چگونه piping یاد بگیرم؟

element

عضو
سلام
من لیسانس مکانیک گرایش جامدات هستم میخوام Piping یاد بگیرم هم اصولش هم نرم افزارهای طراحی و تحلیلیش.
اگه کسی بهم کمک کنه که از کجا شروع کنم چه کتابی بخونم؟ و کدوم نر افزارهاش کاربردی تره ممنون میشم؟
اگر جزوه یا مطلبی دارین که بهم بدین دیگه واقعا لطف میکنید

sadeghforghani

کاربر فعال
سلام
من لیسانس مکانیک گرایش جامدات هستم میخوام Piping یاد بگیرم هم اصولش هم نرم افزارهای طراحی و تحلیلیش.
اگه کسی بهم کمک کنه که از کجا شروع کنم چه کتابی بخونم؟ و کدوم نر افزارهاش کاربردی تره ممنون میشم؟

سلام

با این جزوه شروع کنید. بعد از یادگیری مقدمات، سراغ استانداردها بروید. درضمن تا وقتی که قطعات و روش ها را در عمل نبینید، اصولی و ماندگار یاد نمیگیرید.

یا علی

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام؛
اول از همه باید علائم پایپینگ رو یاد بگیری تا بتونی بقیه مطالب رو متوجه بشید. نرم افزاری که بیشترین کاربرد را در پایپینگ داره pdms هست.
برای شروع این جزوه مناسب هست.
امیدوارم که به دردتون بخوره.
موفق باشید.
http://www.4shared.com/office/TG6f0AP2/880304.html?

shahrameng

کاربر فعال
سلام

دوست من چه نوع پایپینگی میخوای یاد بگیری؟ پایپینگ پلی اتیلن-چی ار پی - فلزی و ...
درچه حوزه ای ؟ نیروگاه - نفت و پتروشیمی و گاز - صنایع هسته ای و صنایع سردکننده و... یا حتی شاید منظورت خط لوله بوده
در چه مرحله ای میخوای یاد بگیری؟ طراحی- ساخت قطعات و خرید - اجرا - راه اندازی و بهره برداری
اگه دقیق بگی به راحتی میشه بهت مرجع معرفی کرد چون اینکه شما پایپینگ نیروگاه کار بکنی یا نفت و پروسس حتی استانداردش فرق می کنه
من منابع پایپینگ زیاد دارم و 10 ساله کار می کنم البته بیشتر در حوزه اجرا و طراحی ولی چون سوالت واضح نیست چیزی برات نزاشتم لطفا دقیق بگو چی میخوای والا همون کتاب قندچی برای اشنایی کافیه ولی برای پیدا کردن تخصص کافی نیست

netspyking

عضو جدید
برگزاري دوره هاي آموزش تخصصي Piping و PDMS
به همراه ارائه تمامي جزوات آموزشي , استانداردها و نرم افزارهاي مورد نياز
و ارائه مدرك بين المللي ازشركت KASCERT INTERNATIONAL

شركت فني مهندسي پارسا تدبير صنعت
Tel: (0411) 5518336
Fax: (0411) 5518337
Email : Ptseco @ yahoo.com
مدرس : مهندس سجودي 09143134373
مهندس مشاور و مدرس دوره هاي NDT , WPS , PDMS , Piping

-برگزاري دوره هاي آموزشي بصورت ترميك و كارگاهي
-برگزاري دوره هاي آموزشي بصورت In-House
-امكان برگزاري دوره هاي خاص مورد نياز شركتها و صنايع
-ارائه كنفرانس آموزشي و معرفي رايگان دوره ها
-امكان برگزاري دوره و صدور مدرك بصورت غير حضوري

جهت كسب اطلاعات بيشتر و ليست كامل دوره هاي تخصصي تماس بگيريد .

moabdi

عضو جدید
سلام

سلام
احتمالا می خواهید با PIPING سایت های پالایشگاهی و پتروشیمی آشنا شوید که مرسومه .
در این صورت:
1-برای یادگیری PIPING ابتدا باید اجزا PIPING رو بشناسی . انواع لوله ها ، اتصالات و تجهیزاتی مثل مخازن ، مبدل ها ، توربین ها ، ایرکولرها و ..... و با نقشه ها و مدارک مثل P & ID و .... و نحوه خواندن آنها آشنا بشی
2- با اصول طراحی آشنا بشی (کتاب کلیات طراحی PIPING آقای علیرضا قندچی اگه اسمش رو اشتباه نگفته باشم برای شروع خوبه)
3- نرم افزار طراحی و مدلینگ PIPING رو یاد بگیری مثل PDMS که البته این نرم افزار تحت شبکه است و بخش های مختلفی داره اما می تونی رو سیستم خونه هم ازش استفاده کنی.
4- نرم افزاری مثل CEASAR II هم برای آنالیز تنش PIPING استفاده میشه . این نرم افزار مثل نرم افزار FLUENT محیط ساده ای داره و یادگیریش زیاد سخت نیست اما مثل نرم افزار FLUENT باید دانش استفاده از اون رو داشته باشی و نحوه تحلیل نتایج رو بدونی که این نیازمند کار تخصصی و عملی در این زمینه است.

شاد و پیروز و سربلند باشی

shahrameng

کاربر فعال
سلام
احتمالا می خواهید با PIPING سایت های پالایشگاهی و پتروشیمی آشنا شوید که مرسومه .
در این صورت:
1-برای یادگیری PIPING ابتدا باید اجزا PIPING رو بشناسی . انواع لوله ها ، اتصالات و تجهیزاتی مثل مخازن ، مبدل ها ، توربین ها ، ایرکولرها و ..... و با نقشه ها و مدارک مثل P & ID و .... و نحوه خواندن آنها آشنا بشی
2- با اصول طراحی آشنا بشی (کتاب کلیات طراحی PIPING آقای علیرضا قندچی اگه اسمش رو اشتباه نگفته باشم برای شروع خوبه)
3- نرم افزار طراحی و مدلینگ PIPING رو یاد بگیری مثل PDMS که البته این نرم افزار تحت شبکه است و بخش های مختلفی داره اما می تونی رو سیستم خونه هم ازش استفاده کنی.
4- نرم افزاری مثل CEASAR II هم برای آنالیز تنش PIPING استفاده میشه . این نرم افزار مثل نرم افزار FLUENT محیط ساده ای داره و یادگیریش زیاد سخت نیست اما مثل نرم افزار FLUENT باید دانش استفاده از اون رو داشته باشی و نحوه تحلیل نتایج رو بدونی که این نیازمند کار تخصصی و عملی در این زمینه است.

شاد و پیروز و سربلند باشی

با تشکر از دوسستمون که مطلبش عالی و کامل بود
من فقط یه موردو اضافه کنم
برای مدلینگ نرم افزار اتوپلنت و pds و میکرواستیشن هم بکار می ره که بعضی از شزکتها از اونها استفاده می کنند
بعضی نرم افزارها هم برای محاسبه دبی و فشار و دما و... بکار می ره مثل پایپنت
برای نمونه یه کورس از دانشگاه mit براتون میزارم
http://www.mitskillsindia.com/PGD-Piping-Design-Engineering-PDMS-CAESAR-II.php
http://www.bentley.com/en-US/Products/MicroStation/
http://www.bentley.com/en-US/Products/AutoPLANT/
شاد باشید

سلام.من از اهواز خدمت می رسم.لطفا اگر در مورد آموزش پایپینگ نیروگاه نرم افزاری داری ممنون میشم لینک قرار بدی.اگر آموزش bentley autopip را کسی داره خواهشا نحوه تهیه آن را بنویسه.

ممنون

آخرین ویرایش:

HS-AB

عضو جدید
دوست عزیز امیدوارم با راهنمائیهای سایر دوستان به جواب رسیده باشی ولی منم سفارش استفاده از نرم افزار fluied flow&pipping system میکنم که یک نرم افزار بسیار قوی در تحلیل انواع سیستم های لوله کشی صنعتی است. موفق باشی

shahrameng

کاربر فعال
دوست عزیز امیدوارم با راهنمائیهای سایر دوستان به جواب رسیده باشی ولی منم سفارش استفاده از نرم افزار fluied flow&pipping system میکنم که یک نرم افزار بسیار قوی در تحلیل انواع سیستم های لوله کشی صنعتی است. موفق باشی
دوست من این نرم افزاری که گفتی از pipenet قوی تره؟میتونی مقایسه کنی؟
اخه بهترین نرم افزار انجام محاسبات پروسسی aspen-hysys هست که بیشتر کار بچه های شیمی و پروسس هست ولی ما مکانیک ها که فقط مشخصات کلی برامون مهم بوده ازpipenet استفاده کردیم

ray

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

دوست من چه نوع پایپینگی میخوای یاد بگیری؟ پایپینگ پلی اتیلن-چی ار پی - فلزی و ...
درچه حوزه ای ؟ نیروگاه - نفت و پتروشیمی و گاز - صنایع هسته ای و صنایع سردکننده و... یا حتی شاید منظورت خط لوله بوده
در چه مرحله ای میخوای یاد بگیری؟ طراحی- ساخت قطعات و خرید - اجرا - راه اندازی و بهره برداری
اگه دقیق بگی به راحتی میشه بهت مرجع معرفی کرد چون اینکه شما پایپینگ نیروگاه کار بکنی یا نفت و پروسس حتی استانداردش فرق می کنه
من منابع پایپینگ زیاد دارم و 10 ساله کار می کنم البته بیشتر در حوزه اجرا و طراحی ولی چون سوالت واضح نیست چیزی برات نزاشتم لطفا دقیق بگو چی میخوای والا همون کتاب قندچی برای اشنایی کافیه ولی برای پیدا کردن تخصص کافی نیست

با سلام
لطفاً مرا راهنمایی کنید.
1- نوع پایپینگ : PE-GRP-Steel
2- در حوزه طراحی ایستگاه های پمپاژ و خطوط لوله انتقال آب و فاضلاب
3- در زمینه طراحی
لطفاً ایمیل دهید(s_m_p_1362@yahoo.com)
باتشکر فراوان

shahrameng

کاربر فعال
با سلام
لطفاً مرا راهنمایی کنید.
1- نوع پایپینگ : PE-GRP-Steel
2- در حوزه طراحی ایستگاه های پمپاژ و خطوط لوله انتقال آب و فاضلاب
3- در زمینه طراحی
لطفاً ایمیل دهید(s_m_p_1362@yahoo.com)
باتشکر فراوان

دوست من پیشنهاد من شروع با API 1104 که چون با خطوط لوله آب سرکار دارید بدردتون بیشتر می خوره .
اگه نتونستید تو نت گیر بیارید بگید تا براتون بفرستم

farzad.valve

عضو جدید
من استانداردهای سری ASME B31.1 تا B31.8 رو پیشنهاد میکنم
بسته به نوع سرویس می تونی یک یا چند تا از اونارو بکار ببری

irsuno

عضو جدید
تشریف میاری عسلویه از اول یه کمکی میشی بعدش یواش یواش پایپینگی میشی با جزوه فایده ای نداره