گناهانی که همه چیزه انسان را از او میگیرد......

محمد ساوه

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
همانطور که کار نیک باعث روشنی در چهره و نور در قلب و گشایش در رزق و روزی و نیروی در بدن و محبت در قلوب دیگران می شود، گناه باعث تاریکی چهره و قلب و سستی در بدن و کمبود روزی و ایجاد نفرت در قلوب دیگران می‌شود.

امام صادق (علیه السلام) در حدیثی زیبا گناهانی که آثار منفی و پیامدهای ناگوار برای انسان دارد را اینگونه توصیف فرموده اند:

اَلذُّنوبُ الَّتى تُغَیِّیرُ النِّعَمَ البَغىُ وَ الذُّنوبُ التَّى تورِثُ النَّدَمَ القَتلُ وَ الَّتى تُنزِلُ النِّقَمَ الظُّلمُ وَالَّتى تَهتِکُ السُّتورَ شُربُ الخَمرِ وَ الَّتى تَحبِسُ الرِّزقَ الزِّنا وَ الَّتى تُعَجِّلُ الفَناءَ قَطیعَةُ الرَّحِمِ وَالَّتى تَرُدُّ الدُّعاءَ وَ تُظلِمُ الهَواءَ عُقوقُ الوالِدَینِ؛

گناهی که نعمت ها را تغییر مى دهد، تجاوز به حقوق دیگران است. گناهى که پشیمانى مى آورد، قتل است. گناهى که گرفتارى ایجاد مى کند، ظلم است. گناهى که آبرو مى بَرد، شرابخوارى است. گناهى که جلوى روزى را مى گیرد، زناست. گناهى که مرگ را شتاب مى بخشد، قطع رابطه با خویشان است. گناهى که مانع استجابت دعا مى شود و زندگى را تیره و تار مى کند، نافرمانى از پدر مادر است.

منبع: علل الشرایع، ج 2، ص

آخرین ویرایش:

Unline

عضو جدید
سلام

در دین ما این موارد به عنوان گناه یاد شده اند و فرمایش ائمه هم بسیار متین هست - منتها من دوست دارم بدونم که آیا می توان توجیه علمی برای رابطه ی بین گناه ها یا اشتباهات و عواقبشون داشت یا خیر

به طور خلاصه اینکه ابتدای هریک از فرمایشات ائمه یک چرا ( از نوع علمی ) قرار بدیم - مثلا چرا قطع رابطه با خویشان مرگ رو شتاب میبخشه ؟ این رو هم میدونم که همه چیز خواست خداست ولی عقیده ی من این هست که خداوند در هیچ کاری خودش وارد عمل نمیشه و قوانین بسیار دقیقی تنظیم کرده تا هرچیزی با توجه به روندی که در عمرش طی می کنه به یک نتیجه ی منطقی برسه

به فرض اینکه شاید بتونیم بگیم قطع رابطه با خویشان موجب بروز حالاتی مثل افسردگی و پیری زودرس میشه و این موضوع روی بدن تاثیر منفی میذاره و انسان دچار مرگ زودرس میشه ( به طور ساده )

یا همچین دلایلی - من همه ی این صحبت ها رو قبول دارم - منتها چیزی که مدت هاست ذهن من رو مشغول کرده همین "چرا" ای هست که ابتدای این فرمایشات قرار میدم - مطمئن هستم که روابط علمی و شاید طبیعی بین همه ی کارهایی که ما انجام میدیم و عواقب اونها وجود داره و این رو هم مطمئن هستم که شاید روزی در کتاب های دبیرستان فرمولی برای به دست آوردن عواقب یک کار ارائه بشه - منتها هنوز از نظر علمی تحقیقات موثری روی این مسائل انجام نشده - اگر دوستان در این زمینه اطلاعاتی دارند لطفا با ما هم در میون بذارند تا پاسخی برای این چرا ها پیدا کنیم !

محمد ساوه

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من نافرمانی پدر مادر نمیکنم اما نمیدونم چرا اجابت نمیشه دعاهام الان مشکل کجاس خدا میدونه:|

خدا گر ببند ز حکمت دری....ز رحمت گشاید دره دیگری....

آبجی شبنم،من همیشه از خدا خواستم،اونی که خودش میدونه خیره و صلاح منه بهم بده...منم دعا میکنم....من خیره خودمو که از خدا بهتر نمیدونم....

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
بارالها ؛ قدرتی عطا فرما تا در راستای خواسته ها و رضایت تو قدم برداریم و مسلمان عامل باشیم نه نادم ...

الهی ؛ ثبت قلوبنا علی دینک و کفنا یا قاضی الحاجات و یا کافی المهمات انک علی کل شیءٍ قدیر برحمتک یا ارحم الراحمین

heartbroken

عضو جدید
همانطور که کار نیک باعث روشنی در چهره و نور در قلب و گشایش در رزق و روزی و نیروی در بدن و محبت در قلوب دیگران می شود، گناه باعث تاریکی چهره و قلب و سستی در بدن و کمبود روزی و ایجاد نفرت در قلوب دیگران می‌شود.

امام صادق (علیه السلام) در حدیثی زیبا گناهانی که آثار منفی و پیامدهای ناگوار برای انسان دارد را اینگونه توصیف فرموده اند:

اَلذُّنوبُ الَّتى تُغَیِّیرُ النِّعَمَ البَغىُ وَ الذُّنوبُ التَّى تورِثُ النَّدَمَ القَتلُ وَ الَّتى تُنزِلُ النِّقَمَ الظُّلمُ وَالَّتى تَهتِکُ السُّتورَ شُربُ الخَمرِ وَ الَّتى تَحبِسُ الرِّزقَ الزِّنا وَ الَّتى تُعَجِّلُ الفَناءَ قَطیعَةُ الرَّحِمِ وَالَّتى تَرُدُّ الدُّعاءَ وَ تُظلِمُ الهَواءَ عُقوقُ الوالِدَینِ؛

گناهی که نعمت ها را تغییر مى دهد، تجاوز به حقوق دیگران است. گناهى که پشیمانى مى آورد، قتل است. گناهى که گرفتارى ایجاد مى کند، ظلم است. گناهى که آبرو مى بَرد، شرابخوارى است. گناهى که جلوى روزى را مى گیرد، زناست. گناهى که مرگ را شتاب مى بخشد، قطع رابطه با خویشان است. گناهى که مانع استجابت دعا مى شود و زندگى را تیره و تار مى کند، نافرمانى از پدر مادر است.

منبع: علل الشرایع، ج 2، ص

خدا آنقدر رحیم است که بخشنده و کریم است/خدا آنقدر حکیم است که حبل من ورید است
دوست من واقعا تاپیک قشنگی زدی ولی این نکته رو بدون خدا از مادر هم مهربون تره اگر هزار گناه انجام بدی باز هم با آغوشی باز ازت استقبال میکنه خدا خودش گفته که توبه راه بازگشت انسان ها به خداست پس من همیشه امید دارم که خدا تموم گناهام رو ببخشه .....خدا هرگز روزی بنده اش رو ازش نمیگیره حتی اگر گناهکار باشن این حدیث خیلی برای من آموزنده بود مرسی ازت

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط آدمو بترسونین....
اون گناه آخریه رو زیاد میکنم!!
:D