همه چیز درباره نامزدهای اسکار ۲۰۱۴

m roz

عضو جدید
نشریه هالیوود ریپورتر پس از اعلام نامزدهای هشتادوششمین دوره جوایز اسکار، طبق سال های قبل نگاهی آماری به رکوردها و اطلاعات جالب نامزدهای جوایز امسال انداخته است. نامزدهای هشتادوششمین دوره جوایز اسکار در حالی روز (۲۶ دی ماه) معرفی شدند که برخی رکوردها همچون نامزدی دوباره «مریل استریپ» و «وودی آلن» ارتقا یافتند و برخی بازیگران و کارگردانان نیز برای اولین بار تجربه نامزدی جایزه اسکار را به دست آوردند. هالیوود ریپورتر در گزارش پیش رو، رکوردها، آمارها و برخی اطلاعات جالب جوایز اسکار امسال را هم مرور کرده است.


فیلم «اخاذی آمریکایی» محصول کمپانی سونی، پانزدهمین فیلمی است که در هر چهار بخش بهترین بازیگری نامزد شده است و دومین فیلم «دیوید اوراسل» است که طی دو سال اخیر به این مهم دست پیدا می کند. «اخاذی آمریکایی» پس از فیلم «قرمزها» (۱۹۸۱)، دومین فیلمی است که علاوه بر چهار نامزدی بازیگری، در بخش های اصلی بهترین فیلم، کارگردانی و فیلمنامه نیز نامزد شده است.


فیلم «جاذبه» محصول برادران وارنر، ششمین فیلمی است که در قالب سه بعدی نامزد دریافت بهترین فیلم شده است. پیش از این فیلم های «آواتار»، «بالا»، «داستان اسباب بازی ۳»، «زندگی پای» و «هیوگو» فیلم های سه بعدی نامزد اسکار بودند.


فیلم «نبراسکا» محصول پارامونت، هشتمین فیلم سیاه وسفید است که از سال ۱۹۷۰ موفق شده در بخش بهترین فیلم نامزد اسکار شود. آخرین بار در سال ۲۰۱۱ فیلم سیاه وسفید «هنرمند» نامزد شد که در آخر جایزه بهترین فیلم را نیز کسب کرد.


«جاذبه» پنجمین فیلمی است که در تاریخ اعطای جوایز اسکار در هر هفت بخش فنی شامل بهترین فیلمبرداری، تدوین، موسیقی، صدابرداری، تدوین صدا، جلوه های ویژه و طراحی تولید نامزد اسکار شده است.


«مگان الیسون» ۲۷ ساله چهارمین تهیه کننده و اولین تهیه کننده زن است که در یک سال با دو فیلم نامزد جایزه بهترین فیلم می شود. وی امسال با فیلم های «اخاذی آمریکایی» و «او» چشم به اسکار دوخته است.


«مریل استریپ»، بازیگر سرشناس هالیوودی امسال با فیلم «August: Osage County» برای هجدهمین بار نامزد جایزه اسکار شده است. وی تاکنون ۱۵ نامزدی در بخش نقش اصلی (کسب دو اسکار) و سه نامزدی در بخش مکمل (کسب یک اسکار) داشته است.


سه نامزد ناکام جوایز اسکار در سال های گذشته که هرگز موفق به دریافت این افتخار نشده اند، امسال فرصت دارند تا به این عنوان دست یابند. «پاتریسیا نوریس» ۸۲ ساله، ۳۵ سال پس از اولین نامزدی اش امسال با فیلم «دوازده سال بردگی» نامزد بهترین طراحی لباس شده است. «توماس نیومن»، آهنگساز فیلم «نجات آقای بنکس» پس از ۱۱ نامزدی اسکار، امسال امیدوار است بتواند به موفقیت دست یابد. همچنین «راجر دکینز»، فیلمبردار «زندانی ها» امیدوار است سرانجام بتواند در یازدهمین نامزدی خود اسکار را به خانه ببرد.


«جودی دنچ» که با فیلم «فیلومنا» برای هفتمین بار نامزد جایزه اسکار بازیگری شده، تنها بازیگری است که تمام نامزدی های اسکار او پس از ۶۰ سالگی رقم خورده است.


«جنیفر لاورنس» امسال با فیلم «اخاذی آمریکایی» نامزد جایزه نقش مکمل زن است. او در ۲۳ سالگی جوان ترین بازیگر سینماست که تاکنون سه بار توانسته نامزد این جایزه شود. «ترسا رایت» در سال ۱۹۴۲، ۲۴ ساله بود که سومین نامزدی جایزه اسکار را کسب کرد.


«برخاد عبدی» که با فیلم «کاپیتان فیلیپس» نامزد جایزه نقش مکمل مرد است، اولین بازیگر سومالیایی محسوب می شود که نامزد اسکار است.


«جون اسکوئیب» با فیلم «نبراسکا» سومین بازیگر سالمندی است که در ۸۴ سالگی نامزد جایزه اسکار نقش مکمل زن شده است.


«وودی آلن»، سینماگر نامدار هالیوودی امسال برای شانزدهمین بار نامزد جایزه بهترین فیلمنامه اسکار شده است که رکوردی جاودانه در این بخش است.


«جان ویلیامز»، اسطوره موسیقی دنیای فیلم امسال با فیلم «دزد کتاب» برای چهل وچهارمین بار نامزد جایزه اسکار بهترین موسیقی شد و توانست «آلفرد نیومن» را که رکورددار این عرصه بود، شکست دهد. وی تاکنون پنج بار موفق به دریافت اسکار شده که از این لحاظ چهار جایزه کمتر از نیومن کسب کرده است.


امسال از میان ۲۰ نامزد جایزه بهترین بازیگری در بخش های مختلف، هفت نفر در سال های گذشته این جایزه را کسب کرده اند که شامل «کریسین بیل»، «کیت بلانش»، «ساندرا بولاک»، «جودی دنچ»، «مریل استریپ»، «جنیفر لاورنس» و «جولیا رابرتز» هستند.


امسال سه بازیگر شامل «امی آدامز»، «جنیفر لاورنس» و «بردلی کوپر» برای فیلم «اخاذی آمریکایی» در حالی نامزد اسکار شدند که سال پیش نیز نامزد اسکار بودند.


«دیوید اوراسل» امسال برای سومین بار طی چهار سال اخیر نامزد جایزه بهترین کارگردانی اسکار شد. وی در سال ۲۰۱۰ برای «مبارز» و ۲۰۱۲ برای «کتابچه بارقه امید» نامزد این بخش شده بود.


«مارتین اسکورسیزی» که امسال با فیلم «گرگ وال استریت» نامزد کارگردانی اسکار شده، اکنون رکورددار نامزدی کارگردانی اسکار در میان فیلم سازان در قید حیات است. تا پیش از این «وودی آلن» و «استیون اسپیلبرگ» مشترکا این عنوان را در اختیار داشتند.


«هایائو میازاکی»، فیلمساز ژاپنی که امسال با انیمیشن «باد می وزد» نامزد اسکار بهترین انیمیشن شده، اکنون رکورددار بیشترین نامزدی اسکار در بخش انیمیشن است.


فیلم «زیبایی بزرگ» از ایتالیا چنانچه بتواند در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی جایزه اسکار را کسب کند، در تعداد جوایز اسکار فیلم خارجی به رکورد ۱۳ جایزه با فرانسه خواهد رسید.


روزنامه آرمان
 
بالا