یاتاقان و بلبرینگ در خودرو

reza._y

کاربر فعال
برای درک تفاوت این دو قطعه در خودرو بهتر است ابتدا تعریف درستی از کارکرد آن ها داشته باشیم.
یاتاقان : قطعه ای است که برای کاهش اصطکاک بین قطعات ماشین آلات استفاده می شود که مهمترین رکن چرخشی هر ماشینی است. چرا که در صورت عدم یاتاقان قطعات و سایر فلزات در اثر اصطکاک ایجاد شده ناکارآمد و دچار خرابی می شوند. همچنین یاتاقان را می توان قطعه ای تعریف کنیم که اصطکاک قطعات چرخشی یک ماشین را کاهش می دهدو از آن ها پشتیبانی می کند. علاوه برموارد گفته شده این قطعات تحمل بار شعاعی و محوری را نیز دارند.
بلبرینگ : بلبرینگ یکی از اعضای خانواده یاتاقان محسوب می شود که از ساچمه،قفسه و رینگ خارجی وداخلی تشکیل شده است. که وجود ساچمه های گرد وسطح صیقلی موجود سبب می شود که اصطکاک در اجزای هر وسیله ای به حداقل برسد و حرکت آسان شود.


 

ajaxbolt

عضو جدید
یاتاقان Bearing نوعی اتصال صنعتی می باشد که در شکل های مختلفی تولید می شود. بلبرینگ و رولبرینگ هر دو نوعی یاتاقان محسوب می شوند که از ساچمه برای کاهش اصطکاک و تعلیق بار استفاده می کنند. یاتاقان ها نه تنها به تعلیق بار با کاهش اصطکاک کمک می کنند بلکه بعنوان یک تکیه گاه برای شافت ها محسوب شده و در کاهش تنش ها، ضربات و شوک ها نیز در سیستم جلوگیری می کنند. یاتاقان ها نیز مانند بلبرینگ ها در انواع شعاعی، محوری و ترکیبی قابل دسته بندی هستند. دو بخش اصلی یک یاتاقان یا یاتاقان بلبرینگ شامل یک هوزینگ یا بدنه نگهدارنده در بیرون و یک نوع بلبرینگ و یا رولبرینگ در داخل محفظه هوزینگ می باشد. یاتاقان ها اغلب با هوزینگ هایی از جنس چدنی تولید شده و در شکل پیچ و مهره ای و خاردار عرضه می گردند. قیمت فروش یاتاقان ها نه تنها به سایز و نوع یاتاقان بلکه تا اندازه زیادی تابع برند تولید کننده می باشد. یاتاقان ها در انواع مختلف Pillow block یاتاقان های پیچ و مهره ای دو پیچ شعاعی، Square flanged چهارگوش چهارپیچ محوری، Oval flanged بیضوی دو پیچ محوری و در نوع یاتاقان بلبرینگ ها تولید می شوند.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

Similar threads

بالا