آیا دین ها در حال تغییر هستند ؟؟

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
با سلام
اگر این مطلب توهینی به شخص یا افرادی میشه همین جا از اونها معذرت میخواهم و سر تعظیم در برابرشان فرود می آورم :gol:

................

اگر به گذر زمانه بنگریم به چیزهایی قابل توجه پی میبریم
چند وقتی است که بحث های دور و اطرافم باعث شده که کمی تأمل و فکر کنم .
حتماً میپرسید چه بحث هایی :
درست 1400 سال پیش دین در صحرای عربستان عرضه . آن روزها در عربستان همه بت پرست بودن و جاهای دیگر از دنیا ادیان مختلفی دیگر داشتند .
زمانی که محمد (ص) شروع به تبلیغ کرد همه دین او را رد کردند ( به جزء تعداد کمی ) و گفتند او یک دیوان یا مجنون است .
اما به مرور زمان دین محمد یا همان اسلام جایگزین بت پرستی شد و کسانی که دین جدید را قبول کردند ، لقب کافر را برای دین قبلی در نظر گرفتند .
هر روز دین محمد بزرگتر و گسترده شد و حتی بزرگی دین خاک ایران را هم در بر گرفت و بت پرستی شاید به حد صفر رسدی ...
آن روزها گذشت تا به زمانه ای حال رسید
حال در زمانه ای ما مسئله دین چگونه است .
بهتر است از اروپا شروع کنیم
در اروپا دینی عرضه شده به نام شیطان پرستی ( شاید خنده دار باشد که چرا من کلمه ای دین را برگزیدم در ادامه بحث منظور مرا میفهمید پس شکیبا باشید ;) ) و هر روز جوانان و افراد زیادی به این دین می پیوندند و دین مسیحیت و یهودیت کم کم در زیر سایه ی این دین قرار میگیره و تعداد افراد این ادیان کمتر می شوند
حال از آن دیار برگشته و به سرزمین خودمان برمیگردیم
اسلام قالب دین کشور ما را در بر میگیرد . در حدود 30 سال پیش دین از سیاست جدا بود ولی با انقلاب دین همان سیاست ما شد . در این زمانه عده که برای خود لقب روشن فکر را برگزیده اند و دینی جدید را عرضه میکنند ( بازهم خنده ;)) و عده ای زیادی دین اسلام و قوانین آن را با تمسخر زیر سوال میبرند :razz:و عده ای بدون تمسخر :gol:
در دین این نوع افراد فروع و اصول دینشان اینگونه است که میگویند قرآن و اسلام برای 1400 سال پیش است و اگر اسلام در کشوری غیر از عربستان بود مطمئنا جوری دیگری می بود . و الان به درد این دوره زمانه نمیخورد و باید مانند کشورهای اروپایی چون ترکیه باشیم
بهتر است اینگونه بگویم که هر روز ادیان در حال تغییر هستند آیا زمانی خواهد رسید که کشور ما هم به سمت شیطان پرستی برود ؟
حال سوال
آیا دین اسلام هر روز کمرنگ و کمرنگتر خواهد شد
آیا باید قوانین و احکام دین را نسبت به زمانه ای حال وصف کنیم یا همان قبلی
مرسی

A&S

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من دین اصلا مهم نیست
هیچوقت دنبال این مسائل نبودم
مهم انسانیته
اینکه انسان باشیم و شرافت داشته باشیم
بقیه چیزها اصلا مهم نیست واکثرشون ...
نگم بهتره

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
مهم انسانیته
نگم بهتره
یاد حرف های عارف هندی اوشو افتادم
مرسی

• Like
واکنش ها: A&S

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام سيد عزيز،
باز يه سوال طرح كردي كه بعدش در بري؟

از نظر من، اين دين نيست كه تغيير مي كنه. چون دين سال ها پيش عرضه شده و تمام شده و ممكن است كامل يا ناقص باشد اما مطمئناً اگر كسي به وجود خداي قادر و دانايي معتقد باشند، به اين نيز معتقد هستند كه خدايي كه 1400 سال پيش كامل ترين دين خودش رو ارائه كرده، قطعاً تاريخ انقضاي اون رو 100 سال بعدش قرار نداده كه بعدش مخلوقات گيج بزنن. پس، با فرض قبول خدا و كامل بودن خدا، دين كامل است. دوستان روشن فكري كه دين را منقضي مي دانند، در باب خدا و كامل بودن خدا مشكل دارند،‌نه در مسئله دين.

اما در مورد اين سوالت، به نظر من، ما انسانها هستيم كه تغيير مي كنيم و اسلام يا هر دين ديگري بايد به گونه اي طراحي شده باشد كه جوابگوي اين تغييرات انسان بشود و اين طراحي بايد براي قسمت پايدار انسان صورت بگيرد كه علماي ديني به اون فطرت مي گن و دوستان ديگر اون رو انسانيت خطاب مي كنن. اينكه مي بينيم، لااقل در كشور، دين هر روز بيشتر رنگ مي بازه، به 2 دليله: 1- عرضه اشتباه و غلط اون. امر به معروف و نهي از منكر چماقي، نماز زوركي، حجاب اجباري و خيلي موارد ديگه كه بسياري از تندرو هايي كه تصور مي كنن دين را بهتر از پيامبر و قرآن مي فهمند، بوجود آورده اند.
2- مسلماً لذت دنيوي گناه بيشتره. روزه، يك ماه گشنگي و تشنگي، نماز، روزي 17 بار دولا راست شدن و خيلي موارد ديگر كه عيان است و نياز به گفتن ندارد. كسي كه پايه توحيد و معادش بلنگه و به خداي بالاسر خودش درست و حسابي ايمان نداشته باشد، شروع به طرح ايده هاي جديد مي كند. از اينكه دين چيز اضافي است تا اينكه دين جديدي رو ارائه كند كه همه جيز توش آزاد باشه.

Lord HellisH

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام
اگر این مطلب توهینی به شخص یا افرادی میشه همین جا از اونها معذرت میخواهم و سر تعظیم در برابرشان فرود می آورم :gol:

................

درست 1400 سال پیش دین در صحرای عربستان عرضه . آن روزها در عربستان همه بت پرست بودن و جاهای دیگر از دنیا ادیان مختلفی دیگر داشتند .
زمانی که محمد (ص) شروع به تبلیغ کرد همه دین او را رد کردند ( به جزء تعداد کمی ) و گفتند او یک دیوان یا مجنون است .
اما به مرور زمان دین محمد یا همان اسلام جایگزین بت پرستی شد و کسانی که دین جدید را قبول کردند ، لقب کافر را برای دین قبلی در نظر گرفتند .
هر روز دین محمد بزرگتر و گسترده شد و حتی بزرگی دین خاک ایران را هم در بر گرفت و بت پرستی شاید به حد صفر رسدی ...
در اروپا دینی عرضه شده به نام شیطان پرستی ( شاید خنده دار باشد که چرا من کلمه ای دین را برگزیدم در ادامه بحث منظور مرا میفهمید پس شکیبا باشید ;) ) و هر روز جوانان و افراد زیادی به این دین می پیوندند و دین مسیحیت و یهودیت کم کم در زیر سایه ی این دین قرار میگیره و تعداد افراد این ادیان کمتر می شوند
اسلام قالب دین کشور ما را در بر میگیرد . در حدود 30 سال پیش دین از سیاست جدا بود ولی با انقلاب دین همان سیاست ما شد . در این زمانه عده که برای خود لقب روشن فکر را برگزیده اند و دینی جدید را عرضه میکنند ( بازهم خنده ;)) و عده ای زیادی دین اسلام و قوانین آن را با تمسخر زیر سوال میبرند :razz:و عده ای بدون تمسخر :gol:
در دین این نوع افراد فروع و اصول دینشان اینگونه است که میگویند قرآن و اسلام برای 1400 سال پیش است و اگر اسلام در کشوری غیر از عربستان بود مطمئنا جوری دیگری می بود . و الان به درد این دوره زمانه نمیخورد و باید مانند کشورهای اروپایی چون ترکیه باشیم
بهتر است اینگونه بگویم که هر روز ادیان در حال تغییر هستند آیا زمانی خواهد رسید که کشور ما هم به سمت شیطان پرستی برود ؟
حال سوال
مرسی

اصلا دوست ندارم تو این تالار پست بدم اما خب دعوت کردی و اومدم
درباره لحنی که استفاده کردی (تحقیر + اعمال نظر شخصی) به نظر من اصلا درست نیست و درباره شیطان پرستی باید بگم که اطلاعات خیلی خیلی کمی داری در همین قدر که شیطان پرستی رو یک دین میدونی (البته شیطان پرستی به نظر من چیزی بدتر از خداپرستی است)
بازم چون نظر خواستی باید بگم که با گسترش تفکرات صحیح و پیشرفت علم، اسلام کمرنگ و کمرنگتر خواهد شد و امیدوارم زودتر برگرده به همون شبه جزیره عربستان ... لااقل ما باید یه فرقی با اعراب داشته باشیم.

اگه از من میشونی به عنوان یک برادر چند روز کوچکتر، سالم زندگی کن که عدالت در طبیعت خیلی دقیق رعایت میشه.
امیدوارم روزی به چیزی که شایسته ماست برسیم....

Lord HellisH

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جدا؟
ولی من اسمشونو نشنیدم
میشه در موردش اگه میدونین بهم بگین؟
ممنون میشم:gol:

اشو کسی بود که ترس براش معنی نشده بود و آخر سر هم به دلیل مشکوکی ساکت شد.
ترجمه کتابهای اوشو مدتی (در زمان خاتمی) چاپ شد و اخیرا متوجه شدند که چیزهایی که گفته دودمانشون رو به باد میده و کتابهاش نایاب شده.

اشو مرد بزرگی بود :gol::gol:

Lord HellisH

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام سيد عزيز،
باز يه سوال طرح كردي كه بعدش در بري؟

از نظر من، اين دين نيست كه تغيير مي كنه. چون دين سال ها پيش عرضه شده و تمام شده و ممكن است كامل يا ناقص باشد اما مطمئناً اگر كسي به وجود خداي قادر و دانايي معتقد باشند، به اين نيز معتقد هستند كه خدايي كه 1400 سال پيش كامل ترين دين خودش رو ارائه كرده، قطعاً تاريخ انقضاي اون رو 100 سال بعدش قرار نداده كه بعدش مخلوقات گيج بزنن. پس، با فرض قبول خدا و كامل بودن خدا، دين كامل است. دوستان روشن فكري كه دين را منقضي مي دانند، در باب خدا و كامل بودن خدا مشكل دارند،‌نه در مسئله دين.

اما در مورد اين سوالت، به نظر من، ما انسانها هستيم كه تغيير مي كنيم و اسلام يا هر دين ديگري بايد به گونه اي طراحي شده باشد كه جوابگوي اين تغييرات انسان بشود و اين طراحي بايد براي قسمت پايدار انسان صورت بگيرد كه علماي ديني به اون فطرت مي گن و دوستان ديگر اون رو انسانيت خطاب مي كنن. اينكه مي بينيم، لااقل در كشور، دين هر روز بيشتر رنگ مي بازه، به 2 دليله: 1- عرضه اشتباه و غلط اون. امر به معروف و نهي از منكر چماقي، نماز زوركي، حجاب اجباري و خيلي موارد ديگه كه بسياري از تندرو هايي كه تصور مي كنن دين را بهتر از پيامبر و قرآن مي فهمند، بوجود آورده اند.
2- مسلماً لذت دنيوي گناه بيشتره. روزه، يك ماه گشنگي و تشنگي، نماز، روزي 17 بار دولا راست شدن و خيلي موارد ديگر كه عيان است و نياز به گفتن ندارد. كسي كه پايه توحيد و معادش بلنگه و به خداي بالاسر خودش درست و حسابي ايمان نداشته باشد، شروع به طرح ايده هاي جديد مي كند. از اينكه دين چيز اضافي است تا اينكه دين جديدي رو ارائه كند كه همه جيز توش آزاد باشه.

مادامی که با این تفکر زندگی کنیم که اسلام قطعا درست است، همینطور برداشت میکنیم ... از هر دری وارد میشیم که تا باورهای خودمون رو درست بدونیم ... این راه رسیدن به شناخت نیست.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار

مادامی که با این تفکر زندگی کنیم که اسلام قطعا درست است، همینطور برداشت میکنیم ... از هر دری وارد میشیم که تا باورهای خودمون رو درست بدونیم ... این راه رسیدن به شناخت نیست.

خدا در تفكر شما كجاست؟ ضمن اينكه، از نظر من، اسلام داريم تا اسلام. هر كس كه مسلمون باشه، دليل نميشه كه اسلام واقعي رو اجرا و رعايت كنه. توصيه مي كنم، مثل كتاب هاي اشو، يه بار هم نهج البلاغه رو بخون.

Lord HellisH

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خدا در تفكر شما كجاست؟ ضمن اينكه، از نظر من، اسلام داريم تا اسلام. هر كس كه مسلمون باشه، دليل نميشه كه اسلام واقعي رو اجرا و رعايت كنه. توصيه مي كنم، مثل كتاب هاي اشو، يه بار هم نهج البلاغه رو بخون.

خدا زاییده تفکر ِ ماست نه جزیی از اون.
مسئله دقیقا درباره همین مسلمون واقعی بودن ِ ، نیچه درباره مسیحیت میگه فقط یک مسیحی واقعی وجود داشت و آن هم بالای صلیب کشته شد، درباره اسلام به نظر من اوضاع خیلی بدتر ِ
با نگاهی به نظرات اسلام درباره زنان، برده داری، عدالت، .... شکی باقی نمیمونه که اگه اسلام واقعی قرار بوده از اونجا شروع شه، پس اسلام باشه برای کسانی که میخواهند به صدرش برگردند و روزی مانند محمد عمل کنند.
میثم جان! ما از پشت کوه نیومدیم، ما هم بزرگ شده همین جامعه هستیم و حتی اگه نمیخواستیم هم به اندازه کافی نوشته اعراب به خورد ما داده شد ... نهج البلاغه شما رو هم خوانده ایم ... آنگاه که علم از دری وارد میشود، هر آینه تخیلات از پنجره بیرون میرود (امام لرد
)
اینکه فرضا یک آدمی باشه که حرفهای قشنگی بزنه و طرفدارانی برای خودش جمع کنه (به قول مهرشاد Right Place, Right Time) اصلا دلیل خوبی برای قداست یک شخص نیست.

میقات

عضو جدید
با سلام

................

حال سوال
مرسی

يريدون ليطفؤا نور الله بافواههم و الله متم نوره و لو كره الكافرون(صف-8)
آنان مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش سازند; ولى خدا نور خود را كامل مى‏كند هر چند كافران خوش نداشته باشند!

هو الذي ارسل رسوله بالهدى و دين الحق ليظهره على الدين كله و لو كره المشركون (صف-9)
او كسى است كه رسول خود را با هدايت و دين حق فرستاد تا او را بر همه اديان غالب سازد، هر چند مشركان كراهت داشته باشند!

سوره انبیاء
و لقد كتبنا في الزبور من بعد الذكر ان الارض يرثها عبادي الصالحون(105)ان في هذا لبلاغا لقوم عابدين (106)
و در حقيقت در زبور پس از تورات نوشتيم كه زمين را بندگان شايسته ما به ارث خواهند برد (105)به راستى در اين [امور] براى مردم عبادت‏پيشه ابلاغى [حقيقى] است (106)

دوست عزیز
شما فقط به آمار اسم محمد در اروپا نگاه کن. خیلی چیزها دست شما میاد.
البته من فکر نکنم . چون تو قلب خیلی از فرزندان این مملکت عشق به خدا و اهل بیت هست.
میگن یکی رفته بود خانه یه عالمی دزدی بعدش گرفتنش. یارو تو پاسگاه به رفیقش می گفت: دیدی من گفتم از این خانه صرف نظر کنیم. دیدی گوشه اتاقش رو؟ اون منبر کوچک که برای روضه های ابا عبدالله بود. همون چوب زد ما رو.
بالاخره، درسته شاید کسی بیاد دزدی تو قلب محب اهل بیت و دوست دار حسین(ع) و مبالغی رو هم کف بزنه ولی به خدا چوبش رو می خوره.

قاطبه بچه های ما وقتش که باشه غیرت دینی خودشون رو نشون می دهند.
البته ما هم باید تلاش کنیم فضا رو خدایی تر بکنیم.

baroonearamesh

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام ...

به نظر من دین کمرنگ نمشیه .. این ما هستیم که در خیلی موارد یا دین را اشتباه می گیریم و اشتباه مورد اسفاده قرار میدهیم .. هر جا که به نفعمونه دین خوبه اما جایی که به نفع ما نباشه یعنی دین اشتباهه و از زمونه ما عقبه !!!

با اسپارو موافقم .. دینی مثل اسلام کامله .. همیشه هم کامل میمونه ..
چون قوانین ان فقط مربوط به روزهای اولیه ظهور نبود ...
مثل خیلی از گفته هایی که در قران امده و دانشمندان تازه بعد گذشت قرن ها دارن پی بهش می برن ...

برداشت ما از دین اشتباهه و همینطور شناخت ما از خدا ...
اگه به معرفتی عمیق برسیم ...
نه شیطان پرست میشیم و نه دین را مختص گذشته می دونیم ...
و برای حال منتظر دین جدید میمونیم ...

کار خدا درست بوده .. اشکال در خود ماست ..

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
این انسانها هستند که با دو سه تا دست آورد علمی(در خیلی از موارد غلط) دچار غرور شدن و تغییر کردند!

ذات دین ها هیچ تغییری نمیکنند!

این پیروان آنها هستند که تحت تاثیر عوامل مختلف تغییر میکنند!!

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهم انسانیته
نگم بهتره
خوب این انسانیت چیه؟
می شه یه تعریف ازش بگین؟

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
نوشته اصلي بوسيله A&S http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost.gif
مهم انسانیته

نگم بهتره

دقیقا" دین به انسانها کمک میکنه که انسان باشند.....

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درجواب دوستمان باید گفت :تا منظور چه انسانی باشد
بعضی ها فکر می کنند که به هر موجودی که روی 2 پا راه برو انسان می گویند در حالیکه:
اولئک الانعام، بلهم اذل

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
اصلا دوست ندارم تو این تالار پست بدم اما خب دعوت کردی و اومدم
درباره لحنی که استفاده کردی (تحقیر + اعمال نظر شخصی) به نظر من اصلا درست نیست و درباره شیطان پرستی باید بگم که اطلاعات خیلی خیلی کمی داری در همین قدر که شیطان پرستی رو یک دین میدونی (البته شیطان پرستی به نظر من چیزی بدتر از خداپرستی است)
بازم چون نظر خواستی باید بگم که با گسترش تفکرات صحیح و پیشرفت علم، اسلام کمرنگ و کمرنگتر خواهد شد و امیدوارم زودتر برگرده به همون شبه جزیره عربستان ... لااقل ما باید یه فرقی با اعراب داشته باشیم.

اگه از من میشونی به عنوان یک برادر چند روز کوچکتر، سالم زندگی کن که عدالت در طبیعت خیلی دقیق رعایت میشه.
امیدوارم روزی به چیزی که شایسته ماست برسیم....
سلام مهران عزیز
من که از اولش گفتم اگه باعث ناراحتی کسی میشه معذرت میخوام
هیچ وقت نخواستم هیچ کس رو مسخره کنم
اگه این نوشته ها باعث ناراحتی شما شد
باز هم ازتون معذرت میخوام
من خواستم مطلب هم یه نوع بحث باشه و هم طنز گونه

katiba

عضو جدید
?

?

يريدون ليطفؤا نور الله بافواههم و الله متم نوره و لو كره الكافرون(صف-8)
آنان مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش سازند; ولى خدا نور خود را كامل مى‏كند هر چند كافران خوش نداشته باشند!

هو الذي ارسل رسوله بالهدى و دين الحق ليظهره على الدين كله و لو كره المشركون (صف-9)
او كسى است كه رسول خود را با هدايت و دين حق فرستاد تا او را بر همه اديان غالب سازد، هر چند مشركان كراهت داشته باشند!

سوره انبیاء
و لقد كتبنا في الزبور من بعد الذكر ان الارض يرثها عبادي الصالحون(105)ان في هذا لبلاغا لقوم عابدين (106)
و در حقيقت در زبور پس از تورات نوشتيم كه زمين را بندگان شايسته ما به ارث خواهند برد (105)به راستى در اين [امور] براى مردم عبادت‏پيشه ابلاغى [حقيقى] است (106)

دوست عزیز
شما فقط به آمار اسم محمد در اروپا نگاه کن. خیلی چیزها دست شما میاد.
البته من فکر نکنم . چون تو قلب خیلی از فرزندان این مملکت عشق به خدا و اهل بیت هست.
میگن یکی رفته بود خانه یه عالمی دزدی بعدش گرفتنش. یارو تو پاسگاه به رفیقش می گفت: دیدی من گفتم از این خانه صرف نظر کنیم. دیدی گوشه اتاقش رو؟ اون منبر کوچک که برای روضه های ابا عبدالله بود. همون چوب زد ما رو.
بالاخره، درسته شاید کسی بیاد دزدی تو قلب محب اهل بیت و دوست دار حسین(ع) و مبالغی رو هم کف بزنه ولی به خدا چوبش رو می خوره.

قاطبه بچه های ما وقتش که باشه غیرت دینی خودشون رو نشون می دهند.
البته ما هم باید تلاش کنیم فضا رو خدایی تر بکنیم.

ببخشید مزاحم میشم، قاطبه یعنی چی؟؟!!!

A&S

عضو جدید
کاربر ممتاز
اشو کسی بود که ترس براش معنی نشده بود و آخر سر هم به دلیل مشکوکی ساکت شد.
ترجمه کتابهای اوشو مدتی (در زمان خاتمی) چاپ شد و اخیرا متوجه شدند که چیزهایی که گفته دودمانشون رو به باد میده و کتابهاش نایاب شده.

اشو مرد بزرگی بود :gol::gol:
ممنونم دوست عزیز:gol:

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
انسان باشیم
آزارمون به کسی نرسه
بفهمیم...
فهم و درک داشته باشیم
همین...
آدم باید برای هر کارش یه ایدئولوژی داشته باشه. مثلا دروغ بده. اما دروغ چیه؟ دزدی بده اما آیا سرقت اسرار دشمن در زمان جنگم دزدیه؟ شکستن دل مردم بده. اما این دلیل می شه دروازبان اجازه بده گل بزنن.
اینارو برای این گفتم تا یه ایدئولوژی (حتما نباید دین الهی باشه) پشت چیزی نباشه خیلی از تعاریف بی معنیه.

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
انسان باشیم
آزارمون به کسی نرسه
بفهمیم...
فهم و درک داشته باشیم
همین...
ما به یک تعریف مشترک نیاز داریم وگرنه به بیراهه میریم. شما میگی ازارمون به کسی نرسه فرض کن مثلا یکی بیاد خواهرت را بکشه. خوب حالا با این فرد چیکار میکنی؟ بازم میگی ازارمون به کسی نرسه؟یعنی به این ادم هم؟خوب اینجاست که نظرات متفاوتی مطرح میشه
یکی میاد میگه نباید قاتل را کشت
یکی میگه اگر سنش کم بود نباید کشت
روی همین سن قاتل باز نظرات متفاوته 18 سال 17 سال ...
به نظر شما بالاخره کدام نظر صحیحه؟هر کدام هم واسه خودشون منطق و دلایل علمی میارن .یعنی حتی اگر علم بشر را ملاک قرار دهیم تجربه های علمی نتایج یکسانی به دست نمیدهند مضاف بر این در طول تاریخ غلط بودن هزاران نظریه ثابت شده یعنی تا یک زمانی فکر میکردند فلان قانون درسته در طول زمان تجربه نشان داده غلطه.
به نظرتان چه باید کرد؟ بالاخره نمیشه که هم قاتله رو بکشیم هم نکشیم تا به نظرات همه هم احترام گذاشته بشه.
لطفا یکبار دیگر روی مساله وحی فکر کنید.ایا انسان با این نقصهایی که داره میتونه در این جور مسائل خودش به نتیجه برسه؟

A&S

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما به یک تعریف مشترک نیاز داریم وگرنه به بیراهه میریم. شما میگی ازارمون به کسی نرسه فرض کن مثلا یکی بیاد خواهرت را بکشه. خوب حالا با این فرد چیکار میکنی؟ بازم میگی ازارمون به کسی نرسه؟یعنی به این ادم هم؟خوب اینجاست که نظرات متفاوتی مطرح میشه
به نظر شما بالاخره کدام نظر صحیحه؟هر کدام هم واسه خودشون منطق و دلایل علمی میارن .یعنی حتی اگر علم بشر را ملاک قرار دهیم تجربه های علمی نتایج یکسانی به دست نمیدهند مضاف بر این در طول تاریخ غلط بودن هزاران نظریه ثابت شده یعنی تا یک زمانی فکر میکردند فلان قانون درسته در طول زمان تجربه نشان داده غلطه.
به نظرتان چه باید کرد؟ بالاخره نمیشه که هم قاتله رو بکشیم هم نکشیم تا به نظرات همه هم احترام گذاشته بشه.
لطفا یکبار دیگر روی مساله وحی فکر کنید.ایا انسان با این نقصهایی که داره میتونه در این جور مسائل خودش به نتیجه برسه؟
ممنون از اینکه نظر دادین
حرف شما کاملا متین
ولی من هیچوقت خودم درگیر این مسائل نمیکنم
به عقل و احساسم رجوع میکنم
این مسائلی که گفتین خودتونم میگین که هر کس یه چیزی میگه حالا کدوم رو قبول کنیم؟؟
باید بگم عقل و احساس با هم اگه درست استفاده بشه میتونه ما رو به انسانیت سوق بده
هر کدوم از دین ها در زمانها و مکانهای خاصی به وجود اومدن
من نمیگم غلط میگن یا درست
من نظرمو گفتم اینکه این چیزا تو زندگیم مهم نیست فقط درست زندگی کردن برام مهمه که اونم با عقل و احساسم انتخابش میکنم چیزی رو که احساس میکنم درسته
هیچوقت اجازه نمیدم عقاید دیگران رو که درست نمیدونم روم تاثیر بزاره
راه خودمو دارم و خدا همیشه کمکم کرده:gol:

A&S

عضو جدید
کاربر ممتاز
آدم باید برای هر کارش یه ایدئولوژی داشته باشه. مثلا دروغ بده. اما دروغ چیه؟ دزدی بده اما آیا سرقت اسرار دشمن در زمان جنگم دزدیه؟ شکستن دل مردم بده. اما این دلیل می شه دروازبان اجازه بده گل بزنن.
اینارو برای این گفتم تا یه ایدئولوژی (حتما نباید دین الهی باشه) پشت چیزی نباشه خیلی از تعاریف بی معنیه.
ایدئولوژی هم ساخته ی دست بشره هر کس میتونه واسه خودش ایدئولوژی داشته باشه
عقل
با عقل میشه درستشو فهمید...:gol:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
عقل

دوست عزيز، به نظر شما ايدئولوژي كه عقل مي تواند طراحي كند، تا چه حد مي تواند صحيح و قابل اعتماد باشد؟
جور ديگري مي پرسم:

فرض كنيد در سال 1800 ميلادي زندگي مي كنيد. هواپيما، تلفن، زيردريايي، راديو و خيلي چيزهاي ديگر اختراع نشده اند. آيا به نظر شما در آن سال، عقل بشر حكم مي كرد كه انسان مي تواند پرواز كند، يا خير؟ مي تواند از 100 ها كيلومتر دورتر صداي يكديگر را شنيد يا خير؟ مي تواند در حاليكه نفس مي كشد به ده ها يا صدها متر زير آب برود يا خير؟
در حال حاضر اين مسائل براي ما بديهي است و عقل ما آن را مي پذيرد اما در آن زمان جزو غير ممكن هاي عقلي و علمي محسوب مي شدند. شايد بسياري از مسائلي كه از نظر عقلي ما غير ممكن بودن آن را اثبات مي كنيم، در سال هاي آينده ممكن شوند. آنوقت شما آينده و سعادت خودتان را به دست ايدئولوژي مي سپاريد كه خود طراح آن متغير است؟ كم نيستند ايدئولوژي هاي انساني زمين خورده.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عقل
می گی عقل، در هند مردم گاو می پرستند. خودشونم به لحاظ عقلی هم می گن درسته. (من کاری به درست و غلط بودنش ندارم). از طرف دیگه شما و من می گیم این غیر عقلانیه که آدم یه موجود پست تر از خودشو بپرسته. می شه بگین عقل کی بهتر کار می کنه؟ نمی تونی بگی هر دو چون دو نظر متفاوت داریم یکی می گه گاو باید پرستید یکی هم می گه نباید پرستید. نمی تونیم بگی هر کی هر جور دوست داره رفتار کنه. چون اگه حرف اونا درسته که باید بریم گاو بپرستیم اگه حرف ما درسته نظریه شما که می گه عقل هر چی بگه می ره زیر سوال چون عقل اونا می گه باید گاو پرستید.

Titania

عضو جدید
فرض کن مثلا یکی بیاد خواهرت را بکشه. خوب حالا با این فرد چیکار میکنی؟ بازم میگی ازارمون به کسی نرسه؟یعنی به این ادم هم؟خوب اینجاست که نظرات متفاوتی مطرح میشه
یکی از بدترین نظراتی هم که وجود داره نظر اسلام هست! همینکه دیه زن برابر نصف مرد هست یعنی اگه مردی قاتل خواهرت باشه و بخوای اعدام بشه باید تفاوت دیه رو بدی! این دقیقا اسمش هست بی عدالتی.
بسیاری از همین نوع از قوانین در همین کشور اسلامی تغییر کردن. این نظر شما فقط در صورتی معنی داشت که قوانین دین ثابت و واضح و دقیق و عادلانه بود. مثل تعاریفی از نوع "محاربه" که هر روز یه تقریر و تحریر جدیدی از این قانون نوشته و به دلخواه اجرا میشه!:razz: