آيا ورشكسته مي تواند؟

دعواي افراز و تفكيك دعواي مالي است يا غير مالي و آيا ورشكسته مي تواند اين دعوا را بدون دخالت مدير تصفيه اقامه كند يا نه؟چرا؟

نامریی

عضو جدید
دعوای تفکیک غیر مالی و دعوای افراز اگر مالکیت مورد اختلاف باشد مالی در غیر این صورت غیرمالی است
ورشکسته در دعاوی مالی نمی تواند خودش اقامه دعوا کند اما در غیرمالی منعی ندارد مگر اینکه دعاوی غیر مالی منجر به نتایج مالی گردند اما به عنوان ثالث می تواند وارد شود

دوست عزيز افراز و تفكيك يه عنوانه نه دوتا!بعدشم ماليه ولي قانوگذار از جهتي اون رو در حكم غير مالي دونسته(مثل هزينه دادرسي) و خود ورشكسته هم مي تونه طرف دعوا بشه زيرا در قانون آمده ورشكسته در دعاوي نمي تونه طرف دعوا بشه كه مالي باشه وموثردر حقوق طلبكاران كه اقامه اين دعوا از سوي خود ورشكته هيچ تاثيري در حق طلبكاران نداره.دوست عزيز به قانون تجارت يه سري بزن و با دقت مطالعه كن انشاء ا.. موفق باشي

نامریی

عضو جدید
دوست عزيز افراز و تفكيك يه عنوانه نه دوتا!بعدشم ماليه ولي قانوگذار از جهتي اون رو در حكم غير مالي دونسته(مثل هزينه دادرسي) و خود ورشكسته هم مي تونه طرف دعوا بشه زيرا در قانون آمده ورشكسته در دعاوي نمي تونه طرف دعوا بشه كه مالي باشه وموثردر حقوق طلبكاران كه اقامه اين دعوا از سوي خود ورشكته هيچ تاثيري در حق طلبكاران نداره.دوست عزيز به قانون تجارت يه سري بزن و با دقت مطالعه كن انشاء ا.. موفق باشي

سلام اقای دادخواه عزیز من دانشجوی حقوق هستم و مطمئن هستم که جوابم درست است در ضمن یه سوال حقوقی رو نمی شه تنها باتوجه به یک ماده از یک قانون و تازه ظاهر اون جواب داد من جواب رو کامل براتون می ذارم
تفاوت افراز و تفكیك با تعریف افراز و تفكیك تفاوت های زیر بین افراز و تفكیك قابل ذكر است :

الف- افراز فقط در مورد مال مشاع كاربرد دارد یعنی در اموالی كه حداقل دو نفر شریك داشته باشد مثل این كه یك زمین دویست متری بین دو نفر به نسبت پنجاه به پنجاه درصد مشترك و مشاع باشد .

اما در تفكیك لازم نیست كه ملك یا زمین مشاع و مشترك بین دو یا چند نفر باشد . مثلا اگر یك نفر مالك سه هزار متر مربع زمین باشد و بخواهد در قسمتی از آن خانه مسكونی و در قسمتی ملك تجاری بسازد می تواند آنرا تفكیك كند و مثلا به دو قسمت هزارو پانصد متری تجاری و دوهزار و پانصد متری مسكونی تقسیم و تفكیك كنند .

ب- اگر مالك مشاع و مشترك بین دو نفر تفكیك شود هر دو شریك در هر دو قطعه سهم دارند ولی اگر مال مشاع و مشترك مفروز گردد هر كدام از مالكان می توانند سهم خود را تملك و تصرف كنند . مثلا اگر زمین ده هزار متر مربع بین دو نفر مشاع باشد و سهام هر كدام پنجاه درصد باشد با افراز زمین هر شریك مالك پنج هزار متر است و می تواند بدون موافقت آن نفر دوم هر كاری كه بخواهد در سهم خود انجام دهد . ولی اگر همین زمین مشاع ده هزار متری بین دو شریك به دو قسمت پنج هزار متری تفكیك شود هر شریك در هر دو قطعه سهم دارد و شریك برای تصرف و خانه سازی و .. باید موافقت و رضایت شریك خود را جلب كند وگرنه نمی تواند تصرف كند .

ج- در افراز چون سهم هر شریك باید مشخص و معین و مجزا گردد ممكن است بین شركا در مورد این كه كدام قسمت به او برسد اختلاف پیش آید بنابراین اگر بین شركا در مورد افراز مال مشاع اختلاف پیش آید دادگاه محل وقوع ملك به اختلاف آنها رسیدگی می كند . ولی در تفكیك این اختلاف پیش نمی آید زیرا هدف از تفكیك گرفتن سند مجزا و مثلا ایجاد واحدهای ساختمانی و تجاری است و هدف آن است كه سهم هر شریك معین و مشخص شود پس عمل تفكیك همیشه در مراجع ثبتی و نه دادگاه انجام می گردد.

در مورد مالی وغیر مالی بودن افراز هم همانطور که اشاره شد اگر در مالکیت اختلاف باشد مالی در غیر این صورت غیر مالی است و البته این حرف شما که ورشکسته در دعاوی مالی که موثر در حقوق طلبکاران باشه نمی تونه خودش اقامه دعوا کنه هم اشتباه است چون در دعاوی مالی به طور مطلق نمی تونه و در دعاوی غیر مالی اگر موثر در حقوق طلبکاران باشه نمی تونه شخصا اقامه دعوا کنه
حقوق شاید در ظاهر راحت باشه اما واقعا این طور نیست من به شما پیشنهاد می کنم اگر به حقوق علاقه دارید مطالعه خودتون رو بیشتر کنید تا حداقل به سوال خودتون جواب غلط ندید

دوست عزیز ورشکسته محجور به معنای مذکور در قانون مدنی نیست.اومیتواند در امور مالی خود که موثر در حقوق طلبکاران نباشد ازادانه فعالیت کند. در افراز و تفکیک فقط مالی از حالت اشاعه خارج می شود.این عمل چه تاثیری در حقوق طلبکاران دارد؟ من از خودم در نمیارم به ماده220 به بعد قانون تجارت رجوع کن(من قانون جلوی دستم نیست که ماده را به طور دقیق بگم ان شاء ا.. دفعه بعد میگم کدام ماده)
دوست عزیز منم درمورد افراز و تفکیک همین مطلب رو گفتم که شما فرمودید ولی شما لقمه رو دور سر خودتون میچرخانید.
وقتی که مالی از حالت مشاع خارج میشه در واقع افراز پیدا می کنه و از مال مشاع تفکیک می شه.

نامریی

عضو جدید
دوست عزیز ورشکسته محجور به معنای مذکور در قانون مدنی نیست.اومیتواند در امور مالی خود که موثر در حقوق طلبکاران نباشد ازادانه فعالیت کند. در افراز و تفکیک فقط مالی از حالت اشاعه خارج می شود.این عمل چه تاثیری در حقوق طلبکاران دارد؟ من از خودم در نمیارم به ماده220 به بعد قانون تجارت رجوع کن(من قانون جلوی دستم نیست که ماده را به طور دقیق بگم ان شاء ا.. دفعه بعد میگم کدام ماده)
دوست عزیز منم درمورد افراز و تفکیک همین مطلب رو گفتم که شما فرمودید ولی شما لقمه رو دور سر خودتون میچرخانید.
وقتی که مالی از حالت مشاع خارج میشه در واقع افراز پیدا می کنه و از مال مشاع تفکیک می شه.
همینطور که از گفته خودتون پیداست شما افراز وتفکیک رو یک عنوان می دونید نه دوتا که قبلا هم اشاره کردم اشتباه است در حقوق ممکن دو جیز خیلی شبیه باشند اما باید در مورد انها قائل به تفکیک شد واین چرخوندن لقمه دور سر نیست ومن توضیح دادم
شما افراز رو مطلق غیرمالی می دونید و همین باعث می شه ورشکسته رو محق در اقامه دعوا بدونی

واین حرفتون هم اشتباه بود {ورشكسته در دعاوي نمي تونه طرف دعوا بشه كه مالي باشه وموثردر حقوق طلبكاران}درستش اینه در دعاوی مالی نمی تونه و در دعاوی غیرمالی هم که موثر در حقوق طلبکاران است نمی تونه راسا اقامه دعوا کنه
ماده 220 به بعد که از بخش 9 راجع به انحلال و تصفیه است هیچ ربطی به این بحث ندارد

نامريي جان شايد بيان من در اداي موضوع قاصر باشه ولي من نظر شما را درست دانستم و تاييد كردم.مسئله در كتاب جناب غلامرضا شهري مذكور است .و از اين لحاظ حق با شماست.
من نگفتم كه افراز و تفكيك غير ماليه.به جوابم يه نگاهي ديگه بكن.
بعد گفتم كه كتاب قانون جلوي دست ندارم و با احتمال ماده رو ذكر كردم ولي در ماده218 قانون تجارت آمده كه.................................در كليه اختيارات و حقوق مالي ورشكسته كه استفاده از آن
موثر در تاديه ديون او باشد مدير تصفيه و............................................
بنابراين چون در افراز و تفكيك دخالت ورشكسته هيچ اثري در حقوق طلبكاران ندارد ميتواند شخصا" طرف د عوي قرار گيرد.

نامریی

عضو جدید
نامريي جان شايد بيان من در اداي موضوع قاصر باشه ولي من نظر شما را درست دانستم و تاييد كردم.مسئله در كتاب جناب غلامرضا شهري مذكور است .و از اين لحاظ حق با شماست.
من نگفتم كه افراز و تفكيك غير ماليه.به جوابم يه نگاهي ديگه بكن.
بعد گفتم كه كتاب قانون جلوي دست ندارم و با احتمال ماده رو ذكر كردم ولي در ماده218 قانون تجارت آمده كه.................................در كليه اختيارات و حقوق مالي ورشكسته كه استفاده از آن
موثر در تاديه ديون او باشد مدير تصفيه و............................................
بنابراين چون در افراز و تفكيك دخالت ورشكسته هيچ اثري در حقوق طلبكاران ندارد ميتواند شخصا" طرف د عوي قرار گيرد.

راستش من بالاخره نفهمیدم جواب شما چیه همین حالا دارید می گید که من نگفتم كه افراز و تفكيك غير ماليه یعنی چی اینها مالی است خب اشتباه چون افراز فقط در صورتی مالی که در مالکیت اختلاف باشد و چون باید در دادگاه حقوقی مالکیت به اثبات برسد پس موثر در حقوق طلبکاران است و اگر در مالکیت اختلاف نباشد موثر نیست تاجر می تونه در تفکیک هم می تونه من این حرف و تا حالا چند بار نوشتم اما شما دائم می پیچونیدش

بالا