وصيه هاي طب اسلامي براي بانوان

love.1982

عضو جدید
کاربر ممتاز
وصيه هاي طب اسلامي براي بانوانرعايت نکات بهداشتي براي همه افراد ضروري است اما خانم ها به دليل شرايط خاص جسمي در دوره هايي از زندگي خود به مراقبت بيشتري نياز دارند.


همه بانوان کم و بيش توصيه هاي مادربزرگ خود را به ياد دارند؛ توصيه هايي از قبيل اين که در زمان عادت ماهانه خود را گرم نگه داريد، غذاهاي گرم بخوريد، حمام نکنيد و يا زماني که تازه زايمان کرده ايد، در جاي سرد ننشينيد و....

اغلب اين توصيه ها که بيشتر براساس تجربه بوده، در طب اسلامي وسنتي نيز آمده است و چه بسا بسياري از مشکلاتي که امروزه زنان با آن روبه رو هستند، به دليل رعايت نکردن همين نکات ساده باشد.

دکتر موهبتي متخصص زنان و محقق طب اسلامي وسنتي در اين باره به خراسان مي گويد: زنان در تمام مقاطع زندگي شان بايد مراقب سلامت و تغذيه خود باشند اما در سه زمان عادت ماهانه، بارداري و زايمان اين مراقبت ها اهميت ويژه اي پيدا مي کند.در اين سه دوره به دليل وضعيت خاص رحم به شدت رطوبت پذير است بنابراين خانم ها بايد بسته به مزاجشان از غذاهاي گرم استفاده کنند.

نکته اي که يادآوري آن ضروري است اين که رطوبت پذيري و سرد شدن رحم باعث پيري زودرس اين عضو مي شود و همين امر به يائسگي زودرس، کيست و فيبروم مي انجامد و به ويژه سردي رحم يکي از علت هاي يائسگي زودرس در خانم هاست.

وي با اشاره به اين که فصل، موقعيت جغرافيايي و مزاج فرد در تعيين ميزان مصرف گرمي موثر است، مي افزايد: هر فردي به راحتي مي تواند بر اساس مزاج خود ميزان مصرف مواد گرم را تعيين کند. به عنوان مثال خانم ۲۰تا۲۵ساله اي ممکن است با مصرف کمي زنجبيل احساس گرمي مطبوعي کند و اگر بدنش سردي بيشتري داشته باشد مي داند که براي گرم شدن بايد دوز بيشتر يا به دفعات بيشتر مصرف کند.اين محقق با اشاره به اين که درد در اين دوران طبيعي نيست، مي افزايد: اگر فردي در زمان عادت ماهانه احساس درد داشته باشد، اين امر در حقيقت نشانه سرد شدن رحم است.

بر اساس يافته هاي طب سنتي، سه عضو عصبي رحم، مثانه و معده به محض ايجاد مشکل براي بدن از خود واکنش نشان مي دهد. از آن جا که رحم نيز عضوي تشکيل شده از الياف عصبي است به محض ايجاد مشکل براي آن، از طريق ايجاد درد واکنش نشان مي دهد.

به عبارتي هر اتفاقي که در بدن مي افتد يکي از اين اعضا درگير مي شود و در مقابل وقتي يکي از اين اعضا درگير شود هشداري است که تمام بدن را درگير خواهد کرد.اگر رحم درگير شود بقيه اعضا را درگير مي کند زيرا بيماري رحم عوارض ديگري هم دارد که از جمله عوارض آن سندروم قبل از قاعدگي يا «PMS» است.

وي مي افزايد: دردهاي قاعدگي به طور معمول ناشي از سردي است و به ندرت ممکن است ناشي از گرمي در افراد دموي مزاج باشد که امروز در جامعه ما به ندرت ديده مي شود.قاعدگي بسته به سردي رحم همراه با دردهاي زيرشکمي، ناحيه کمر و... فرد را آزار مي دهد.نشستن روي چمن خيس و جاي سرد، خشک نکردن کامل پس از استحمام و در معرض باد سرد قرار گرفتن ازجمله عواملي است که باعث جذب مستقيم رطوبت در رحم و سردي و رطوبت باعث احساس درد در دوران قاعدگي مي شود.يکي از دلايلي که در گذشته خانم ها کمتر به فيبروم و کيست مبتلا مي شدند رعايت همين نکات ساده بوده است. خانم ها در قديم مراقب محل نشستن خود بودند و حتي روي فرش پشمي مي نشستند و در دوران قاعدگي تا حد امکان از استحمام خودداري مي کردند.اما متاسفانه امروز به بهانه رعايت بهداشت در اين دوران استحمام مي کنند و در سرويس بهداشتي از آب زيادي استفاده مي کنند که همه اين موارد باعث جذب مستقيم رطوبت مي شود و مشکلات متعددي را ايجاد مي کند.در طب اسلامي ۴خلط شامل مره ( صفرا و سودا) ، خلط بلغم، دم و باد مي شود.بسياري از افراد چرخش خلط باد را در بدن خود احساس مي کنند. بسياري از دردهاي مهاجر مانند دردهاي روماتيسمي به دليل غلبه خلط باد است. در زمان قاعدگي نيز رعايت نکردن بهداشت آميزش باعث غلبه خلط باد مي شود.

وي مي افزايد: پرهيز از جابه جايي بار سنگين در هر سه زمان ضروري است زيرا در اين مقاطع کمر آسيب پذير است و در درازمدت عوارض آن آشکار مي شود. وي با اشاره به داروهاي گياهي مفيد براي زنان مي افزايد:رازيانه در گذشته کاربرد زيادي داشته است از تخم آن براي رفع نفخ و افزايش شير مادر استفاده مي شد. عرق و جوشانده رازيانه نيز براي تنظيم سيستم هورموني خانم ها مفيد است.
از آن جا که مصرف اين گياه خون ريزي را افزايش مي دهد، در زمان قاعدگي از آن استفاده نمي شود.در گذشته رازيانه علاوه بر پيش گيري براي درمان هم کاربرد داشت. داروهايي مانند فراسيون که براي درمان کيست و فيبروم استفاده مي شود، عملکردي مشابه و حتي بهتر از رازيانه دارد.وي در ادامه با اشاره به اين که به تاخير انداختن بلوغ دختران با استفاده از دارو براي افزايش قد عوارض زيادي دارد، مي افزايد: در اين شرايط سيکل بدن دچار مشکل مي شود.

در حالي که کوتاهي قد درمان خود را دارد و معمولا افرادي که سردمزاج هستند رشد کندتري دارند بعضي از داروها در اين شرايط افزايش دهنده ميل جنسي است از جمله رازيانه که بهتر است از آن استفاده نشود و فراسيون را جايگزين کرد. اين دارو علاوه بر اين که باعث تحريک ميل جنسي نمي شود، درمان کننده فيبروم و کيست هم هست.

در اين شرايط به اين نکته توجه کنيد که بايد از خوراکي هاي گرمي استفاده شود که محرک نباشد. به عنوان مثال دارچين گرم و محرک است اما زنجبيل در عين گرمي، محرک نيست. کاکائو گرم و محرک است و حتي از آن براي درمان سردمزاجي خانم ها استفاده مي شود. در حالي که کاکائو به شدت خشک است و عوارض خشکي شديدي ايجاد مي کند.خرما گرمي مطبوعي دارد و گرم و تري آن براي رشد نوجوانان مفيد است.

جو و گندم سبوس دار بهترين غذا و داروست و مصداق اين عبارت است که غذاي شما داروي شماست و داروي شما غذاي شماست.گندم و جو سبوس دار تمام مواد مغذي را دارد از اين رو بهتر است مردم سبوس را وارد غذاي خود کنند.همچنين جو دوسر (يولاف) خواص زيادي دارد که مصرف آن براي دختران جوان در آستانه بلوغ بسيار مفيد است.کلمات کليدی: توصيه،طب،سنتي،اسلامي،بانوان
 

Similar threads

بالا