اطلاعيه

Collapse
No announcement yet.

[ضوابط و نمونه های طراحی] زندان و بازداشتگاه

Collapse
X
 
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
Clear All
new posts

  [ضوابط و نمونه های طراحی] زندان و بازداشتگاه
  انواع زندان و بازداشتگاه
  :
  همانطور که انواع مختلفی از جرائم وجود دارد، انواع مختلفی از زندان ها نیز برای مجازات مرتکبان اینگونه جرائم موجود است.

  لیست زیر، دسته بندی کلی انواع مختلف بازداشتگاه ها وزندان هاست :


  - زندان ها و بازداشتگاه ها

  - مجرمان زیادی وجود دارند که به حبس محکوم می شوند. بطور کلی، زندان ها تشکیلاتی هستند که توسط دولت اداره می شوند. - طراحی یک زندان بسته به انواع زندانیان و شرایط قانونی آن دولت انجام می شود. تمام زندانیان باید از ملزومات اولیه مانند غذا، آب و سرویس بهداشتی بهره مند شوند. برخی زندانیان حتی این اجازه را دارند که رادیو، تلویزیون، کتاب و غذای اضافی نیز در سلول خود داشته باشند. برخی دیگر از زندانیان از نظر ارتباط با دیگران و دسترسی به یک حیاط بیرونی، استفاده از باشگاه ها داخلی و دیگر امکانات دارای محدودیت یا آزادی عمل می باشند. - به بسیاری از زندانیان اجازه داده می شود تا خانواده، دوستان و وکلای خود را ملاقات کنند ولی این ملاقات تحت نظارت و قوانین خاصی انجام می گیرد.

  - زندان ها و بازداشتگاه های خصوصی

  برخی از زندان ها و بازداشتگاه ها در امریکا توسط دولت اداره نمی شوند، بلکه توسط افراد و شرکت های خصوصی دارای قرارداد با دولت اداره می شوند. بطور کلی، زندان های خصوصی بصورت برنامه روزانه برای زندانیان و تماس محدود با بیرون کار میکنند.

  - زندان های با امنیت بسیار بالا

  خطرناک ترین زندانیان معمولاً در این زندان ها که بعنوان Super Maximum Security یا Control Unit نامیده می شوند، نگهداری می شوند. بسیاری از این نوع زندان ها زندانیان را بیست و دو تا بیست و سه ساعت در روز در زندان های انفرادی با امنیت بسیار بالا نگهداری میکنند. البته دسترسی به مبادی سلامت جسمی و روانی، کتاب و مسائل مذهبی برای آنها مهیاست.

  - بازداشتگاه های با نظارت مستقیم

  این بازداشتگاه ها، که گاهی بازداشتگاه های نسل جدید خوانده می شوند، زندانیان را در واحد هایی در پیرامون یک فضای چند کاره نگهداری می کنن که برخلاف حالت سنتی ردیف سلول هاست. روشن است که این نوع زندان ها برای نگهداری زندانیان خطرناک مناسب نمی باشد، چراکه فضاهای تعامل مشترک ممکن است باعث وقوع جرم های دیگر شود.

  - بازداشتگاه های ناحیه ای

  این بازداشتگاه ها بین دو یا چند حوزه قضایی شکل می گیرند. در برخی مواقع، بازداشتگاه ناحیه ای ممکن است فقط مجموعه های تادیبی و بازپروری باشند. در حالتی دیگر، یک دستگاه قضایی ممکن است زندان مخصوص به خود را داشته باشد، ولی برخی از زندانیان را به مجموعه های ناحیه ای ارسال کند.

  - تاسیسات بهداشت روانی ایمن

  وقتی مشخص گردد که زندانی مجنون است یا از نظر ذهنی ناتوان است، معمولاً مدت حبس خود را در تاسیسات بهداشت روانی سپری میکنند به زندان معمولی فرستاده نمی شوند. هدف از این تاسیسات خاص دوگانه است: اطمینان از امنیت دیگران در صورتی که زندانی خطرناک باشد و همچنین اطمینان از اینکه زندانی توجه و درمان کافی را در خصوص ناتوانی ذهنی خود دریافت میکند.

  - اردوگاه زندان

  اردوگاه های تادیبی، جایگزین هایی برای زندان هستند که ترکیبی از آموزش های فیزیکی ارتشی و مشاوره روانی می باشند. - در برخی نواحی، زندانیان ممکن است برای اردوگاه داوطلب شوند و یا از حضور در اردوگاه انصراف دهند. - هدف بسیاری از این اردوگاه ها بازپروری است. اردوگاه ها معمولاً بر القا و ایجاد رفتار مثبت در زندانیان متمرکزند. - پس از آزادی از اردوگاه، بسیاری از زندانیان تحت نظر دپارتمان بازپروری قرار می گیرند. بسیاری از زندانیان حاضر در اردوگاه ها، زمان کمتری نسبت به دیگر زندانیان در زندان های معمولی محبوسند و پس از مدت کمی به مراکز بازپروری فرستاده می شوند.

  برگرفته از سایت
  :architext.ir- متون معماری
  معمــــــارـے واقـعيتـے ست از جــنس زندگــــــے ...

  #2
  طراحی زندان - آنالیز اولیه جمعیت زندان  آنالیز اولیه جمعیت زندان :
  معمول ترین روش مورد استفاده برای تحیلی ظرفیت و جمعیت زندان، بر اساس تخت-روز و جمعیت متوسط روزانه می باشد.

  روش تخت-روز

  تخت روز ها، همانطور که از نامش مشخص است، نشانگر مجموع کاربرد تخت های زندان توسط جمعیت مشخص شده میباشند که بصورت زیر محاسبه می شود:
  تعداد پذیرش × طول متوسط اقامت = تعداد کل تخت-روز ها

  دقت کنید که این فرمول نشانگر تعداد پذیرش و ترخیص زندان است و نشانگری برای تک تک افراد نیست.
  با محاسبه تخت-روزها برای جمعیت کل یا جمعیت مشخص شده درون زندان، جزئیات دیگر در مورد نحوه استفاده از سایر منابع مشخص می شود. برای مثال:
  ۱۰۰۰ ترخیص × ۱۰ روز متوسط اقامت = ۱۰۰۰۰ تخت-روز
  ۵۰ ترخیص زندانیان بیمار روانی × ۵۰ روز متوسط اقامت = ۲۵۰۰ تخت-روز

  داده های تخت-روز برای جمعیت مشخص را می توان بصورت تعداد کل یا درصدی از تخت-روزهای موجود نمایش داد، و می توان اطلاعاتی را در مورد منابع مربوطه مورد نیاز آن گروه بدست آورد.
  برای مثال:
  ۵۰ ترخیص زندانیان بیمار روانی × ۵۰ روز متوسط اقامت = ۲۵۰۰ تخت-روز
  ۲۵۰۰ تخت روز زندانیان بیمار روانی / ۱۰۰۰۰ تخت-روز = ۲۵% از تخت-روز های این جمعیت
  ۷۰۰ ترخیص زندانیان با قرار وثیقه × ۲ روز متوسط اقامت = ۱۴۰۰ تخت-روز
  ۱۴۰۰ تخت-روز برای زندانیان با قرار وثیقه / ۱۰۰۰۰ تخت-روز = ۱۴% تخت-روز برای این جمعیت

  سپس این اطلاعات در مورد کاربرد نسبی منابع را می توان برای تعریف نواحی تغییر سیاست استفاده کرد. در این مثال، یک گروه بسیار کوچک از زندانیان بیمار روانی در حال استفاده از میزان قابل توجهی از منابع می باشند، پس کاوش در علت تاخیر رسیدگی به افراد این گروه لازم به نظر می رسد. در این مورد، زندانیان با قرار وثیقه، طول متوسط اقامت ۲ روز، فشار چندانی بر منابع وارد نمی کند، ولی ممکن است این سوال پیش آید که آیا آیا تمام این ۱۴۰۰ زندانی آیا واقعاً لازم است که اصلاً به زندان انتقال داده شوند با علم به اینکه بعد از ۴۸ ساعت قرار است به اجتماع باز گردند؟

  برای محاسبه کاربرد تخت:

  ۱ – بازه زمانی مورد مطالعه را انتخاب کنید (برای مثال، یک سال، شش ماه، …)
  ۲ – جمعیت مورد تحلیل را انتخاب کنید (ناقضان حسن رفتار، عفو مشروطی ها، پیش از محاکمه ها، …)
  ۳ – عوامل دیگر مورد نیاز برای تحلیل را انتخاب کنید (سطح خطر، نژاد، جنس، سن، …)
  ۴ – اطلاعات مربوط به جمعیت، آمار و طول اقامت را در مورد تمام ترخیص ها در بازه منتخب جمع آوری کنید. می توانید از آماری استفاده کنید که تمام موارد و بازه های زمانی را در بر گیرد.
  ۵ – برای تمام آمارها یا نمونه ها، تخت-روز را با توجه به طول اقامت محاسبه کنید.
  ۶ – برای جمعیت مورد نظر، طول اقامت ها را جمع کرده و درصد تخت-روز مورد استفاده آن گروه را مشخص کنید.
  برای مثال، برای بررسی تعداد کل تخت-روزها برای زندانیان بومی یک شهر، اگر ۵ مورد باشد:

  الف: تعداد کل تخت-روزها = ۱۰ روز + ۷ روز + ۳ روز + ۲۰ روز + ۴۰ روز

  ب: تعداد کل تخت-روزها = ۵ مورد × ۱۶ روز بطور متوسط = ۸۰ تخت-روز و سپس کاربرد منابع مربوطه را حساب کنید:
  ۸۰ تخت-روز برای زندانیان بومی شهر / ۱۰۰۰۰ تخت-روز = ۸/۰%


  ۷– این فرآیند را می تواند به کرات برای تمام جمعیت های مورد نظر و بازه های زمانی مختلف تکرار کرد.
  ۸ – متوسط طول اقامت (ALOS) همچنین معیاری کاربردی برای مقایسه جمعیت های مختلف در زمان است. برای مثال، اگر ALOS برای عفو مشروطی ها در چند سال گذشته، سالانه افزایش پیدا کند، نشانگر این است که تاخیر یا کم کاری در پردازش پرونده های این بخش وجود دارد.

  برگرفته از سایت :architext.ir- متون معماری
  معمــــــارـے واقـعيتـے ست از جــنس زندگــــــے ...

  نظر


   #3
   طراحی زندان - خصوصیات زندان بهتر   خصوصیات زندان بهتر :

   هدف در این مجموعه مطالب کمک به ایجاد زندان های کوچک و متوسط مقیاس با کیفیات بهتر و کارآمدتر است. از آنجایی که این عبارات می توانند معانی مختلف برای افراد مختلف داشته باشند، باید از ابتدا تعریف شوند.

   یافته های تحقیقاتی در مورد زندان های کوچک نشان می دهد که زندان های بهتر و کارآمدتر، اساساً زندان هایی هستند که نیازهای اولیه ساکنان، کاربران و دارندگان را از نظر ایمنی، امنیت و کارآیی برآورده می کنند. مخصوصاً، ارزیابی زندان های قدیم و جدید نشان می دهد که خصوصیات زیر حداقل های ضروری برای داشتن یک زندان بهتر و کارآمدتر است.

   شاخصه های عملکردی

   - کارکنان کافی و مناسب، شامل کارکنان شیفتی و کارکنان زن برای زندان های زنانه
   - پرسنل آموزش دیده در امور زندان
   - وجود سیاست های مکتوب و روالهای کاری
   - مراقبت و پایش دائمی زندانیان، و نظارت شیفتی
   - برنامه ها و هماهنگی های لازم که طی آن ها روی رفتار زندانی ها تاثیر داشته باشد
   - وجود قوانین زندان و روال های انتظامی
   - پرسنل کافی و سرمایه کاری قبل از بازگشایی مجتمع جدید موجود باشد

   شاخصه های معماری


   - ظرفیت کافی، شامل انواع صحیح ظرفیت جهت ایجاد امکان طبقه بندی و انعطاف پذیری در استفاده از ظرفیت
   - دید بصری نواحی تجمع از پست های ثابت
   - انتخاب اندازه سلول و خوابگاه مناسب با نوع زندانی، ترجیحاً با تاکید بر روی سلول های تک نفره
   - کنترل سطوح صدا و جلوگیری از برخورد های بصری - پیش بینی محیط سالم (فضا، دما، نور، رنگ، رطوبت) برای کار و زندگی زندانیان
   - نیاز حداقل به اتکا روی مراقبت الکترونیکی، مخصوصاً تلویزیون مدار بسته (CCTV)
   - پنجره های بیرونی سلول بخوبی طراحی و جزئیات دهی شده
   - سازماندهی فضایی که جریان فعالیت های را بجای درون گرا کردن، هدایت کند.
   - فضای ذخیره سازی کافی - انطباق با برخی از استانداردهای سازمانی - قابل توسعه هم از نظر ظرفیت و هم از نظر سرویس های پشتیبانی
   - قابلیت نگهداری با استفاده از خدمات محلی و تجهیزات موجود در محل

   این شاخصه ها ممکن است از دیدگاه بسیاری از خوانندگان بدیهی باشد، ولی اکثر زندان های جدید قادر به ارائه این خصوصیات نیستند. برخی تقریباً هیچیک از خصوصیات ذکر شده را ندارند و در نوع خود فاجعه معماری محسوب می شوند. این اشتباهات گران قیمت در برگیرنده هزینه های مالی و سیاسی است که می تواند ادارات محلی را تا سالها درگیر خود کند.

   برگرفته از سایت :architext.ir- متون معماری
   معمــــــارـے واقـعيتـے ست از جــنس زندگــــــے ...

   نظر


    #4
    نقش و دلایل ایجاد برنامه فیزیکی در طراحی زندان
    نقش برنامه فیزیکی در طراحی زندان :

    در بسیاری از جوامع ارزش و نیاز به برنامه فیزیکی قبل از طراحی نادیده گرفته می شود. وقتی ساخت یک مجموعه زندان جدید الزام پیدا کند، این جوامع خواستار حرکت سریع بسوی یک راهکار می باشند. استخدام یک معمار برای شروع ترسیم پلان ها، خرید یک طرح پیشنهادی یا امضای یک پیمان طراحی-ساخت بر پایه بودجه و تخمین تعداد تخت های مورد نیاز، این خواسته جامعه را برآورده می کند.

    متاسفانه، زندانی که بدون برنامه ریزی پیش از طراحی ساخته شود، از همان زمان گشایش دارای مشکلاتی خواهد بود. این مجموعه شاید بسیار کوچک بوده و به سرعت دچار ازدحام شود. یا شاید آنقدر بزرگ باشد که نگهداری و استفاده از آن بسیار گران تمام شود. قابلیت های مهم طراحی مانند توانایی دید به نواحی زندگی زندانیان از یک نقطه کنترلی واحد یا حرکت ساده در ساختمان ممکن است نادیده گرفته شوند. فضاهای پشتیبانی ممکن است نامناسب بوده یا اصلاً موجود نباشند. شاید ساختمان فاقد تجهیزات و قابلیت های مهم باشد و ممکن است از مصالحی نامناسب ساخته شود. ساختمان کامل شده ممکن است چیزی نباشد که ارگان دولتی انتظار در قبال بودجه یا عموم مردم در قبال مالیات پرداختی انتظار آن را داشتند. وقتی این مشکات در سازه ای به اهمیت و با استفاده دائم مانند زندان دیده شود، ارگان های محلی باید برای سالیان سال منتظر عواقب و پیشامدهای آن باشند.

    چیزی که این جوامع از فرآیند ساخت چنین ساختمانی حذف کرده اند، برنامه ریزی قبل از طراحی یا برنامه فیزیکی است.
    کاری که باید معمار قبل از برداشتن قلم طراحی انجام دهد. این برنامه ریزی اولیه باید تعدادی سوالات مهم را پاسخگو باشد:


    - زندان باید چند تخت داشته باشد؟ چند زندانی قرار است وارد آن شوند و چه زمانی بازگشایی می شود و در آینده چه اتفاقاتی در آن خواهد افتاد؟
    - چند نوع و چه نوع زندانیانی قرار است در زندان باشند و جداسازی آنها چگونه است؟
    - چگونه بر زندانیان نظارت خواهد شد؟
    - گزینه های موجود از نظر نوسازی، توسعه یا ساختمان جدید کدامند؟
    - زندان چگونه باید با دیگر عملکردهای قانونی مرتبط با جرائم در ارتباط باشد؟
    - چه برنامه ها و خدماتی از طرف زندان ارائه خواهد شد و تا چه زمان و حدودی پیش خواهد رفت؟
    - چند نفر پرسنل مورد نیاز خواهد بود؟
    - چه نوع فضاهایی باید در زندان وجود داشته باشد؟ اندازه آنها چقدر باید باشد؟ چگونه باید در کنار هم قرار گیرند؟
    - چه میزان و چه نوعی از قابلیت های توسعه باید در زندان پیش بینی شوند؟
    - چه میزان هزینه ساخت و کاربری برای زندان در نظر گرفته شده است؟

    دلایل برنامه ریزی فیزیکی در طراحی زندان :

    طراحی نیاز به زمان، تلاش و پول دارد. چرا باید دستگاه های قضایی به خود زحمت برنامه ریزی و طراحی را بدهند و یک زندان دیگر مشابه نمونه های موجود نسازند؟ در ادامه برخی از دلایل این کار را خواهیم دید.

    - این شاید تنها شانس در یک دوره اداری باشد تا جهت گیری یک مجتمع را که باید حداقل ۳۰ یا ۴۰ سال دوام داشته باشد، تعیین کرد. برنامه ریزی قبل از طراحی، تاثیر بسزایی رو تصمیم های بزرگی دارد که در حال اتخاذ می باشند.
    - برنامه ریزی به ادارت محلی این امکان را می دهد تا کنترل فرآیند را در دست گرفته و مطمئن شوند که زندان ساخته شده همانی است که مورد نیاز است.
    - برنامه ریزی وسیله ای است برای رسیدن به پشتیبانی سیاسی و عمومی از پروژه. بدین ترتیب از خوابیدن پروژه هنگام صرف پول برای ساخت جلوگیری می شود.
    - ایده های صرفه جویی در پول، که ممکن نیست در زمان طراحی مشخص شوند، می توانند در فاز مطالعات قبل از طراحی تعیین شوند. برای مثال، ایجاد یک برنامه غیر زندانی یا قرارداد برای غذا و سرویس شستشو بجای صرف هزینه برای فضا و تجهیزات.
    - معماران یا سازندگان طرح، مهم نیست که چقدر در طراحی زندان مجرب باشند، بدون مطالعات قبل از طراحی، واقعاً نخواهند فهمید که چه باید طراحی کنند که نیازهای دستگاه قضایی را برطرف کند. در پی آن، باید با توجه به دیدگاه خود از زندان کار طراحی را انجام دهند، نه اینکه از دیدگاه مشتری و در این مسیر ممکن است ویژگی های مورد نظر عوامل محلی را نادیده بگیرند.
    - هزینه مطالعات و برنامه ریزی قبل از طراحی در مقابل هزینه های طراحی و ساخت و بهره برداری از زندان بسیار ناچیز است. هزینه این فاز معمولاً یک چهارم یا نصف ۱% از هزینه کل پروژه است.

    چون پول و اعتبار در یک زندان سهیم است، ادارات محلی به خود و بالادست های خود متعهدند تا موارد ضروری را که برنامه ریزی قبل از طراحی مشخص می کند، در نظر بگیرند و نباید از همان ابتدای کار به طراحی، خرید نمونه های اولیه یا فاز طراحی ساخت ابتدایی وارد شوند.

    برگرفته از سایت :architext.ir- متون معماری
    معمــــــارـے واقـعيتـے ست از جــنس زندگــــــے ...

    نظر


     #5
     منابع مطالعاتی برای طراحی زندان
     یک سری منابع مطالعاتی (
     کتاب و مقاله ) در خصوص طراحی زندان :

     وضیحات
     عنوان
     ردیف
     طراحی محوطه برای زندان با هدف درمانی
     Designing Therapeutic Environments for Inmates and Prison Staff in theUnited States: Precedents and Contemporary Applications
     1
     راهنمای طراحی زندان – ایالات متحده
     Jail Design Guide, A Resource for Small and Medium-Sized Jails
     2
     مروری بر طراحی زندان، برخی استانداردها و پرسش نامه ها
     Jail Design Review
     3
     در خصوص زندان های پانوپتیکون
     Panopticon Prisons
     4
     مدیریت انرژی و طراحی نما
     Energy Management and Façade Design
     5
     زندان های خصوصی
     Private Prisons
     6
     مدیریت زندان
     Prison Cell
     7
     آموزش در زندان
     Prison Education
     8
     زندان های آینده
     Future Prison
     9
     زندان های ویکتورین
     Victorian Prisons
     10
     برنامه ریزی سرانه ها
     Prison Capacity Planning
     11
     طراحی و برنامه ریزی زندان
     Jail Planning and Design
     12
     سیستم زندان های فرانسه
     French Prison System
     13
     برگرفته از سایت :architext.ir- متون معماری
     معمــــــارـے واقـعيتـے ست از جــنس زندگــــــے ...

     نظر


      #6
      نمونه طراحی زندان - پایان نامه زندان مشارکتی نطنز

      طراحی زندان با ایدۀ مشارکتی

      پایان‌نامه‌های معماری غالبا گریزی است به ایده‌آل‌ها و آمال‌های دانشجویان آن؛ فرصتی است تا به دور از محدودیت‌ها و چهارچوب‌های تدقیق‌شده گذشته، به دغدغه‌های خود بیاندیشند و در جستجوی راه‌حلی معمارانه برای آن باشند.


      البته بگذریم که شتاب سرسام‌آوری که این‌ روزها همۀ ما به نوعی گرفتارش هستیم، جسارت بلندپروازی را از خیلی‌هایمان گرفته.

      «سپهر گودرزی» یکی از دانشجویانی بود که این جسارت را داشت که روی موضوعی درنگ کند که ما غالبا در زندگی روزمرۀمان هم از فکر‌کردن به آن گریزانیم، یعنی زندان.

      آن‌چه که در ادامه این مطلب خواهید خواند، شرح پروژه مختصری از پایان‌نامه ایشان است .
      در طراحی زندان مشارکتی نطنز برای مجرمان زن بی‌سابقه و کم‌سابقه نگارنده تلاش کرده کالبدی به جای همۀ زندان‌هایی که امروز و از پس سال‌های دراز گذشته، کم و بیش و در همه‌جا کالبدهایی‌اند برای مجازات پیشنهاد کند؛ بناهایی که شاید بی‌آن‌که توفیق زیادی در پیش‌گیری از وقوع جرم‌های بعدی، که هدف فراموش‌شده از تشکیل نهاد زندان است، داشته باشند؛ گاه خود محملی‌اند برای جرم‌های بعدی.

      پس، آن‌چه نگارنده سعی کرده به آن پای‌بند بماند برآوردن آرزوی انتقام نیست؛ اصلاح است.


      برنامۀ فیزیکی و طراحی اجزا

      ۱- دیوار زندان

      با توجه به این‌که روی‌کردی که در طراحی زندان مشارکتی به کار رفته خلاف جریان غالب است، فرار نکردن زندانیان برای وجهۀ زندان اهمیت مضاعفی دارد. اما مهم هم بود که روش‌هایی که برای رسیدن به این هدف به کار برده می‌شوند با اهداف کلی طراحی منطبق باشند و فضا را نابهنجار و ترسناک نکنند.

      برای همین به جای استفاده از دیوارهای بلند و سیم‌های خاردار، برای دورتادور محوطۀ زندان دیواری دولایه در نظر گرفته شد که میان آن خندقی به ارتفاع یک طبقه حفر شده. فاصلۀ بین دو لایه در جاهایی که در بر دیوار بنایی موجود نیست چهار متر گرفته شد، که از رکورد جهانی پرش در طول در حالت درجا بیش‌تر است. اما در جاهایی که بنایی هست فاصله به ده متر (بیش‌تر از رکورد جهانی پرش سه‌گام زنان) رسانده شد تا با دویدن روی بام هم نشود از روی خندق پرید. چون بالا رفتن از دیوار و پایین آمدن از خندق و دوباره بالا رفتن از دیوار سخت و زمان‌بر است، با استفاده از چشم‌های الکترونیکی در کف خندق‌ها و همین‌طور دیدبانی از برجک‌ها می‌شود از فرار زندانی‌ها جلوگیری کرد.      دیوار خندق‌ها را، مثل بقیۀ دیوارهای زندان، در جاهایی که ممکن است دیده شوند می‌شود با نقاشی دیواری تزیین کرد. دریچه‌های بازرسی هم برای اعزام نگهبان‌ها در مواقع اضطراری و همین‌طور نظافت دوره‌ای تعبیه می‌شوند.

      ۲- پذیرش

      ۳- بند      برای حفظ حریم خصوصی زندانی‌ها و همین‌طور کاهش خطر درگیری و نیز هزینه‌های مربوط به نظارت، اتاق‌های بند تک‌نفره طراحی شدند. رعایت عدالت (در نور، دست‌رسی، معماری داخلی، غیره) بسیار مهم بود.

      ۴- بهداری

      ۵- غذاخوری

      ۶- کتاب‌خانه      کتاب‌خانه هم احتمالاُ بیش‌تر از آن‌که جایی ساکت و عبوس مثل کتاب‌خانه‌های دانشگاه باشد، مثل غذاخوری جایی برای معاشرت زندانیان و البته و از سر تفریح (و شاید با هم) چیز خواندن‌شان. برای مطالعه در سکوت، زندانی‌ها می‌توانند به اتاق‌شان بروند.

      ۷- فروشگاه

      ۸- بخش ملاقات و رسیدگی به امور مراجعین و ترخیص زندانیان

      ۹- اتاق فرمان

      ۱۰- اتاق استراحت نگهبان‌ها و اعزام نیرو

      ۱۱- سینما

      ۱۲- کلاس‌ها و کارگاه‌ها

      ۱۳- نمازخانه

      ۱۴- دست‌شویی‌های عمومی درون زندان

      ۱۵- بارانداز

      ۱۶- انبار

      ۱۷- باغ و امکانات ورزشی

      ۱۸- کشاورزی و دام‌داری و باغ‌داری      کانسپت

      پس از تعیین برنامۀ فیزیکی و طراحی اجزا، و با تخمین تجربی اندازۀ فضاها، کانسپتی حجمی بر اساس ایدۀ خیابان شکل گرفت.

      مسیری که با تجمع زندانیان در دو طرفش، در غذاخوری و فروشگاه و کتاب‌خانه و درب واحد‌هاشان، یادآور خاطرۀ خیابان‌های پرشور شهر باشد. این مسیر می‌توانست تا درون باغ ادامه پیدا کند و تقویت شود.»

      تصویر یک- کانسپت حجمی
      تصویر دو- مدل سه بعدی توسعه‌یافته طرح

      تصویرسه- مدل سه بعدی توسعه‌یافته طرح

      تصویر چهار- مدل سه بعدی توسعه‌یافته طرح
      تصویر پنج- مدل سه بعدی توسعه‌یافته طرح

      تصویر شش- بندهای تک نفره      تصویر هفت- نمای داخلی از بند تک‌نفره      تصویر هشت- پلان طبقه هم‌کف      تصویر نه- پلان طبقه اول      تصویر ده- مقطع خندق‌ها


      برگرفته از سایت :معمارنت

      طراح :
      سپهر گودرزی
      معمــــــارـے واقـعيتـے ست از جــنس زندگــــــے ...

      نظر


       #7
       نمونه طراحی زندان - رویکرد رادیکالی جدید به طراحی زندان


       موضوعی که اخیراً در میان معماران مورد توجه قرار گرفته، طراحی زندان می باشد. آگاهی از این مسأله، باعث افزایش تنش بین رافائل اسپری (Rafael Sperry)، بنیانگزار معماری/طراحی/برنامه ریز امور اجتماعی، و AIA شده است. موضوع اصلی دعوای رافائل با AIA، طراحی اطاق اعدام و زندان های انفرادی بوده است. بنا به نظریه دیگر توسط دیانا ون بورن، مدیر استودیو FOURM و مدیر ADPSR ، که مخالف طراحی بخش اعدام و انفرادی بوده است. وی در دفاع از رافائل اظهار داشته: عدالت ترمیمی، به منظور رویکرد با توانبخشی، آشتی، و تخلف دوباره بوده است.برای مطالعه کامل خبر، با گروه معماری آرل در ادامه مطلب همراه باشید.
       در حال حاظر گلن سانتیانا، یک دانشجو در دانشگاه هاروارد، پروژه پایان ترم خود را بر اساس این نظریه طراحی کرده است، و با این بحث، طرح خود را به عنوان ترکیبی از زندان- مدرسه به وجود آورده است. با توجه به این نظریه، وی تأکید شدیدی برای آموزش صحیح ، در حین توان بخشی را در طرح خود جای داده است. صحبت هایی که در مورد این پروژه شده است، این می باشد که آیا طراحی زندان با چنین رویکردی در ایالت متحده (و مکان های دیگر) با توجه به مخالفت بعضی ایالت ها با اجرای قانون اعدام و سخت گیری های ممکن، امکان پذیر می باشد یا نه؟


       برگرفته از سایت :گروه معماران آرل
       معمــــــارـے واقـعيتـے ست از جــنس زندگــــــے ...

       نظر


        #8
        نمونه طراحی زندان - پایان نامه کارشناسی زندان 5000 نفره
        برگرفته از سایت : vrayprojects.blogfa.com
        معمــــــارـے واقـعيتـے ست از جــنس زندگــــــے ...

        نظر


         #9
         نمونه طراحی زندان - معماری و طراحی زندان زنان


         معمار : OOIIO Architecture
         موقعیت : Reykjavik, Iceland
         تیم پروژه : Joaquin Millán Villamuelas, Cristina Viacario, Belen Gomez, Lurdes Martinez, Javier Urrutia, Ignacio Jimeno, Kristinn R. Olafsonn
         مساحت : 9000 متر مربع
         معماری OOIIO با پیشنهاد بر اساس فضاهای باز و سبز ، نور طبیعی ، گل و چمن برای زندان زنان ایسلند به رد فضاهای تاریک ، سلول های کوچک و دیوارهای خاکستری معمولی سنتی زندان ها پرداخته است. با این پیشنهاد هزینه زندان به صرفه و کارامد تر خواهد شد و ظاهر ندامتگاه حس آزادی را افزایش خواهد داد.
         برگرفته از سایت :گروه معماران آرل
         معمــــــارـے واقـعيتـے ست از جــنس زندگــــــے ...

         نظر


          #10
          معماري زندان هاي مدرن و مزاياي زندان هاي عمودي

          - معماري زندان هاي مدرن :

          سهيل حجتي :
          بررسي ها نشان مي دهد تاكنون در زمينه معماري زندان هاي كشور، توجه جدي صورت نگرفته است. حال آن كه به عنوان يك فارغ التحصيل رشته معماري معتقدم مي توان با طراحي جديد معماري زندان ها شرايط بهتري از نظر علمي، فرهنگي و حتي آسايش زندانيان فراهم كرد، بنابراين نام اين زندان را «زندان آزادي» گذاشتم.

          چرا آزادي؟
          کلمه آزادي به طور دقيق نقطه مقابل زندان و حبس مي باشد که با تکيه بر اين تضاد سعي بر ايجاد اميد در اين زندان و اميد به زندگي پس از زندان در ميان زندانيان شده است. چرا که افراد مي توانند با تکيه بر اميد سعي در بهتر کردن شرايط خود در زندان نمايند. براي بررسي موضوع انتخاب سايت مناسب براي احداث زندان مورد نظر بود که پس از بررسي هاي گوناگون به آينه ورزان در نزديکي دماوند رسيدم.

          چرا آينه ورزان؟
          دليلي که محل سايت زندان آينه ورزان انتخاب شد را مي توان دوري از ازدحام و دود و شلوغي شهرها در نظر گرفت که همراه با آب و هواي خوب اين منطقه مي توان اميد داشت که از لحاظ روحي و رواني در زنداني تاثير بسزايي بگذارد.پس از بررسي نکات اوليه براي زندان و در نظر گرفتن خواسته هاي موجود وقت آن بود که به فرم و سازه زندان بپردازم و درطي اين روند (روند طراحي) به شکلي از زندان ها رسيدم به نام زندان هاي عمودي.

          چرا زندان هاي عمودي؟
          اساس اين موضوع که چرا زندان ها را در ارتفاع بسازيم بر آن بود که بتوان با کمترين درصد فضاي اشغالي به بيشترين سطح بازدهي برسيم. در توضيح مي توان گفت که مقدار فضاي موجود در کره زمين محدود است و بنا به همين موضوع بايد تلاش شودکه حداقل فضاي زمين را اشغال و بيشترين بازدهي را کسب کرد.

          - مزاياي زندان هاي عمودي :

          1 - امنيت:
          به دليل ارتفاعي که زندان از سطح زمين دارد بسيار امنيت بالاتري نسبت به زندان هايي که در راستاي افق ساخته مي شود دارد و تقريباً درصد فرار از زندان را نيز مي توان به صفر رساند.

          2- دسته بندي:
          در زندان هاي عمودي مي توان هر طبقه از زندان را به نوع خاصي از جرم ها اختصاص داد و بندهاي مختلف را بسيار راحت تر در طبقات جاي داد که اين موضوع موجب سهولت فراوان براي دسته بندي زندانيان مي گردد.

          3- هزينه و زمان:
          هزينه ساخت زندان ها در ارتفاع بسيار کمتر از زندان هايي است که در راستاي افق ساخته مي شوند. حال آنکه مدت زمان کمتري براي ساخت اينگونه زندان ها مورد نياز است.

          4- نيروي انساني:

          با توجه به اينکه بندها را مي توان در طبقات جداسازي کرد نيروي انساني کمتري پس براي حفظ امنيت محيط زندان مورد نياز است و مي توان با کم کردن نيروي انساني در موارد بسياري مانند هزينه اين نيرو صرفه جويي به عمل آورد.

          5- پلان شهري:
          در ساخت زندان هاي عمودي به اين نکته بايد توجه داشت که اينگونه زندان ها قابليت آن را دارند که بدون آسيب رساندن به پلان شهري و بافت در آن جاي گيرد و همچنين از طرفي موجب آن مي شود که زنداني آمادگي حضور در اجتماع را پس از طي دوران محکوميت در زندان کسب کند.

          6- فضاي زمين:
          در آخر به اين نکته بايد توجه داشت که فضاي کره زمين روز به روز کمتر و محدودتر مي شود و در آينده نياز مبرم به فضاهاي عمومي براي همه جوامع حس مي شود. پس از بررسي و رسيدن به فرم و سازه مطلوب که نتيجه آن در 2 برج 13 طبقه خلاصه شد وقت آن بود که به نيازهاي زندانيان در زندان توجه شود. براي رسيدن به اين موضوع سعي بر آن بوده که با قرار دادن امکاناتي نظير سلف سرويس، سالن هاي ورزشي،کارگاه هاي مختلف آموزشي مانند کارگاه چوب بري، کلاس هاي آموزشي، کتابخانه، سايت کامپيوتري و سالن آمفي تئاتر براي فضاهاي عمومي و براي سلول هاي انفرادي امکاناتي نظير سرويس بهداشتي، تخت، ميز مطالعه و تلويزيون قرار مي دهيم. تمامي موارد ذکر شده و امکانات زندان را در 4 پل ارتباطي بين 2 برج مي توان جايگذاري کرد تا سعي بر آن شود که زنداني تمام نيازهاي خود را فقط و فقط در خود ساختمان زندان تامين کند و بي نياز از محيط اطراف باشد.

          نويسنده: سهيل حجتي (كارشناس معماري )
          منبع: روزنامه ايران، شماره 5250 به تاريخ 25/9/91، صفحه 16 (قضايي - حقوقي)
          معمــــــارـے واقـعيتـے ست از جــنس زندگــــــے ...

          نظر


           #11
           دانلود کتاب هایی در مورد زندان و طراحی زندان

           دانلود کتاب هایی در مورد زندان و طراحی زندان

           نام کتاب: Encyclopedia of Prisons and Correctional Facilities
           ناشر: Sage Publications, Inc
           سال انتشار: ۲۰۰۴-۲۰۰۵
           شابک ها: ISBN 10: 076192731X / ISBN 13: 9780761927310

           جلد دوم از دوره دو جلدی
           حجم دانلود: حدود ۱۸ مگابایت


           لینک های دانلود:
           از UPLOD.IR دانلود کنید

           از FILEUP.IR دانلود کنید


           زندان ها بدون شک در طول سالیان متمادی، دستخوش تغییراتی شده اند. زندان ها و سیستم های زندان همواره در تحقیقات مورد کم لطفی قرار گرفته اند و بنابراین مطالب اندکی در این خصوص در دست است. این دایره المعارف جامع، نگاهی تاریخی به سیستم ها و نهادهای سرتاسر جهان و در کنار آن به نظریه های تنبیهی، فرهنگ و زندگی زندان و زندانیان و پرسنل می پردازد. خواننده این کتاب اطلاعات ارزشمندی در مورد زندان های معروف از جمله برج لندن و آلکاتراز، جزیره شیطان، زندان های سوپرماکزیمم، سیستم پنسیلوانیا و … بدست می آورد.           نام کتاب: Prisons and Prison Systems: A Global Encyclopedia
           نویسنده: Roth Ph.D., Mitchel P
           شابک: ISBN 10: 0313328560 / ISBN 13: 9780313328565
           ناشر و سال نشر: Greenwood – 2005-2006


           لینک های دانلود:

           از FILEUP.IR دانلود کنید

           از UPLOODER.NET دانلود کنید

           یک منبع مطالعاتی خوب در مورد روش های آماری و نحوه محاسبه سرانه ها و ظرفیت یک زندان

           لینک دانلود:


           Jail Capacity Planning Guide           برگرفته از سایت :architext.ir- متون معماری
           معمــــــارـے واقـعيتـے ست از جــنس زندگــــــے ...

           نظر

           Working...
           X