اسكيس - مشاوره

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
اينجانب وروجك باشگاه نكته اي را مد نظر قرار داده و ان اين است:
اين كارايي كه ميزارم رو كاغذ كاهي نيستا
اتفاقا يه كاغذ مرغوبه اما رنگش زرده
واسه كارام خرج ميكنم
+
يه بسته آ3 از قبل دارم

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستانی که با هم درس میخوندیم کجاییـــــــــــــــــد پس؟

به نظرتون این مباحثی که تو کلاسا مطرح میشه کافیه؟ بیاین هم فکری کنیم با هم! خودمون هم یه برنامه ای داشته باشیم!

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
من قبلا تو همین تاپیک پیشنهاداتی دادم مورد توجه قرار نگرفت
از دومان خواهش کردم بیاد کمک کنه و اونم نشد
من دارم با روش خودم پیش میرم
هرکی میخواد بدونه نظرمو و برنامه امو میتونه تو یاهو ازم بپرسه
دکتر حسینی عزیز تمرینای خوبی میذاره و من منکرش نیستم
اما خودمونو گول نزنیم، سر آزمون اسکیس ارشد همه خط و سایه و پرسپکتیو و همه این مباحثو بلاخره با تمرین، حالا چه کلاس و چه کتاب و چه تمرینای داخل باشگاه ها خوب بلدن
اما اونی که باعث میشه یکی 80-90 بزنه و یکی هم کلی کلاس رفته و کلیم خرج کرده خودشو بکشه و 50-60 بزنه تو یه چیزه
اونم فکر و اندیشه یه طراحه
ما هنوز الفبای معماری رو یاد نگرفته میخوایم بریم اسکیس بزنیم
90 درصد اسکیس ارشد خوندنی و فهمیدنیه و تنها 10 درصدش خط و فیگور و درخت و فونت و آب و آسمون و پرسپکتیو و سایه و پلان و نما و مقطعه
ما همه طراحی معماری تو دانشگاه گذروندیم، بیشترین وقتمون رو سر چی میذاشتیم؟ 3-4 ماه سر مطالعات و تحلیل و فرم و اینجور چیزا بود و بعدش تو 1-2 هفته ارائه نهایی مون رو میبستیم و نقشه و همه چیشو میکشیدیم و ارائه میکردیم
اینجام همینه

توضیح: بچه ها یادم نبود تو تاپیک شماوره ام نه آموزش :دی
تو تاپیک آموزش پیشنهادامو گذاشته بودم و باقی قضایا ...

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/347951-اسكيس91-آموزش/page13

آخرین ویرایش:

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
تمرینات پرسپکتیو و حجم ...............................91,1,11جمعه

تمرینات پرسپکتیو و حجم ...............................91,1,11جمعه

سلام :smile:

.
1----------------

.
2----------------
.
------------------

.

Upload nashod.................e6--------------4----------

........................................

آخرین ویرایش:

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
آقای دکتر ممنون از تمرینات خوبتون

سلام
خواهش می کنم
.

.
نه!کلیت تمرینات خوب بود ها!این اسکیس کار آس و تکه من نیست..باید ازش بهتر می کشیدید.اما هم خطوط توپوگرافی نرم نیستند هم ساختمون برخی خطوطش به پرسپکتیو نمرن.

ما کاری به گریزا نداریم.اما نباید خطی باشه(گوشه پایین حجم شمت راست)که یک هو اصلا کاری به هیچ خطی نداشته باشه.

مقطع خوب ترسیم شده.

.بد نیست
خطوط اگر بلرزن و بیرون بزنن بهتر می شه.
ماژیک نو که خیسه و بیرون می زنه رو باید با رعایت خط سفید بکشید تا زیاد بیرون نزنه.
خوب تاچ می زنی اما اگر دست راستی هستی همون پایین چپ هر قسمت رو کار کن و نمی خواد خیلی تاچ بزنی
آب خوب نمی ریزه!دیزانش کن خوب شه.

.خطوط لرزون باشن عالیه
کلا کاره خوبی شده

من بد درخت کشیده بودم شما درست و خوب بکشید!

خط های رندومت بسیار بهتر از اون کاره قبله

.
عالی!اینو دوباره بکش رنگ کن با توجه به دستور زیرش دوباره هم انجام بده.اون 20 % هم ماله نمایشه خارج از داخل بود .

.
خوبه!ایراد نداره می تونه بهتر باشه رو قوسا
.
تمرین حجم از روی کتاب :
http://www.up.98ia.com/viewer.php?file=6ktic3nkiqm8utzkek.jpg

...........
..
کلا ممنونم عالی بود

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید . کارای دیگه ای که انجام دادم آپلود نشد، ببخشید !! مشاهده پیوست 91350مشاهده پیوست 91351

سلام

خوش آمدید
خوب نسبت به بقیه دوستان نیار به تمرین بیشتری دارید.باید حسابی رو خط کشیدن کار کنید.تو پرسپکتیو داخلی خطا بد نیستن اما سریع کشیده شدن یا شاید در وسیله روش نبوده خطوط ضعیفن.یکمی هم تو گریز ایراد هست.هاشور رو با دقت بیشتر بزنید و این مدل رو بیشتر تمرین کنید هزاران بار بیش از هر چیزه دیگه کار بردیه.
پرسپکیتو کنسول ایران رو خوب تر از بقیه کشیدید خطوط بیرون می زنه اما لرزون نیس
بعد پنجره های کوچیک جلوی بنا رو ترسیم کردید کلشو چرارنگ نکردید!؟بد شده!انعکاس کو؟!خطوط انرژی اون کار زیباش می کرد..پشت رو شلخته رنگ زدید..کنار جسم متراکم به بیرون آزاد...
دید پرنده خوبه.بهتر از این هم می تونه باشه
خط لرزووون کو!؟
در 3 نقطه یک نکته هست که رعایت نردنش باعش اگزجره شدن کار می شه
ما حجم اصلی رو به گریز عمو می بریم باقی م وازی...به کار من دقت کن مهندس...بلنده گریز میره باقی خطوط موازی با اون بلنده
علمی نیست اما زیبایشش به همونه

موفق باشید

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام من میخوام یه مثال بی ربط که برای خودم پیش اومده براتون بگم و بعد نتیجه بگیریم
فرض کنید یک مهمان ناخوانده سرزده به منزلتان میاید و برای شام میماند!شما در فرصتی که دارید:
یک نیمرو درست میکنید با کلی مخلفات
یا اینکه با یک تن ماهی که دارید و نیمساعت هم برای پلو یک سبزی پلو با ماهی برای شام درست میکنید.
در حالت اول با وجود انکه شما سفره ی خیلی خوبی انداختید با انواع مخلفات سالاد سبزی و انواع سس ها(کچاپ و...باور کنید!:D)نوشابه و...ولی در اصل ذاتا نیمروست حتی املت هم نیست
در حالت دوم با یک چیزی که از قبل داشته ایدویک کمی هم خلاقیت یک شام ابرومند تهیه کرده اید(خوشبختانه اینجامیزبان بودم!):D
.
.
حال اسکیس هم همینطوره شما هزاری هم پرزانته خفن بکنید ولی مهم اصل ماجرا و درون مایشه بقیش برای پر کردنه
در اسکیس نیاز به یه چیز از قبل اماده (مثل همان قوطی کنسروه) در ذهنه.یعنی انکه یک سری عملکردها فرم ها موقعیت ها و... را شناسایی و تمرین کنید تا در ذهنتان ثبت شود
این اسکیس هایی که از روی کتابها میزنید صرفا برای ان نیست که عینا مثل ان را بکشید بلکه شبیه انرا با المان های معماری تعریف شده خودتون
فرضا این عکس را ببینید:

با المان های خودش مثل پله پیلوت دید به اسمان و..جزییات فضایش را تعریف کرده وبه قول خودش یه جاهایی هم سمبل کرده در کنار ان هم به تمرین پرسپکتیو و سایه هم پرداخته
"مهمترین وبهترین تمرین برای خود من روکشی بود . از همه عناصر معماری و سعی در طراحی جدید با همون مجدودیتها . و خلق فضای جدید .
این تمرین بزرگترین کمکی که می تونه بکنه اینه که تمام توصیه های بالا رو در خودش مستتر داره . کار آسونی هم نیست . یه طراحی جدید از یه بنای آشنا . طوری که ارزشهاش بمونه و اثری از خطوط اولیه توش باقی نمونه ."
این جمله جناب دومانه که تقریبا همین رو میگه.
وقتی روکشی میکنید با خط و فکر خودتون روش کار کنیدو شبیه کار خودتون کنیدمثلا شما از یکسری بازشوها و ایوان های منحصر به فرد خودتان به ان اضافه میکنید یا فرضا 1ایده ی اقلیمی خوبی دارید یا از درسهایی که خوانده اید...
سرجلسه در ان زمان کم با شرایط خاص خودش دیگر وقت فکرکردن به چشم انداز و سناریوی درست حسابی ندارید همین الان این نکته ها(چه در زمینه:حجم،فرم،ایده های اقلیمی، ارتباط ها ،سیرکولاسیون ،نما مقطع پلان، فضاهای جمعی ،گره و میدان و مرکز محله،دیتیل ها(اصلا تا چه اندازه لازم هست)و...)پیدا کنید و کارکنید
ببخشید سرتون را درد اوردم همه اش را بلد بودید فقط خواستم یه یاداوری بکنم.برنامه هم که مشخصه لیستشو خودتون در اوردید.موفق باشید:gol:
پ.ن:از این تریبون ازاد استفاده میکنم اگر کسی مطالعات برنامه فیزیکی مجتمع مسکونی داره بهم بده،من غیر از نویفرت هیچکسو ندارم:D

آخرین ویرایش:

HOTT

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک کتابی از دکتر غریب -انتشارات دانشگاه تهران-جلدش ابی-برای مجتمع مسکونی عالی
اسمشو یادم نمی یاد-
ولی اگر با اسم دکتر غریب سرچ کنید حتما اسمشو پیدا می کنید

HOTT

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من میخوام یه مثال بی ربط که برای خودم پیش اومده براتون بگم و بعد نتیجه بگیریم
فرض کنید یک مهمان ناخوانده سرزده به منزلتان میاید و برای شام میماند!شما در فرصتی که دارید:
یک نیمرو درست میکنید با کلی مخلفات
یا اینکه با یک تن ماهی که دارید و نیمساعت هم برای پلو یک سبزی پلو با ماهی برای شام درست میکنید.
در حالت اول با وجود انکه شما سفره ی خیلی خوبی انداختید با انواع مخلفات سالاد سبزی و انواع سس ها(کچاپ و...باور کنید!:D)نوشابه و...ولی در اصل ذاتا نیمروست حتی املت هم نیست
در حالت دوم با یک چیزی که از قبل داشته ایدویک کمی هم خلاقیت یک شام ابرومند تهیه کرده اید(خوشبختانه اینجامیزبان بودم!):D
.
.
حال اسکیس هم همینطوره شما هزاری هم پرزانته خفن بکنید ولی مهم اصل ماجرا و درون مایشه بقیش برای پر کردنه
در اسکیس نیاز به یه چیز از قبل اماده (مثل همان قوطی کنسروه) در ذهنه.یعنی انکه یک سری عملکردها فرم ها موقعیت ها و... را شناسایی و تمرین کنید تا در ذهنتان ثبت شود
این اسکیس هایی که از روی کتابها میزنید صرفا برای ان نیست که عینا مثل ان را بکشید بلکه شبیه انرا با المان های معماری تعریف شده خودتون
فرضا این عکس را ببینید:

با المان های خودش مثل پله پیلوت دید به اسمان و..جزییات فضایش را تعریف کرده وبه قول خودش یه جاهایی هم سمبل کرده در کنار ان هم به تمرین پرسپکتیو و سایه هم پرداخته
"مهمترین وبهترین تمرین برای خود من روکشی بود . از همه عناصر معماری و سعی در طراحی جدید با همون مجدودیتها . و خلق فضای جدید .
این تمرین بزرگترین کمکی که می تونه بکنه اینه که تمام توصیه های بالا رو در خودش مستتر داره . کار آسونی هم نیست . یه طراحی جدید از یه بنای آشنا . طوری که ارزشهاش بمونه و اثری از خطوط اولیه توش باقی نمونه ."
این جمله جناب دومانه که تقریبا همین رو میگه.
وقتی روکشی میکنید با خط و فکر خودتون روش کار کنیدو شبیه کار خودتون کنیدمثلا شما از یکسری بازشوها و ایوان های منحصر به فرد خودتان به ان اضافه میکنید یا فرضا 1ایده ی اقلیمی خوبی دارید یا از درسهایی که خوانده اید...
سرجلسه در ان زمان کم با شرایط خاص خودش دیگر وقت فکرکردن به چشم انداز و سناریوی درست حسابی ندارید همین الان این نکته ها(چه در زمینه:حجم،فرم،ایده های اقلیمی، ارتباط ها ،سیرکولاسیون ،نما مقطع پلان، فضاهای جمعی ،گره و میدان و مرکز محله،دیتیل ها(اصلا تا چه اندازه لازم هست)و...)پیدا کنید و کارکنید
ببخشید سرتون را درد اوردم همه اش را بلد بودید فقط خواستم یه یاداوری بکنم.برنامه هم که مشخصه لیستشو خودتون در اوردید.موفق باشید:gol:
پ.ن:از این تریبون ازاد استفاده میکنم اگر کسی مطالعات برنامه فیزیکی مجتمع مسکونی داره بهم بده،من غیر از نویفرت هیچکسو ندارم:D

پیدا کردم
شبکه ارتباطات شهری
از فریدون قریب

afp

عضو جدید
سلام استاد
متشکر م از توجه تون ، و وقتی که میذارید برامون ،یک سوال داشتم شما با روان نویس کار می کنید ؟

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 91585سلام اینم تمرین من.حتماً استاد و دوستان نظر بدن.
کارتون خوبه و خطتونم خوبه
چندتا ایراد کوچولو تو کار شما و دوستان دیگه دیدم که یه جا میگم
1- درخت دوم سمت راست تصویر سایه اش مشخص نیست و سایه اش باید هم جهت با همین درخت سمت چپ و نزدیکتر باشه
2- معمولا آب از لبه آبشار که میخواد به پایین بریزه یکم بطرف بالا میاد و بعد میریزه بطرف پایین و باید خطوط بالای آبشار و پایین آبشار که میخواد تغییر جهت بده متراکم تر از جاهای دیگه باشه و یکم انحنا به خطوط کار رو قشنگ تر میکنه
3- برای اون سیاهی تنه درختا بهتره ماژیک رو از بالا به پایین صاف بکشید و بعضی جاها رو فاصله بندازید که تداعی تنه درخت بشه، شما یکم انحنا دادید به کشیدن ماژیک اما تو قسمت خط آسمون که با ماژیک فیلی رنگ کشیدید کاملا درست راندو کردید

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
خیلی خوبه
پرسوناژ کارو به بیینده معرفی می کنه و ابعاد رو تعریف می کنه..ازش نگذر.
کنار کار رو بد اجرا نکردی منظورم صحنه پست جسمه اما سعی کن از خودت چیزای دیگه بکشی احساس می کنم قوت دستت دو ترسیم خطوط راست معماری به مراتب بیشتر از زمینه هست با خطوط رندوم..که ارزش کارت اینجوی می تونه بهتر باشه.
ممکنه عکس رو کراپ کرده باشی اما یادت باشه همیشه اصل موضوع کمی بیش از 30% کل صفحه باید باشه اندزش و با بک و فور گراند باز 20%فضای خالی تو صفحه بمونه...
دستت خیلی خوبه و جای پیشرفت فقط با اندکی تمرین بسیار بازه
موفق باشی

سلام استاد
متشکر م از توجه تون ، و وقتی که میذارید برامون ،یک سوال داشتم شما با روان نویس کار می کنید ؟

خواهش می کنم
من با خودنویس لامی ارزون ترین مدلش خط می کشم.لامی سافاری که 5 سالی هست دارم و می ارزه که بخرید.
خودنویس پلیکانوووو هم خوبه

روانویس به خودیه خود خط رو زیبا می کنه پس دستو ضعیف می کنه قدرتشم کمه..خودنویس سنگینه وزود صفحه پر می شه و ... و اساتید از خودنویس استفاده می کنن..
گرچه اصلا مهم نیس...این توصیه هست هر جور راحتی اونجوری خوبه

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کارتون خوبه و خطونم خوبه
چندتا ایراد کوچولو تو کار شما و دوستان دیگه دیدم که یه جا میگم
1- درخت دوم سمت راست تصویر سایه اش مشخص نیست و سایه اش باید هم جهت با همین درخت سمت چپ و نزدیکتر باشه
2- معمولا آب از لبه آبشار که میخواد به پایین بریزه یکم بطرف بالا میاد و بعد میریزه بطرف پایین و باید خطوط بالای آبشار و پایین آبشار که میخواد تغییر جهت بده متراکم تر از جاهای دیگه باشه و یکم انحنا به خطوط کار رو قشنگ تر میکنه
3- برای اون سیاهی تنه درختا بهتره ماژیک رو از بالا به پایین صاف بکشید و بعضی جاها رو فاصله بندازید که تداعی تنه درخت بشه، شما یکم انحنا دادید به کشیدن ماژیک اما تو قسمت خط آسمون که با ماژیک فیلی رنگ کشیدید کاملا درست راندو کردید

سلام. ممنونم از دقتتون و خواهش می کنم حضورتون رو تو تاپیک پررنگ تر کنید.

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
سلام
سوال:
تو كاراي شما چرا ضخامت خطوط فرق ميكنه؟
يه جاهايي تيره تر و يه جاهايي روشن تره
با ضخامت مختلف خط ميكشيد دكتر؟

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید . کارای دیگه ای که انجام دادم آپلود نشد، ببخشید !! مشاهده پیوست 91350مشاهده پیوست 91351

من خواهش مي كنم دوستاني كه كارشونو ميزارن اينجا ضميمه نكنن
چون ما اينجاييم كه ضعف و قوت كار هم رو ببينيم
وقتي ضميمه ميكنين تصاوير رو و ازش نقل قول ميگيريم معلوم نيس كدوم حرفه
بدتر وقتي هست كه بعضي دوستان از ديال آپ استفاده ميكنن
من كه اموزش گذاشتم
سه ساعت دارم ميگردم ببينم دكتر در مورد كدوم كار صحبت ميكنن
اعصابم خورد شد

آخرین ویرایش:

draz

عضو جدید
اسکیس

اسکیس

[سلام به همه دوستان
من حدود یکسالی است که شروع به جمع اوری اطلاعات معماری کردم من قبلا"از طراحی کردن می ترسیدم ولی حالا که تحقیق کردم وجزوهای که جمع کردم عاشق طراحی زدن شدم با خوندن این تایپ شما خیلی خوشحال شدم که بچه هایی هستند که به هم کمک میکنن من تصمیم گرفتم که جزوه ام را که تلاشهای یساله ام که منابعش گفته های اساتید دانشگاهم کتابها جزوات ونشریات است را در اختیار دوستان قرار دهم البته بعد شانزدهم ویا شاید هفده هم اخه دوربینم پیشم نیست وگرنه همین حالا میفرستادم.اگه دوستان مطلبی بیشتر از جزوهام داشتن خیلی خوشحال میشم در اختیارم بگذارن
یه خواهشی هم از دوستان داشتم من در شهری زندگی میکنم که دسترسی به کلاسهای اموزشی ندارم خواستم کارامو دوستان نقد کنن واشکالاتشو بهم بگن

draz

عضو جدید
سلام دوست خوبم
فونت عنوان درست ترسیم نشده
هیچ وقت فونت داخل پرسپکتیونمی رود
پرسپکتیوداخل هم فرورفته است که اشتباه است
خطوط وفیگورها بی حوصله کشیده شده
درست پرسپکتیودوخته نشده است وبرای جدا کردن پرسپکتیوها از خطوط جدا نمی شود
بناهات به زمین درست دوخته نشده
پرسپکتیوها حال وهوای مقبره رانداردبلکه حال وهوای نمایشگاه یا خیابان دارد
موضوعات باید جایی زده شود که بیشترجزییات راداشته باشن
درست نچیدن پرسپکتیوها
دیاگرامها درست بیان نشده است دیاگرامها شخصیت خود را ایفا نمی کنن
در ترکیب فضاها سلسله مراتب رعایت نشده هیچگاه اب سریع با بنا ترکیب نمی ود بلکه سکانس فضایی ندارین
برای هر شکستگی دلیل باید داشته باشید
در بعضی پرسپکتیوها اصولی کشیده نشده
در موضوعات این چنینی تنها پرسپکتیوکافی نیست موضاعتتون کافی نیست وداستانتون نیمه کارست
دوست عزیز اگه اینجوری طرح بزنی رتبه نمیاری کارات زیاد مشخص نبود وگرنه بازم رو کارت بحث میکردم
ولی خیلی خوشحالم که طرح زدید اگه خدا خواست در اینده براتون یه تحلیل یادمان میزارم که ر روند کارتون کمکتون کنه اگه مایل بودید باهم به تحلیل بناها بپردازیم تا بهتر طرح بزنید
تا انسان نیفتد یاد نمی گیرد بلند شود پس ازتون خواهش میکنم که در اینده کارامو میزارم شما هم تا جایی که می تونیدمشکلاتش بهم بگید
ببخشیداز حرفهام دلگیرنشید

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
بسم رب الحق
سلام به دوستان
تو بحث اسكيس
براي باز شدن فكر
و خوب شدن طراحي پلان يه بحثي داريم به نام تحليل پلان كه در حد دانسته هاي خودم درس ميدم

مثلا از يه بناي سنتي كه خودم بلدم شروع مي كنيم:

تحليل كاروانسرا
- منبع: مجلد درس مرمت بناهاي تاريخي-پژوهشگر: وروجك ارور

آخرین ویرایش:
بالا