گروه خونی کمیاب بمبئی

pesarezaminy

عضو جدید
گلبول قرمز يک سلول است که دارای غشاء و سيتوپلاسم می باشد. بر روی غشاء گلبول قرمز دو نوع آنتی ژن به نامهای A, B وجود دارد. آنتی ژن های گروه خونی توسط ژن هايی که بر روی کروموزوم شماره ۹ قرار دارند ساخته شده و به صورت خوشه ای بر روی اين غشاء قرار می گيرند. چندين مجموعه از ژن های مختلف بروز آنتی ژنهای گروه های خونی ABO را کنترل می کنند که شامل :

1- خود ژن ABO
۲- ژن ترشحی
۳- ژن Y
4- ژن H
اين ژنها با هم مشارکت کرده تا سيستم ABO به وجود آيد .غشاء گلبول قرمز لیپيدی بوده و بروی غشاء مواد قندی قرار گرفته و اين مواد قندی آنتی ژن ABOرا به وجود می آورد. مواد قندی از جنس اوليگو ساکاريد بوده . اين اوليگو ساکاريد دارای يک قند گالاکتوز در ابتدا و يک قند گالاکتوز در انتها و يک قند N استيل گلوکز آميندر بين اين دو قند می باشد. اين اوليگو ساکاريد بعنوان پايه يا ستون و يااسکلتی بوده که آنتی ژن گروه خونی روی آن قرار می گيرد. ژن H موجود در روی کروموزوم دستور ساخت آنزيمي را تحت عنوان فوکوزيل ترانسفرازداده اين آنزيم قندی به نام فوکوز را حمل کرده و روی اين اوليگوساکارید در کربن شماره ۲ در گالاکتوز انتهايی می نشاند . با انجام اين عمل ماده ایبه نام ماده H بروی گلبول قرمز بوجود می آيد . فردی که فقط ماده H دارد بنام گروه خونی O معروف است. حال اگر بر روی ماده H يک قندی به نام N استيل گالاکتوز در کربن شماره ۳ گالاکتوزانتهايی بنشيند فرد دارای گروه خونی A است . حال اگربر روی ماده قندی به نام گالاکتوز در کربن شماره ۳ گالاکتوز انتهايی قرار گيرد گروه خونی B بوجود آمده است.اما گروه خونی (بمبئی)همانطور که گفته شد يک فرد با گروه خونی O دارای ژن H بوده که ماده ای به نام H را به وجود آورده ولی در افراد نادر و کمياب ممکن است که ژن H بروی کروموزوم وجود نداشته باشد و عدم وجود اين ژن باعث شده که دستور ساخت ماده H بروی غشاء گلبول قرمز نداشته باشيم . لذا عدم وجود ماده H حتی اگر فرد دارای ژن گروهA و يا گروه B و يا گروه AB بر روی کروموزوم باشد نمی تواند اين گروه خونی را از خود بروز دهد و فرد عملاً دارای گلبول قرمز بوده که فقط دارای ماده قندی اوليگو ساکاريد بروی غشاء می باشد. چنين فردی يک گروه خونی جديد تحت عنوان گروه خونی بمبئی يا فنوتیپ بمبئی دارا خواهد بود .علت چنين نامگذاری به اين دليل بوده که اولين بار در شهر بمبئی در کشور هندوستان در فردی مشاهده شد. میزان شیوع این گروه خونی یک در میلیون است. در کشور ما تقریبا 20 نفر با اين گروه خونی شناسایی شده است. افرادی با اين گروه خونی در صورت نياز به خون فقط از افرادی که دارای گروه خونی بمبئی باشند می توانند خون دريافت کنند. لذا بايد افراد دارای گروه خونی بمبئی به دقت شناسايی شوند زيرا ممکن است در پاره ای ازموارد پزشک بدون اطلاع از اين گروه خونی به اين فرد گروه خونی O تزريق کند که صدمات جبران ناپذيری وارد می کند . افرادی با گروه خونی بمبئی تنها از گروه خونی بمبئی می توانند خون دريافت کنند .

آخرین ویرایش:

Риал Краесис

عضو جدید
ممنون خیلی جذاب بود راستی ممکنه که کسی دارای این نوع خون باشه ولی از مایشگاه به اشتباه اونو O تشخیص بده؟
چون گروه خونی من همیت اوی مثبته اما مال برادرم آ مثبته که فکر میکنم غیر ممکن باشه 2 برادر گروه خونی متفاوت داشته باشن درسته؟ اگه نه بگید چون من کلا زیاد در مورد خونو این جور چیزا نمی دونم.

pesarezaminy

عضو جدید
خواهش میکنم دوست خوبم.امکان اشتباه در این مورد تقریبا زیاده.آخه با آزمایشات اولیه که در رابطه با گروه خونی صورت می گیره،گروه خونی O مشخص میشه و به دلیل کم بودن گروه خونی Oبمبئی معمولا پزشک مربوط دقت لازم رو نمیکنه.و همون طوری که در متن گفته شده(در پاره ای ازموارد پزشک بدون اطلاع از اين گروه خونی به اين فرد گروه خونی O تزريق کند که صدمات جبران ناپذيری وارد می کند ).ما گروه های خونی مختلفی داریم که این بحث بر میگرده به مسائل ژنتیکی.اینکه دو برادر گروه خونی متفاوتی داشته باشند اصلا غیر ممکن نیست.چون که ممکن هست پدر شما گروه خونی Oخالص داشته باشند و مادر شما گروه خونی A خالص.:gol:.اگه سوال دیگه ای هم داشتین درخدمتم.

Coraline

مدیر تالار پزشکی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خواهش میکنم دوست خوبم.امکان اشتباه در این مورد تقریبا زیاده.آخه با آزمایشات اولیه که در رابطه با گروه خونی صورت می گیره،گروه خونی O مشخص میشه و به دلیل کم بودن گروه خونی Oبمبئی معمولا پزشک مربوط دقت لازم رو نمیکنه.و همون طوری که در متن گفته شده(در پاره ای ازموارد پزشک بدون اطلاع از اين گروه خونی به اين فرد گروه خونی O تزريق کند که صدمات جبران ناپذيری وارد می کند ).ما گروه های خونی مختلفی داریم که این بحث بر میگرده به مسائل ژنتیکی.اینکه دو برادر گروه خونی متفاوتی داشته باشند اصلا غیر ممکن نیست.چون که ممکن هست پدر شما گروه خونی Oخالص داشته باشند و مادر شما گروه خونی A خالص.:gol:.اگه سوال دیگه ای هم داشتین درخدمتم.
پدر و مادر ايشون ميتونن هر دو A ناخالص هم باشن :)

pesarezaminy

عضو جدید
بله حرف شما کاملا درسته.اما من تنها میخواستم یک مثال از بحث های ژنوتیپ و فنوتیپ خون زده باشم تا دوست گلم رو متقاعد کنم.از دقت شما سپاس گذارم.:gol:

yamaha R6

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون خیلی جذاب بود راستی ممکنه که کسی دارای این نوع خون باشه ولی از مایشگاه به اشتباه اونو O تشخیص بده؟
چون گروه خونی من همیت اوی مثبته اما مال برادرم آ مثبته که فکر میکنم غیر ممکن باشه 2 برادر گروه خونی متفاوت داشته باشن درسته؟ اگه نه بگید چون من کلا زیاد در مورد خونو این جور چیزا نمی دونم.

منم O+ و برادرم A+ مثبته مشکلی نیست