»»مســــــابقه««

hosseinassar

مدیر ارشد
شاید این موضوع خیلی به برق مربوط نشه
ولی چون یه مهندس برق باید با ریاضی سروکار داشته باشه فکر کنم مفید باشه

می خواییم دور کره زمین سیم بکشیم
اگه فرض کنیم محیط کره زمین تقریبا 40 هزار کیلومتر باشه (البته یه مقدار بیشتر)
طول سیم ما هم 40 هزار کیلومتر میشه(سطح زمین صاف و بدون ناهمواری)

حالا اگه 6 متر سیم به این 40 هزار کیلومتر سیم اضافه بشه چه اتفاقی می افته؟
میشه از زیر سیم چیزی عبور بدیم؟ مثلا انسان ؟ مولکول؟ و......

لطفا جواب تون با دلیل بیان کنید

جایزه برنده :50 امتیاز

invincible

عضو جدید

نمی دونم درسته جوابم یا نه! :w05:
ولی . . .
خب محیط دایره که p = 2 pi r و p با r نسبت مستقیم داره.
اگه 1m به p اضافه بشه ، 1/2pi به شعاع یا همون r اضافه میشه. یعنی 0.16 متر
حالا اینجا 6m اضافه شده پس 0.16 * 6 = 0.96 m یا 96 cm به شعاع سیم اضافه میشه که اینجوری آدمم ممکنه از زیرش بتونه رد شه! :w18:
درسته؟ :w05:

alash

عضو جدید
آره میشه حتی می شه یک شی 3متری هم عبور بدیم ، چون اگر کل محیط کره زمین رو می پوشونه و 6متر اضافه هست میشه اون 6متر و یه نقطه استفاده کرد نه همه جا که می شه 3 متر
درسته؟

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اولا احتیاج نیست که چیزی از زیر سیم رد بشه.وقتی میشه از روی سیم رد شد چه مرضی داری از زیرش رد شی.:دی

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره میشه حتی می شه یک شی 3متری هم عبور بدیم ، چون اگر کل محیط کره زمین رو می پوشونه و 6متر اضافه هست میشه اون 6متر و یه نقطه استفاده کرد نه همه جا که می شه 3 متر
درسته؟
آره به نظر من هم با 6 متر اضافه می تونیم یک سطح بسازیم که محیطش 6 متر بهترین حالت برای اینکه مساحت این سطح ماکزیمم باشه اینه که دایره بسازیم که با محاسبه معلوم میشه 2pi*r=6 پس r=0.95 و قطر این دایره میشه r=1.9 پس یک آدم با قد متوسط 1.7 متر هم می تونه ازش رد بشه (؟) آیا؟

3tare_87

عضو جدید
آره به نظر من هم با 6 متر اضافه می تونیم یک سطح بسازیم که محیطش 6 متر بهترین حالت برای اینکه مساحت این سطح ماکزیمم باشه اینه که دایره بسازیم که با محاسبه معلوم میشه 2pi*r=6 پس r=0.95 و قطر این دایره میشه r=1.9 پس یک آدم با قد متوسط 1.7 متر هم می تونه ازش رد بشه (؟) آیا؟
چرا قطر رو حساب کردید؟؟به نظر من از r=0.95 میشدنتیجه گرفت که یک آدم با قد کمتر از 95cm میتونه به طور ایستاده عبور کنه.

invincible

عضو جدید
چرا قطر رو حساب کردید؟؟به نظر من از r=0.95 میشدنتیجه گرفت که یک آدم با قد کمتر از 95cm میتونه به طور ایستاده عبور کنه.
آره باید شعاع حساب بشه!
حالا لازم نیست آدمه ایستاده هم باشه! :D
4 دست و پا هم قبوله! :w01:

farizin

عضو جدید
دقیقا همونایی که دوستای عزیزم گفتن درسته
p'-p = 2*pi*(r'-r)
r'-r=(p'-p)/(2*pi)= 0.96
که یک آدم هم میتونه راحت رد شه به شرطی که خم شه

robotali

عضو جدید

من هم فکر می کنم این کار شدنیه...
ولی اندازه ی این چیزی که قراره از زیر سیم رد بشه بستگی به محل قرار گرفتن اون نسبت به ابتدای سیم(یا انتها) داره... و میتونه اندازش کمتر از 6 متر باشه... و در یک نقطه نهایتاً میتونه 3 متر طول داشته باشه...
خلاصه که اندازه ی این چیز نسبیه... و نسبت اون هم رابطه مستقیم داره با فاصلش از ابتدا یا همون انتهای سیم...:)
و این که یک شی ء نهایتاً 3 متری میتونه یه دور کامل دور زمین بچرخه... اون هم از زیر سیم...:smile:

آخرین ویرایش:

farizin

عضو جدید
نکته جالب اینجاست که این ارتفاع ایجاد شده مستقل از شعاع هست و در واقع بجای کره زمین اگه خورشید یا هندونه هم بود جواب همینه

hosseinassar

مدیر ارشد
خیلی ممنون که در این بحث شرکت کردید
چون خانم invincible به عنوان نفر اول درست پاسخ دادن
برنده محسوب می شوند

این از معجزه های دایره ست که اگه به طول 40 هزار کیلومتر فقط 6 متر اضافه کنیم
حدود یک متر از زمین ارتفاع میگیره

invincible

عضو جدید
خیلی ممنون که در این بحث شرکت کردید
چون خانم invincible به عنوان نفر اول درست پاسخ دادن
برنده محسوب می شوند

این از معجزه های دایره ست که اگه به طول 40 هزار کیلومتر فقط 6 متر اضافه کنیم
حدود یک متر از زمین ارتفاع میگیره
هووووووووووووووووووووووووورااااااااااااااااااااااااااااااااااااا! :w42: :w11:
مرسی مرسی :w27:
ولی ایده ی خوبی بودا!
همین تاپیکو با معماهای مختلف ادامه بدیم! :D
درسته زیاد به برق ربط نداره ولی خب ذهنو درگیر می کنه به هر حال... :w16:

hosseinassar

مدیر ارشد
اگه کسی معما یا مسئله ای در نظر داره میتونه اینجا بذاره تا مسابقه ادامه پیدا کنه

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
دو اتاق در مجاورت هم قرار دارند. هر کدام یک در دارند ولی هیچکدام پنجره ندارند. درهایشان که بسته باشد درون اتاقها کاملا تاریک است. در یک اتاق سه چراغ برق به توانهای ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۲۰ وات و در اتاق دیگر سه کلید برق مثل هم وجود دارد.( لطفا به شکل زیر نگاه کنید) ما نمیدانیم کدام کلید کدام چراغ را روشن میکند( مثلا نمیدانیم آیا کلید وسطی مربوط است به چراغ وسطی یا به چراغهای دیگر اما بطور قطع میدانیم که هر کدام از کلید ها یکی از چراغها را روشن میکند. همچنین ترتیب چراغها را هم نمیدانیم ). شما معلوم کنید که هر کلید مربوط به کدام چراغ است. برای اینکار و در شروع، شما باید در اتاق کلیدها باشید و کار را از آنجا شروع کنید. شما میتوانید هر چند مرتبه که بخواهید کلیدها را روشن و خاموش کنید. اما شما تنها هستید و نمیتوانید از کسی کمک بگیرید و هیچگونه وسیله ای هم خواه برقی خواه غیر برقی بهمراه ندارید و مهمتر از همه اینکه شما حق ندارید بیش از یکبار وارد اتاق چراغها شوید و وقتیکه وارد شدید و بیرون آمدید، دیگر نمیتوانید مجددا وارد آن اتاق بشوید.

hossein_ebrahimi

عضو جدید
در اتاق چراغارو باز میذاریم میریم یه کلید میزنیم میایماز بیرون اتاق نیگا میکنیم میزان نورو بهش دقت میکنیم بعد بر میگردیم میریم اون چراغو خاموش میکنیم اون یکی کلیدو میزنیم بعد دوباره مث قبل میریم نیگا میکنیم بر میگردیم این کارو 3 بار که انجام دادیم میفهمیم کدوم چراغ نور بیشتر پس توان بیشتری داره وبه ترتیب همین طور چراغایه دیگه اینطوری کلید هارو تشخیص دادیم،حالا برمیگردیم هر 3 تا کلیدو روشم میکنیم میریم تو اتاق چراغا هر کدوم نور بیشتری داشت 120 واته بقیه هم بهترتیب نورشون کمتر میشه دیگه!!

afshin-18

عضو جدید
یه لامپ رو ربع ساعت روشن می کنم تا داغ شه
حالا یکی دیگه اش رو روشن می کنیم و میریم تو اتاق
پهر کدوم داغ بود اولیه

3tare_87

عضو جدید
یکی از کلید ها رو میزنیم و بلافاصله قطع چند دقیقه صبر میکنیم بعد یه کلید دیگه رو میزنیم وقتی وارد اتاق شدیم دست به لامپ ها میزنیم هر کدمو داغ تر بود میشه کلید دومی که زدیم اونی که کمی گرمه کلید اولی که زدیم اونی که سرده کلیدی که بش دست نزدیم:que:

rashidishahram

مشاور صنعت برق
یکی از کلید ها رو میزنیم و بلافاصله قطع چند دقیقه صبر میکنیم بعد یه کلید دیگه رو میزنیم وقتی وارد اتاق شدیم دست به لامپ ها میزنیم هر کدمو داغ تر بود میشه کلید دومی که زدیم اونی که کمی گرمه کلید اولی که زدیم اونی که سرده کلیدی که بش دست نزدیم:que:

روش شما درسته ولی بهتره اینجوری بگی:

"یکی از کلید ها رو میزنیم و بعد از چند دقیقه قطع میکنیم بعد یه کلید دیگه رو میزنیم وقتی وارد اتاق شدیم دست به لامپ های خاموش میزنیم هر کدوم داغ بود میشه کلید اولی که زدیم اونی که روشنه کلید دوم که زدیم اونی که سرده کلیدی که بش دست نزدیم"
به طور خلاصه هم همونی که afshin-18 گفت

آخرین ویرایش:

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
در اتاق چراغارو باز میذاریم میریم یه کلید میزنیم میایماز بیرون اتاق نیگا میکنیم میزان نورو بهش دقت میکنیم بعد بر میگردیم میریم اون چراغو خاموش میکنیم اون یکی کلیدو میزنیم بعد دوباره مث قبل میریم نیگا میکنیم بر میگردیم این کارو 3 بار که انجام دادیم میفهمیم کدوم چراغ نور بیشتر پس توان بیشتری داره وبه ترتیب همین طور چراغایه دیگه اینطوری کلید هارو تشخیص دادیم،حالا برمیگردیم هر 3 تا کلیدو روشم میکنیم میریم تو اتاق چراغا هر کدوم نور بیشتری داشت 120 واته بقیه هم بهترتیب نورشون کمتر میشه دیگه!!

یه لامپ رو ربع ساعت روشن می کنم تا داغ شه
حالا یکی دیگه اش رو روشن می کنیم و میریم تو اتاق
پهر کدوم داغ بود اولیه

روش شما درسته ولی بهتره اینجوری بگی:

"یکی از کلید ها رو میزنیم و بعد از چند دقیقه قطع میکنیم بعد یه کلید دیگه رو میزنیم وقتی وارد اتاق شدیم دست به لامپ های خاموش میزنیم هر کدوم داغ بود میشه کلید اولی که زدیم اونی که روشنه کلید دوم که زدیم اونی که سرده کلیدی که بش دست نزدیم"
به طور خلاصه هم همونی که afshin-18 گفت
با تشکر از همه دوستان:gol:. هر کدوم از دوستان اشاراتی داشتند ولی کامل ترین جواب و جواب درست این معما رو دوستمون آقای rashidishahram دادند.:gol:
این معما به اسم معمای بیل گیتس معروف هست. گفته می شود این معما را بیل گیتس در سال 2002 طراحی کرد تا از بین 100 مهندس یکی را برای شرکتش استخدام کند. هر چند منبع معتبری برای این ادعا من پیدا نکردم.
همانطور که hosseinassar اشاره کرده بود دوستان هر کس معمای دیگری در نظر دارد مطرح کند.

rashidishahram

مشاور صنعت برق
فکر کنم بچه های قبلی باید بهشون امتیاز داده میشد من فقط گفته اونا رو بازتر کردم همین.

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
معما انیشتین

معما انیشتین

سلام مهندسا لطفا حالا به این معما یکم فکر کنید:
1) در خیابانی، پنج خانه در پنج رنگ متفاوت وجود دارد.
۲)در هر یک از این خانه ها یک نفر با ملیتی متفاوت از دیگران زندگی می کند.
۳)این پنج صاحبخانه هر کدام نوشیدنی متفاوت می نوشند، سیگار متفاوت می کشند و حیوان خانگی متفاوت نگهداری می کنند. سئوال: کدامیک از آنها در خانه، ماهی نگه می دارد؟

راهنمایی:

۱) مرد انگلیسی در خانه قرمز زندگی می کند.
۲) مرد سوئدی، یک سگ دارد.
۳) مرد دانمارکی چای می نوشد.
۴) خانه سبز رنگ در سمت چپ خانه سفید قرار دارد.
۵) صاحبخانه خانه سبز، قهوه می نوشد.
۶) شخصی که سیگار Pall Mall می کشد پرنده پرورش می دهد.
۷) صاحب خانه زرد، سیگار Dunhill می کشد.
۸) مردی که در خانه وسطی زندگی میکند، شیر می نوشد.
۹)مرد نروژی، در اولین خانه زندگی می کند.
۱۰) مردی که سیگار Blends می کشد در کنار مردی که گربه نگه می دارد زندگی می کند.
۱۱) مردی که اسب نگهداری می کند، کنار مردی که سیگار Dunhill می کشد زندگی می کند.
۱۲) مردی که سیگار Blue Master می کشد، آب میوه می نوشد.
۱۳) مرد آلمانی سیگار Prince می کشد.
۱۴) مرد نروژی کنار خانه آبی زندگی می کند.
۱۵) مردی که سیگار Blends می کشد همسایه ای دارد که آب می نوشد.
آلبرت انیشتین این معما را در قرن نوزدهم میلادی نوشت، به گفته وی ۹۸% از مردم جهان نمی توانند این معما را حل کنند! شماچطور؟؟؟:warn::confused::eek:
امیدوارم براتون جالب باشه!!!!:gol:

rashidishahram

مشاور صنعت برق
۳)این پنج صاحبخانه هر کدام نوشیدنی متفاوت می نوشند، سیگار متفاوت می کشند و حیوان خانگی متفاوت نگهداری می کنند. سئوال: کدامیک از آنها در خانه، ماهی نگه می دارد؟

راهنمایی:

آلبرت انیشتین این معما را در قرن نوزدهم میلادی نوشت، به گفته وی ۹۸% از مردم جهان نمی توانند این معما را حل کنند! شماچطور؟؟؟:warn::confused::eek:

آلمانی

البته این رو من قبلا یه جا مطرح شده بود حل کردم ولی به نظرم زیاد سخت نیس و این که 98% نمیتونن حل کنن رو قبول ندارم

rashidishahram

مشاور صنعت برق
اینو یکی از دوستان مطرح کرده بودن اینجا مطرح میکنم:
سه نفر دوست نفری برای خرید یک جنس 10 تومن پول جمعا 30 تومن روی هم میزارن و جنس رو به قیمت 25 تومن میخرن. فروشنده 5 تومن به اونها بر میگردونه. اونها نفری 1 تومن می گیرن و 2 تومن باقی مونده رو میدن به شاگرد فروشنده انعام. حالا با توجه به این که نفری یه تومن پس گرفتن یعنی نفری 9 تومن پول دادن که 3 تا 9 تومن میشه 27 تومن. 2 تومن هم که به شاگرد فروشنده دادن میشه 29 تومن پس یک تومن از 30 تومن چی میشه؟

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز

راهنمایی:

اینو اگه بخوای تحلیلی حل کنی 2-3 روز کار می خواد و اعصاب فولادی. من چند سال پیش تا وسطهاش رفتم. دیگه قاطی شد.

rashidishahram

مشاور صنعت برق
اینو اگه بخوای تحلیلی حل کنی 2-3 روز کار می خواد و اعصاب فولادی. من چند سال پیش تا وسطهاش رفتم. دیگه قاطی شد.

شاید روش تحلیلت اشتباه بوده. بهترین راه استفاده از جدول هست. اینجوری حداکثر نیم ساعته به جواب میرسی. البته یه حدس هوشمندانه هم باید وسطش بزنی.

بالا