چرا Ac برای مصارف عمومی ؟

mh_amri

عضو جدید
با عرض معذرت که وارد غیر بخش تخصصی خودم شدم ولی یک سوال داشتم که فقط شما عزیزان میتونید جواب بدهید .
چرا توی سیم های برق و وسایل خانگی از برق Ac استفاده میشود نه Dc . در صورتی که قیمت تمام شده Ac بسیار بیشتر از دی سی است و حتی دستگاه های آن دارای پیچیدگی های فنی بیشتری هستند.
میدانم که دلیل آن مغناطیسی است اما چه است نمیدانم .
اگر کسی از مهندسین کمک کنند متشکر میشوم

پرشيا

عضو جدید
سوال جالبيه! راستش تا حالا بهش فكر نكرده بودم!

خب ببين برق Ac يا همون سينوسي اساس كار خيلي از قطعات و وسائله. مثلا سلف و خازن هر دو در صورتي معني دارند كه ولتاژ و جريان Ac باشند. (تقريبا توي همه وسايل الكتريكي سلف و خازن به كار رفته).
براي موتورهاي الكتريكي هم همين طور. موتور هاي Dc كاربردهاي زيادي ندارند در عوض موتورهاي Ac فكر ميكنم بيشتر از 90 درصد موتورها رو تشكيل ميدند. ساختار اين موتورها طوريه كه احتياج به برق Ac دارند.
ژنراتورهاي برق ساختاري دارند كه برق Ac توليد ميكنند و اين همون مغناطيسه كه گفتيد. ميدانهاي مغناطيسي و سيم پيچي و ساختار بيشتر ژنراتورها طوريه كه ولتاژ Ac توليد ميكنه و اگه شما Dc بخوايد خودتون بايد تبديلش كنيد.

اينا چيزايي بود كه الان به ذهنم رسيد. دلايل ديگه اي هم هست. اگه چيز ديگه يادم اومد همين جا مينويسم.

mh_amri

عضو جدید
من یک چیزایی به استادم گفتم که گفت تقریبا درسته اما کل مطلب نیست .
خطوط Ac اختلاف فازی با هم دارند ( به شکل سینوسی ) که وقتی دوسیم جریان داریم یکی جریان داره و دیگری جریان نداره . بنابراین این دو نمیتونند روی هم دیگر تاثیر مغناطیسی بگذارند ( شایدم دارم اشتباه میگم ).
بهر تقدیر باید ربطی به مغناطیس داشته باشد . حالا این رابطه چیه من نمیدونم . امیدوارم شما و دوستان دیگر بدونید.

mfmehdi

عضو جدید
با سلام و تبریک سال نو خدمت تمامی دوستان
تولید برق ای سی خیلی راحت تر است .چون تقریبا تمامی انها توسط انواع توربینها تولید می شوند که ناگزیر به خاطر استفاده از سیم پیچ ای سی خواهد بود . ولی دلیل مهم تر بحث انتقال است که انتقال در فواصل دور فقط به وسیله برق ای سی امکان پذیر است زیرا به وسیله ترانسفور ماتور ها ولتاژ را بالا برده و جریان را کاهش می دهیم و بدین وسیله از اتلاف توان در سیم در طولهای زیاد جلوگیری شده و دوباره هنگام مصرف با ترانسفورماتور ها ولتاژ را کاهش داده و به مصارف عمومی می رسانیم .

aydin

عضو جدید
سلام
جواب سوالت اينه:
جريان AC را مي‌توان با خطوط انتقال برق با کمترين تلفات منتقل کرد ولي در مورد جريان dc اين‌طور نيست. (ولتاژ AC را مي‌توان با ترانسفورماتور بالا برد که باعث مي‌شه تلفات پايين بياد، اما در مورد ولتاژDC اين‌طور نيست)
دستگاه مولد برق AC هم فکر کنم ارزون‌تره از DC.

اما پروژه‌هايي براي کاري که شما مي‌گي هم انجام دادن. به روش توليد، انتقال و توزيع برق DC ميگن : HVDC (High Voltage Direct Current)t که مزايايي هم داره، از جمله اين‌که به‌جاي 3 رشته سيم (3 فاز) با دو رشته سيم مي‌شه برق را انتقال داد.

mh_amri

عضو جدید
دستتون درد نکنه مهندس. ممنون ولی
یک سوال . چرا نمیشه جریان dc رو توسط تراتسفورماتور ولتاژش را بالا برد. و 3 سیم عبور جریان چه چیزی رو از خودشون عبور میدند و چرا 3 سیم؟ . اصلا توی این 3 سیم چی میگذره.؟

omid_585

عضو جدید
ba salam. doust aziz yeki az dalaiele estefade az barg AC be khater tranformator va tabdil enagi ast ke ba barg AC kar mikonad

پرشيا

عضو جدید
یک سوال . چرا نمیشه جریان dc رو توسط تراتسفورماتور ولتاژش را بالا برد. و 3 سیم عبور جریان چه چیزی رو از خودشون عبور میدند و چرا 3 سیم؟ . اصلا توی این 3 سیم چی میگذره.؟
چون براي توليد ميدان مغناطيسي به يك جريان متناوب احتياج داريم. و ترانسفورماتور هم اصل كارش با همين ميدان مغناطيسيه.

در مورد سه تا سيم هم بايد بگم كه هر كدوم از سيم ها ولتاژي داره كه با اون دو تاي ديگه 120 درجه اختلاف فاز داره.

saman_kh

عضو جدید
به چند دلیل باید از برق AC استفاده کرد.
1 - خازن ها و سلف های مصرف کننده در شرایط AC رفتار های متفاوتی از برق DC از خود نشان میدهند . ( بر اساس فرکانس برق AC دارای امپدانس ( مقاومت معادل ) میشوند در حالیکه در شرایط برق DC در حالت دائمی یا مدار باز می شوند یا اتصال کوتاه.
آیا میدانید چرا موج AC بصورت سینوسی است و نه مربعی یا مثلثی و ... ؟
جواب :
چون خازن ها و سلف های موجود در خط بر اساس فرمول های محاسباتی جریان و ولتاژ خاصیت مشتق گیری و انتگرال گیری دارند. در نتیجه چه موجی وجود دارد که وقتی از آن مشتق یا انتگرال گرفته شود پاسخ شبیه موج قبلی باشد ؟ ( فقط موج سینوسی ) در صورتیکه موج مربعی یا مثلثی باشد در صورت مشتق گیری یا انتگرال گیری ، ماهیت موج کاملا تغییر میکند.
2 - در حالت AC موج دارای مقدار DC هم میباشد و میتوان از آن استفاده کرد ولی در حالت DC باید از اینورتر برای استفاده از خاصیت AC استفاده کرد که کاری پر هزینه می باشد.
3 - برای انتقال برق در فواصل بسیار زیاد ( بر خلاف گفته های دوستان ) از حالت DC (HVDC استفاده میشود چون باعث کاهش تلفاتی همچون تلفات کرونا و فوکو میشود. در کشور های با وسعت زیاد از این روش برای انتقال توان استفاده میشود ( همینطور استفاده از دوسیم بجای 3 سیم + و _ )سپس در پست های قدرت برق از حالت DC به AC تبدیل می شود.

موفق باشید.

m-afrooz

عضو جدید
استفاده از AC

استفاده از AC

:gol:SALAM JAVAB AYDIN KAMELAN DOROSTE BE TOR KHOLASE ANTEGHAL VOLTAGE DC MAGHRON BE SARFE NIST VA TALEFAT KHILI BALAST:gol:

IMAK

عضو جدید

دوست عزیز،
ولتاژ dc را نمی توان با ترانسفورماتور بالا برد چون اصول کار ترانس با مدارات مغناطیسی می باشد که ولتاژهای متغییر می توانند میادین مغناطیسی لازم را تولید کنند. 3 سیم مدارات انتقال هم همانطور که دوستان گفتند همان سه فاز است که ژنراتورهای تولید برق در نیروگاه ها برای افزایش راندمان دارای سه سیم پیچ متحرک در میدان مخناطیسی هستند که هرکدام به طور جداگانه و با یک اختلاف فاز تولید برق ac می نمایند ...

ashima

عضو جدید
با عرض معذرت که وارد غیر بخش تخصصی خودم شدم ولی یک سوال داشتم که فقط شما عزیزان میتونید جواب بدهید .
چرا توی سیم های برق و وسایل خانگی از برق Ac استفاده میشود نه Dc . در صورتی که قیمت تمام شده Ac بسیار بیشتر از دی سی است و حتی دستگاه های آن دارای پیچیدگی های فنی بیشتری هستند.
میدانم که دلیل آن مغناطیسی است اما چه است نمیدانم .
اگر کسی از مهندسین کمک کنند متشکر میشوم

سلام
ببین دوست عزیز همونطور که میدونی موتورهای dc دارای کنترل سرعت بسیار بالایی هستند اما در مصارف عمومی و خانگی احتیاجی به کنترل سرعت نیست فقط موتور باید دارای گشتاور دور خوبی باشد به همین علت از موتورهای AC استفاده میکنیم .
;) سکوت آخرین فریاد من است .

MOJTABA SARMADI

عضو جدید
:gol:
:gol:SALAM JAVAB AYDIN KAMELAN DOROSTE BE TOR KHOLASE ANTEGHAL VOLTAGE DC MAGHRON BE SARFE NIST VA TALEFAT KHILI BALAST:gol:
salam
barikala dar vaghe
voltag drop dar AC kheili kamtar az DC hast
:gol:
dar ebteda ke edison bargh ro kashf kard DC bod vali faghat in bargh mitonest yek kheiabon ro o landan taghzeie kone ke bad az modati tesla tonest AC ro kaskhf kone vali HVDC ro faramosh nakon
chon dar zamineie enteghale bargh cable haie ACSR baiad kilometr ha keshide beshan vain ghazeie baese be vojod omadane hazineie miliard doldri mishe mohandesin be fekr oftadand ta be jaie Ac kabaiad ba 3ta kabl(dar 3ph madare) keshide mishod ba 2cable in hazine ro be had aghal beresonan va.... ke fekr konam az hoseleie shoma khareje
bazam agar khstid bedonid paiame shakhsi befrestid ta shomaramo beheton bedam ta :que:ba ham bahs konim

soushian

عضو جدید
AC/DC

AC/DC

سلام
جواب سوالت اينه:
جريان AC را مي‌توان با خطوط انتقال برق با کمترين تلفات منتقل کرد ولي در مورد جريان dc اين‌طور نيست. (ولتاژ AC را مي‌توان با ترانسفورماتور بالا برد که باعث مي‌شه تلفات پايين بياد، اما در مورد ولتاژDC اين‌طور نيست)
دستگاه مولد برق AC هم فکر کنم ارزون‌تره از DC.

اما پروژه‌هايي براي کاري که شما مي‌گي هم انجام دادن. به روش توليد، انتقال و توزيع برق DC ميگن : HVDC (High Voltage Direct Current)t که مزايايي هم داره، از جمله اين‌که به‌جاي 3 رشته سيم (3 فاز) با دو رشته سيم مي‌شه برق را انتقال داد.
سلام
1-این درست نیست که AC را بدون تلفات میشه جابجا کرد ولی DC رو خیر.
2-به دلیل بوجود اومدن خازن در بین فازهای سیستم انتقال با زمین تلفات در AC بالاتر هم میره.
3-امروزه تو کشورهای پیشرفته و حتی در همین کشورهای عربی اطراف خودمون از نیروگاه برق رو با Rectifier/Converter به DC تبدیل میکنن و انتقال میدن و نزدیکی مصرف کننده باز بهAC برمی گردونن
4-دلیل عدم استفاده از DC در صنعت خانگی به چند دلیل است:
الف:هزینه تعمیر و نگهداری بسیار بالای دستگاههای تبدیل به DC
ب:اصطحلاک سیستم های DC بسیار بالاتر است
...
موفق باشید

mjtooba

عضو جدید
روش هاي جديد

روش هاي جديد

برق AC از اوايل پيدايش شبكه هاي توزيع و ... ارث برده شده،با Solid State برق DC مزيت بهتري داره ولي بايد compatibility رو هم حفظ كرد والا سنگ رو سنگ بند نمي شه.

behnam1988

عضو جدید
تمام اين هايي که گفتيد درسته ولی مهمترين علت اينه که مشتق سينوس ميشه کوسينوس و کوسينوس هم يه نوع سينوس هستش !!
وگرنه چرا مثلا موج مثلثی نميفرستن تو شبکه اونم يه جور AC هستش و سلف و خازن دقيقا همون رفتار رو در اين شکل موج هم دارند