اکرم منفرد آریا ؛ اولین خلبان زن ایرانی

ali 254

اخراجی موقت
اکرم منفرد آریا در سال ۱۹۴۶ میلادی در تهران متولد شد.

start.jpg

او اولین خلبان زن ایرانی است. در سال ۱۳۵۳ (۱۹۷۴) و در حالی که ازدواج کرده بود آموزش‌های خود را در زمینه پرواز ادامه داد که منجر به تغییر زندگی اش از یک زن خانه‌دار به اولین زن خلبان ایرانی شد. این به خودی خود قابل توجه بود چرا که منفرد آریا در آن زمان مادر پنج فرزند دو تا یازده ساله بود.

وی آموزش خلبانی خود را در هواپیماهای گلادیاتور (Engineless) آغاز کرد و پس از دریافت مدرک خود از مدرسه خلبانی دوشان‌تپه کار خود را در مدرسه خلبانی قلعه مرغی در جهت شروع پرواز انواع مختلف هواپیماهای تک و دو موتوره ادامه داد. بعد از این که آموزش‌های خود را به طور کامل با موفقیت به اتمام رسانید، او دومین مدرک خود را دریافت کرد و تا قبل از شروع انقلاب ۱۳۵۷ به پرواز خود ادامه داد. به استثنای شاهزاده فاطمه پهلوی او اولین زنی بود که برای دریافت مجوز خلبانی در ایران تلاش کرده است.
در سال ۱۹۷۴ در حالی که متاهل و دارای ۵ فرزند بود، شروع به آموزش خلبانی در باشگاه سلطنتی حمل ونقل هوایی کرد. او در پایگاه دوشان‌تپه به دانش آموزانی که مایل به یادگیری رشتهٔ خلبانی بودند تدریس می‌داد.

پس از دریافت مجوز راندن هواپیماهای گلایدر او در اکتبر همان سال به پایگاه پرواز قلعه مرغی به منظور یادگیری دروس مربوط به هواپیماهای تک و دو موتوره، رفت. او آموزش خود را با سسنا۱۷۲ شروع و تنها با ۱۴ ساعت پرواز موفق شد که اولین پرواز انفرادی خود را انجام دهد.
مراحل بعدی آموزش او شامل پرواز در شب و پرواز برای مسافت‌های طولانی به تعدادی از شهرها مانند تبریز، کرمانشاه، اهواز، اصفهان، و رشت بود. او در طی ۴ سال پرواز خود، ۵۰ ساعت به صورت انفرادی و ۱۵۰ ساعت به همراه مربی اش در شب و روز پرواز کرد.

ادامه مطلب در:
http://fa.wikipedia.org/wiki/اکرم_منفرد_آریا

I.R.IRAN

عضو جدید
صد البته ، الان تعداد زيادي بانو در كشور ما آموزش هاي پروازي رو گذرونده اند و حتي خلبان خانوم اكتيو جت مسافربري داريم تو كشور

اما اين مطلب يكم جاي اشكال داره ، و اون عنوان اولين خلبان خانوم ايروني ست .
ما سال 1322 خلبان اينا آوشيد رو داشتيم كه وينگ گرفت . بعدشم تو همون دوره خانومايي مثل عفت تجارتچي و فرخزاد دولتشاهي رو داشتيم .
تو همين انجمن هم مطلب مشابهي داشتيم :
گفتگو با اولين خلبان زن ايراني

اما همون طور كه اشاره كردم ، دوشيزه آوشيد نخستين خلبان زن ايراني هستند .

I.R.IRAN

عضو جدید
منم اگه اون زماان بودم حتمن یه آدم خیلی خیلی مهم میشدم:(

:)
مهم بودن آدما اون موقع و اين موقع نداره
در ثاني خلبان شدن كه نشونه ي مهم بودن نيست
از اون ورش ، همه ميتونن خلبان بشن ، فقط يه جيب بايد داشته باشيد كه توش پر باشه از پول !
هميشه همينطور بوده و همه جا

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
:)
مهم بودن آدما اون موقع و اين موقع نداره
در ثاني خلبان شدن كه نشونه ي مهم بودن نيست
از اون ورش ، همه ميتونن خلبان بشن ، فقط يه جيب بايد داشته باشيد كه توش پر باشه از پول !
هميشه همينطور بوده و همه جا

مگه من گفتم خلبان بشم تا ادم مهمی باشم؟؟؟
گفتم ادم مهمی میشدم نگفتم خلبان!:D
بعدشم نوشتی فقط باید جیب داشته باشید منم برا همون گفتم که کاش اون زمان بودم چون اون موقع به پولت نگا نمیکردن به تواناییت نگاه میکردن!!
همیشه هم هیجا همینطوری نبوده

ali 254

اخراجی موقت
مگه من گفتم خلبان بشم تا ادم مهمی باشم؟؟؟
گفتم ادم مهمی میشدم نگفتم خلبان!:D
بعدشم نوشتی فقط باید جیب داشته باشید منم برا همون گفتم که کاش اون زمان بودم چون اون موقع به پولت نگا نمیکردن به تواناییت نگاه میکردن!!

کافیه صد ملیون پول بابایی رو بذارین جیبتون ؛ میشین مهم:D

I.R.IRAN

عضو جدید
منم برا همون گفتم که کاش اون زمان بودم چون اون موقع به پولت نگا نمیکردن به تواناییت نگاه میکردن!!

بوده . . .
اونموقع تازه خيلي بدتر
حداقل تو حوزه ي ما ، خواهر گلم من بهتر از شما در جريانم
خيلي ببخشيدا ، ولي خب اينجوريام نبوده
نميگم الان خوبه كه نيست ، ولي اونموقعي كه مد نظر شماست ، خيلي بدتر بوده و وحشتناك
من ميدونم كه ميگم
حالا . . . بگذريم

ali 254

اخراجی موقت
بحث سر توانایی نیست...همونطور که شما واسه دانشگاه رفتن شهریه پرداخت می کنی ؛ واسه خلبانی هم باید پول بدی...منتها بخاطر اینکه بخاطر یادگیری باید به غیر از کلاس های تئوری ، پرواز هم برین ، خب طبیعتا هزینه زیاد میشه...فکر کنم یه چیزی حدود 100 ملیون...

بالا