محفل ادبی....موضوع بحث((ترانه))

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستهای خوبم....:gol:
این تاپیک زیر مجموعه ای از تاپیک محفل ادبی هست...
اینجا میخوایم درباره اولین موضوع لیست که توسط دوست خوبمون اسمان اعتماد عزیز مطرح شده بحث کنیم
موضوع بحث ترانه هست
از اسمان عزیز میخوام که بیان و موضوع رو برامون روشن کنن
بعد از پست اسمان عزیز بحث شروع میشه:gol:
شرکت شما دوستای خوب باعث خوشحالیه ماست

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی ارغوان جان!
راستش فکر می کنم در این حال و هوای آشفته ی موسیقی ما ترانه خیلی مهجور مانده!
همه فقط از خواننده ها حرف می زنن و اکثرا بدون اینکه موسیقی رو بفهمن باز هم به تنها رابطشون با دنیای موسیقی یعنی ترانه بیگانگی می کنن و کم لطفی.....
ترانه در جامعه ای که مردم موسیقی را به صورت حرفه ای در زمینه ی آهنگسازی دنبال نمی کنن خیلی مهمه پس به خاطر این مسایل من موضوع ترانه رو پیشنهاد دادم!

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
ترانه به تعبیری کلامی است گاه موزون و گاه بی وزن گاه شاعرانه و گاه غیر شاعرانه که در بسیاری جنبه ها مثل قالب و... می تواند با شعر مشترکات داشته باشد!
اما سوال اینجاست:

ترانه چیست؟
اصلا چه فرقی بین شعر و ترانه وجود دارد؟
آیا می توان ترانه را زیر مجموعه ی شعر دانست؟
معیارهای تفکیک ایندو کدامند؟

من فکر می کنم بحث از اینجا آغاز بشه می تونه یه روند عادی رو طی کنه!

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
سلام دوستان!
به به!‌ عجب محفلي! چه شمعاي قشنگي ارغوان! (چشمک)
راستش هميشه دوس دارم با پيش‌‌مطالعه حرفي بزنم... اما در اين مورد استثنا قايل مي‌شم. احساس مي‌کنم بداهه‌گويي و اون‌چه در ذهنم از ترانه نشسته، بهتر به دل بشينه تا برم فردا کتابي پيدا کنم – تا حالا کتابي به چشمم نخورده- و بيام يه دس چيزاي کليشه‌اي و تصنعي که از خودم نيست، تقديم کنم... اميدوارم بچه‌هام سخت نگيرن، راحت بيان حرف دل و ذهنشونو بزنن... فوقش مي‌گن اشتباس ديگه (خنده)

از نظر من اساس ترانه در هنر فولکلور ( آداب و سنن و هنر عاميانه) ريشه داره... با شعر کلاسيک که بر اساس قوانين و ضوابطي سروده و ارزيابي مي‌شه، فرق مي‌کنه...
اين برداشت منه، از نظر آسمان و دوستان استفاده مي‌کنم...
:gol:

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسمان جان ممنون عزیزم بابت موضوع جالبی که ارائه دادی...از خداپرست عزیز هم ممنون:redface:

به نظر من ترانه هنوز خیلی تعریف درستی ازش وجود نداره....دقیقا نمیشه گفت به چی میگن ترانه...
من خودم ترانه رو با موسیقی میشناسم....یعنی بدون موسیقی نمیتونم ترانه رو از یه شعر معمولی تشخیص بدم....
من خودم بیشتر دیدم که به شعرهایی ترانه میگن که با اهنگی خونده شده....شاید میشه گفت یه کم حالت تجاری داره....
حالا بازم نمیتونم دقیق این ادعا رو داشته باشم
نظرتون چیه

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا درسته....
ترانه از طرفی یک نوع شعر تجاری هستش....از طرف دیگه رمز ماندگاری ترانه نزدیکی به زبان مردم هست...یعنی همون چیزی که گفته شد آداب و سنن و موضوعات عاطفی و اجتماعی!
وشعر همانطور که می دونیم دسته بندی های مختلفی داره: بر اساس قالب; سبک و دارا بودن یا نداشتن قافیه شعر را می توان دسته بندی کرد.اما ترانه را نمی توان در هیچ کدام از این دسته بندی ها قرار داد و از طرفی نمی توان از آنها جدا دانست!
در ترانه به دلیل شکسته شدن ساختار عروضی و استفاده از کلمات محاوره ;در اکثر موارد وزن معنایی نداره .بیشتر ریتم و آهنگ درباره ی ترانه باعث می شه ترانه به یکی از اوزان عروضی نزدیک بشه!
این می تونه یه راه تشخیص ترانه از شعر باشه...که البته در موسیقی کلاسیک برقرار هستش!

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خودم ترانه رو با موسیقی میشناسم....یعنی بدون موسیقی نمیتونم ترانه رو از یه شعر معمولی تشخیص بدم....
ترانه در واقع یک سخن اکثرا موزون هست که البته با شعر تفاوت هایی داره!
این نکته ای که اشاره کردی ارغوان خیلی مهمه!
ترانه از عناصر خیال انگیزی که در شعر بسیار به کار میره معمولا عاری هست! و همین می تونه یک وجه تمایز بین ترنه و شعر باشه!
از طرفی ترانه باید قابلیت سوار شدن برنتهای موسیقی را داشته باشد!بسیاری از اشعار زیبا و پرمعنی این قابلیت رو ندارن! موسیقی خودش می تونه عامل خیال انگیزی و زیبایی ترانه شود:
ناز مریم چشماتو وا کن
منو نگاه کن
در اومد خورشید شد هوا سپید
وقت اون رسید که بریم به صحرا

این یک نمونه بسیار زیبا و ماندگار از ترانه ای هست که سالها ورد زبان مردم بوده و هست...به ترانه و کلام اون توجه کنید!هیچ گونه تشبیه یا استعاره و به طور کلی چیزی که صناعات ادبی نامیده می شه(نمی دونم این کلمه اینجا درسته و منظور رو می رسونه یا نه)درش به کار نرفته!اما ماندگار شده...چرا؟ شاید چون بسیار روان و با کلمات ساده بیان شده!اما عامل اصلی ملودی و تمی هست که روی این شعر قرار گرفته و اون رو جاودانه کرده.....

الهه ناز مرحوم بنان هم می تونه یک نمونه دیگه باشه!
..............................................................................................................

من فعلا سکوت می کنم تا نظر بقیه دوستان رو هم بشنوم!

mmg11

عضو جدید
Aseman Etemaad عزیز به مطالب خوبی اشاره کردی

من یه سوال دارم ;
آیا یکی از وظیفه های ترانه این نیست که بسته به شرایط اجتماع، یه مفهوم که عامه مردم باهاش سروکار دارند رو انتقال بده؟

اینو من به این خاطر میگم که ترانه به زبان مردمی نزدیک و چون خودش آهنگینه و همراه با
موسیقیه تاثیرگذاریش زیاده.
نمی دونم منظورم رو خب گفتم یا نه ؟ برا همین بدون توضیح مرغ سحر رو مثال میزنم.

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
Aseman Etemaad عزیز به مطالب خوبی اشاره کردی

من یه سوال دارم ;
آیا یکی از وظیفه های ترانه این نیست که بسته به شرایط اجتماع، یه مفهوم که عامه مردم باهاش سروکار دارند رو انتقال بده؟

اینو من به این خاطر میگم که ترانه به زبان مردمی نزدیک و چون خودش آهنگینه و همراه با
موسیقیه تاثیرگذاریش زیاده.
نمی دونم منظورم رو خب گفتم یا نه ؟ برا همین بدون توضیح مرغ سحر رو مثال میزنم.
خب البته که هست!
و در اینجا داریم به همین می پردازیم که ترانه چرا بار رسالت خودش رو این زمان به درستی انجام نمی ده...ترانه های موسیقی کلاسیک هم حتی دارن خیلی افت می کنن...

• Like
واکنش ها: ebbi

mmg11

عضو جدید
خب الان سوال اینه که علتش چیه ؟

به نظر خودم که دید تجاری یه علتشه.
چیز دیگه که به نظرم میاد. کم بود احساس مسئولیت در قبال جامعه و دیگری که
اینجا جاش نیست بگم

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب الان سوال اینه که علتش چیه ؟

به نظر خودم که دید تجاری یه علتشه.
چیز دیگه که به نظرم میاد. کم بود احساس مسئولیت در قبال جامعه و دیگری که
اینجا جاش نیست بگم
بحث تجاری بودن ترانه که همیشه مطرح بوده... ولی فکر می کنم سلیقه ها هم خیلی عوض شده ...به موسیقی رپ این روزا اکثر جوونا گوش می دن!شعراشو گوش کن! اصلا انگار یه سری کلمه رو گذاشتی کنار هم(بجر استثنائات)!
از طرف دیگه انقدر مشکل تو جامعه هست که اگه یه ترانه ی با دید اجتماعی تر سروده و خوانده بشه فورا برچسب سیاسی بهش می زنن و مجوز نمی گیره پس ترانه سراها ترجیح می دن ترانه ی عاشقانه بگن!!
چرا نمی شه بگید؟:surprised:

mmg11

عضو جدید
بحث تجاری بودن ترانه که همیشه مطرح بوده... ولی فکر می کنم سلیقه ها هم خیلی عوض شده ...به موسیقی رپ این روزا اکثر جوونا گوش می دن!شعراشو گوش کن! اصلا انگار یه سری کلمه رو گذاشتی کنار هم(بجر استثنائات)!
از طرف دیگه انقدر مشکل تو جامعه هست که اگه یه ترانه ی با دید اجتماعی تر سروده و خوانده بشه فورا برچسب سیاسی بهش می زنن و مجوز نمی گیره پس ترانه سراها ترجیح می دن ترانه ی عاشقانه بگن!!
چرا نمی شه بگید؟:surprised:
ببخشید Aseman Etemaad من امتیازامو خرج کردم.

البته فکر نمی کنید روحیات مردم هم عوض شده و بیشتر رو به چیزای جلف اوردن؟

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون بچه ها بابت نظرات جالبی که دادین

باهاتون درزمینه اینکه چرا ترانه رسالت خودشو اونجور که باید انجام نمیده موافقم....
متاسفانه ما در گذشته ترانه هایی داشتیم که خیلی پر محتوا بودن..و به خاطر همین جاودانه باقی موندن..مثل همون مرغ سحر....البته نباید از اهنگ خوبی که روشون گذاشته شده چشم پوشی کرد
اما یکی از دلایل کشیده شدن ترانه ها به بی محتوایی گسترش ارتباطاته....تاثیر ترانه های غربی روی ترانه های خودمون خیلی زیاده..طوری که باعث شده حالت رپ به وجود بیاد....ولی نه اونوطور که باید...متاسفانه به قول اسمان اینجور ترانه ها تو ایران خیلی بی محتوا هستن..نه ردیف..نه قافیه...نه موضوع.....
در کل من هم موافقم که ترانه داره افت میکنه تو ایران.....

البته شاید یکی از دلایلش اینه که ما پشتوانه محکمی برای ترانه هامون مداریم..مثلا در زمینه غزل ما شاعرهای بزرگی مثل سعدی ..حافظ..مولانارو داریم که شعرهاشون مثل یه مرجع میمونه..ولی ترانه نوپاست و به غیر از چند شاعر مثل گلرویی و حیدرزاده و یه عده دیگه کسی رو نداریم که حرفه ای این شعرو دنبال کنن...
از طرفی محبوبیت این نوع شعر باعث شده عده زیادی بهش روبیارن....و بیشتر حالت سلیقه ای پیدا کرده

ebbi

عضو جدید
ممنون بچه ها بابت نظرات جالبی که دادین

باهاتون درزمینه اینکه چرا ترانه رسالت خودشو اونجور که باید انجام نمیده موافقم....
متاسفانه ما در گذشته ترانه هایی داشتیم که خیلی پر محتوا بودن..و به خاطر همین جاودانه باقی موندن..مثل همون مرغ سحر....البته نباید از اهنگ خوبی که روشون گذاشته شده چشم پوشی کرد
اما یکی از دلایل کشیده شدن ترانه ها به بی محتوایی گسترش ارتباطاته....تاثیر ترانه های غربی روی ترانه های خودمون خیلی زیاده..طوری که باعث شده حالت رپ به وجود بیاد....ولی نه اونوطور که باید...متاسفانه به قول اسمان اینجور ترانه ها تو ایران خیلی بی محتوا هستن..نه ردیف..نه قافیه...نه موضوع.....
در کل من هم موافقم که ترانه داره افت میکنه تو ایران.....

البته شاید یکی از دلایلش اینه که ما پشتوانه محکمی برای ترانه هامون مداریم..مثلا در زمینه غزل ما شاعرهای بزرگی مثل سعدی ..حافظ..مولانارو داریم که شعرهاشون مثل یه مرجع میمونه..ولی ترانه نوپاست و به غیر از چند شاعر مثل گلرویی و حیدرزاده و یه عده دیگه کسی رو نداریم که حرفه ای این شعرو دنبال کنن...
از طرفی محبوبیت این نوع شعر باعث شده عده زیادی بهش روبیارن....و بیشتر حالت سلیقه ای پیدا کرده

دوست عزيزم
من در مورد ترانه نظر خاصي ندارم .
چون براي من همچنان در مورد تعريف مشکل وجود داره . اگر تونستم يه موقعي مي يام تعريفش مي کنم .
اما در مورد ترانه سرا هايي که شما فرمودين؛

ترانه اولين بار در ايران با تلاش هاي بي وقفه شهيار قنبري و بزرگاني چون فريدون فروغي، و آهنگ ساز بزرگ ايران مرحوم واروژان، پا گرفت.
و ترانه سراهاي بزرگي در ايران داشتيم مثل: خود شهيار قنبري، اردلان سرفراز، ايرج جنتي عطايي، که در واقع اگر شعرهاي اين دوستان رو خونده باشيد که اکثرا کارهاي ماندگار ترانه ايران هستند: هيچ وقت ترانه رو سطحي، يا فاقد استعاره و صناعات ادبي و يا فقط در موضوع عشق نمي گيد.
به عنوان مثال از اردلان سرفراز عزيز:
شعرهاي: پنجره (توي يک ديوار سنگي) که در دوران اعتراضات دانشجويي سروده شده و تلميحات و استعارات بسيار زيبايي در اون هست.
يا شعر من و گنجشک هاي خونه که با صداي گوگوش اون رو شايد شنيده باشيد: خود جناب سرفراز در مورد اين شعر مفهوم بسيار زيبايي از عشق مي دن و سوالي که در اين شعر مي پرسن (که خيلي جالبه) اينه که در واقع من و گنجشکهاي خونه عاشقيم يا فقط عادت به عشق داريم و آيا شايد عشق اصلا يک عادته. (اي چراغ هر بهانه از تو روشن، از تو روشن/ اي که حرفهاي قشنگت، منو آشتي داده با من/ من و گنجشک هاي خونه، ديدنت عادتمونه/ به هواي ديدن تو پر مي گيريم از تو لونه .....)
يا در شعرهاي ايرج جنتي عطايي عزيز: شعر شقايق که اون رو با صداي جناب داريوش شايد شنيده باشيد؛ در واقع شقايق استعاره از آقاي خسرو گلسرخي هست. که به دليل مسائل سياسي آن زمان، سرشار از استعارات و تلميحات زيبا سروده شده.
و يا شعر بن بست که باز هم با صداي آقاي داريوش هست و به خاطر اين شعر، هم شاعر و هم خواننده به زندان افتادند.
و يا شعر اي ابر مرد مشرقي اي کوه: که در واقع اين شعر در اصل براي شاه سروده شد و به قول خود آقاي ايرج جنتي عطايي اين شعر وثيقه آزادي آقايان داريوش، خود ايرج و بقيه از زندان بود. که پس از مدتي دوباره همين ترانه به جرم اينکه بر ضد حکومت و شاه هست تحت پيگرد قرار گرفت.
به هر حال نمونه ترانه هاي بسيار قدرتمند و سرشار از صناعات ادبي، همچنين مملو از مضامين اجتماعي و سياسي و حتي فرهنگي، بسيار فراوان هست.
و اساسا ترانه از کشورهاي غربي وارد ايران شده، و اين طور نبوده که تاثير کشور هاي غربي باعث ضعيف شدن اون بشه .
با احترام فراوان :gol:

ali.mehrkish

عضو جدید
ترانه

ترانه

خوب ....به نظر من ترانه انواع مختلفي داره.....از نظر مفهوم................
گاهي وقتا يك جور بغض يا فرياده كه توي دل يك فرد يا يك جمع مونده ....شايد علت اين كه ساخت شعري منظمي نداره همين باشه...
البته بايد قبول كرد بعضي ترانه ها هم ماهيت تجاري دارن.....
ترانه هايي هم هستن كه اصطلاحا سفارشي هستن.............براي تاثير روي مخاطب....كه ميتونن هدف هاي خاصي رو دنبال كنن(فرهنگ سازي...از بين بردن ارزش ها....اهداف سياسي و.....)
ترانه هايي هم هستن كه ماهيت تاريخي دارن...و در طول زمان شكل مي گيرن (معمولا موندگار ترن و از دل جامعه در ميان)
ترانه هايي هم هستن كه از مفهوم اون ها نمي فهميم و فقط اهنگ و ريتم و صدا ما رو جذب ميكنه(مثلا يك ترانه ي اسپانيايي ....)
و.......

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
ebbi عزیز ممنون از نظرت..حق با توئه....متاسفانه من ترانه سراهای قدیمی رو خیلی نمیشناسم....شهیار قنبری واقعا ترنه سرای ماهری هستش و شرمنده که اسمشون رو فراموش کرده بودم....اما خب محدودیت های سیاسی باعث شده که شاید اونجور که باید نتونه ترانه هاشو بگه...
در مورد بقیه هم موافقم...
در گذشته..مثلا قبل انقلاب ترانه های ما مضمون داشت...محتوا داشت...برای این به وجود نمیومد که روش اهنگی گذاشته بشه...اما الان ترانه ها میتونم بگم 80%صرفا تجاری به وجود میان...برای اینکه اهنگی روش گذاشته بشه....و شاید این تجاری بودن ارزش ترانه رو کم میکنه

البته مطمئننا نظرات من ایراداتی هم داره ها....چون من خیلی متخصص نیستم تو این زمینه...فقط نظرات شخصیمه

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز ebbi
متاسفانه از شروع به کار ترانه کلاسیک گرچه سالهای زیادی نمی گذره اما با وقوع انقلاب یک شکاف بزرگ بین ترانه سرایان نامی که مبنای ترانه ی کلاسیک هستند و ترانه سرایان وطنی امروز ایجاد شده که خودش مسئله ی بی اطلاعی نسل امروز رو منجر می شه!
حق با شماست !
ولی گمان می کنم کمتر کسی از حقیقت نکاتی که ترانه های نامبرده از سوی شما می خوان بهش اشاره کنن اطلاع داشته باشند!
اکثرا ترانه ی دیوار سنگی رو یک ترانه ی عاشقانه می دانند. عاشقانه ای که خیلی از ماها باهاش خیلی خاطراتمون رو رنگ و معنی دادیم...

PS:متاسفانه نه تنها ترانه ی این عزیزان به فراموشی سپرده می شه یا پیروانشون نمی تونن اونطور که باید حق رو ادا کنن که موسیقی کلاسیک ما هم بسیار ضعیف شده و واقعا جای تاسف داره که ادامه دهندگان این راه مثل نیما مسیحا; مانی رهنما و حامی همیشه نادیده گرفته می شن!

ebbi

عضو جدید
آسمان عزیز

واقعا این شکافی که فرمودین به شدت احساس می شه.
البته من شخصا موسیقی غربی (انواع و اقسام راک، جاز، بلوز، رگه) رو دوست دارم. و اونقدرها تخصصی نمی تونم در مورد ترانه ایرانی نظر بدم.
اما در مورد تجاری شدن ترانه، شاید بشه گفت که خیلی از مشکلاتی که در این زمینه وجود داره به خاطر اینکه که در دوره ی ما واقعن به هنرمند ارزش و بها داده نمی شه . مثلا برادران شب پره مجبورن به دلایل مشکلات مالی رو به کارهای سبک و ضعیفی از این دست بیارن. یا آقای حبیب که کارهای قدیمیش واقعا زیباست. اما خوب این هنرمندان باید نون هم بخورن و وقتی حمایتی ازشون نشه خوب باید تجاری بشن.
در واقع شاید سلیقه مردم از نظر موسیقی واقعا افت کرده باشه . اما مشکلات و حمایت های دیگه ای که باید از هنرمندها هم بشه واقعا وجود نداره.
در مورد ترانه سرایان عزیز ایرج جنتی عطایی و اردلان سرفراز هم در بازار کتابهایی وجود داره که هم اشعارشون و هم توضیحاتی در مورد اشعار در اون وجود داره که هر کس علاقمند باشه می تونه تهیه کنه.
متاسفانه موسیقی در ایران به جایی رسیده که می تونم بگم واقعن برای ابتزال هیچ پایانی وجود نداره.

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
ترانه اولين بار در ايران با تلاش هاي بي وقفه شهيار قنبري و بزرگاني چون فريدون فروغي، و آهنگ ساز بزرگ ايران مرحوم واروژان، پا گرفت.
و ترانه سراهاي بزرگي در ايران داشتيم مثل: خود شهيار قنبري، اردلان سرفراز، ايرج جنتي عطايي، که در واقع اگر شعرهاي اين دوستان رو خونده باشيد که اکثرا کارهاي ماندگار ترانه ايران هستند: هيچ وقت ترانه رو سطحي، يا فاقد استعاره و صناعات ادبي و يا فقط در موضوع عشق نمي گيد.
و اساسا ترانه از کشورهاي غربي وارد ايران شده، و اين طور نبوده که تاثير کشور هاي غربي باعث ضعيف شدن اون بشه .
با احترام فراوان :gol:
راستش کمي گيج و غافل‌‌گير شده‌ام!
نگاه من به ترانه، فارغ از پيوندش با موسيقي، به دهه‌هاي اخير برنمي‌گردد. بلکه قدمت بسياري دارد... همان‌طور که گفتم:‌ ريشه در هنر فولکلور دارد... در اروپا نيز "کولي"ها حامل هنر فولکلور بوده‌اند و حاملان اصلي ترانه و موسيقي... بد نيست در اين مورد به کتاب‌هاي تفسير و تاريخچه‌ي موسيقي سري بزنيد.
ترانه را‌ با آن قدمتش، نمي‌توان به اين سال‌هاي اخير پيش از انقلاب محدودش کرد و بدتر از آن معادل موسيقي پاپ‌اش گرفته، سوغات مغرب‌زمين‌اش دانست!

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر میکنم این بحث که شما می فرمایید خیلی سنگین باشه...
منظور من همین ترانه در دنیای موسیقی امروز بود که از نظر من روز به روز داره بیشتر به سمت زوال می ره!
گرچه هستند کسانی که به خودشون اجازه نمی دن با شعور مردم بازی کنن!
در هر حال گمان می کردم این بحث با استقبال بیشتری روبرو می شه!

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
من فکر میکنم این بحث که شما می فرمایید خیلی سنگین باشه...
منظور من همین ترانه در دنیای موسیقی امروز بود که از نظر من روز به روز داره بیشتر به سمت زوال می ره!
گرچه هستند کسانی که به خودشون اجازه نمی دن با شعور مردم بازی کنن!
حق با شماست! ذائقه را مي‌توان تغيير داد... فعلا که ريش و قيچي دست متوليان بي‌هنر است...
به راستي بعضي از ترانه‌هاي پيش از انقلاب هنوز هم ترو تازه است!
عزيز دلم:‌ اصلاني، فرهاد، فريدون فروغي... به قول تو از دل برخاسته است که بر دل مي‌نشيند... اميدوارم به من خرده نگيريد و نخنديد: حتا حبيب! آلبوم مرد تنهاي شب...
به راستي چه چيز باعث ماندگاري يک اثر مي‌شود... من احساس مي‌کنم وقتي ايشان اين ترانه‌ها را زمزمه مي‌کرده‌اند، چنين پيش‌بيني‌اي نمي‌کرده‌اند که سال‌ها بر دل بنشيند...
بي‌ تو من، چون ابر بارانم
گريانم، گريانم!
...
در سکوتي مانده‌بودم:
نااميد!
روزم بلند، شبم کوتاه،
مويم سپيد!
هرچه که بود: بيهوده بود،
رنگي نداشت!
دفتر عمر ورق مي‌خورد
آهنگي نداشت!
(وقتي اين ترانه را گوش مي‌دهم و زير قطرات باران گيتار خيس مي‌شوم...)

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته...
ولی نسل جوان ما دیگه دنبال شعرای با مفهوم نیستن...فقط می خوان با موزیک برقصن و انرژیشون رو تخلیه کنن...!
موسیقی رپ متال و هر چیز دیگه ای که به روحیه ی خستشون بخوره....
کاش در ادامه ی این تاپیک چند تا ترانه ی قدیمی و جدید رو هم بررسی کنیم...شاید حداقل این تاپیک بی نتیجه بسته نشه...!

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
درسته...
ولی نسل جوان ما دیگه دنبال شعرای با مفهوم نیستن...فقط می خوان با موزیک برقصن و انرژیشون رو تخلیه کنن...!
موسیقی رپ متال و هر چیز دیگه ای که به روحیه ی خستشون بخوره....
کاش در ادامه ی این تاپیک چند تا ترانه ی قدیمی و جدید رو هم بررسی کنیم...شاید حداقل این تاپیک بی نتیجه بسته نشه...!
به به!‌ عجب پيشنهادي! ياد باد آن روزگاران ياد باد... جالب است! اگر چه در آن روزها نفس نکشيده‌ايم، اين ترانه‌ها پنجره‌ي آن روزها مي‌شود...
من از پنجاه سال موسيقي ايران، پوشه‌ي هشتم را مي‌پسندم: ترانه‌هاي عارف، گل‌نراقي، ويگن، داريوش، فريدون فروغي، عماد رام، يغمايي...
بر دل من ببخشا که اين‌قدر مغموم است... شايد ترانه‌هاي شما شاد باشد... باز هم ميهمان خواهم بود.

آخرین ویرایش:

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
به به!‌ عجب پيشنهادي! ياد باد آن روزگاران ياد باد... جالب است! اگر چه در آن روزها نفس نکشيده‌ايم، اين ترانه‌ها پنجره‌ي آن روزها مي‌شود...
من از پنجاه سال موسيقي ايران، پوشه‌ي هشتم را مي‌پسندم: ترانه‌هاي عارف، گل‌نراقي، ويگن، داريوش، فريدون فروغي، عماد رام، يغمايي...
بر دل من ببخشا که اين‌قدر مغموم است... شايد شما ترانه‌هاي شاد را بپسنديد... باز هم ميهمان خواهم بود.
نه اتفاقا
من خودم طرفدار خواننده های دهه 50 هستم...ولی نه اونایی که اسم بردید
گوگوش
ابی
مرحوم هایده
زنده یاد مهستی....

مخصوصا گوگوش تکرار نشدنی...که فکر می کنم ترانه های ماندگار تاریخ موسیقی ایران رو خوند و اون ترانه ها دیگه هیچ وقت تکرار نمی شن!

از جدید ها هم ترانه های راستین رو گوش می کنم که از همون ترانه سراها استفاده کرده...!
سیاوش قمیشی فراموش نشه...

و البته در موسیقی داخلی ایران ترانه های حامی رو خیلی گوش میدم که احتمالا نمی شناسیدش! اما از شاگردان مکتب موسیقی کلاسیک دهه 50هستش!

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
نه اتفاقا
من خودم طرفدار خواننده های دهه 50 هستم...ولی نه اونایی که اسم بردید
گوگوش
ابی
مرحوم هایده
زنده یاد مهستی....

مخصوصا گوگوش تکرار نشدنی...که فکر می کنم ترانه های ماندگار تاریخ موسیقی ایران رو خوند و اون ترانه ها دیگه هیچ وقت تکرار نمی شن!

از جدید ها هم ترانه های راستین رو گوش می کنم که از همون ترانه سراها استفاده کرده...!
سیاوش قمیشی فراموش نشه...

و البته در موسیقی داخلی ایران ترانه های حامی رو خیلی گوش میدم که احتمالا نمی شناسیدش! اما از شاگردان مکتب موسیقی کلاسیک دهه 50هستش!
از کساني که نام بردي، راستين و حامي رو نمي‌شناسم... خوشحال‌ مي‌شم اگه کارهاشون رو معرفي کني...
خب گوگوش با اون گنجيشگاي خونه و... ابي و هايده با اون صداي شش دانگشون... و حتا سياوش، همه زيبان... منم فکر کنم بعضي‌ها اولين آلبومش رو گوش نداده باشن... من سال 68 اونو گوش دادم... واي که چه زيباست...

• Like
واکنش ها: ebbi

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستین با آلبوم سیمرغ امسال اومد... با ترانه هایی از ایرج جنتی عطایی ;اردلان سرفراز و شهیار قنبری... عجیبه که به یه خواننده جوان اعتماد کردن...
حامی هم سه یا چهارتا آلبوم داره...
اگه اهل فیلم باشید موسیقی متن فیلم سام و نرگس اولین کارش بود...
حامی; دونیمه ی رویا (کار زنده یاد بابک بیات)و این آخری هم فقط نگاه می کنم....!

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
راستین با آلبوم سیمرغ امسال اومد... با ترانه هایی از ایرج جنتی عطایی ;اردلان سرفراز و شهیار قنبری... عجیبه که به یه خواننده جوان اعتماد کردن...
حامی هم سه یا چهارتا آلبوم داره...
اگه اهل فیلم باشید موسیقی متن فیلم سام و نرگس اولین کارش بود...
حامی; دونیمه ی رویا (کار زنده یاد بابک بیات)و این آخری هم فقط نگاه می کنم....!
هيچ‌کدام را گوش نداده‌ام... اما براي به دست آوردنشان دوستان زيادي دارم، کافي است اراده کنم...
راستي آسمان! نظرت درباره صداي سيمين غانم چيه؟ از ترانه‌هايي که خونده، دو سه تاش خيلي معرکه است...
(چرا از ارغوان و بچه‌هاي ديگه خبري نيست؟)

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
هيچ‌کدام را گوش نداده‌ام... اما براي به دست آوردنشان دوستان زيادي دارم، کافي است اراده کنم...
راستي آسمان! نظرت درباره صداي سيمين غانم چيه؟ از ترانه‌هايي که خونده، دو سه تاش خيلي معرکه است...
(چرا از ارغوان و بچه‌هاي ديگه خبري نيست؟)
چی بگم والا انگار همه رفتن مسافرت...
بله معرکس...البته بستگی داره تو چه حال و هوایی گوش کنی به این ترانه ها...!
بهتره بحث رو منحرف نکنیم ارغوان میاد اخطار می ده بهمون...! :redface: