هندسه فرکتال در روابط آب و خاک

navid.sadat

عضو جدید
سلام . من دانشجوی ارشد آبیاری و زهکشی دانشگاه فردوسی هستم . موضوع پایان نامه من مدلسازی جریان آب با استفاده از هندسه فرکتال است . هدفم از ایجاد این تاپیک فراهم کردن محیطی برای بحث و بررسی دوستان در زمینه هندسه فرکتال و موارد کاربردش در روابط آب و خاک است . لطفا دوستان اگر اطلاعات یا سوالاتی در این زمینه دارند مطرح کنند . ضمنا اگر کسی در این زمینه کتاب ، مقاله ، یا اثر پژوهشی خوبی می شناسد حتما فایل یا لینک آنرا قرار بدهد تا سایرین هم استفاده کنند. با آرزوی موفقیت برای همه...!

water_engineer

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
لطفا توضیح مختصری در رابطه با این موضوع بدهید تا دیگران هم آشنا شده و سپس مبحث سوال و جواب باز (آغاز) بشه.
در دوره کارشناسی دینامیک سیالات محاصباتی (Computational fluid Dynamic ) تدریس نمیشه و بچه های آب اطلاعات کافی ندارن، فکر کنم بدردشون میخوره
من برای شروع، فرمولهای تفاضل محدود (پیدا کردن معادلات چند جمله ای از روشهای forward,backward & center) رو در یک فایل excelبه صورت SLIDE SHOW قرار دادم و میتوانید دانلود کنید توضیحات رو هم شما لطف کنید بگید.

لینک دانلود
http://water-engineer-m-sc.persiangig.ir/document/CFD-Section%203.exe

آخرین ویرایش:

water_engineer

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
کسانی که تاپیکی باز میکنند از تاپیک پشتیبانی کنند نه اینکه به حال خود رهایش کنند تا دیگران تاپیک را اداره کنند و خود از دور نظاره گر باشند
هدف انتقاد سازنده بود دوست بسیار عزیزم.

navid.sadat

عضو جدید
مرسی از نظر دوست عزیز آقای Engineer!....باور بفرمایید تماما به علت مشغله فراوان بوده و هیچ گونه عمدی در کار نیست بهرحال کوتاهی بنده رو ببخشید.
به دنبال یک متن یا مقاله گویا هستم که کلیت امر را روشن کند اما ظاهرا یافت می نشود .!
نهایتا اگر مجبور شوم مقالات انگلیسی رو در این رابطه در تاپیک خواخم گذاشت .

navid.sadat

عضو جدید
ضمنا یک کتاب بسیار خوب در زمینه هندسه فرکتال موجود است بنام Fractals Everywhereکه طبق سرچ هایی که من انجام دادم ، فقط یک نسخه از این کتاب در کتابخانه دانشگاه تربیت مدرس موجود است . اگر کسی به این کتاب دسترسی پیدا کرد ما را هم بی نصیب نذارید....ضمنا قیمت این کتاب در سایتهای مختلف حول و حوش 80 تا 100 دلار است ، PDF رایگان هم تا حالا دیده نشده .

water_engineer

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
امیدوارم سلامت و شاد باشید. اگر بتونم سعی میکنم pdf کتابهای مورد نیاز این تاپیک رو پیدا کنم. یک سر به sciencedirect بزنید و نتیجه را به ما هم اطلاع دهید.
با تشکر دوست خوبم.
موفق باشید.

navid.sadat

عضو جدید
سلام.هندسه فراکتال چیست و چه کاربردی دارد؟

هندسه فرکتال (Fractal Geometery) یکی از مباحث جدید ریاضیات پیشرفته است که بررسی اصول حاکم بر اشکال هندسی غیراقلیدوسی می پردازد . شعار معروف هندسه فرکتال اینست که :"هرچه اقلیدوسی نباشد فرکتال است".
برای فهم بهتر این قضیه ، یک کاغذ A4معمولی را تصور کنید . این کاغذ دو بعد هندسی دارد که تحلیل ریاضی آن بسیار ساده است . حال این کاغذ را مچاله کرده و دوباره باز کنید .....حالا چطور؟ آیا باز هم می توانید این شکل درهم و برهم را تعریف و تجزیه تحلیل کنید ؟
کار هندسه فرکتال هم همین است . یعنی تعریف و تجزیه تحلیل اشکال و پدیده های فیزیکی پیچیده ای که با روابط ریاضی اقلیدوسی قابل بیان نیستند یا بیان مشکلی دارند .
مثال بارز این قضیه توزیع اندازه منافذ خاک ، توزیع اندازه ذرات خاک ، حرکت جبهه رطوبتی در خاک ، جبهه پیشروی آب در خاک و .... که همگی شکل نامنظم و پیچیده ای دارند .

navid.sadat

عضو جدید
دو مقاله در زمینه استفاده از تئوری فرکتال در مسایل فیزیک خاکها.

پیوست ها

• 19.pdf
    325.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • sdarticle.pdf
    270.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

peimankhazan

عضو جدید
دو مقاله مفید برای شما نوید عزیز

پیوست ها

• A fractal resistance model for flow through porous media.pdf
    310.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Evaluation of soil water retention curve with the pore–solid fractal model.pdf
    290.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

peimankhazan

عضو جدید
باز مقاله

باز مقاله

باز مقاله

پیوست ها

• Models of water retention curve.pdf
    894.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Particle-size distribution in soils-A critical study of the fractal model validation.pdf
    218.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mazraee67

عضو جدید
سلام . من دانشجوی ارشد آبیاری و زهکشی دانشگاه فردوسی هستم . موضوع پایان نامه من مدلسازی جریان آب با استفاده از هندسه فرکتال است . هدفم از ایجاد این تاپیک فراهم کردن محیطی برای بحث و بررسی دوستان در زمینه هندسه فرکتال و موارد کاربردش در روابط آب و خاک است . لطفا دوستان اگر اطلاعات یا سوالاتی در این زمینه دارند مطرح کنند . ضمنا اگر کسی در این زمینه کتاب ، مقاله ، یا اثر پژوهشی خوبی می شناسد حتما فایل یا لینک آنرا قرار بدهد تا سایرین هم استفاده کنند. با آرزوی موفقیت برای همه...!

با سلام. من دانشجوی زمین شناسی اقتصادی دانشگاه سیستان و بلوچستانم که اتفاقاً پایان نامه منم مرتبط با هندسه فرکتاله. برای رشته های ما کتاب دکتر حسنی پاک که چاپ قدیمه و خب تجدید چاپ میشه هست اما من دنبال منابع جدید میگردم. اگه امکانپذیره منابع جدید را به من معرفی کنید ممنون میشم.

نوروزیان.

عضو جدید
سلام
توضیحی که دادید خیلی خوب و جامعه من نیاز به جزئیات کاربرد فرکتال در علم آب دارم.
البته خودم مقالاتی رو در این مورد خوندم ولی به دید جامعی در این زمینه نرسیدم. اگه مقاله reviwe یا مروری (چه انگلیسی یا فارسی) در این زمینه سراغ دارید لطفا راهنمایی بفرمایید
اگه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

بالا