گزارش تصویری از مراسم شب آخرین چهارشنبه سال

EYES

عضو جدید
عاقبت آخرین شب چهارشنبه سال فرا رسید.مردمان پایتخت نشینِ هیجان زده، که شدت اشتیاقشان موجب شده بود از هفته ها قبل مخصوصاً شب چهارشنبه گذشته زودتر از موعد به استقبال چهارشنبه سوری روند، فرصت یافتند با برپایی جشن، این سنت دیرین ایران زمین را با شکل و شمایل عجیب و صد البته متفاوت، بجای آورند.
برپایی آتش و پریدن از آن، آتش گردانی یا رقص آتش و استفاده از ادوات آتش بازی از جمله فشفشه های رنگی، ترقه های مختلف، قاشق زنی(به ندرت) و ایجاد صدای مهیب و انفجاری که در دو دهه گذشته به این آئین الصاق شده، از مهمترین نمادهای این مراسم بودند.
به گزارش تابناک صبح روز سه شنبه با وزیدن بادی ملایم و گاهی با اندک سرعتی در شهر تهران که اینروزها نفسی از مهاجرت ساکنانش به بهانه فرارسیدن تعطیلات سال نو به سایر شهرستانها می کشد، هوای بسیار عالی و با طراوت بهاری در پایتخت مشاهده می شد. اما ناگهان در ابتدای عصر و تا ساعات پایانی شب آنچنان هوای آلوده و دود آلود به دلیل آتش زدن هیزم و چوب و پلاستیک در نقاط مختلف شهر سایه افکنده بود، که پاکی هوا در ساعات ابتدایی روز مبدل به رویایی زود گذر گردید.
امسال نیز متأسفانه علیرغم هشدارهای مستمر پلیس مبنی بر رعایت اصول ایمنی در این شب توسط شهروندان و با وجود کنترل و نظارت بر این مراسم با حضور یگان های ویژه انتظامی در بخش های مختلف پایتخت، همچون سالهای گذشته حوادث هولناک از قبیل قطع عضو و ایجاد حریق مجدداً رخ داده که از لحاظ وسعت، خوشبختانه نسبت به سالهای گذشته دامنه کمتری داشته است.رئیس اورژانس کشور نیز اعلام کرد: تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه سوری امسال در کشور تا این لحظه به ۱۳۶ نفر رسیده است که از این تعداد ۸۳ نفر به بیمارستان ارجاع شدند و تاکنون هیچ مورد فوتی نیز گزارش نشده است.
وی همچنین اضافه کرد: از تعداد 136 مصدوم حوادث چهارشنبه سوری امسال در کشور 18 مورد زن و 128 نفر مرد بودند که از این تعداد 83 نفر به بیمارستان اعزام شدند و بقیه در محل به صورت سرپایی مداوا شدند.


 

Similar threads

بالا