۱۰ سوال رایج درباره ایمپلنت دندان

pppegah

عضو جدید
[h=2][/h]


۱-یکی از رایج ترین سوالاتی که در مورد جراحی ایمپلنت پرسیده می شود این است که ایمپلنت ها چه تفاوت هایی دارند؟

همه ایمپلنت ها از تیتانیوم ساخته می شوند اما از نظر شکل و فرم و استحکام و نوع گرید و درصد آلیاژ با هم تفاوت دارند.ایمپلنت ها همچنین در برخی ویژگی های خاص با هم تفاوت دارند .برای مثال برخی کمپانی ها با به کار بردن روش هایی موجب ایجاد یکپارچگی و جوش خوردن بهتر و سریع تر ایمپلنت می شوند.

۲-ایمپلنت در چه مواردی کاربرد دارد؟

-در مواردی که یک یا بیش از یک دندان از بین رفته باشد و بین دندان ها فاصله زیاد باشد و دندان های مجاور طبیعی باشد

-در مواردی که انتهای هر قوس دندان در یک یا چند دندان از بین رفته باشد و تنها یک سمت دندان طبیعی سالم باشد

-در مواقعی که همه دندان های یک فک یا دو فک از بین رفته باشد

۳-آیا جراحی ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان انجام می شود؟

در مورد قرار دادن ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان پزشک با توجه به شرایط لثه و استخوان بیمار تصمیم می گیرد.اما بهترین حالت این است که به آرامی و با دقت و بدون آسیب رسیدن به استخوان نازک اطراف آن ریشه دندان فرسوده کشیده شود.و پس از دو تا ۳ ماه ایمپلنت جایگذاری شود.زیرا در این مدت لثه این قسمت ترمیم شده و اگر عفونتی وجود داشته باشد از بین می رود و ایمپلنت به راحتی جایگذاری می شود.

۴-جراحی ایمپلنت دندان چه مزایایی دارد؟

-ایمپلنت برای افرادی که نمی توانند از دندان مصنوعی برای جویدن استفاده کنند جایگزین مناسبی است

-کسانی که نمی خواهند دندان مصنوعی متحرک داشته باشند ایمپلنت روش خوبی است

-ایمپلنت افرادی که جای دندان خالی دارند و نمی خواهند دندان های مجاور تراشیده شود و آسیب ببیند انتخاب مناسبی است

-ایمپلنت مانند دندان طبیعی است و کسانی که می خواهند دندان های مشابه دندان طبیعی داشته باشند می توانند از ایمپلنت استفاده کنند

۵-کاندیدای مناسب برای ایمپلنت دندان چه کسانی هستند؟

این تکنولوژی امروزه پیشرفت قابل توجهی داشته و افرادی که سیستم بدنی نسبتا سالمی داشته باشند کاندیدای مناسب برای انجام این درمان هستند.و تنها در بیماران دیابتی که دیابت قابل غیر قابل کنترل دارند این درمان محدودیت دارد.

۶-در مواقعی که استخوان فک کافی نباشد و یا ضعیف نباشد چه باید کرد؟

در مواقعی که استخوان فک شخص کافی نباشد قبل از قرار دادن ایمپلنت و یا همزمان با قرار دادن ایمپلنت استخوان فک با مواد استخوانی تقویت می شود .

۷-چه مراقبت هایی برای ایمپلنت دندانی باید انجام شود؟

ایمپلنت دندانی مانند دندان طبیعی دچار پوسیدگی نمی شود اما باید توجه کنید که مانند دندان های طبیعی از آن ها باید مراقبت شود زیرا ممکن است میکروب های دهانی به لثه اطراف
ایمپلنت آسیب وارد کنند و این آسیب باعث شود استخوان اطراف ایمپلنت تحلیل شود و در نهایت موجب از بین رفتن ایمپلنت دندانشود.بنابراین باید بهداشت دهلن و دندان به طور روزانه انجام شود و همچنین سالانه برای معاینه باید به پزشک مراجعه کنید.

۸-آیا ایمپلنت توسط بدن پس زده می شود؟

جراحی ایمپلنت مانند پیوند ریه و قلب و … نیست و به دلیل این که از جنس تیتانیوم است و تیتانیوم با بدن سازگاری بسیار بالایی دارد ایمپلنت توسط بدن پس زده نمی شود.

۹-اگر ایمپلنت انجام نشود و جای دندان خالی باقی بماند چه اتفاقی می افتد؟

خالی ماندن جای دندان موجب تحلیل استخوان فک می شود و دندان های کناری جا به جا می شوند و این امر موجب می شود مواد غذایی بین دندان ها باقی بماند و موجب پوسیدگی دندان ها می شود . و اگر استخوان دندان به طور کامل تحلیل شود حتی درمان آن توسط ایمپلنت نیز سخت و یا حتی ممکن است غیر ممکن شود.

۱۰-آیا با ایمپلنت دندان می توانیم شکل ظاهری که انتظار داریم به دست آوریم؟

هر فرد شرایط استخوان مخاطی و ظاهری منحصر به فرد خود را دارد و ایمپلنت با توجه به ساختمان دندان ها و استخوان فک و سایز دندان ها و رنگ دندان های هر شخص ساخته می شود و شباهت بسیار زیادی با دندان های طبیعی شخص دارد.منبع:
ایمپلنت بزرگ

 

Similar threads

بالا