبه برم!!!
بازهم ممنون از راهنمایی هاتون....
پس انگلیسی رو شروع کنم..!!!
ایشالله که بشه ادم به هدف هاش برسه...
درمورد درس هم درسته واقعا هیچی بدتر از تنفر داشتن از درس نیست....

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=1]نکاتی درباره سطح زبان برای ورود به دانشگاه‌های آلمان[/h]گر می‌خواهید در دانشگاه‌های آلمان به تحصیل مشغول شوید، می‌بایست مدرکی دال بر تسلط خود به زبان آلمانی ارائه کنید. این قاعده درباره رشته‌های بین‌المللی که تحصیل در آن‌ها به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد، متفاوت است. بهترین راه کسب اطلاع در این زمینه، پرسش از دانشگاه است. توصیه عمومی اما این است که زبان آلمانی را فرا بگیرید؛ در این صورت راه ارتباط برقرارکردن با سایر دانشجویان آسان‌تر می‌شود و از شانس بیشتری برای ورود به بازار کار برخوردار خواهید شد.
آزمون‌های زبان
برخی از دانشگاه‌ها مدرک TestDaF و برخی دیگر از موسسات آموزش عالی مدرک DSH را شرط لازم برای ورود به دانشگاه می‌دانند. گفتنی است که سطح هر دو امتحان زبان یکی است.
هر دو امتحان از چهار بخش تمرین شنوایی، درک مفهوم متن، مکالمه و تمرین نوشتن تشکیل می‌شوند. علاوه بر این داوطلبان می‌بایست به پرسش‌هایی در زمینه متون تخصصی و علمی و همین طور گزارش‌های خبری پاسخ دهند. از این گذشته غالبا بخشی از امتحان به موضوعات مربوط به دانشگاه‌های آلمان اختصاص دارد.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تفاوت در نحوه برگزاری امتحان
میان دو آزمون یاد شده تفاوتی وجود دارد. امتحان TestDaF شش بار در سال در بیش از ۹۰ کشور جهان به طور سراسری برگزار می‌شود. آزمون زبان DSH اما تنها در دانشگاه‌های آلمان و زمانی برگزار می‌شود که داوطلبان تحصیل موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود شده باشند. این در حالی است که در امتحان TestDaF می‌توان حتی پیش از اخذ پذیرش نیز شرکت کرد.
اطلاعات لازم درباره این آزمون، نمونه سئوال‌ها، زمان برگزاری امتحانات و هزینه‌های مربوط به آن را می‌توان از طریق سایت TestDaF به دست آورد.
گفتنی است، هزینه برگزاری این آزمون در کشورهای مختلف متفاوت است. در آلمان آزمون TestDaF بین۱۵۰ تا ۱۷۵ یورو هزینه دارد. هزینه امتحان DSH نیز که از سوی دانشگاه‌های آلمان برگزار می‌شود، در حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ یورو است.
مدارک جایگزین
شرکت در برخی از امتحانات و داشتن مدارکی خاص می‌تواند جایگزین امتحان‌های زبان نام برده شود. از این جمله‌اند: مدرک دیپلم از مدرسه‌های آلمان یا مدارس آلمانی واقع در خارج از این کشور، دیپلم زبان (GDS / KDS) از انستیتو گوته یا امتحان پایانی سطح C2 از همین موسسه. همچنین مدرک پایانی دوره‌های کالج می‌تواند جایگزین امتحان‌های زبان برای ورود به دانشگاه‌های آلمان باشد.
برای دستیابی به سطحی لازم برای شرکت در آزمون‌های زبان آلمانی توصیه می‌شود، بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت زبان آلمانی بیاموزید. این تعداد ساعت معادل سطح B2/C1 است که می‌توان با رسیدن به آن تقریبا از قبولی در امتحان‌های TestDaF و DSH مطمئن بود.
http://www.dw.de/نکاتی-درباره-سطح-زبان-برای-ورود-به-دانشگاههای-آلمان/a-17226171

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شهریه در برخی از دانشگاه‌های جهان و مقایسه آن با آلمان

شهریه در برخی از دانشگاه‌های جهان و مقایسه آن با آلمان

پژوهشی که از سوی موسسه مالی HSBC در بریتانیا صورت گرفته است، توجه اصلی خود را به هزینه های زندگی دانشجویان در یک سال تحصیلی در سیزده کشور جهان معطوف کرده است.

مسئولان این گزارش تحقیقاتی می گویند، داده های خود را از بیش از ۱۶۰۰ شهر در سیزده کشور مورد بررسی در این پژوهش جمع آوری کرده اند. بر اساس این تحقیق گران ترین کشور برای تحصیل دانشجویان خارجی استرالیا است. در استرالیا دانشجویان خارجی به طور متوسط سالانه بیش از 25 هزار دلار بابت شهریه تحصیلی و در حدود ۱۳ هزار دلار بابت هزینه زندگی دانشجویی پرداخت می کنند.

رتبه دوم پس از استرالیا از آن ایالات متحده آمریکا است: در آمریکا نیز دانشجویان خارجی همانند استرالیا سالانه شهریه ای در حدود ۲۵ هزار دلار پرداخت می کنند، اما از آن جا که هزینه زندگی دانشجویی مناسب تر است (حدود ۱۰ هزار دلار در سال)، آمریکا در این تحقیق پس از استرالیا قرار گرفته است.

بریتانیا در مقام بعدی قرار دارد: دانشجویان در این کشور سالانه در حدود ۱۹ هزار دلار شهریه تحصیلی و در حدود ۱۱ هزار دلار بابت هزینه های زندگی دانشجویی پرداخت می کنند.

گران ترین کشور برای تحصیل دانشجویان خارجی پس از سه کشور یادشده، امارات متحده عربی است: در این کشور دانشجویان حدود ۲۱ هزار دلار بابت شهریه دانشگاه پرداخت می کنند. هزینه زندگی دانشجویی در این کشور در حدود ۶ هزار دلار در یک سال برآورد می شود.

بر اساس پژوهش صورت گرفته، کانادا پس از امارات قرار می گیرد: در کانادا دانشجویان در حدود ۱۸ هزار دلار بابت شهریه دانشگاه و حدود ۷ هزار دلار بابت تامین مخارج زندگی دانشجویی در طول یک سال پرداخت می کنند.

در تحقیق یادشده از رده ششم به بعد ، نام این کشورها به چشم می‌خورد: سنگاپور (حدود ۱۴هزار دلار شهریه دانشگاه و حدود ۹ هزار دلار بابت هزینه زندگی)، هنگ کنگ (حدود ۱۳ هزار دلار بابت شهریه دانشگاه و حدود ۹ هزار دلار بابت هزینه های زندگی دانشجویی)، ژاپن (حدود ۶ هزار دلار بابت شهریه دانشگاه در یک سال و حدود ۱۲ هزار دلار بابت هزینه های زندگی)، روسیه (حدود ۳ هزار دلار بابت شهریه دانشگاه و حدود ۶ هزار دلار بابت هزینه های زندگی دانشجویی در یک سال)، چین ( حدود ۴ هزار دلار بابت هزینه دانشگاه و حدود ۴ هزار دلار بابت هزینه ی یک سال زندگی دانشجویی)، تایوان (حدود ۳ هزار دلار در سال بابت شهریه دانشگاه و حدود ۳ هزار دلار برای زندگی دانشجویی در یک سال)، اسپانیا (حدود هزار دلار در سال بابت شهریه تحصیلی و نزدیک به 7 هزار دلار بابت یک سال زندگی دانشجویی) قرار دارند.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آلمان در میان سیزده کشور مورد بررسی در این پژوهش در مقام آخر و به بیان دیگر ارزان ترین کشور در میان کشورهای مطرح در این تحقیق برای تحصیل دانشجویان خارجی است. دانشجویان خارجی برای یک سال تحصیل در دانشگاه های آلمان در حدود ۶۰۰ دلار پرداخت می کنند. بر اساس این پژوهش هزینه یک سال زندگی دانشجویی در آلمان در حدود ۵۵۰۰ دلار برآورد شده است.

بر طبق آمار منتشر شده از سوی مسئولان این تحقیق هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در آلمان سالانه در حدود ۶۲۰۰ دلار پیش بینی می شود. گفتنی است، داده های موجود در این تحقیق در سال ۲۰۱۰ میلادی جمع آوری شده است. در این سال دانشگاه های آلمان اقدام به دریافت شهریه دانشجویی می کردند. این در حالی است که در حال حاضر اغلب دانشجویان دانشگاه های آلمان شهریه پرداخت نمی کنند و تنها هزینه بابت خدمات دانشجویی می پردازند.

با این حساب می توان گفت که مجموع هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در آلمان می تواند حتی کمتر از میزان ذکر شده در این تحقیق باشد. این نکته نیز قابل توجه است که هزینه های دانشجویی و زندگی در دانشگاه های واقع در شرق آلمان به مراتب ارزان تر از دانشگاه های غرب این کشور است و از همین رو ممکن است دانشجویان در طول یک سال بسته به شهر محل تحصیل‌شان مبالغ متفاوتی برای تامین مخارج زندگی بپردازند.
http://www.dw.de/شهریه-در-برخی-از-دانشگاههای-جهان-و-مقایسه-آن-با-آلمان/a-17031108

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تحصیل در مقطع دکترا بدون مدرک کار‌شناسی ارشد

تحصیل در مقطع دکترا بدون مدرک کار‌شناسی ارشد

شتفی کرائزه یکی از دانشجویان آلمانی است که پس از اتمام دوران تحصیل خود در مقطع کار‌شناسی در دانشگاه پسائو آلمان (Universität Passau) مستقیم و بدون گذراندن دوره کار‌شناسی ارشد به تحصیل در مقطع دکترا مشغول شد. اشتفی که تنها ۲۳ سال سن دارد، علاوه بر تحصیل در مقطع دکترا، به عنوان دستیار آموزشی در دانشگاه مشغول به کار و تدریس است.
استقبال دانشجویان از مدل تحصیلی جدید
حدود نیمی از دانشگاه‌های آلمان تصمیم گرفته‌اند، امکان تحصیل در مقطع دکترا برای دانش آموختگان دوره کار‌شناسی را فراهم کنند.
بر طبق اطلاعات منتشر شده از سوی اداره آمار فدرال آلمان، ۱۳۰۰ متقاضی تحصیل در مقطع دکترا در سال ۲۰۱۱ بدون گذراندن دوره کار‌شناسی ارشد در دوره دکترا پذیرفته شده‌اند.
برخی از دانشگاه‌های آلمان برای متقاضیان ورود به مقطع دکترا بدون گذراندن دوره کار‌شناسی ارشد، دوره‌های یک ساله آمادگی در نظر می‌گیرند. دانشجویان پس از اتمام این دوره باید در دوره‌ای سه ساله که با پژوهش همراه است، شرکت کنند.
در برخی دیگر از دانشگاه‌ها گذراندن دوره دکترا همزمان با کار‌شناسی ارشد صورت می‌گیرد. به این ترتیب که دانشجو پس از گذراندن ترم دوم کار‌شناسی ارشد برای ورود به مقطع دکتر تقاضا می‌دهد. در برخی از دانشگاه‌ها دانشجویان موظف هستند، با وجود ثبت نام در دوره دکترا و تحصیل در این مقطع دوره کار‌شناسی ارشد را به طور همزمان به اتمام رساند.

در نظر گرفتن شرط معدل
دانشگاه پسائو برای ورود آن دسته از متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا دوره کار‌شناسی ارشد را نگذرانده‌اند، شرط معدل در نظر گرفته است. شرط معدل در نظر گرفته شده در این دانشگاه و در رشته ادبیات آلمان ۳,۱ (معادل ۱۸ به بالا) است.
علاوه بر این موافقت استاد راهنما نیز با سرپرستی پروژه دکترا الزامی است. هانس کراح، استاد رشته ادبیات آلمانی در دانشگاه پسائو می‌گوید، شرط معدل برای ورود به مقطع دکترا کافی نیست، بلکه دانشجو باید بتواند استاد راهنما را درباره صلاحیت تحصیل در مقطع دکترا متقاعد کند.
طبق قوانین دانشگاه‌های آلمان تحصیل در مقطع دکترا تنها در صورت موافقت استاد راهنما با طرح رساله و قبول مسئولیت سرپرستی رساله صورت می‌گیرد.
اشتفی از تصمیم خود برای تحصیل در مقطع دکترا بدون گذراندن دوره کار‌شناسی ارشد پشیمان نیست. این استاد جوان دانشگاه می‌گوید، اختلاف سنی کمی که با دانشجویان دارد در مواقعی اضطراب او را برای اداره کلاس بیشتر می‌کند. اشتفی حل این مشکل را دشوار نمی‌داند و معتقد است، تجربه در تدریس این وضعیت را در آینده برای وی تغییر خواهد داد.
http://www.dw.de/تحصیل-در-مقطع-دکترا-بدون-مدرک-کارشناسی-ارشد/a-17243709

juventus_torin

اخراجی موقت
اقا این چیزی که جناب آقای تورج نوشته بود رو خوندم
دستشون درد نکنه
اما 1 توصیه هم از من!!! اینجوری که ایشون فرمودند، آلمان خیلی سخته
شما برای امریکا اقدام کن
با هر سطح علمی میتونی بیای
یعنی دانشگاه داره تا دانشگاه
فقط باید دانشگاه هزینه تحصیلت رو بده!! تیوشن ویور داشته باشی و 25% کمک هزینه!!! و اسمت با 1 چیز تحریمی مثل سچاه گره نخورده باشه، بی برو برگرد ویزا رو میدن
اگر تیوشن ویور نداشته باشی، باید اثبات کنی که میتونی هزینه زندگیتو در امریکا بدی!!! که این کمی سخته

.:Shila:.

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا این چیزی که جناب آقای تورج نوشته بود رو خوندم
دستشون درد نکنه
اما 1 توصیه هم از من!!! اینجوری که ایشون فرمودند، آلمان خیلی سخته
شما برای امریکا اقدام کن
با هر سطح علمی میتونی بیای
یعنی دانشگاه داره تا دانشگاه
فقط باید دانشگاه هزینه تحصیلت رو بده!! تیوشن ویور داشته باشی و 25% کمک هزینه!!! و اسمت با 1 چیز تحریمی مثل سچاه گره نخورده باشه، بی برو برگرد ویزا رو میدن
اگر تیوشن ویور نداشته باشی، باید اثبات کنی که میتونی هزینه زندگیتو در امریکا بدی!!! که این کمی سخته

تیوشن ویور چیه؟ میشه کمی توضیح بدین؟

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گزارش اداره آمار آلمان درباره گرایش‌های تحصیلی

گزارش اداره آمار آلمان درباره گرایش‌های تحصیلی

بر اساس اطلاعات اداره آمار آلمان، رشته‌هایی نظیر مهندسی مکانیک و کامپیو‌تر بیشتر مورد استقبال متقاضیان مرد قرار می‌گیرند؛ در حالی که رشته‌های ادبیات، جامعه‌شناسی و زبان‌شناسی بیشتر مورد توجه متقاضیان زن قرار دارند.
سیاستمداران و اقتصاددانان در آلمان می‌گویند، برای پر کردن خلاء نیروهای متخصص در آلمان می‌بایست زنان را هر چه بیشتر به تحصیل در رشته‌های فنی، ریاضیات، علوم طبیعی و کامپیو‌تر ترغیب کرد.
از سوی دیگر نیاز به تربیت معلمان مرد نیز برای اشتغال در مدارس ابتدایی در آلمان احساس می‌شود.
افزایش شمار اساتید زن در دانشگاه‌های آلمان
نشریه آلمانی "اشپیگل" در گزارشی به تعداد استادهای مرد و زن در دانشگاه‌های آلمان پرداخته و نوشته است، تعداد اساتید زن در دانشگاه‌های آلمان بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ تا دو برابر افزایش یافته است.
اداره آمار فدارال آلمان اعلام کرده، تعداد اساتید زن در دانشگاه‌های آلمان در سال ۲۰۰۲، ۴۵۰۰ نفر بوده است؛ در حالی که این تعداد در سال گذشته (۲۰۱۲) به ۸۹۰۰ نفر افزایش یافته است.
این گزارش می‌افزاید از مجموع ۴۳ هزار و ۸۰۰ استاد در دانشگاه‌های آلمان، در سال گذشته ۳۵ هزار نفر استاد مرد مشغول به کار بوده‌اند. این تعداد به معنای سهم ۲۰ درصدی اساتید زن در دانشگاه‌های آلمان است.
سهم اساتید زن و مرد
همان طور که در مورد دانشجویان اشاره شد، تعداد اساتید زن و مرد نیز نسبت به رشته تحصیلی متفاوت است. در رشته‌های زبان و فرهنگ و هنر از هر سه استاد یک نفر زن است. این در حالی است که در رشته‌های مهندسی و علوم طبیعی از هر ده استاد شاغل در دانشگاه‌های آلمان نام یک استاد زن دیده می‌شود.
سال‌هاست که سهم اندک زنان در مشاغل علمی و پژوهشی در آلمان مورد انتقاد کار‌شناسان بوده است. بیش از ۲۰ سال است که بر اساس تصویب قانونی در این زمینه، دانشگاه‌های آلمان موظف شده‌اند در صورت برابری شرایط اساتید زن و مرد، استاد زن را برای استخدام در اولویت قرار دهند، اما تاکنون تغییر محسوسی در این زمینه دیده نشده است.
کار‌شناسان می‌گویند، افزایش تعداد استادهای زن در دانشگاه‌های آلمان با توجه به رشد مشابه جذب اساتید مرد نمی‌تواند چندان قابل توجه باشد، زیرا سهم ۲۰ درصدی اساتید زن در دانشگاه‌های این کشور سال‌هاست که تغییری نیافته است.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تحصیل در رشته مهندسی صنایع در دانشگاه‌های آلمان

تحصیل در رشته مهندسی صنایع در دانشگاه‌های آلمان

مکان تحصیل در رشته‌ی مهندسی صنایع (Industrial Engineering) همچون سایر گرایش‌های رشته‌های فنی و مهندسی در برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی آلمان وجود دارد. از جمله دانشگاه‌هایی که رشته‌ی مهندسی صنایع را در آلمان ارائه می‌کنند، می‌توان به این موارد اشاره کرد: دانشگاه ارلانگن-نورنبرگ (Universität Erlangen-Nürnberg)، مرکز آموزش عالی لوبک (Fachhochschule Lübeck)، مرکز آموزش عالی کیل (Fachhochschule Kiel)، مرکز علوم کاربردی رگنزبورگ (Hochschule für angewandte Wissenschaften Regensburg)، مرکز آموزش عالی آخن (Fachhochschule Aachen) و مرکز آموزش‌های فنی بویت در برلین (Beuth Hochschule für Technik Berlin).
لاوه بر امکان تحصیل در رشته مهندسی صنایع، امکان ترکیب این رشته با گرایش‌های دیگر نیز وجود دارد و برخی از دانشگاه‌های ذکرشده این گرایش‌های متنوع را ارائه می‌کنند، از جمله مدیریت، فن‌‌آوری اطلاعات و طراحی صنعتی .
تحصیل در رشته مهندسی صنایع به زبان انگلیسی
امکان تحصیل در رشته مهندسی صنایع به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در آلمان فراهم شده است. در بین دانشگاه‌هایی که رشته‌مهندسی صنایع را در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی اشاره می‌کنند، می‌توان به مرکز آموزش عالی راین-وال (Hochschule Rhein-Waal) اشاره کرد.
در مقطع کارشناسی‌ارشد امکان تحصیل در رشته مهندسی صنایع در این دانشگاه‌ها وجود دارد: دانشگاه کایزرز‌لاترن (University of Applied Sciences Kaiserslautern)، دانشگاه آخن، دانشگاه صنعتی دورتموند (Technische Universität Dortmund) و دانشگاه کیل.
امکان تحصیل در مقطع دکترا نیز به زبان انگلیسی در رشته مهندسی صنایع در دانشگاه صنعتی فرایبورگ فراهم شده است. البته زبان تحصیل در این مقطع و در این دانشگاه در برخی از دروس آلمانی است و از این رو داوطلبان می‌بایست علاوه بر زبان انگلیسی، بر زبان آلمانی نیز مسلط باشند.
نکته قابل توجه در مورد تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد در دانشگاه‌های یاد شده این است که از جمله شرایط ورود به برخی از این مرکز آموزش عالی، علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی دانستن زبان آلمانی را نیز می‌شود. مناسب‌ترین راه برای کسب اطلاع در این زمینه مراجعه به وب‌سایت دانشگاه و اطلاع از تعداد و سطح زبان لازم برای ورود به مقطع تحصیلی مورد نظر است.
علاوه بر این پذیرش دانشجو نیز در دانشگاه‌های یادشده در هر دو ترم تحصیلی امکان‌پذیر نیست. برخی از دانشگاه‌ها تنها در ترم تابستانی (شروع: آوریل/فروردین) و برخی از دیگر تنها در ترم زمستانی (شروع: اکتبر/مهر) اقدام به پذیرش دانشجو در رشته مهندسی صنایع می‌کنند.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های آلمان

تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های آلمان

امکان تحصیل در رشته‌ی مهندسی مکانیک (Maschinenbau) در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان و مراکز آموزش عالی این کشور وجود دارد. از جمله دانشگاه‌هایی که رشته‌ی مهندسی مکانیک را ارائه می‌کنند عبارتند از دانشگاه صنعتی درسدن (Technische Universität Dresden)، دانشگاه صنعتی کمنیتس (Technische Universität Chemnitz)، دانشگاه صنعتی برلین (Technische Universität Berlin)، دانشگاه روستوک (Universität Rostock)، دانشگاه پادربورن (Universität Paderborn)، دانشگاه صنعتی براندنبورگ، کوتبوس (Brandenburgische Technische Universität Cottbus)، دانشگاه گوتفرید ویلهلم لایبنیتس هانوفر (Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover)، دانشگاه رور بوخوم (Ruhr-Universität Bochum)، دانشگاه صنعتی دورتموند (Technische Universität Dortmund)، دانشگاه زیگن (Universität Siegen)، دانشگاه اشتوتگارت (Universität Stuttgart) و دانشگاه کاسل (Universität Kassel).
از جمله مراکز آموزش عالی و فنی‌ای که امکان تحصیل در رشته‌ مهندسی مکانیک در آن‌ها فراهم شده است، موارد زیر را می‌توان ذکر کرد: مرکز آموزش عالی براندنبورگ (Fachhochschule Brandenburg)، مرکز آموزش عالی لوبک (Fachhochschule Lübeck)، مرکز آموزش عالی کیل (Fachhochschule Kiel)، مرکز آموزش عالی فنی و اقتصادی برلین (Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin)، مرکز آموزش عالی آخن (Fachhochschule Aachen)، مرکز آموزش عالی دورتموند (Fachhochschule Dortmund)، مرکز آموزش عالی اوزنابروک (Fachhochschule Osnabrück) و مرکز آموزش عالی برمن (Hochschule Bremen).

گرایش‌های مختلف در رشته مهندسی مکانیک
علاوه بر امکان تحصیل در رشته مهندسی مکانیک "محض"، امکان ترکیب این رشته با گرایش‌های دیگر نیز وجود دارد و برخی از دانشگاه‌ها این گرایش‌های متنوع را ارائه می‌کنند. در این میان می‌توان به گرایش‌هایی نظیر طراحی، طراحی سیستم‌های انرژی‌زا و تاسیسات‌ گرمایش و سرمایش ساختمان، تولید و توسعه، انرژی‌های تجدیدپذیر، خودروسازی، متالوژی، علوم رایانه و مدیریت و اقتصاد اشاره کرد.
تحصیل در رشته مهندسی مکانیک به زبان انگلیسی
امکان تحصیل در رشته مهندسی مکانیک به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در آلمان فراهم شده است. در بین دانشگاه‌هایی که رشته‌ مهندسی مکانیک را در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی عرضه می‌کنند، می‌توان به این موارد اشاره کرد: دانشگاه زارلند‌، مرکز آموزش عالی آخن، دانشگاه دویسبورگ-اسن و موسسه فنی کارلسروهه.

در مقطع کارشناسی‌ ارشد امکان تحصیل در رشته مهندسی مکانیک به زبان انگلیسی در این دانشگاه‌ها وجود دارد: دانشگاه صنعتی مونیخ، دانشگاه آخن، دانشگاه صنعتی برلین، دانشگاه زیگن، دانشگاه ارلانگن-نورنبرگ، دانشگاه کیل، دانشگاه هامبورگ، دانشگاه ینا و دانشگاه درسدن.
امکان تحصیل در مقطع دکترا نیز به زبان انگلیسی در رشته مهندسی مکانیک وجود دارد که به طور نمونه می‌توان به این موارد اشاره کرد: دانشگاه صنعتی مونیخ، دانشگاه کیل، دانشگاه درسدن، دانشگاه لوبک، دانشگاه دارمشتات‌، دانشگاه آخن، دانشگاه زیگن، دانشگاه هانوفر و دانشگاه بوخوم.
نکته قابل توجه در مورد تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های یاد شده این است که از جمله شرایط ورود به برخی از این مراکز آموزش عالی علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی شامل دانستن زبان آلمانی نیز می‌شود. مناسب‌ترین راه برای کسب اطلاع در این زمینه مراجعه به وب‌سایت دانشگاه و آگاهی از تعداد و سطح زبان لازم برای ورود به مقطع تحصیلی مورد نظر است.
علاوه براین پذیرش دانشجو نیز در دانشگاه‌های یادشده در هر دو ترم تحصیلی امکان‌پذیر نیست. برخی از دانشگاه تنها در ترم تابستانی (شروع: آوریل/فروردین) و برخی از دانشگاه‌ها تنها در ترم زمستانی (شروع: اکتبر/مهر) اقدام به پذیرش دانشجو در رشته مهندسی مکانیک می‌کنند.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پذیرش در دانشگاه‌های آلمان؛ شرایط و مقدمات (بخش اول)

پذیرش در دانشگاه‌های آلمان؛ شرایط و مقدمات (بخش اول)

شرایط ورود به دانشگاه‌های آلمان برای متقاضیان ایرانی چیست؟ قبولی در آزمون دانشگاه‌های آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور، به تنهایی کفایت می‌کند؟ در چه صورتی باید برای کالج درخواست داد؟ پاسخ به سووالاتی از این نوع.
رود به دانشگاه‌های آلمان برای علاقه‌مندان از کشورهای مختلف، با مقدماتی همراه است. متقضیان ایرانی را می‌توان به دو گروه عمده تقسیم کرد. گروه اول، افرادی هستند که در ایران علاوه بر دوران تحصیلات متوسطه در دانشگاه هم تحصیل کرده‌اند و گروه دوم را علاقه‌مندانی تشکیل می‌دهند که تنها مدرک دیپلم دارند. درخواست برای ورود به کالج
آن‌دسته از متقاضیان ایرانی‌ای‌که تنها مدرک دیپلم دارند، بایستی در آزمون سراسری دانشگاه‌های دولتی، در دوره‌های روزانه و شبانه پذیرفته شوند. در این مورد، قبولی در آزمون دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پیام نور و جامع علمی-کاربردی کفایت نمی‌کند و منظور تنها قبولی در دوره‌های شبانه و روزانه دانشگاه‌های سراسری در مقطع لیسانس است. قبولی در دوره‌های کاردانی نیز مورد تایید نیست.
داوطلبان، مدرک قبولی در آزمون سراسری را پس از تایید وزارت علوم ایران، ترجمه می‌کنند و به همراه سایر مدارک تحصیلی و گواهی زبان، با درخواست پذیرش در کالج، به مرکز اونی اسیست در برلین ارسال می‌کنند. این در صورتی است که دانشگاه مورد نظر تحت پوشش اونی اسیست باشد، در غیر این صورت مدارک را بایستی مستقیم به دانشگاه ارسال کرد. دوران تحصیل این افراد، با دوره‌ای یک ساله در کالج آغاز خواهند کرد. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، پس از این دوره یک ساله و با توجه به نمراتی که از امتحان پایانی دریافت می‌کنند، می‌توانند برای پذیرش در رشته مورد علاقه‌شان اقدام کنند.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ورود مستقیم به دانشگاه

دسته دوم اما متقاضیانی هستند که در ایران در دانشگاه تحصیل کرده‌اند و مدرک دانشگاهی در حد لیسانس دارند. این افراد، چه در دانشگاه‌های سراسری، از جمله غیرانتفاعی و پیام نور و چه در دانشگاه آزاد تحصیل کرده، به شرط آنکه مدرک کارشناسی دریافت کرده باشند، می‌توانند برای پذیرش در دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند.
نکته‌ای که در مورد این افراد اهمیت دارد، نوع رشته تحصیلی آن‌ها است. این افراد در صورتی که بخواهند در رشته تحصیلی‌شان در ایران ادامه تحصیل دهند، امکان پذیرش تعدادی از واحدهای تحصیلی آن‌ها وجود دارد. در این مورد، فارغ‌التحصیلی از دانشگاه آزاد یا دولتی، تفاوتی ایجاد نمی‌کند. در اینگونه موارد، تنها دانشگاه و هیئت ارزشیابی مدارک تحصیلی تصمیم خواهد گرفت و اینکه چه تعداد واحد درسی پذیرفته می‌شود، در هر دانشگاهی متفاوت است.
نکته قابل توجه در این است که در برخی از دانشگاه‌های آلمان، در صورتی که داوطلب قصد ادامه تحصیل در همان رشته سابق را داشته باشد، می‌تواند در مقطع فوق لیسانس پذیرش دریافت کند. اما از آنجا که این تصمیم بیشتر جنبه‌ی سلیقه‌ای دارد، پیشنهاد می‌شود، برای پذیرش ابتدا در مقطع کارشناسی اقدام شود و پس از حضور در دانشگاه برای دوره کارشناسی‌ارشد و ارزشیابی مدارک اقدام شود.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پذیرش در دانشگاههای آلمان؛ شرایط و مقدمات (بخش دوم)

پذیرش در دانشگاههای آلمان؛ شرایط و مقدمات (بخش دوم)

اتمام تحصیلات متوسطه و دریافت مدرک دیپلم از برخی از کشورها، شرط کافی برای ورود به دانشگاههای آلمان نیست. علاقمندان به تحصیل در دانشگاههای آلمان که از ایران اقدام می‌کنند نیز شامل همین گروه می‌شوند. این افراد علاوه بر مدرک دیپلم، به قبولی در آزمون دوره‌های روزانه یا شبانه دانشگاه‌های دولتی ایران نیز نیاز دارند. آنها پس از احراز شرایط ذکر شده و در صورتی که تمایل دارند پس از دریافت مدرک دیپلم و بدون شروع تحصیل یا فارغ‌التحصیلی از دانشگاههای ایران، در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند، بایستی درخواست خود را برای کالج‌های آلمان و نه دانشگاه‌های این کشور ارسال کنند.
البته برخی از دانشگاه‌ها در آلمان بررسی مدارک برای موافقت با پذیرش در کالج را نیز بدون واسطه انجام می دهند، اما با این حال افرادی که بدون تحصیل در دانشگاه‌های ایران اقدام می‌کنند، بایستی ابتدا اقدام به اخذ پذیرش از کالج کنند. مطمئن‌ترین راه برای آگاهی از این موضوع مراجعه به سایت دانشگاه، سایت کالج و یا وب سایت "اونی اسیست" است.
تحصیل رایگان در کالج‌های آلمان
کالج مرکزی آموزشی و وابسته به دولت است که از جمله وظایف آن آمادگی متقاضیان خارجی تحصیل در آلمان در دورهای یک ساله (متشکل از دو نیم سال تحصیلی) است. این دوره‌ی یک ساله در واقع کلاس آمادگی‌ای است برای شرکت در امتحان پایانی یا "Feststellungsprüfung". افرادی که در این امتحان پذیرفته میشوند، با توجه به نمرات و انتخاب رشته‌شان در دانشگاه‌های آلمان پذیرفته می‌شوند.
در آلمان ۳۷ کالج وجود دارد که تعداد سه هزار متقاضی خارجی از بیش از ۴۰ کشور، در آنها مشغول به آمادگی برای شرکت در امتحان ذکر شده هستند. تحصیل در کالج به غیر از کالج شهر درسدن رایگان است. دانشجویان برای گذراندن کلاس و امتحانات هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. تنها مورد هزینه خدمات دانشجویی است که آن را به دانشگاه مرتبط با کالج پرداخت می‌کنند. این هزینه از ۳۰ تا ۲۰۰ یورو برای هر ترم تحصیلی و در هر دانشگاهی متفاوت است. هزینه خدمات دانشجویی، استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور و همچنین استفاده از امکانات دانشگاه را ممکن می‌سازد.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شرایط ورود به کالج

شرایط ورود به کالج

پیش از شروع به تحصیل در کالج، قبولی در آزمون ورودی آن الزامی است، که معمولا در قالب یک امتحان زبان آلمانی برگزار می‌شود. بنابراین، دانستن زبان آلمانی برای ورود به کالج الزامی است. داوطلبان بایستی پیش از درخواست، بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ ساعت زبان آلمانی آموخته باشند. این میزان در کالج‌ها یکسان نیست و در برخی موارد، سطح بالاتری انتظار می‌رود که جزییات آن را می‌توان از طریق وب سایت کالج و مکاتبه جویا شد.
داوطلبان بایستی اصل مدارک تحصیلی و ترجمه مورد تایید قرار گرفته آن را به کالج و یا دانشگاه ارسال کنند. تامین مخارج زندگی در این مورد با داوطلب است. توجه به این نکته لازم است که دانشجویان کالج، برخلاف دانشجویان دانشگاه تنها در دوران تعطیلات بین دو ترم اجازه کارکردن خواهند داشت و از این رو بایستی برای تامین مخارج زندگی در این دوره یک ساله از پشتوانه مالی برخوردار باشند.
اما از همه مهمتر ارسال مدارک است. در این مورد در هر کالج شرایطی وجود دارد. در برخی از کالج‌ها مدارک بایستی به طور مستقیم به دانشگاهی که کالج تحت پوشش آن است، ارسال شود و نه به کالج. در برخی از ایالت‌ها مرکز مشخصی برای بررسی پذیرش در کالج مشخص شده است که طبیعتا داوطلبان بایستی مدارک خود را به آن‌ مرکز ارسال کنند. با مراجعه به وب سایت کالج مورد نظرتان و همچنین تماس و مکاتبه با کالج، از جزییات بیشتر در موارد ذکر شده مطلع می‌شوید.
پس از احراز شرایط ذکر شده و دریافت پذیرش در کالج، دریافت ویزا آخرین مرحله پیش از شروع به تحصیل در آلمان است. داشتن ویزای تحصیلی برای گذراندن این دوره الزامی است. شرکت در کلاس‌های کالج با عنوان‌هایی همچون سفر توریستی ممکن نیست.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرکز "اونی‌اسیست" در برلین، ارزیاب مدارک تحصیلی

مرکز "اونی‌اسیست" در برلین، ارزیاب مدارک تحصیلی

مهلت ارسال مدارک برای پذیرش در ترم تابستانی (شروع: اوایل آوریل) تا ۱۵ ژانویه و ترم زمستانی (شروع: اوایل اکتبر) تا ۱۵ ژوئیه است.
معمولاً در وب‌سایت دانشگاه‌های آلمان اطلاعات کافی درباره مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و مهلت ارسال مدارک درج شده است، اما در مواقعی به علت نقص مدارک داوطلب، مدارک بررسی نمی‌شود و مجدد در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد.
از آنجا که مراکز آموزش عالی در آلمان تنها در دو تاریخ مشخص در سال به بررسی درخواست‌‌های کتبی می‌پردازند، ممکن است پس از ارسال مدارک به داوطلب، دیگر فرصتی برای تکمیل آن‌ها نباشد.
اونی‌اسیست پلی میان داوطلب و دانشگاه
مرکز اونی‌اسیست (uni.assist) در برلین به دانشجویان خارجی کمک می‌کند تا از بی‌نقص بودن مدارک‌شان اطمینان حاصل کنند. اونی‌اسیست مرکزی است که مراکز آموزش عالی آلمان (Deutsche Hochschulen) و مؤسسه تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) عضو آن هستند.
اونی‌اسیست پلی میان داوطلب و دانشگاه
مرکز اونی‌اسیست (uni.assist) در برلین به دانشجویان خارجی کمک می‌کند تا از بی‌نقص بودن مدارک‌شان اطمینان حاصل کنند. اونی‌اسیست مرکزی است که مراکز آموزش عالی آلمان (Deutsche Hochschulen) و مؤسسه تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) عضو آن هستند.
انشجویان خارجی متقاضی تحصیل در آلمان پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود و تهیه‌ی مدارک لازم برای اخذ پذیرش، می‌توانند با این مرکز ارتباط برقرار کنند و مدارک خود را برای آنان از طریق پست ارسال کنند.

اونی‌اسیست مدارک دانشجو را در ازای حق الزحمه‌ای مشخص ارزیابی کرده و در صورت کامل بودن مدارک ارسالی، با دانشگاه جهت صدور پذیرش برای داوطلب مکاتبه می‌‌کند.
اسیست؛ مرجع نخست
در وب‌سایت اونی‌اسیست نام دانشگاه‌هایی که عضو این مرکز هستند آمده است. چنانچه نام دانشگاه مورد نظر داوطلب در این لیست درج نشده باشد، متقاضی می‌بایست مدارک را مستقیم برای دانشگاه ارسال کند.

این شرایط در مورد مقطع کارشناسی ارشد رایج‌تر است. به این معنا که اکثر دانشگاه‌های آلمان مدارک ارسالی برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد را خود بررسی می‌کنند.
با این حال هستند مراکز آموزش عالی که در مقطع کارشناسی ارشد نیز به عضویت مرکز اونی‌اسیست درآمده‌اند و در این صورت می‌توان مدارک را برای پذیرش در مقطع ذکر کارشناسی ارشد نیز به مرکز اونی‌اسیست در برلین ارسال کرد.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شرایط پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه‌های آلمان

شرایط پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه‌های آلمان

مکان تحصیل در مقطع دکترا در آلمان، در ۱۲۰ دانشگاه این کشور فراهم شده است. به سبب این امکان، سالانه در حدود ۲۵ هزار نفر در مقطع دکترا از دانشگاه‌های آلمان فارغ‌التحصیل می‌شوند. شرایط علمی برای ورود به مقطع دکترا
در دوره‌های دکترا در دانشگاه‌های آلمان، همانند دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ‌ارشد‌، آزمون ورودی به معنای کنکور سراسری وجود ندارد. در اکثر موارد اما، معدل کل تاثیر مستقیمی در پذیرش خواهد داشت و متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا باید حداقل نمره‌ی کل بین ۱۶ تا ۱۷ در مقطع کارشناسی ارشد را احراز کرده باشند.
اولین قدم پس از کسب شرایط علمی لازم، برقراری ارتباط با استاد راهنما است. موافقت با موضوع و پذیرش طرح دکترا (Proposal) از سوی استاد راهنما، شرایط را برای حضور در مقطع دکترا هموار خواهد کرد. دوره دکترا در دانشگاه‌های آلمان در فرم کلاسیک یا سنتی، بدون کلاس‌های درس برگزار می‌شود و دانشجو در این مقطع، در زمینه‌ی تحقیقاتی خود، با مشاوره با استاد راهنما به پژوهش و در کنار آن نوشتن رساله‌ی دکترا مشغول می‌شود.
در رشته‌هایی همچون زیست شناسی، بخشی از تحقیقات به صورت آزمایشگاهی انجام می‌شود و در رشته‌های علوم انسانی، تمرکز تحقیقات بر مطالعات فردی است. دانشجوی مقطع دکترا پس از اتمام دوره، رساله خود را به صورت کتبی تحویل داده و در امتحان شفاهی نیز از طرح خود دفاع می‌کند.
شرایط پذیرش در مقطع دکترا از سوی هر دانشکده تعیین می‌شود و به تایید دانشگاه می‌رسد، از همین رو احتمال وجود تفاوت‌هایی در روند پذیرش وجود دارد. بر خلاف دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان، تصمیم برای موافقت با پذیرش داوطلبان در دوره‌ی دکترا، تنها بر عهده‌ی کمیسیون مربوطه در هر دانشکده است و در این ارتباط مرکزی همانند اونی اسیست (uni assist) وجود ندارد. بنابراین اولین اقدام پس از احراز شرایط علمی، نوشتن طرح رساله و اقدام برای برقراری ارتباط با استاد راهنما است.