400 میلیون دلار؛ بزرگترین کمک مالی به اولین دانشگاه آمریکا

maysamsina

عضو جدید
این دانشگاه 29.2 میلیارد دلار اموال وقفی دارد. تا سال 2014 میلادی 41 برنده جایزه نوبل از میان فارغ التحصیلان یا اساتید این دانشگاه بودند/ 7 نفر از رؤسای جمهوری آمریکا از جمله باراک اوباما نیز فارغ التحصیل هاروارد هستند.
یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه هاروارد مبلغ 400 میلیون دلار به این دانشگاه کمک کرد. این بزرگترین کمک مالی است که تاکنون دانشگاه هاروارد دریافت کرده است.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری رویترز، اهدا کننده این کمک مالی بزرگ، "جان پولسون" مالک یکی از بزرگترین صندوق های سرمایه گذاری در آمریکاست.

این سرمایه گذار 59 ساله که موفقیت شرکتش را مدیون آموزش های هاروارد می داند مبلغ 400 میلیون دلار به دانشکده مهندسی دانشگاه هاروارد اهدا کرد.

شرکت این سرمایه گذار 19 میلیارد دلار ارزش دارد. او معتقد است این هدیه اش باعث بهبود وضعیت انسانیت می شود.

پولسون در بیانیه ای گفت: هیچ چیزی بهتر از آموزش نمی تواند به بهبود انسانیت کمک کند. دانشکده مهندسی و خوابگاه در حال گسترشش افق جدید برای هاروارد و نوید دهنده ایجاد بزرگترین مرکز ابتکار در آینده است.

این سومین کمک مالی بزرگ است که دانشگاه هاروارد در سال های اخیر از فارغ التحصیلان خود دریافت می کند.

رویترز نوشت: به نظر می رسد دانشگاه هاروارد ثمره آموزش های خود را برای دانشجویانی که به ثروتمندان بزرگی تبدیل شدند می چیند.

دریافت این هدیه در چارچوب برنامه جمع آوری 6.5 میلیارد دلار صورت می گیرد که از دو سال پیش آغاز شده است. تاکنون بیش از 5 میلیارد دلار جمع شده است.

در سال 2014 میلادی هم "کینیث گریفن" مالک یک شرکت بزرگ سرمایه گذاری و از فارغ التحصیلات هاروارد مبلغ 150 میلیون دلار به دانشگاه کمک کرد.

چند ماه قبل از او هم برادران " رونی و گرالد چان" مبلغ 350 میلیون دلار به دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد هدیه کردند. آنها از این دانشکده فوق لیسانس و دکتری گرفته بودند.

مدیرعامل سابق شرکت مایکروسافت (استیف بالمر) و فضانورد آمریکایی (استیفانی ویلسون) از جمله فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی هاروارد هستند.

دانشکده مهندسی دانشگاه هاروارد از این پس به "دانشکده مهندسی جان ای پولسون" تغییر نام داد.

در آمریکا بخش اعظم دانشگاه ها مستقل هستند و بودجه ای از طرف دولت دریافت نمی کنند. همه دانشگاه ها مجبور هستند از محل هدایا، کمک های بلاعوض، وقف ها و ... هزینه های خود از جمله حقوق کارمندان و اساتید و هزینه های جاری را تامین کنند.

دانشگاه هاروارد واقع در شهر کمبریج آمریکا، دانشگاه خصوصی و غیرانتفاعی و همیشه دارای بالاترین رتبه علمی در رده بندی های جهانی است. هاروارد نخستین دانشگاه آمریکاست که 379 سال قبل یعنی در سال 1636 میلادی تاسیس شد.

دانشگاه هاروارد هم اکنون 36.4 میلیارد دلار پشتوانه مالی،‌ 13 هزار کارمند، 21 هزار دانشجو و 4.671 نفر عضو هیات علمی دارد.

دانشجویان هاروارد شامل 6.700 دانشجو دوره لیسانس و 14.500 دانشجو دوره ارشد و دکتری است.

این دانشگاه 29.2 میلیارد دلار اموال وقفی دارد. تا سال 2014 میلادی 41 برنده جایزه نوبل از میان فارغ التحصیلان یا اساتید این دانشگاه بودند. هاروارد دارای 9 دانشکده و 160 رشته تحصیلی است.

7 نفر از رؤسای جمهوری آمریکا از جمله باراک اوباما نیز فارغ التحصیل هاروارد هستند.
 
بالا