آیا شیطان وجود دارد؟؟

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
امیدوارم لبخند رو لبانتون زنده باشه
به نظر شماها آیا شیطان وجود داره
البته این سوالی هست که تو وبلاگمم هست
حالا میخوام اینجام دنبال جواب باشم
البته تبلیغ نباشه ها
خب
آیا شیطان وجود داره؟؟؟

S_K_AZ

عضو جدید
سلام سوال جالبیه.
خب به نظر من شیطان یه ساخته ذهنی بشره برای توجیه اعمال خودش در انجام دادن کارهایی که با عرف سازگاری نداره و بیشتر جنبه خرافی و افسانه ای داره.:w18:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
تا حدودی با حرف S_K_AZ موافقم.البته نمی گم که شیطان وجود نداره.وجود داره اما اینکه آدم تمام کارهای غلط خودش رو بخواد تقصیر شیطان بندازه،نه.
دو نوع شیطان داریم: شیطان وجودی و شیطان خارجی.قرآن از شیطان وجودی که در خود انسان قرار داره به نفس اماره نام میبره و از شیطان خارجی از جنود شیطان یا جنود ابلیس.
اما هر دوی اینها فقط توانایی ایجاد وسوسه رو در آدمی دارن و در نهایت خود ما هستیم که بین نیک و بد،خیر و شر یکی رو انتخاب می کنیم.

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
ببینید شماها همه داستان ابراهیم و اسماعیل رو شنیدید
خدا به ابراهیم گفت که اسماعیل را در راه ما قربانی کن
و شیطان به او گفت که این کار را نکن
خب به نظر شما چطوری میشه تشخیص داد که کدوم حرف از خدا و کدوم حرف از شیطان بود
مگه میشه خدا بگه فرزندت را قربانی کن؟؟؟

غربت

عضو جدید
بله
چون اگه شیطان وجود نداشت اون وقت ما نمیتونستیم بفهمیم که خدا هست

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار

اول یک مطلب،پیامبران،ائمه و اولیاء خدا چشم برزخی دارن.یعنی شیطان رو با چشم دل می بینند و می شناسند.این بحث رمی جمرات هم در حج از همین قصه حضرت ابراهیم و اسماعیل ( دیدن شیطان توسط حضرت و راندن شیطان با زدن 7 سنگ به او) است.خواب پیامبران نیز خواب های صادقه است.
مطلب دوم،خداوند بسیار به پیامبران خود اوامری فرموده که با عقل حسابگر آدمی جور در نمیاد.مثلاً چرا حضرت نوح رو نمیگی.خداوند به او دستور داد وسط بیابان کشتی بسازد .

یه چیزی هم من اینجا میگم شاید شما هم حس کرده باشید،شاید هم به من بخندید.آدم وقتی یک کار نادرستی رو می خواد انجام بده و یا یک گناهی می خواد از آدم سر بزنه انگار یه چیزی از عمق وجودش می خواد جلوش رو بگیره.مثلا وقتی دروغ میگیم،هر چند کوچیک،یه اضطرابی کل وجود آدم رو میگیره.قرآن این نهیب رو نفس لوامه انسان یعنی نفس سرزنش کننده آدم می نامه.خوب هر چقدر به این نفس گوش بدیم،این نفس قدرت بیشتری پیدا میکنه و بر عکس با ندیده گرفتنش یواش یواش در وجود آدم محو میشه.

یا علی

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
اول یک مطلب،پیامبران،ائمه و اولیاء خدا چشم برزخی دارن.یعنی شیطان رو با چشم دل می بینند و می شناسند.این بحث رمی جمرات هم در حج از همین قصه حضرت ابراهیم و اسماعیل ( دیدن شیطان توسط حضرت و راندن شیطان با زدن 7 سنگ به او) است.خواب پیامبران نیز خواب های صادقه است.
مطلب دوم،خداوند بسیار به پیامبران خود اوامری فرموده که با عقل حسابگر آدمی جور در نمیاد.مثلاً چرا حضرت نوح رو نمیگی.خداوند به او دستور داد وسط بیابان کشتی بسازد .

یه چیزی هم من اینجا میگم شاید شما هم حس کرده باشید،شاید هم به من بخندید.آدم وقتی یک کار نادرستی رو می خواد انجام بده و یا یک گناهی می خواد از آدم سر بزنه انگار یه چیزی از عمق وجودش می خواد جلوش رو بگیره.مثلا وقتی دروغ میگیم،هر چند کوچیک،یه اضطرابی کل وجود آدم رو میگیره.قرآن این نهیب رو نفس لوامه انسان یعنی نفس سرزنش کننده آدم می نامه.خوب هر چقدر به این نفس گوش بدیم،این نفس قدرت بیشتری پیدا میکنه و بر عکس با ندیده گرفتنش یواش یواش در وجود آدم محو میشه.

یا علی

بله حق با شماست
این چیزی که درونمون به صدا در میاد به نظر من همون روح خداست که در ادمی نهاده شد

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته

یا علی

اسپارو عزیز
این اتفاقایی که شما میگید واسه ماهام اتفاق میافته
شاید حرف من خنده دار باشه
ولی همون الیاس
چطوری باس تشخیص داد
چطوری باس فهمید این حرف خداس یا شیطان
اگه اینجور باشه پس خدایی هم وجود نداره یه چیزی از وجود خودمونه

mohammadreza_سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
تاریکی وجود ندارد .... جایی که نور نیست تاریک است
سرما وجود ندارد ...... جایی که گرما نیست سرد است
شیطان هم وجود ندارد .... جایی که به خدا بی توجهی شود میگوییم کار شیطان بوده...

armhta

عضو جدید
یعنی اگه وجود خارجی داشته باشه
میشه شیطان را دید درسته
منظورتون این بود دیگه
خیلی چیزا وجود دارن اما دیده نمیشن همینطور بر عکس خیلی چیزا دیده میشن اما وجود ندارن مثل ابی اسمان.... مگر اینکه ما خودمون نخوایم ببینیم .:smile:ولی درونمون به وجودش اعتراف میکنیم;)

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
خیلی چیزا وجود دارن اما دیده نمیشن همینطور بر عکس خیلی چیزا دیده میشن اما وجود ندارن مثل ابی اسمان.... مگر اینکه ما خودمون نخوایم ببینیم .:smile:ولی درونمون به وجودش اعتراف میکنیم;)
میتونی شیطان رو واسه من اثبات کنی

knight 3

عضو جدید
خواهش میکنم

یعنی به نظر شما شیطان و خدا خود ماها هستیم
در اصل بله.
البته ببینید این بحث ها با اینکه خوبن ولی به نظر من جاشون تو یه همچین محیطی نیست.
این بحث ها رو باید با اصطلاح های فلسفی و عرفانی توضیح داد.
الان ممکنه ماها سر بازی با کلمات فکر کنیم که نظراتمون با هم متفاوته اما در نهایت یک ایده داشته باشیم.
مثلا من تو کتاب " عرفان, زیبایی شناسی و شعور کیهانی " می خوندم که چند تا دانشمند فلسفه خدا رو وصف کردن.
یکیشون گفته بود من اینقدر خدا رو شناختم که می گم خدا نیست.اما همین بی خدایی من بهتر از خدای ظاهری هست که دیگران ازش ذهنیت دارند.
یا یکی دیگه گفته بود من خودم خدا هستم.
درنهایت منظور همشون حقیقت بوده فقط نحوه بیانشون به نظر ضدونقیض میاد.

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
در اصل بله.
البته ببینید این بحث ها با اینکه خوبن ولی به نظر من جاشون تو یه همچین محیطی نیست.
این بحث ها رو باید با اصطلاح های فلسفی و عرفانی توضیح داد.
الان ممکنه ماها سر بازی با کلمات فکر کنیم که نظراتمون با هم متفاوته اما در نهایت یک ایده داشته باشیم.
مثلا من تو کتاب " عرفان, زیبایی شناسی و شعور کیهانی " می خوندم که چند تا دانشمند فلسفه خدا رو وصف کردن.
یکیشون گفته بود من اینقدر خدا رو شناختم که می گم خدا نیست.اما همین بی خدایی من بهتر از خدای ظاهری هست که دیگران ازش ذهنیت دارند.
یا یکی دیگه گفته بود من خودم خدا هستم.
درنهایت منظور همشون حقیقت بوده فقط نحوه بیانشون به نظر ضدونقیض میاد.
جالب بود مر30

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
مثل همیشه تاپیک های جالبی زدین.
به نظر من شیطان و خدا جفتشون هم تو وجود خود انسان ها هستند.

ولی به نظر من علاوه بر درون انسان وجود خارجی هم دارن

سلام،
این همون بحثیه که من گفتم. نفس اماره،نفس لوامه و ابلیس.
نفس اماره، شیطان درون.
نفس لوامه، نمیشه گفت خدا،نماینده خدا در درون انسان
ابلیس و سپاهیانش،شیطان بیرون.

کاری که جنود (سپاهیان) شیطان انجام میدن وسوسه است ولی کاری که نفس اماره انجام میده، ترغیب و تبدیل این وسوسه به انجام عمله.
اما نفس لوامه به همراه عقل آدمی وظیفه مقابله با این دو رو بر عهده داره.
یک مقداری شبیه شطرنج شد، نه؟
اما در مورد اثبات شیطان. به نظر شما آیه های قرآن کافی نیست؟ این که همه ادیان به وجود شیطان شهادت دادن کافی نیست.
اما حرف شوالیه رو هم تا حدودی قبول دارم.این که هر کاری میکنیم بندازیم گردن شیطان چون در آخر این خود ما هستیم که بین خیر و شر یکی رو انتخاب می کنیم.

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
تقریبا میشه گفت که هیچ کس هیچ شکی نداره که این داستان درسته!!شما چی؟

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام،
این همون بحثیه که من گفتم. نفس اماره،نفس لوامه و ابلیس.
نفس اماره، شیطان درون.

.
و چه زیباتره که در مقابل نفس اماره از فطرت آدمی صحبت کنیم
و انسان در حقیقت بین فطرت و نفس اماره قرار می گیره