اخبار خودرو

vinca

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دبير شوراي تخصصي صنايع همگن قطعه‌سازان خودرو:
افزايش 5 درصدي نرخ بهره بانكي صنعت، خودرو را گران مي‌كند


بر اساس بخشنامه شوراي عالي بانكداري نرخ بهره اعطايي به صنعت 5 درصد افزايش پيدا خواهد كرد كه بر اين اساس بهره بانك‌هاي دولتي حداقل 25 درصد و بانك‌هاي خصوصي نيز آزادانه هر بهره‌يي كه صلاح بدانند از توليد‌كننده دريافت خواهند كرد. دبير شوراي تخصصي صنايع همگن قطعه‌سازان خودرو گفت: افزايش نرخ بهره بانكي بر قيمت تمام شده خودرو تاثير مستقيم دارد. آرش محبي‌نژاد، دبير شوراي تخصصي صنايع همگن قطعه‌سازان خودرو در گفت‌وگو با ايلنا، در خصوص افزايش نرخ بهره بانكي اظهار داشت: اخيرا بخشنامه‌يي از سوي شوراي عالي بانكداري به بانك‌ها ابلاغ شد كه براساس آن نرخ بهره اعطايي به صنعت 5 درصد افزايش پيدا خواهد كرد. بر اين اساس بهره بانك‌هاي دولتي حداقل 25 درصد و بانك‌هاي خصوصي نيز آزادانه هر بهره‌يي كه صلاح بدانند از توليد كننده خواهند گرفت. وي افزود: همچنين طي هفته‌هاي گذشته مطالبي در خصوص افزايش نرخ خوراك پتروشيمي‌ها مطرح شد كه با اين اوصاف فعالان حوزه صنعت خودرو سازي معتقدند كه قيمت تمام شده خودرو نيز افزايش پيدا مي‌كند و اين در حالي است كه هم اكنون با وجود تورم و كاهش قدرت خريد مردم هم‌اكنون نيز بهاي خودرو براي قشر متوسط جامعه سنگين است. محبي نژاد گفت: براي تثبيت نرخ خودرو راه‌حل كاهش نرخ بهره‌هاي بانكي است نه افزايش آن، زيرا با افزايش 5 درصدي نرخ بهره بانكي قيمت تمام شده خودرو تا 5/1 درصد افزايش پيدا مي‌كند، قراردادهاي يك طرفه توليد برانداز است و با افزايش نرخ بهره‌هاي بانكي نرخ مواد اوليه پتروشيمي‌ها، فولاد وآهن نيز رشد مي‌كند و تورم به اين راحتي‌ها مهار نخواهد شد. وي تصريح كرد: هم‌اكنون قيمت‌ها به صورت دستوري و تكليفي ثابت مانده و براي سال جديد به دولت پيشنهاد مي‌دهيم تا نرخ مواد اوليه و بهره‌هاي بانكي را كنترل كند. دبير شوراي تخصصي صنايع همگن قطعه‌سازان خودرو خاطرنشان كرد: تثبيت و يا كاهش نرخ خودرو منوط به تصميمات دولت است و قطعه‌ساز و خودورساز در اين بين مقصر نيست زيرا 35 درصد از 70 درصد مواد اوليه در توليد خودرو از سوي دولت تامين مي‌شود و با افزايش نرخ بهره‌هاي بانكي ما شاهد رشد قيمت مواد اوليه و حامل‌هاي سوخت نيز خواهيم بود و اين در حالي است كه صنعت خودرو با توجه به كاهش قدرت خريد مردم تمايلي به افزايش قيمت‌ها ندارد.


.
 

vinca

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

توافق برای تولید 2 خودرو جدید چینی در ایران


ایسنا: توافقنامه تولید دو خودرو جدید سدان و شاسی‌بلند بین شرکت سایپا و شرکت بزرگ خودروسازی چانگان چین با حضور غلامرضا شافعی، رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در کارخانه چانگان واقع در جنوب پکن امضا و مبادله شد. به گزارش ایسنا، رییس هیات عامل ایدرو پیشنهاد کرد شرکت چانگان در طراحی خودروهای جدید سایپا به صورت مستقیم مشارکت کند. شافعی با اشاره به اینکه شرکت چانگان می‌تواند از سه طریق در صنعت خودروسازی ایران حضور یابد، ادامه داد: یکی از این راه‌ها، سرمایه‌گذاری در زمینه تولید قطعات الکترونیکی و با فناوری بالا به‌طور مستقیم در ایران است. وی اضافه کرد: پیشنهاد دیگر این است که با خرید بخشی از سهام شرکت‌های سایپاکاشان، بن‌رو و پارس‌خودرو و تولید محصول در این شرکت‌ها وارد بازار ایران شود. به گفته شافعی، گزینه سوم حضور چانگان در ایران، خرید بخشی از سهام سایپا خواهد بود که اگر شرکت چینی علاقه‌مند به حضور در بازار ایران باشد، از طریق سایپا می‌تواند حضور موثرتری داشته باشد. همچنین سعید مدنی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در این مراسم با بیان اینکه برنامه دولت ایران، تبدیل کشور به قطب تولید خودرو در منطقه با تولید سه‌میلیون دستگاه در سال است، اظهار کرد: سال گذشته 15‌درصد از محصولات سایپا صادر شده است که این رقم ظرف پنج‌سال آینده باید به 30‌درصد افزایش یابد.

.
 

m.sabri

عضو جدید
شاهکار فیات

شاهکار فیات

فیات، مالک آلفارومئو، سری جدید مفهومی از اتومبیل سری 4C را تحت عنوان 4C Spider در نمایشگاه ژنو به معرض تماشا گذاشت.
این اتومبیل 240 اسب بخار، 1.75 لیتر توربو جت با بدنه کربن و آلومینیومی خواهد بود. سایز چرخ ها نیز 19 اینچی خواهد بود.
آلفا رومئو 4C اسپایدراین اتومبیل 240 اسب بخار، 1.75 لیتر توربو جت با بدنه کربن و آلومینیومی خواهد بود. سایز چرخ ها نیز 19 اینچی خواهد بود.
 

مسعود.م

متخصص والیبال باشگاه ورزشی
کاربر ممتاز
قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند از افزایش شعاع تردد خودروهای پلاک اروند در سطح استان خوزستان خبر داد.به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد اروند، عبدالله کعبی گفت: خودروهای خارجی دارای پلاک اروند در ابتدای راه اندازی این طرح، فقط امکان تردد در آبادان و خرمشهر را داشتند و برای خروج از محدوده این دو شهر ضرروی بود اقدام به گرفتن مرخصی کنند ولی از این پس خودروهای شخصی دارای پلاک اروند می توانند به سایر شهرهای استان تا شعاع 120 کیلومتر تردد کنند.

قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند گفت: کلیه شهروندان ساکن استان خوزستان امکان خرید خودروهای پلاک اروند را دارند.
وی با اشاره به اینکه تردد در این شعاع پیشتر تا شهر اهواز مرکز استان خوزستان انجام می شد، اظهار کرد: اکنون این شعاع تردد برای سایر شهرهای استان خوزستان همچون ماهشهر و غیره که در این شعاع قرار دارند نیز قابل اجرا است.
عبدالله کعبی تصریح کرد: همچنین در روزهای پنج شنبه و جمعه خودروهای شخصی دارای پلاک اروند اجازه تردد در کل استان خوزستان را دارند و نیاز به گرفتن مرخصی ندارند.
وی یادآور شد: تردد خودروهای آمبولانس، آتش نشانی و تاکسی دارای پلاک اروند در کل استان در تمامی روزها بلا مانع است.
عضو موظف هیات مدیره منطقه آزاد اروند خاطرنشان کرد: مالکان خودروهای پلاک اروند امکان مسافرت به سایر نقاط کشور را دارند که این موضوع منوط به اخذ مرخصی از واحد خودرویی سازمان منطقه آزاد اروند واقع در گمرک خرمشهر است.
کعبی افزود: این خودروها برای تردد و توقف همیشگی در شهرهایی مثل اهواز، ماهشهر، شادگان، دارخوین و ویس مشکلی ندارند و مردم این شهرها هم امکان داشتن این خودروها را خواهند داشت.
این مقام مسئول گفت: زمینه تجهیز ناوگان تاکسیرانی آبادان و خرمشهر به ماشین های خارجی پلاک اروند فراهم شده است و این حرکت می تواند ناوگان تاکسیرانی را در منطقه آزاد اروند متحول سازد.
 

Similar threads

بالا