تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

Mr.Perfect

عضو جدید
خواهش میکنم
خوب اول باید یک نکته ای را تذکر بدم که من هیچ قسمت از توضیحات بالا نگفتم که دیودها در وضعیت فعال هستند چون به وضوح مشخص است که این دیود ها معکوس بایاس شده اند...

در ادامه خدمت شما عارضم که با توجه به رابطه ی نمایی بین جریان و ولتاژ و وابستگی مستقیم جریان دیود و جریان اسباع دیود...(اگر رابطه ی جریان دیود بر حسب ولتاژ را بنویسید راحت تر مشخص میشه)...
در مورد صحت رابطه در بایاس معکوس همانطور که در صفحه ی 78 کتاب بهزاد رضوی نوشته این رابطه صحیح و قابل استفاده است...

شما فرمودید که از پایین شروع به تحلیل کنید(مگر منبع +10 ولت نیست؟) چرا فکر میکنید باید از پایین تحلیل را شروع کنید انچه من در کلاس درس یاد گرفتم این نوع تحلیل را زمانی جایز میدانست که سیکل منفی داشتیم...
مثلا منبع برابر -10 و جهت همه ی دیود هم 180 درجه میچرخید...(انوقت فکر کنم تحلیل شما درست به نظر میاد...
:gol:

از دوستان دیگه هم میخوام اگه توضیحی به نظرشون میرسه که به دوستمون کمک کنه،لطف کنند و ارائه بدهند

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
من امروز اولین تست الکترونیکمو زدم و روی این اولین تست به مشکل خوردم و کلی فکر کردم اعصابمو به هم ریخت :|
سوال اینه که جریان اشباع 4 تا دیود D1 تا D4 به صورت IS1=IS3=15nA و IS2=20nA و IS4=40nA هست.جریان عبوری از دیود D2 می خواد.
والا تا اونجایی که من توی این شکل می بینم هر چهار تا دیود ما در حالت ولتاژ منفی و قطع هستن و جریان هر کدوم بایستی برای IS اون باشه (البته با قانون گره هم هم خونی نداره این اتفاق)
جوابی که کتاب به سوال داده 10nA هست.ممنون میشم یک نفر برام توضیح بده
مشاهده پیوست 158394

باتوجه به اينكه حرفي از ولتا‍‍ژشكست معكوس ديود ها زده نشده فرض ميكنيم VBR>10v و ديود ها به شكست نميرسند
باتوجه به شكل
V1=V3 , Is1=Is3=15nA ---> ID1=ID3
V2=V4 , Is4=2Is2=40nA ---> ID4=2ID2
باتوجه به فوق اگر از يكي از ديودهاي D2,4جريان اشباع معكوس بگذره از ديگري هم جريان اشباع معكوس ميگذره بنابراين فرض كنيم از ديود 2,4جريان اشباع معكوس بگذره يعني :
ID2+ID4=-20-40=-60nA---->ID1+ID3=-60 ,ID3=ID1--->ID1=-30nA<=-Is1, ID3=-30nA<=-Is2,
پس D1وD3 در شكست معكوس قرار دارند كه با فرض اوليه در تناقض است
حال اگر از ديود1و3جريان اشباع معكوس بگذره يعني :
ID1+ID3=-15-15=-30nA---->ID2+ID4=-30nA ,ID4=2ID2--->ID2=-10nA>=-Is2, ID4=-20nA>=-Is4,
يعني ديود 2و4 در باياس معكوس قرار دارند نه در حالت ضشكست معكوس كه با توضيحات داريم:

ID1=ID3=-15nA
ID2=-10nA,ID4=-20nA
موفق باشيد

Mr.Perfect

عضو جدید
کسی از دوستان جزوه ی الکترونیک استاد کهن را داره(منظورم برای دانلود هست؟)

آیناز66

عضو جدید
واسه کسانی که میخوان کنکور ارشد بدن کتاب الکترونیک 1 و 2 انتشارات سری برق از سری سیمای دانش رو که چند روز پیش خریدم توصیه میکنم
به نظرم اولین کتابیه که میشه آدم خودش سوالات رو حل کنه مولفش بهنام درستکار و دکتر خاکی صدیق این سری کتاب ها رو تائید کرده

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
تحليل DC.JPG
1. R<0.5 و R>0.2
2. R<0.9 و R>0.2
3. R<0.9 و R>0.5

آخرین ویرایش:

bio_elec

عضو جدید
من از بچه هایی که این درسو خوب زدن پرسیدم.اسلام پناه هم جزوه اش هم تستش خیلی خوبه برای توضیحات و تست...

bio_elec

عضو جدید
Scan1.jpg
من تا اینجا حل کردم(البته اگه درست باشه) ولی اخرش رونمی دونم چطور حل کنم؟؟راه حل درستش چطوریه؟؟؟

sanup2006

عضو جدید
واسه کسانی که میخوان کنکور ارشد بدن کتاب الکترونیک 1 و 2 انتشارات سری برق از سری سیمای دانش رو که چند روز پیش خریدم توصیه میکنم
به نظرم اولین کتابیه که میشه آدم خودش سوالات رو حل کنه مولفش بهنام درستکار و دکتر خاکی صدیق این سری کتاب ها رو تائید کرده

بهنام درستکار کلا خوبه :D
منم تو نگاه اول از این کتاب ها خوشم اومد ولی خوب وقت این رو نداشتم کامل بررسی ش کنم.از لحاظ بار علمی در سطح ارشد هست؟
دروس دیگه این انتشارات رو چه نظری دارید؟

آیناز66

عضو جدید
بهنام درستکار کلا خوبه :D
منم تو نگاه اول از این کتاب ها خوشم اومد ولی خوب وقت این رو نداشتم کامل بررسی ش کنم.از لحاظ بار علمی در سطح ارشد هست؟
دروس دیگه این انتشارات رو چه نظری دارید؟

یکی از دوستام که سال گذشته کلاس رفته بود تعریف کرد توی کتاب الکترونیک تستای دکتری رو هم حل کرده
میگن دکتر خاکی صدیق کنترل رو تایید کرده منم کنترل رو یه فصل خوندم بد نبود

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 158951
من تا اینجا حل کردم(البته اگه درست باشه) ولی اخرش رونمی دونم چطور حل کنم؟؟راه حل درستش چطوریه؟؟؟
فكر كنيد شرط اينكه هردو ترانزيستور در ناحيه فعال باشد را چك كنيد
1. R<0.5 و R>0.2
2. R<0.9 و R>0.2
3. R<0.9 و R>0.5
اما سوال مشابه همين ولي جالب تر
dc.jpg

1. Is<0.35mA , Is>0.25mA
2. Is<0.35mA , Is>0.15mA
3. Is<0.25mA , Is>0.1mA
4. Is<0.25mA , Is>0.2mA

آخرین ویرایش:

sina_oonline

عضو جدید
باتوجه به اينكه حرفي از ولتا‍‍ژشكست معكوس ديود ها زده نشده فرض ميكنيم VBR>10v و ديود ها به شكست نميرسند
باتوجه به شكل
V1=V3 , Is1=Is3=15nA ---> ID1=ID3
V2=V4 , Is4=2Is2=40nA ---> ID4=2ID2
باتوجه به فوق اگر از يكي از ديودهاي D2,4جريان اشباع معكوس بگذره از ديگري هم جريان اشباع معكوس ميگذره بنابراين فرض كنيم از ديود 2,4جريان اشباع معكوس بگذره يعني :
ID2+ID4=-20-40=-60nA---->ID1+ID3=-60 ,ID3=ID1--->ID1=-30nA<=-Is1, ID3=-30nA<=-Is2,
پس D1وD3 در شكست معكوس قرار دارند كه با فرض اوليه در تناقض است
حال اگر از ديود1و3جريان اشباع معكوس بگذره يعني :
ID1+ID3=-15-15=-30nA---->ID2+ID4=-30nA ,ID4=2ID2--->ID2=-10nA>=-Is2, ID4=-20nA>=-Is4,
يعني ديود 2و4 در باياس معكوس قرار دارند نه در حالت ضشكست معكوس كه با توضيحات داريم:

ID1=ID3=-15nA
ID2=-10nA,ID4=-20nA
موفق باشيد

خیلی ممنونم .متوجه شدم .فرض اشتباهی که من همیشه داشته این بود که در ناحیه بایاس معکوس دیود ها همیشه جریان ثابت is را از خودشان عبور می دهند و حتی می توانیم آن ها را با یک منبع جریان is مدل کنیم اما مثل این که در بایاس معکوس مقادیر کمتر از is هم می تواند از دیود ها عبور کند.
از دو دوست عزیز تشکر می کنم :)

bio_elec

عضو جدید
ممنون .من سه تا اشتباه در حل این سوال داشتم که رفع شد با راه حلی که فرمودین.

bio_elec

عضو جدید
فكر كنيد شرط اينكه هردو ترانزيستور در ناحيه فعال باشد را چك كنيد
1. R<0.5 و R>0.2
2. R<0.9 و R>0.2
3. R<0.9 و R>0.5
اما سوال مشابه همين ولي جالب تر
مشاهده پیوست 158981

1. Is<0.35mA , Is>0.25mA
2. Is<0.35mA , Is>0.15mA
3. Is<0.25mA , Is>0.1mA
4. Is<0.25mA , Is>0.2mA
با راه حلی که ارائه دادین .جواب این سوال دوم میشه گزینه3

bio_elec

عضو جدید
درمورد دیود زنر بایدولتاژکه دوسر دیود میافتد بایدبیشتر از ولتاژ شکست باشد تا دیود وارد ناحیه شکست شوددر این ناحیه مقاومت زنر چه حالتی پیدا میکند؟
مثلا در مثال 3 جزوه اسلام پناه تحلیل دیود زنرVAK=-10 هست وVZهم طبق شکلش 5.6 است(منظور از VZ برای شکل مقدار-5.6 است؟)دراین صورت که وارد ناحیه شکست شد چرا rz صفر است؟که سپس VAK=VZ است

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
درمورد دیود زنر بایدولتاژکه دوسر دیود میافتد بایدبیشتر از ولتاژ شکست باشد تا دیود وارد ناحیه شکست شوددر این ناحیه مقاومت زنر چه حالتی پیدا میکند؟
مثلا در مثال 3 جزوه اسلام پناه تحلیل دیود زنرVAK=-10 هست وVZهم طبق شکلش 5.6 است(منظور از VZ برای شکل مقدار-5.6 است؟)دراین صورت که وارد ناحیه شکست شد چرا rz صفر است؟که سپس VAK=VZ است

كلا ديود زنز در ناحيه شكست به صورت يك منبع ولتا‍ژ مستقل به همراه مقاومت ناچيز rz مدل ميشود كه در صورت ايده آل بود اين ديود rz=0 خواهد بود كه به اين معني است در سراسر ناحيه شكست مقدار اين منبع ولتا‍ژVz خواهد بود درغير اينصورت از روي نمودار ولتا‍ژ-جريان در ناحيه شكست شيب نمودار نشان دهنده يك بر rz مي باشد. وحالا كي وارد ناحيه شكست ميشود زماني كه رابطه زير برقرار باشد
VD=VAK<-VZ يا به نوعي ديگرVD|=|VAK| > Vz | دليل اينكار هم اين است كه پلاريته ولـتا‍‍ژ VD عكس پلاريته VZ است.

bio_elec

عضو جدید
كلا ديود زنز در ناحيه شكست به صورت يك منبع ولتا‍ژ مستقل به همراه مقاومت ناچيز rz مدل ميشود كه در صورت ايده آل بود اين ديود rz=0 خواهد بود كه به اين معني است در سراسر ناحيه شكست مقدار اين منبع ولتا‍ژVz خواهد بود درغير اينصورت از روي نمودار ولتا‍ژ-جريان در ناحيه شكست شيب نمودار نشان دهنده يك بر rz مي باشد. وحالا كي وارد ناحيه شكست ميشود زماني كه رابطه زير برقرار باشد
VD=VAK<-VZ يا به نوعي ديگرVD|=|VAK| > Vz | دليل اينكار هم اين است كه پلاريته ولـتا‍‍ژ VD عكس پلاريته VZ است.

ممنون از راهنمایی تون.

sina_oonline

عضو جدید
سلام دوستان
در کتاب آقای اسلام پناه در مورد روش تحلیل مدار های شامل BJT ها میگه که اول فرض می کنیم که همه روشن باشن بعد می بینیم که خلاف فرض ما رخ داد در این صورت آن ها را در حالت اشباع بررسی می کنیم .من دو تا سوال برام پیش اومد ممنون میشم جواب بدین
سوال 1:حالتی که ترانزیستور اصلا روشن نباشه روچطوری بررسی کنیم؟ یعنی حالت خاموش بودن یک ترانزیستور را ( نه اشباع و نه فعال!)؟ در حالتی که یک ترانزیستور بیشتر نباشد که ساده هست بررسی آن اما وقتی کلی ترانزیستور متصل به هم داریم و هر کدام می توانند در وضعیت های روشن یا اشباع یا خاموش باشند. بایستی چه کار کنیم؟

سوال 2 :فرض کنید یک مدار جاوی چند تا BJT داریم .فرض می کنیم که همه روشن هستند و تحلیل می کنیم و در نهایت میبینیم یکی از ترانزیستور ها در حالت روشن صدق نمی کنه .الان باید چه کار کنیم فرض کنیم همین یکی در حالت اشباع و بقیه در حالت روشن هستند؟ در این صورت وقتی این تحلیل دوم را انجام میدیم ممکنه دوباره چند تا دیگه در شرابط روشن صدق نکنن و این وضعیت بره همین جوریتا بی نهایت...

خیلی ممنونم :)

bio_elec

عضو جدید
آخرین ویرایش:

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از سوالتون و پاسخ ان.
فقط چندتا مشکل برام توی این سوال پیش اومد:
AE2=5AE1-->IC2=5IC1 doroste? ,az tarafiii IC3=2IC1-->PAS bayad IC3=(2/5)IC2 bashe
?Hala IC2=Iou-->pas tebeghe KCL B--> i+1=ic3--> va chon ic1=1mA shod pas ic2=5 mishe chra iout=ic2=1/2mA shod

خير گفته هاي شما درست نيست. براي اينكه اون رابطه اولي اساسا نادرسته چون ولتا‍ژ بيس اميتر ترانزيستور هاي 1 و2 برابر نيست كه شما اون نتيجه رو گرفتيد ادامه گفته هاتونم به تبع اون غلطه.

بالا