چگونگی رسیدن به سطوح عالی رهبری سازمانی

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]چگونگی رسیدن به سطوح عالی رهبری سازمانی[/h]

سيد محمد اعظمی‌نژاد*
منبع: Mindtools
چه چیز یا چه مهارت‌هایی هستند که رهبران سازمانی بزرگ را بوجود می‌آورند؟ آيا آنها افرادی شجاع هستند؟ آيا افرادی آگاه در کسب‌و‌کار خود هستند؟ يا شم تجاری و اقتصادی دارند؟ يا توانايي بالايي برای سازماندهی دارند؟
رهبران سازمانی بزرگ و حقیقی ترکيبی از اين مهارت‌ها هستند. اما غير از اين موارد آنها ويژگی‌هاي ديگری هم دارند که به سختی قابل تعريف است. اگر شما نقش يک رهبر را در سازمان ايفا می‌کنيد، حتما برای شما جالب خواهد بود که بدانيد که چگونه از سطح خوب به عالی برسيد.
معرفی ابزار
پنج سطح رهبری به اين گونه تشريح می‌شود:
سطح 1- فرد با توانمندی بالا؛ در اين سطح شما با کيفيت بسيار بالايي در سازمان مشارکت می‌کنيد. دانش مفيدی در اختيار داريد و استعداد و مهارت‌های مورد نياز برای انجام مناسب کار خود را دارا هستید.
سطح 2- مشارکت‌کننده در کارهای تيمی؛ دانش و مهارت رهبر سازمان در اين سطح، به موفقيت کارگروهی بسيار کمک می‌کند. شما به‌صورت اثربخش، بهره‌ور و موفق با اعضای گروه خود همکاری می‌کنيد.
سطح 3- مدير شايسته؛ در اين سطح شما قادر به سازماندهی اثربخش يک گروه برای نيل به اهداف آن هستيد.
سطح 4- رهبر اثربخش؛ اين همان سطحی است که اغلب رهبران ارشد سازمان به آن دست پیدا می‌کنند و در این سطح باقی می‌مانند. در اين سطح شما قادر به تهييج بخشی از سازمان برای دستيابی به اهداف عملکردی و چشم انداز سازمان هستيد.
سطح 5- رهبر با عظمت؛ در اين سطح علاوه بر دارا بودن هرآنچه در سطوح قبلی تشريح شد، ترکيب منحصر بفردی از تواضع و اراده مورد نياز برای رهبری با عظمت را در اختيار دارید.
چگونه به يک رهبر سطح پنجم تبديل شويم؟ برای رسيدن به سطح پنجم رهبری صرف زمان و تلاش لازم است. زیرا همانگونه که طرح شد نياز به طی کردن سطوح قبلی است. در ادامه برخی راهبردها برای کمک به رشد عاطفی و حرفه‌ای که لازمه این سطح از رهبری است، معرفی می‌شود.
تواضع و فروتنی خود را توسعه دهيد؛ اغلب مديران سطح 5، افراد فروتنی هستند. بنابراين درک کنيد چرا فروتنی مهم است و چرا تکبر و غرور مخرب است. برای مثال وقتی تيم شما موفقيتی کسب می‌کند، اعتبار اين موفقيت را به اعضای گروه بدهيد و در عوض مسووليت اشتباهات آنها را به عهده بگيريد.

کمک بخواهيد؛ يادبگيريد که درخواست کمک، قدرتی واقعی است، زيرا به شما اجازه می‌دهد در حوزه‌ای که ضعيف هستيد کمک بخواهيد؛ نتيجه چه خواهد شد؟ موفقيت کل سازمان و نه فقط شما!
مسووليت‌پذير باشيد؛ ويژگی بارز رهبران سطح پنجم اين است که مسوولیت اشتباهات و شکست‌های اعضای گروه خود را به عهده می‌گيرند. بنابراين مطمئن شويد شما نيز اين مسوولیت را به عهده می‌گيريد.
نظم و انضباط را توسعه دهيد؛ رهبران سطح پنجم در کار خود نظم و انضباط خارق‌العاده‌ای دارند. آنها وقتی مطمئن می‌شوند برای رسيدن به بهترين نتيجه چه کاری درست است، هرچقدر هم دشوار باشد آن را تا گرفتن نتيجه دنبال می‌کنند. بنابراين اگر حس می‌کنيد انضباط کاری در تیم شما به درستی رعایت نمی‌شود، برای اجرای آن تلاش لازم را به عمل آورید و اجازه ندهيد مخالفان شما را از انجام آن
منصرف کنند.
افراد مناسب را پيدا کنيد؛ رهبران سطح پنجم وقت زيادی برای پيدا کردن افراد مناسب و کمک به آنها برای رسيدن به حداکثر ظرفيت ايشان صرف می‌کنند. بنابراین اگر شما هم مایل هستید در سازمان خود به مرتبه يک رهبر يا مدير سطح پنجم برسید، سعی کنيد اين نقش
را ايفا کنيد.
با اشتياق رهبری کنيد؛ رهبران سطح پنجم اشتياق زيادی برای ايفای نقش رهبری دارند و از نشان دادن اين اشتياق نيز واهمه ای ندارند. زمانی که شما تعلق خاطر و باور خود به آنچه انجام می‌دهيد را به اعضای گروه خود نشان می‌دهيد، آنها نيز همين کار را خواهند کرد.
*عضو هيات ریيسه کميته تخصصی توسعه-انجمن مديريت منابع انسانی ايران (hrjournalist.blogfa.com)
 
بالا