[پرورش و نگهداری پرندگان زینتی] طوطی آمازون

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آمازونها طوطیهایی دوست داشتنی و اجتماعی ساکن امریکای جنوبی هستن. مهربان و باوفا بودن این طوطی را به یکی از بهترین حیوانات خانگی برای علاقمندان به طوطیسانان تبدیل کرده است.دارای هوش بسیار بالا و نیازمدن به توجه و محبت زیادی از طرف صاحبش می باشد برای حفظ شادابی و سلامت پرنده نیاز به سرگرمی ها و اسباب بازیهای جویدنی متنع می باشد. طوطی آمازون نر که از سنین پایین با انسان بزرگ شده بهترین مورد برای حیوان خنگی می باشد توانایی سخنگویی این طوطی در دسته بندی عالی قرار دارد.اگر زمان لازم برای رام کردن و تربیت طوطی گذاشته نشود پرنده دچار ناهنجاریهای رفتاری و همچنین پرخاشگری می شود. همانطور که گفته شد وطوطیهای آمازون بومی امریکا جنوبی (مکزیک و ،جزایر واقع دردریاى کاریب) می باشند . در حیات وحش تغذیه این طوطی آجیل و میوه بوده مواد مورد نیاز دیگر توسط برگهای درختان تامین می شود.


ویژگی

پوشش کلی اکثر طوطی های آمازون سبز یوده و بسته به گونه آمازون رنگ بندیهای متفاوتی دیده می شود. شهرت این طوطی برای توانایی آنها در حرف زدن , بازیگوش بودن و پاهای بسیار چابک و سریع می باشد.از نظر خصوصیات اخلاقی بسیار مهربان بوده و اجتماعی می باشند تقریبا مانند فرزند ۲ساله انسان هستن و این خصوصیات ۲ سالگی را تا بیش از ۵۰ سل حفظ مس کنند. به هر حال برخی طوطیهای آمازون پرخاشگر هستن به خصوص در دوره بلوغ و جفت خواهی همچنین نگهداری این طوطی بعنوان حیوان و پت خانگی نیازمند توجه و مراقبت زیاد می باشد و برای افراد مبتدی توصیه نمی شود. همه طوطی سانان برای شاداب ماندن نیاز به فعالیت و سرگرمی دارن طوطی آمازون لانه اش را درون درخت می سازد بنابراین نوک این پرنده برای جویدن چوب و وسایل چوبی قدرتند است و نیاز به داشتن اسباب بازیهای چوبی و متنوع دارد.

طوطی آمازون بعنوان حیوان خانگی

سایز این طوطی بزرگ بوده و مانند سایر طوطی سانان بزرگ مشکلات خود را داشته همچنین نیاز به صرف وقت زیاد دارد به افرادی که مبتدی هستن و تا به حال طوطی سانان بزرگ نگهداری نکرده ان به هیچ عنوان توصیه نمی شود افراد مبتدی همچنین افرادی که زمان و علاقه کافی برای تربیت طوطی را ندارن طوطی را بسیار پرصدا (جیغ زدن) و غیرقابل تحمل می کنند. بنابراین طوطی آمازون حیوان مناسبی است به شرط بودن محیط و صاجب مناسب


نکات آموزشی و رفتاری

بطور کلی آمازونها به جیغ زدن و جویدن علاقه دارن و شدت این کار در دره سین خاص شدت بیشتری پیدا می کند.طوطیها با آزمایش منقار و نوک خود بر روی ما شیوه رفار کردن با ما را کشف می کنند در صورتیکه آموزشهای لازم در سنین مناسب شروع نشود ناهنجاریهای رفتاری در پرنده شدت گرفته و تقریبا غیرقابل تغییر می شود طوطی که بر رفتارش نظارت کافی وجود نداشته باشد خطرات بی شاری تهدیدش می کند طوطیها به همه وسایل خانه شما به چشم اسباب بازی نگاه می کنند جویدن سیمهای برق و آتش سوزی و مرگ پرنده حوادثی می باشد که به کرات به علت بی توجهی صاحبین پرنده اتفاق می افتد. طوطیهایی که توسط صاحبین قبلی مورد آزار قرار گرفته اند نیز دارای ناهنجاریهای رفتاری زیادی هسن زم***ه این پرندگان نجت پیدا می کنند شرع کردن آموزش و تمرینات از مراحل ابتدایی مورد نیاز است.

گاز گرفتن و رفتارهای هورمونی

همانطور که گفته شد یکی از دلایل گاز گرفتن طوطی علاقه طوطی به گشف متد و روش رفتار با ما می باشد که با آموزشهای لازم باید اصلاح شود. همچنین تعییرات هورمونی از دیگر دلایل پرخاشگر شدن و گاز گرفتن پرنده است که از معمولا از سنین ۵تا ۱۲ سالگی آشکار می شود. این زمان گذراست و از زمانی که آغز شود حدود ۲ سال طول می کشد تا پرخاشگریها فروکش کند پرنده آرام شود. نگهداری از این طوطی در طی این دوره برای بسیار از افراد مبتدی نا آگاه بسیار سخت و غیرقابل تحمل است در بین این گونه ها آمازون های Lilac-crowned Amazon و Mealy از سایر گونه ها رفتار پرخاشگر کمتری بروز می دهند. خیلی از صاحبین این طوطی شاکی می شوند که طوطی مهربان آنها به آنها حمله می کند و بسیار پرخشگر است گاز گرفتن ها به یکبار منتهی نمی شود بنابراین کاری که می کنند سپردن طوطی به خانواده دیگر است. توصیه های زیر توسط دکتر Dr. Jill Patt به دارندگان این طوطی: توجه داشته باشین که این رفتار در سنین مشخص شده کاملا طبیعی می باشد. از یکی از اعضای خانواده درخواست کنید ساعات محدودی با پرنده شما سپری کنند و زمانی که عضو خنواده حضور ندارد به پرنده تشویقی و خراکی هایی که دوست دارد بدهید تا مطمئن شود شما تنها کسی هسی که برایش اسباب بازی و فعالیت و خوراکی هایی که دوست دارد فراهم می کنید. همچنین تغییر محیط در دوران بلوغ بسیار موثر است ساعات روشنایی روز را کم کرده و روشنایی مانند آفتاب زمستانی که در طبیعت نیز وجود دارد درست کنید.


برگرفته از سایت :parsipet.ir
 

Similar threads

بالا