[آموزش موسیقی] - گیتار آکوستیک

guitar252

عضو جدید

گیتار پاپ/اکوستیک

شاید برای خیلیها سوال باشد که اصلا سبک پاپ چیه و فرق این سبک با بقیه ی سبکهای گیتار چیه. گیتار عموما به 4 دسته ی اصلی تقسیم میشه:

-کلاسیک
-اکوستیک/پاپ
-فلامنکو
-الکتریک
-(بیس, که البته خیلیها این ساز را جدا از خانواده ی گیتار حساب میکنند.) اکثرا بین مردم پیش میاد که گاهی اوقات سه سبک کلاسیک, اکوستیک, فلامنکو رو باهم اشتباه میگیرن. سبک کلاسیک همونطور که از اسمش پیداست, دنباله ی سبک کلاسیک هستش که شامل قطعات این دوره میشه. سبک فلامنکو, دنباله روی موسیقیه هیسپانیک هستش که در این سبک از تکنیکهای مختلفی که در کلاسیک استفاده نمیشه در اجرای قطعات استفاده میشه و هم ملودی داره هم ریتم.

و اما سبک اکوستیک یا پاپ. مطمئنا همه ی شما وقتی که به موسیقی گوش میکنین متوجه صدای گیتار پشت صداهای دیگه (خواننده و ...) شدین که به صورت یک ریتم نواخته میشه. نواختن اینگونه ی ریتم اهنگ (که میتونه همراه ملودی باشه) رو میگن اکوستیک یا پاپ. برای نواختن این ریتمها معمولا از گیتار اکوستیک استفاده میشه, به دلیل اینکه از سیمهای استیل برخوردارن و بدنه ی نسبتا بزرگتری از گیتارهای کلاسیک و اکوستیک دارن که باعث میشه صدای بلندتری تولید کنن و صدا اکوی بیشتری داشته باشه. توجه داشته باشین که اگر از گیتار اکوستیک استفاده میکنید, از مضراب یا پیک استفاده کنید که ناخنتان اسیب نبینه. اگر از گیتار کلاسیک یا فلامنکو استفاده میکنید نیازی به پیک نیست چون سیمها نایلون هستند.

جای نتها روی دسته ی گیتار

اگر به دسته ی گیتار دقت کنید, مشاهده میکنید که قسمت بندی شده و با فاصله های مختلف (که از سمت چپ به راست شروع به کم شدن میکنه) توسط "میله" های فلزی از هم جدا شدن که به هرکدوم از اینها فرت گفته میشه. بعضی از این فرتها علامت گذاشته شده اند که تقریبا همه ی گیتارهای اکوستیک فرتهای 3,5,7,12 مشخص شده ای دارن که برای نوازنده دیدنش راحتتر باشه. (به جای اینکه از اول سردسته شروع به شمردن بکنیم میتونیم با استفاده از این علامتها راحت فرت مورد نظر رو پیدا کنیم).


حروفی که اول هر خط عمودی نوشته شده نت ازاد هستش, یا بهتر بگم سیم ازاد. یعنی وقتی شما اولین سیم از پایین رو به صورت ازاد مینوازین نت E هستش و همونطور که میدونید بین نت E و بعدی هیچ نت دیگه ای نیست, پس نت بعدی F هستش که روی دسته ی گیتار اولین فرت هست. ولی بین نت F و G یک نت دیگه وجود داره که #F یا Gb هستش. پس فرت بعدی باید به اینها اختصاص داده بشه و نت G بعد از #F میاد که میشه فرت سوم. اگر شما اسم سیمهای ازاد رو حفظ کنید به راحتی میتونین هر نت دیگه ای رو روی دسته ی گیتار پیدا کنید چون از همین قاعده پیروی میکنن (اگر در مورد نت خوانی مشکلی بود میتونین به اموزشگاه سایت مراجعه کنید.)

انگشتهای دست

در گیتار, انگشتهای هردو دست نامگذاری شدن. دستی که شما باهاش مینوازین با حروف نامگذاری شده که انگشت شصت p, انگشت اشاره i, و دو انگشت بعدی به ترتیب a,m هستن. دستی که شما دسته ی گیتار رو با اون میگیرین با اعداد نشون داده میشه که از انگشت اشاره شروع میشه و تا انگشت کوچک ادامه پیدا میکنه. این اعداد و حروف هنگام نت خوانی و انگشتگذاری و خواندن اکوردها و ... بکار میان.

طرز گرفتن دسته ی گیتار

خیلی از اساتید گیتار تاکیید دارن که انگشتهای شما باید با زاویه ی 90 درجه دسته ی گیتار رو نگه داره تا بهترین صدا تولید بشه و سیمهای دیگر رو نگه نداره. البته این گفته متینه ولی به مرور زمان خود انگشتها عادت میکنن که کجای دسته ی گیتار به چه صورت قرار بگیرن که صدای خوبی تولید کنه و باعث اختلال در صدای سیمهای دیگه نشه. و البته در سبک گیتار آکوستیک هم شما ازادیه بیشتری دارین و که با راحتی جلو برین.
 

Similar threads

بالا