پرسش و پاسخ های قانون کار

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
* قرارداد کار اولیه بین کارگر و کارفرما کتبی و یک ساله بوده و کارگر بعد از انقضاء مدت قرارداد؛ چند سال بدون قرارداد کار کتبی در کارگاه ادامه کار داده است. قرارداد کار اولیه موقت بوده است بعد از چند سال کماکان قرارداد کارگر را موقت بشناسند ؟

در قانون کار نامی از استصحاب برده نشده و مصادیق آن نیز در مواد این قانون ملاحظه نمی شود اما قبل از رجوع به اصل استصحاب و شرایط اجرای آن مراجعه به ادله و امارات معتبر برای یافتن حکم واقعی لازم می آید که در این زمینه مراجع حل اختلاف می بایست حسب مورد با عنایت به مواد قانون کار و رویه معتبر مورد عمل و استدلال به موضوع اختلاف رسیدگی و تصمیم مقتضی اتخاذ نمایند.

* در صورتی که کارفرما قبل از شروع و اجرای قرارداد کار موقت منعقد شده فی مابین از به کار گیری کارگر خودداری نماید آیا مراجع حل اختلاف می توانند کار فرما را مکلف به بکار گیری کارگر تا پایان قرارداد نمایند ؟

قطعیت قرارداد کار موقعی محقق می گردد که قرارداد عملا به مرحله اجرا درآمده و کارگر در کارگاه مربوطه شروع به کار کرده باشد که نتیجه آن تحقق رابطه کارگری و کار فرمایی فی مابین طرفین خواهد بود تنها در این حالت تعریف کارگر؛ کارفرما و کارگاه موضوع مواد ۲،۳ و ۴ قانون کار محقق می گردد. نهایت اینکه بدون قطعیت قرارداد کار و شروع به کار کارگر؛ رابطه کارگری و کارفرمایی در قالب مواد فوق بروز و ظهور پیدا نمی کند.

* اموال و ماشین آلات یک واحد کارگاهی به دلیل بدهی شرکت به بانک به دستور مرجع قضایی توقیف شده است. بانک مربوطه نگهبان شرکت را به عنوان حافظ و امین اموال انتخاب و حق الزحمه ای نیز به وی پرداخت می کند آیا در چنین حالتی این شخص کماکان کارگر شرکت به حساب می آید یا به جهت حافظ؟

صرف توقیف اموال و ماشین آلات شرکت به دستور مرجع قضایی سبب ختم رابطه و انحلال قرارداد کارگر نگهبان نمی شود و در این زمینه انتخاب نامبرده به عنوان حافظ و امین اموال و پرداخت حق الزحمه به وی از سوی بانک تغییری در رابطه کارگری او با واحد مربوط ایجاد نمی کند و مادام که انتقال قطعی کارگاه صورت نگرفته باشد تعهدات طرفین استمرار خواهد داشت و بعد از انتقال قطعی شرکت نیز مقررات ماده ۱۲ قانون کار جاری خواهد بود. بنابراین با توجه به توضیحات فوق؛ امین و حافظ اموال شدن کارگر نگهبان و دریافت حق الزحمه از این بابت؛ منافاتی با ادامه رابطه کاری و مزدی وی با کارفرمای شرکت متبوع پیدا نمی کند.

* در قرارداد کاری کهطرفین با تراضی یکدیگر منعقد می نمایند آیا کارفرما قانونا می تواند از کارگر تضمیناتی مانند چک و سفته اخذ نماید؟ و آیا ارائه این تضمینات در مراجع حل اختلاف موثر در تصمیم گیری و صدور رأی خواهد بود ؟

در قانون کار و مقررات تبعی آن در خصوص اخذ وثیقه و تضمیناتی از این قبیل از کارگران مشمول این قانون پیش بینی خاصی به عمل نیامده است ضمن اینکه شرایط کار و تعهدات مندرج در قرارداد کار تا جایی که مخالفت با قانون و مقررات جاری پیدا نکند با توافق طرفین تعیین می گردذ. در عین حال مراجع حل اختلاف به چک و سفته اخذ شده از کارگر که کارفرما در این مراجع تسلیم می کند ورود نکردن بدون پرداختن به آثار حقوقی و تبعات ناشی از این گونه تضمینات اقدام به صدور رأی می نمایند.

* آیا برای تمیز و تشخیص قرارداد کار از سایر قراردادها قواعد خاصی وجود دارد و آیا عنوانی که طرفین برای قرارداد خود انتخاب می کنند قطعی بوده و مراجع حل اختلاف مکلف به قبول و تبعیت از آن هستند؟

ایجاد رابطه کارگری و کار فرمایی و شمول قانون کار بر این رابطه مستلزم انجام کار از سوی یک طرف قرارداد و پرداخت مزد از سوی طرف دیگر است که در این زمینه از بررسی تعهدات متقابل مندرج در قرارداد این معنی احراز می گردد. توضیح اینکه عنوانی که طرفین برای قرارداد انتخاب می کنند قطعیت نداشته و بررسی قرارداد و تشخیص نوع آن و اظهار نظر و احراز شمول یا عدم شمول قانون کار بر رابطه قراردادی فی مابین حسب مورد با هیئت های تشخیص و حل اختلاف موضوع فصل نهم این قانون خواهد بود.

* چنانچه کارگر یا کارفرمایی در جلسه هیئت تشخیص به موضوعی صریحا اقرار و در ذیل اظهارات خود امضاء نماید؛ آیا می تواند در جلسه هیئت حل اختلاف عین همان موضوع را انکار نماید و متوسط به اشتباه شود ؟

به استناد ماده ۱۲۷۷ قانون مدنی انکار بعد از اقرار مسموع نیست لیکن اگر فرد ادعا کند که اقرار او فاسد یا مبنی بر اشتباه یا غلط بوده شنیده می شود و همچنین است در صورتی که برای اقرار خود عذری ذکر کند که قابل قبول باشد لیکن دعاوی مذکور مادامی که اثبات نشده مضر به اقرار نیست.

* کارکنانی که در خلال سال قرارداد کار یک ساله منعقد می نمایند آیا حقوق و مزایای توافق شده در قرارداد تا پایان مدت قرارداد معتبر می باشد یا اینکه با شروع شال بعد اعمال مصوبات شورای عالی کار برای این قراردادها نیز الزامی است ؟

مصوبات شورای عالی کار در زمینه افزایش های مزدی ناظر بر قراردادهای کار با مدت موقت که در سال قبل منعقد و در سال بعد خاتمه می یابد نیز خواهد بود و به طور کلی مزد کارگران اعم از موقت و دایم حتی اگر قراردادکار در روزهای پایانی سال منعقد شده باشد مشمول افزایش مزد قانونی مصوب ورای عالی کار قرار می گیرد.

منبع :
کتاب پرسش و پاسخ در زمینه روابط کار

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
مسئولیت کودکان و مجنونان در جرایم مواد مخدر

مسئولیت کودکان و مجنونان در جرایم مواد مخدر

۱. کسانی که در قاچاق مواد مخدر از کودکان و نوجوانان یا از کسانی که از نظر عقلی از سلامت کامل برخوردار نیستند استفاده می کنند از نظر کیفری چه مسئولیت هایی دارند. آیا کودک؛ صغیر یا مجنون مجازات مس شود یا خود این افراد ؟

به موجب ماده ۳۵ اصلاحیه قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۳۸۹/۵/۹ ، هر کس اطفال و نوجوانان کمتر از ۱۸ سال تمام هجری شمسی و افراد محجور عقلی را به هر نحو به مصرف یا به ارتکاب هر یک از جرایم موضوع این قانون وادار کند یا دیگری را به هر طریق مجبور به مصرف مواد مخدر یا روان گردان کند به یک و نیم برابر حداکثر مجازات قانونی همان جرم و در مورد حبس ابد به اعدام و مصادره اموال ناشی از ارتکاب این جرم محکوم می شود، در صورت دیگر جهات از جمله ترغیب، تهدید، تطمیع و غیره مرتکب به مجازات مباشر جرم محکوم می شود.

روزنامه همشهری

satt1353

عضو جدید
*
* آیا برای تمیز و تشخیص قرارداد کار از سایر قراردادها قواعد خاصی وجود دارد و آیا عنوانی که طرفین برای قرارداد خود انتخاب می کنند قطعی بوده و مراجع حل اختلاف مکلف به قبول و تبعیت از آن هستند؟

ایجاد رابطه کارگری و کار فرمایی و شمول قانون کار بر این رابطه مستلزم انجام کار از سوی یک طرف قرارداد و پرداخت مزد از سوی طرف دیگر است که در این زمینه از بررسی تعهدات متقابل مندرج در قرارداد این معنی احراز می گردد. توضیح اینکه عنوانی که طرفین برای قرارداد انتخاب می کنند قطعیت نداشته و بررسی قرارداد و تشخیص نوع آن و اظهار نظر و احراز شمول یا عدم شمول قانون کار بر رابطه قراردادی فی مابین حسب مورد با هیئت های تشخیص و حل اختلاف موضوع فصل نهم این قانون خواهد بود.
با سلام . من قرارداد ( با عنوان ) مقاطعه کاری با شرکتی منعقد کردم و به مدت 130 ساعت در ماه بایستی برای آنها کار فنی انجام دهم . از طرفی از شرایط مقا طعه کاری بایستی کارگر یا کارگرانی زیر نظر مقاطعه کار کار نمایند . اما در قرارداد یک ساله این جانب به 130 ساعت و همین طور رشته فنی خودم اشاره ای نشده است و موضوع قرارداد عبارت است از (خرید خدمات مقاطعه کاری کارشناس و مشاور فنی در پروژه های عمرانی) قید شده است . همین طور این جانب خودم تنها هستم و کارگری زیر نظر ندارم که بخواهم تامین حقوق برای او بکنم . حال بعد از گذشت 5 ماه از قرارداد بدون هیچ توضیح کتبی ( خاتمه ، فسخ و ....) از ورود من به شرکت جلوگیری می شود . با توجه به اینکه 7 ماه از قرارداد باقی مانده و اعلام شکایت در این مورد کرده ام ابهامات ذیل را برایم روشن فرمایید :
1- آیا قراردادم که آن را امضاء کرده ام در شمول مقاطعه کاری می باشد ؟ اداره کار که شکایت کرده ام نماینده حقوقی شرکتم می گوید که اداره کار صالح به رسیدگی نیست و باید از طریق دادگاه اقدام صورت گیرد .
ضمنا مدرک جداگانه ای دارم که به تعداد ساعات کار ماهیانه این جانب در آن اشاره شده است .
2- بندی در قرارداد وجود دارد که کارفرما هر موقع صلاح بداند بدون تشریفات خاص می تواند نسبت به خاتمه قرارداد اقدام نماید . آیا به نظر شما این بند قانونی است ؟

masood2525

عضو جدید
با سلام . من قرارداد ( با عنوان ) مقاطعه کاری با شرکتی منعقد کردم و به مدت 130 ساعت در ماه بایستی برای آنها کار فنی انجام دهم . از طرفی از شرایط مقا طعه کاری بایستی کارگر یا کارگرانی زیر نظر مقاطعه کار کار نمایند . اما در قرارداد یک ساله این جانب به 130 ساعت و همین طور رشته فنی خودم اشاره ای نشده است و موضوع قرارداد عبارت است از (خرید خدمات مقاطعه کاری کارشناس و مشاور فنی در پروژه های عمرانی) قید شده است . همین طور این جانب خودم تنها هستم و کارگری زیر نظر ندارم که بخواهم تامین حقوق برای او بکنم . حال بعد از گذشت 5 ماه از قرارداد بدون هیچ توضیح کتبی ( خاتمه ، فسخ و ....) از ورود من به شرکت جلوگیری می شود . با توجه به اینکه 7 ماه از قرارداد باقی مانده و اعلام شکایت در این مورد کرده ام ابهامات ذیل را برایم روشن فرمایید :
1- آیا قراردادم که آن را امضاء کرده ام در شمول مقاطعه کاری می باشد ؟ اداره کار که شکایت کرده ام نماینده حقوقی شرکتم می گوید که اداره کار صالح به رسیدگی نیست و باید از طریق دادگاه اقدام صورت گیرد .
ضمنا مدرک جداگانه ای دارم که به تعداد ساعات کار ماهیانه این جانب در آن اشاره شده است .
2- بندی در قرارداد وجود دارد که کارفرما هر موقع صلاح بداند بدون تشریفات خاص می تواند نسبت به خاتمه قرارداد اقدام نماید . آیا به نظر شما این بند قانونی است ؟

علاوه بر متن كامل قرارداد بايد نحوه كاركرد شما در كارگاه و نحوه ورود و خروج و ارجاع كار به شما نيز مورد بررسي قرار گيرد .
اگه رابطه كارگري و كارفرمايي تشخيص داده شود مشمول قانون كار هستيد و از طريق اداره كار و هيئت تشخيص ژرونده شما رسيدگي مي شود
اما اگه رابطه كارگري و كارفرمايي تشخيص داده نشود بايد از طريق دادگستري شكايت كنيد.

sahar_2631

عضو جدید
سلام، خسته نباشید.
من مدت 4سال و نیم تو یه کارخونه تولید روغن کار میکردم.از اونجایی که شرایط کار خیلی سخت شده بود و ما مجبور بودیم زیاد اضافه مار وایسیم(حتی جمعه ها) من دنبال کار دیگه ای میگشتم که اونم تولید روغن بود.مدیر عامل شرکت با فهمیدن این جریان منو مجبور به استعفا کرد که منم به علت اوکی شدن کار جدید با شرایط بهتر و برخورد زشتی که از طرف مدیرعامل شرکت اولی شد سریع پذیرفتم.مدیرعامل گفت امروز استعفاتو بده(92/11/28) و از فردا هم نیا منم کارکردت را تا آخر ماه رد میکنم!موقع خروج از کارخونه هم وسایلمو نذاشتن بیارم و ضبط کردن.حالا بعد از 2 هفته برگه تسویمو امضا نمیکنن و امروز فردا میکنن.نگرانم میخوام بدونم میتونه مشکلی برام بوجود بیاد و عیدی و سنواتمو ندن! و برای اون 2روز برام ترک کار بزنن؟و اینکه پرداخت تسویه چقدر قاعدتا طول میکشه؟

Mr. Lawyer

دستیار مدیر کل در تالار حقوق
کاربر ممتاز
سلام، خسته نباشید.
من مدت 4سال و نیم تو یه کارخونه تولید روغن کار میکردم.از اونجایی که شرایط کار خیلی سخت شده بود و ما مجبور بودیم زیاد اضافه مار وایسیم(حتی جمعه ها) من دنبال کار دیگه ای میگشتم که اونم تولید روغن بود.مدیر عامل شرکت با فهمیدن این جریان منو مجبور به استعفا کرد که منم به علت اوکی شدن کار جدید با شرایط بهتر و برخورد زشتی که از طرف مدیرعامل شرکت اولی شد سریع پذیرفتم.مدیرعامل گفت امروز استعفاتو بده(92/11/28) و از فردا هم نیا منم کارکردت را تا آخر ماه رد میکنم!موقع خروج از کارخونه هم وسایلمو نذاشتن بیارم و ضبط کردن.حالا بعد از 2 هفته برگه تسویمو امضا نمیکنن و امروز فردا میکنن.نگرانم میخوام بدونم میتونه مشکلی برام بوجود بیاد و عیدی و سنواتمو ندن! و برای اون 2روز برام ترک کار بزنن؟و اینکه پرداخت تسویه چقدر قاعدتا طول میکشه؟
سلام سحر خانم .شما در ابتدا نباید زیر بار استعفا می رفتین.چون اگه اخراجتون می کردند شما می تونستین با شکایت از پیمانکار و شرکت به اداره ی کار چند میلیون خسارت و همچنین حقوق بیکاری می گرفتین.الان هم به جرم تسویه حساب می تونید از طریق مراجع حقوقی مشکلتون رو برطرف کنید.