6 باور کلیشه‌ای و نادرست درباره لاغری و رژیم غذایی

بسیاری از ما کلیشه ها و باورهای نادرست و غیر علمی درباره برخی موضوعات مرتبط با لاغری و رژیم کاهش وزن داریم که نه تنها پایه علمی ندارند، بلکه گاه زیان بار هم هستند. 6 کلیشه رایج غلط درباره کم کردن وزن و رژیم غذایی از نگاه گزارش سی‌ان‌ان

1- تاثیر یکسان رژیم‌های لاغری در بدن افراد مختلف

این باور غلطی است که یک رژیم خاص مثلا می‌تواند تا "ایکس" مقدار وزن افراد را در هر هفته یا ماه کم کند؛ چون عوامل و متغیرهای دیگری نیز در وزن کم کردن افراد موثر است که از جمله آنها میزان تحرک و نحوه متابولیسم بدن افراد مختلف و سن و جنسیت و... را ذکر کرد. بنابراین با یک نسخه واحد نمی‌توان بین افراد مختلف یک نتیجه واحد به دست آورد و هر فرد باید رژیم غذایی متناسب خود را با توجه به مشخصات خاص و شیوه زندگی خودش از پزشک و مشاور صاحب صلاحیت و متخصص دریافت کند.

2- حذف یک وعده غذایی چاره ساز است

این هم یکی دیگر از باورهای غلط درباره وزن کم کردن است غافل از اینکه حذف هر وعده غذایی به دلیل ایجاد گرسنگی در وعده‌ها و میان وعده‌های دیگر سبب پرخوری شده و نه تنها منجر به وزن کم کردن نمی‌شود بلکه ممکن است حتی نتیجه عکس بدهد. بنابراین در یک رژیم استاندارد غذایی، باید هر 3 وعده اصلی و چند میان‌وعده در برنامه باشد.

3- از ساعت 7 شب به بعد خوردن غذا باعث اضافه وزن می‌شود

این نیز یکی دیگر از باورهای غلط درباره رژیم غذایی کاهش وزن است. یک رژیم غذایی استاندارد تا 2 ساعت پیش از خوابیدن می‌توانید غذا بخورید و ساعات مختلف روز و شب تاثیری در کاهش یا افزایش وزن بدن ندارد؛ تنها نکته در این است که چون شب‌ها غالبا موقع استراحت بدن است نیاز طبیعی بدن به دریافت کالری نیز متناسب با تحرک و فعالیت کمتر بدن، کاهش می‌یابد.

4- مساله مهم تنها میزان کالری دریافتی است

این نیز یکی دیگر از باورها و کلیشه‌های غلط درباره رژیم غذایی کاهش وزن است. کالری هر چند مقوله ای مهم است و در رژیم‌های غذایی متناسب به آن توجه می‌شود اما مساله ارزش تغذیه‌ای چیزهایی که می‌خوریم نیز مهم هستند. برای مثال فردی در یک رژیم غذایی کاهش وزن چون دو عدد شیرینی خورده و با این کار 300 یا 400 کالری دریافت کرده نباید این کالری را جایگزین مواد اصلی تغذیه‌ای مورد نیاز بدن بداند و از خوردن مواد مورد نیاز بدنش صرفه‌نظر کند.

5- شیر و محصولات لبنی مانع کاهش وزن هستند

یکی دیگر از باورها و کلیشه‌های غلط درباره رژیم کاهش وزن مساله نخوردن شیر و محصولات لبنی با این تصور است که خوردن این مواد غذایی مانعی در راه سوزاندن چربی و کاهش وزن هستند. هیچ مطالعه علمی این مساله را ثابت نکرده است و دوری از شیر و محصولات لبنی برای دوره‌های طولانی در رژیم‌های کاهش وزن بدن شما را از پروتئین و کلسیم مورد نیاز محروم خواهد کرد.

6- نوشیدن آب به جای غذا به لاغری کمک می‌کند

این نیز باور غلطی است و باعث شده بسیاری از افرادی که رژیم لاغری می‌گیرند آب را جایگزینی برای مواد غذایی مغزی و مورد نیاز بدن کنند. آب به میزان مورد نیاز بدن بسیار بسیار لازم و ضروری است اما جایگزین مواد غذایی نیست و حتی نگاه کردن به آن از زاویه پرکردن حجم معده برای حذف وعده‌های غذایی نیز کاملا نادرست و زیان بار است. بنابراین نوشیدن آب در زمان‌های توصیه شده – پیش از غذا- بسیار خوب است اما حد تعادل را باید رعایت کرد و اینکه آب نمی‌تواند جایگزین غذا باشد
 

Aghrab Khatoon

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
💥باور غلط

کلسترول تخم مرغ برای شما ضرر دارد
بسیاری از ما طبق باورهای رژیمی غلط فکر می کنیم که زرده تخم مرغ چون کلسترول دارد برای ما مضر است. بر اساس پژوهش های انجام شده هر زرده تخم مرغ ۲۱۳ میلی گرم کلسترول دارد و متخصصان تغذیه میزان کلسترول برای فرد سالم در روز را ۳۰۰ میلی گرم تعیین کردند. این مقدار برای افرادی که دچار ناراحتی قلبی و یا کلسترول بالای خون هستند چیزی در حدود ۲۰۰ میلی گرم است. پس اگر سالم هستید و از برنامه مرتب ورزشی پیروی می کنید از خوردن تخم مرغ به عنوان منبع مهم پروتئین خودداری نکنید.
 

Similar threads

بالا