[هنرهای خانگی]- ایــــده برای ساخت و تزیین صابــون

fantastic.fati

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من خودم درست نکردم تا به حال ولی چندتا دستور از نت پیدا کردم واستون میذارم:

روش اول

یه روش جالب برای استفاده از باقیمانده صابونها ترکیب کردن اونها باهم و ساختن یه صابون جدیده که خیلی هم راحته و میشه با اونها کارهای کاربردی و یا تزئینی زیبایی درست کرد
برای اینکار باید صابونهایی که میخوایم بازیافت! بشه رو توی یه ظرف بریزیم و ظرف رو داخل یک ظرف دیگه که توش آبه قرار بدیم و روی حرارت بذاریم( ذوب کردن به شیوه بن ماری) بعد از اینکه صابونها به حالت مایع در اومد میتونیم اسانس دلخواه به اون اضافه کنیم که خوشبوتر بشه وبعد اون رو داخل قالب بریزیم و بذاریم تا سرد بشه و خودش رو بگیره

روش دوم

اب کردن صابون خیلی راحت من همین صابون عروس ایرانی خودمون و رنده کردم داخل تابه ریختم کمی اب روش ریختم تا حدی که خورده های صابون کاملا خیس بشه بعد روی حرارت خیلی کم و خیلی اروم هم می زنیم صابون کم کم در اب حل می شه اب هم تبخیر می شه در اخر یک مایه غلیظ خواهید داشت داخل قالب می ریزی بعد از 2ساعت خشک می شه از قالب خیلی راحت جدا می شه اما کمی نرم تر از حالت اولیه هست که بعد از 3 4 روز کاملا سفت می شه و کمی از حجمش کم می شه
میزان اب:
اصلا نگران مقدار اب نباشین اگر زیادم باشه با حرارت تبخیر می شه اندازه اب تقریبا به حدی باشه که صابونا توش شناور باشن

روش سوم

خمیر صابون :
150 گرم صابون معطر یا ساده
یک پیمانه نشاسته
4/3 ( سه چهارم ) پیمانه چسب چوب
نصف پیمانه آب
وازلین 2 قاشق سر صاف
اسانس در صورت بی بو بودن صابون

دستور تهیه
صابون را با رنده ریز یا خرد نمائید. پودر حاصله را داخل نایلون ریخته و آب را به آن اضافه کنید . 8 ساعت کنار بگذارید . ظرف تفلون را روی میز قراردهید و نشاسته ، صابون ، چسب چوب و وازلین را داخل آن ریخته و خوب هم بزنید. قابلمه را روی شعله گذاشته و مرتب هم بزنید تا به شکل خمیر نسبتا شلی درآید. شعله را خاموش کرده و هر بار آنرا زیر و رو کنید . پس از سرد شدن آن را داخل نایلون قرار دهید . موقع استفاده اسانس به آن اضافه کنید
توجه : در صورتی که خمیر رنگی نیاز دارید مقداری رنگ روغن به آن اضافه نمائید و بپزید.

روش چهارم

ته مانده صابون های مستعمل را در یک فنجان خرد کرده و به آن چند قطره گلیسیرین بیفزایید و فنجان را روی حرارت بخار آب یا سماور در حال جوش قرار دهید تا زمانیکه مخلوط داخل فنجان نرم شود بعد به آن شکل دهید.
...نقل از مجله دانستنیها شماره 15 دی ماه 1360 !

بالا