نیاز به کمک خیلی فوری

mavad67

عضو جدید
سلام. ممنون میشم کسی در مورد این سوال راهنماییم کنه. یه خاک سرامیکی داریم که توش آهن داره و می خواهیم این خاک رو خالص کنیم و آهنشو جدا کنیم. از چه اسیدی میتوان استفاده کرد که فقط آهن خاک رو حل کنه و آسیبی به خود خاک نزنه.

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. ممنون میشم کسی در مورد این سوال راهنماییم کنه. یه خاک سرامیکی داریم که توش آهن داره و می خواهیم این خاک رو خالص کنیم و آهنشو جدا کنیم. از چه اسیدی میتوان استفاده کرد که فقط آهن خاک رو حل کنه و آسیبی به خود خاک نزنه.

سلام دوست عزیز ... تا اونجایی که من میدونم اهن موجود در خاک رو از روش مگنت جدا می کنند ....

در واقع اکثر خاک ها رو اگر به صورت دوغاب می خوان مورد استفاده قرار بدهند اول سرند ( الک ) کرده و از یک اهن ربای قوی عبور میدهند که به ان مگنت کردن می گویند ..

اما در مورد اسید ها ...

باید بگم اسید سولفوریک کائولن خاک رو از بین میبره ....

اسید هیدروکلریک هم کوارتز ازاد را از بین می بره

روش زیر برای به دست اوردن انالیزه مینرالی خاک هستش :

اول اسید سولفوریک میزنند

AL2O3.2SiO2.2H2O + H3SO4 ....> AL2(SO4)3 + H2SiO3 +H2O

بعدش خاک را با آب می شویند که سولفات الومینیم ان شسته شود ... بعد

به ان سود سوز آور می زنند تا با اسید سیلیسیک واکنش داده و آب شیشه (سیلیکات سدیم )حاصل شود ....

حال دوباره ان را با آب شسته و آب شیشه نیز خارج میشود .... به این ترتیب کائولن کاملا از بین می رود ..

حالا به اون اسید هیدروکلریک می زنند ...

کوارتز آزاد اون رو میشوید :

HF+SiO2 ....> siF4 + H2o

SiF4 هم با شستشو با آب از بین میرود ..

حالا خاک را در کوره در دمای 1050 حرارت می دهند تا پرت حرارتی حاوی مواد آلی نیز انجام شود .. انچه باقی مانده است به ما میزان فلد اسپار را می دهد ..

واسه همین گفتم که این 2 تا اسید به خاک آسیب می رسونه .

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته لازم میدونم این نکته رو ذکر کنم که در معادن هم خاک ها رو به صورت خشک مگنت می کنند ...