چراوقتی اعقاید کسی مخالف عقیده مونه کم میمونه بکشیمش؟؟؟؟؟؟

ziba 22

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ادمای با سواد و با تجربه اول حرف مخالفشون رو خوب گوش میدن، بعد فکر می کنن و بعد خیلی منطقی جواب میدن.. حتی توی همون حرفا حتی مخالف کلی چیزای مختلف یاد می گیرن..
ولی کسایی که فقط یه بعدی به همه چی نگاه میکنن، سوادشون محدوده .. روی همون یه ذره داناییشون کلی تعصب دارن و نظر مخالف رو نمیتونن تحمل کنن.. همینم باعث میشه هیچ وقت رشد نکنن..
از نظر خودشون عقل کل هستن

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی
چراوقتی یه نفر یه تاپیکی میذاره که بااعقاید مانمیخونه بهش توهین میکنیم یااعصبانی میشیم؟هروقت تاپیکی گذاشتم که نیاز به بحث داشته به هم توهین میکنن واعقاید یک دیگرو مسخره میکنن.واقعا این همه بی اخلاقی لازمه؟؟؟نه تنها تاپیکای خودم تو تاپیک های دیگه هم اینو شاهدیم.واقعا نمیشه از یه آدم انتقاد کنیم امابهش توهین نکنیم؟؟؟؟؟واقعا نمیفهمم!!!!!!!!!!!!!! لطفا شماهم نظر بدین که دلیلش چی میتونه باشه؟؟؟؟؟؟

چون خیلی از ادم ها فکر کردن رو نمیدونن و یاد نگرفتن. کلا یه مدل تفکر اینه: من یه عقیده دارم مثلا حجاب خوبه یا حجاب بده. اینم وحی منزل میدونم که این عقیده من خود حقیقت مطلق هست. حالا مسیر تفکر خودم رو بر مبنای این عقیده اولیه شکل میدم که اون عقیده رو توجیه کنم. فرقش با تفکر معمولی اینه که ما نمیدونیم به چی میخوایم برسیم . حقیقت برای ما نا معلومه ولی با روش علمی اندیشیدن میفهمیم که بله این فکر با ارزش تر و درست تر هست. ممکنه یه زمان بفهمیم اشتباه کردیم برای همین تعصبی روی چیزی که بهش رسیدیم نداریم

ولی اندیشیدن مخرب این شکلی هست که یک چیز رو مطلق فرض میکنه و سعی میکنه به هر توجیه و ترتیبی شده بهش برسه. پس اون عقیده اولیه هست که مهمه. حالا شما اگر فرض کنید عقیده اولیه شما حقیقت مطلق هست پس طرف مقابل اگر این عقیده و سیر تفکر شما رو زیر سوال ببره یعنی داره حقیقت مطلق رو زیر سوال میبره. وقتی کسی داره حقیقت مطلق رو زیر سوال میبره هرکسی باشه عصبانی میشه و ممکنه حتی توهین کنه

نکته دیگه اینجاست خیلی از ماها بسیاری از عقایدمون تاحالا نقد نشده. اینقدر اون عقیده در اوون ادم ریشه دوونده که اون ادم و عقیده یکی شده. یعنی مرزی بین اون شخص و اون عقیده ای که داره نیست. پس اگر شما اون عقیده رو ببرید زیر سوال انگار اون ادم رو بردید زیر سوال که نتیجش باز میشه توهین و عصبانیت

بالا