پاسخگویی به اشکالات دروس استاتیک و مقاومت مصالح (کارشناسی ارشد)

kingi

عضو جدید
پاسخ که تو پاسخ نامه نوشته کاملا درسته
در اجسام نرم فقط در حالت خستگی ودر اجسام ترد فقط در حالت استاتیکی تمرکز تنش اهمیت دارد.اصولا اجسام ترد تحت خستگی بارگذاری نمیشن چون مقاومت به خستگی پایینی دارن

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدوم گزینه در مورد مواد نرم و ترد صحیحه؟
1-میزان جذب انرژی در مواد ترد بیش از نرمه
2-در نرم مقاومت پیچشی تقریبا برابر مقاومت کششی
3-در هدو جسم نقطه سیلان ایجاد می گردد
4-در اجسام نرم تحت بار استاتیکی تمرکز تنش اهمیت ندارد در حالیکه در اجسام ترد دارد
آزمون چهارم پارسه 90
گزینه اول=>اگر جذب انرژیش بیشتر بود که ناگهانی نمیشکست در حالیکه نرم اول تسلیم میشه و بعدش میشکنه.
گزینه دوم=>فکر کنم مقاومت پیچش بیشتر از کششه
نقطه سیلان چی بود؟آشناست
گزینه چهارم=>تمرکز تنش در اجسام استاتیکی میتونه مستقیم باعث شکست بشه و در اجسام نرم خستگی مهم تر از تمرکز تنش هست .
گزینه چهارم صحیح هست.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدوم حالت زیر بحرانی تره(ماده ترد)
یه الممان مربعی در نظر بگیریدو تنش ها هم عمودی
1-دو تنش کششی یکی در راستای ایکس یکی ایگرگ یکی 100 یکی 600
2-یکی فشاری 200 دیگری کششی 400
3-هر دو فشاری 200/400
4-هر دو فشاری 600/100
آزمون 4 پارسه 90
ماده ترد حالتی که هر دو تنش کششی هست بحرانی تره.گزینه 1

kingi

عضو جدید
گزینه اول=>اگر جذب انرژیش بیشتر بود که ناگهانی نمیشکست در حالیکه نرم اول تسلیم میشه و بعدش میشکنه.
گزینه دوم=>فکر کنم مقاومت پیچش بیشتر از کششه
نقطه سیلان چی بود؟آشناست
گزینه چهارم=>تمرکز تنش در اجسام استاتیکی میتونه مستقیم باعث شکست بشه و در اجسام نرم خستگی مهم تر از تمرکز تنش هست .
گزینه چهارم صحیح هست.

نقطه سیلان همون نقطه تسلیم

مقاومت پیچش در اجسام نرم تقریبا نصف کشش

alimec

عضو جدید
دوستان با اشاره خوب آقا علی و پیگیری که کردم به اهمیت شاخه جامدات و دینامیک پی بردم.
باید یکم بیشتر به این بخش بپردازیم.استارت اولیه رو من میزنم شما هم همراهی کنید.
بسم الله..
مشاهده پیوست 38088
مشاهده پیوست 38089
فرق ممان اینرسی سطحی و ممان اینرسی جرمی؟ اصلا فرق دارن؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرق ممان اینرسی سطحی و ممان اینرسی جرمی؟ اصلا فرق دارن؟
ممنون از سوالتون.یه سرچی کردم به این مطالب رسیدم که بدون تصرف در اینجا قرار میدهم.
ما دو جور ممان اینرسی داریم :ممان اینرسی جرمی و ممان اینرسی سطح. ممان اینرسی جرم مفهومی شبیه جرم دارد با این تفاوت که مفهوم فاصله یا محل قرار گیری یا همان توزیع این جرم را هم در درون خود دارد،و وقتی صحبت از مفهوم فاصله می شود باید گفت که فاصله از کجا یا چه مرجعی واین یعنی همان مفهومی که ما بدان "ممان اینرسی حول ..." میگوییم، در کل ممان اینرسی جرمی در فیزیک اجسام صلب همان مفهوم را داراست که ،جرم در فیزیک ذرات.
ممان اینرسی سطح هم نحوه توزیع یا پخش شدگی سطح را حول مبداای نشان می دهد.

ممان اینرسی سطح نداریم، ممان سطح داریم.
ممان اینرسی که کاملش میشه ممان دوم اینرسی حول یه محور، میشه :

که dm المان جرم و r فاصله المان از محوره.
در حقیقت اون نقشی که جرم در روابط شتاب و اندازه حرکت خطی داره، ممان اینرسی در روابط شتاب و اندازه حرکت زاویه ای داره.

امروز استادمون گقت مفهوم فیزیکیش رو :
فشار هیدرولیکی پشت سد ها

دوست عزيز
چون نيروي هيدروليکي سيال پشت سد برابر است با f=p*A و همين طور ميدانيم p=(density)*g*h پس نتيجه اينه که نيرو به صورت خطي با ارتفاع تغيير ميکنه.يعني:f=k*h
حالا اگه بخواهيم ممان اين نيرو رو نسبت به يک مرجع اندازه بگيريم(مثلا کف سد) المان ابن ممان ميشه :
f*h*h*dA
همينطور که معلومه عبارت h^2 *dA ظاهر شده که اين همون ممان اينرسي نسبت به محوريه که در نظر گرفتيم.
حالا باز هم ميگم که اين عبارت صرفا يه مقدار محاسباتي و رياضي که تعبير فيزيکي نداره و فقط در محاسبات وارد ميشه.

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
بخواهيم ممان اين نيرو رو نسبت به يک مرجع اندازه بگيريم(مثلا کف سد) المان ابن ممان ميشه :
f*h*h*dA
این عبارت رو چجوری حساب کرده؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
عامل مقاوم در برابرخمش را ممان اینرسی گویند ممان اینرسی یکی از خصوصیات فیزیکی جسم است که به توزیع ذرات تشکیل دهنده ی جسم بستگی دارد هرچه ذرات تشکیل دهنده جسم نسبت به محور دورتر قرار گرفته باشد ممان اینرسی بیشتراست کار تن سازان مفهوم ممان اینرسی درک کرده اند کارتن های سه لایه مقاوم میسازند
در تعریف دیگر:سختی عضو در مقابل لنگر خمشی است

alimec

عضو جدید
شعاع ژیراسیون لوله بخاری کجاست؟
برابر (ممان اینرسی جرمی تقسیم بر جرم) کلا به توان یک دوم:
ممان اینرسی جرمی برا پوسته استوانه که میشه "ام آر دو":surprised:
=>r
ممان اینرس یسطح داریم علت بکار بدن اینرسی رو مریام تو پاورقی گفته

farzad.fantasy

عضو جدید
كمك فوري

كمك فوري

از اساتيد خواهشمندم راهنمايي كنيد
سوال در عكس قرار داده شده است
soal.jpg

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
از اساتيد خواهشمندم راهنمايي كنيد
سوال در عكس قرار داده شده است
مشاهده پیوست 40062
تنش یرشی=
V*Q/I*t
در این دو نقطه ای که شما اشاره کردید اگر برش بزنیم مساحت صفر میشه بنابراین Q میشه صفر و در نتیجه تنش برشی صفر میشه.
همانگونه که میدانید برای مقطع متقارن وسط ،برش به گونه ای زده میشود که خطی که از V میگذرد عمود منصف فرضی برش ما باشد.امیدوارم منظور شما رو درست متوجه شده باشم ولی اگر سوالتان چیز دیگری بود بفرمایید.

farzad.fantasy

عضو جدید
كمك فوري

كمك فوري

تنش یرشی=
V*Q/I*t
در این دو نقطه ای که شما اشاره کردید اگر برش بزنیم مساحت صفر میشه بنابراین Q میشه صفر و در نتیجه تنش برشی صفر میشه.
همانگونه که میدانید برای مقطع متقارن وسط ،برش به گونه ای زده میشود که خطی که از V میگذرد عمود منصف فرضی برش ما باشد.امیدوارم منظور شما رو درست متوجه شده باشم ولی اگر سوالتان چیز دیگری بود بفرمایید.

با تشكر فراوان از پاسخ شما . چون اين سوال موضوع پروژه درس مقاومتمونه و نمره خوبي براش در نظر گرفتن از شما خواهشمندم كمي مطالب بيشتري در اين رابطه ارائه كنيد.
با تشكر فراوان از شما

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشكر فراوان از پاسخ شما . چون اين سوال موضوع پروژه درس مقاومتمونه و نمره خوبي براش در نظر گرفتن از شما خواهشمندم كمي مطالب بيشتري در اين رابطه ارائه كنيد.
با تشكر فراوان از شما
برای پروژه پس بهتره به کتاب مرجع جانسون مراجعه کنید و این فصل رو کامل مطالعه فرمایید.چون تمام برداشت های ما هم از همین کتاب هست.موفق باشید

?Why

عضو جدید
1-پستها رو نگشتم ببینم قبلاً پرسیده شده یا نه .
2- شیگلی رم درست حسابی نگشتم .
ببخشید.
با این اوصافی (که گذشت) داستان این سوالای جهت نیروی محوری چرخدنده مارپیچ و دست راست و چپ و راستگرد و چپگرد و محرک و متحرک و ... چیچه ؟

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
1-پستها رو نگشتم ببینم قبلاً پرسیده شده یا نه .
2- شیگلی رم درست حسابی نگشتم .
ببخشید.
با این اوصافی (که گذشت) داستان این سوالای جهت نیروی محوری چرخدنده مارپیچ و دست راست و چپ و راستگرد و چپگرد و محرک و متحرک و ... چیچه ؟
من سوالات طراحی اجزا اخیر رو دارم.شما شماره سوال را بفرمایید تا بحث کنیم.اینجوری خیلی مطلبش زیاده.

?Why

عضو جدید
من سوالات طراحی اجزا اخیر رو دارم.شما شماره سوال را بفرمایید تا بحث کنیم.اینجوری خیلی مطلبش زیاده.

مرسی مهندس .
حالا که جواب دادی ، سواستفاده نموده و سوال دینامیکیام رو هم میگم(دیگه همین جا میتایپم دیگه .شما تو تاپیک دینامیک جواب بده) :
من طراحی مدرسان رو دارم .
-سوال سراسری مکانیک 73 بوده که گزینه هاش چهار تا شکل (چرخدنده مارپیچ)هست که تو حالتهای مختلف درگیرن .
-نظرت راجع به سوال مکانیک آزاد 86 که سه تا چرخ دنده(تو شکل دایرست!) با هم درگیرن و درباره یه طرفه یا دو طرفه بودن خمش هرزگرد صحبت میشه ، رو هم بگو .
و دینامیک پوران دارم . فک کنم همه اینو داشته باشن .
3-14 سال77-78 اونی که گزینه هاش ممکن - غیر ممکن داره
الف تحت شرایطی ممکن و ج هم ممکن . اون دو تا غیر ممکن . درستe؟
3-22 سال 81-82 یه میله عمودی ثابت یه اسلایدر روش که این اسلایدر با یه لینک افقی به مرکز یه دیسک وصلe که آلفا میخواد .
من 50 درمیارم !
فعلاً همینا .
قبلاً که مطرح نشده ؟ ها ؟
آخه الان وقت این جور چک و چونه زدن سرe سوالاست ؟ ها ؟ نمدونم والا !:D

.Soheil

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز که نیاز به رهنمود های اسی جان دارن میتونن تو تاپیک زیر اشکالات خودشونو مطرح کنن و از دانش ایشون استفاده کنن
اینجا

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی مهندس .
حالا که جواب دادی ، سواستفاده نموده و سوال دینامیکیام رو هم میگم(دیگه همین جا میتایپم دیگه .شما تو تاپیک دینامیک جواب بده) :
من طراحی مدرسان رو دارم .
-سوال سراسری مکانیک 73 بوده که گزینه هاش چهار تا شکل (چرخدنده مارپیچ)هست که تو حالتهای مختلف درگیرن .
-نظرت راجع به سوال مکانیک آزاد 86 که سه تا چرخ دنده(تو شکل دایرست!) با هم درگیرن و درباره یه طرفه یا دو طرفه بودن خمش هرزگرد صحبت میشه ، رو هم بگو .
و دینامیک پوران دارم . فک کنم همه اینو داشته باشن .
3-14 سال77-78 اونی که گزینه هاش ممکن - غیر ممکن داره
الف تحت شرایطی ممکن و ج هم ممکن . اون دو تا غیر ممکن . درستe؟
3-22 سال 81-82 یه میله عمودی ثابت یه اسلایدر روش که این اسلایدر با یه لینک افقی به مرکز یه دیسک وصلe که آلفا میخواد .
من 50 درمیارم !
فعلاً همینا .
قبلاً که مطرح نشده ؟ ها ؟
آخه الان وقت این جور چک و چونه زدن سرe سوالاست ؟ ها ؟ نمدونم والا !:D
سلام.من دینامیک رو گذاشتم کنار .ولی علی آقا یادمه خوب این درس رو خونده و سرمایه گذاری کرده.دینامیک رو از ایشون بپرسید.
منظورم از سالهای اخیر هم سراسری بود.
اما سوال سراسریتون اشکال خودم هم هست.ولی فکر میکنم.اول باید از محرک شروع کنیم.محرک دو گزینه اول چپ گرده.پس با دست چپ کار میکنیم و متوجه میشیم که فلش باید به سمت مرکز و تراست هم به سمت چپ باشه.پس یک غلطه.محرک 3و 4 هم راستگرده و سومی فلشش رو اشتباه و چهارمی تراستش رو اشتباه رسم کرده.از همین جا گزینه درست رو میشه فهمید.اما اشکال من اینه.در قسمت متحرک دومی چون محرک چپگرده آیا برای متحرک با اینکه چرخدنده ها راستگرد هستند باید از دست چپ استفاده کرد.؟
ببخشید اگر نتونستم زیاد کمکتون کنم.

بالا