نحوه کار با سرو موتور شرکت dunkermotoren

milad_ro

عضو جدید
196_1.jpg
ba salam az dostan kasi ba in motor kar karde ? encoderesh 4 ta paye dare E A K C vali nemidonam chetur bios konam az dostan age kasi kar karde va ya laghal ye date sheet dare lotf kone ....

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
تا حالا سنسور IR راه انداختی؟

مثلا tcrt5000
یا GP2s04
یا CNY70
یا ON2179

اگر تا کنون با این سنسور ها کار نکردی اول برو یاد بگیر بعد بیا تا این موتور را توضیح بدهم.

اگر هم کار کردی با چند خط زیر کاملا دستت می آید

فرستنده دو پایه دارد آند که به مثبت وصل می شود و کاتد که به منفی

گیرنده دو پایه دارد یکی امیتر و دیگری کلکتور که مانند یک ترانزیستور NPN بایاس می شود

به زبان ساده تر

A به +5 وصل نمایید
K با مقاومت 2.7k به زمین وصل کنید
C به +5 وصل نمایید
E با مقاومت 27k به زمین وصل کنید

خروجی یک موج سینوسی است که می توانید از پایه ی E بگیرید
برای داشتن خروجی به صورت پالس مربعی می توانید از lm324 استفاده نمایید پایه E را به + اپ امپ و - اپ امپ را به مولتی ترن وصل نمایید
اکنون خروجی اپ امپ را می توانید به کلاک شمارنده و یا پایه ی کلاک تایمر میکرو و یا پایه اینتراپت میکرو متصل نمایید

milad_ro

عضو جدید
سلام . از توجه ای که داشتی خیلی ممنون . با همین اطلاعاتی که دادی مدار و بستم الان یه سوال دارم . می خوام قبل این که خروجی آپ مپ و به میکرو بدم خروجی رو ببینم یعنی همون پالس مربعی رو می تونم با وصل کردن یه دیود به خروجی اپ امپانتظار روشن و خاموش شدن شو داشته باشم ؟ البته اینم بگم که از LM358 استفاده کردم

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
سلام . از توجه ای که داشتی خیلی ممنون . با همین اطلاعاتی که دادی مدار و بستم الان یه سوال دارم . می خوام قبل این که خروجی آپ مپ و به میکرو بدم خروجی رو ببینم یعنی همون پالس مربعی رو می تونم با وصل کردن یه دیود به خروجی اپ امپانتظار روشن و خاموش شدن شو داشته باشم ؟ البته اینم بگم که از LM358 استفاده کردم

خیر. چون چشم انسان بستگی به شخصص حداکثر 200 هرتز را جواب می دهد. بعضی افراد 25 هرتز اند
بنابراین شما آن را خاموش می بینید.

برای دیدن آن باید از اسیلوسکوپ استفاده کنید.

milad_ro

عضو جدید
اسیلوسکوپ تو دانشگاه هست ولی این چند روز تعطیل به جاش می خوام بدم به میکرو به نظرت از کدوم پایه بدم راحت ترم ؟

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
اسیلوسکوپ تو دانشگاه هست ولی این چند روز تعطیل به جاش می خوام بدم به میکرو به نظرت از کدوم پایه بدم راحت ترم ؟

از چه میکرویی استفاده می کنی؟

به پایه شمارنده باید بدهی

اگر میکرویت ضعیف باشد نمی تواند درست کار کند.

ی سوال
شافت این موتور دقیقا در مرکز قرار داره؟
rpmموتور چنده؟

دقیقا وسط هست

240 دور بر دقیقه

milad_ro

عضو جدید
از mega 32 استفاده می کنم از صبح دنبال اینم که چی کار کنم . ولی فکر کنم استفاده از پایه ی کلاک تایمر بهتر باشه . یه منبع درست حسابی واسه پایه ی کلاک تایمر نتونستم پیدا کنم .... اونو که می دونم PB0 باید بدم ولی اینکه چطوری بشمورم مشکل دارم . چیزی که من به دست آوردم انگار یه شمارنده داخلی وجود داره ما با استفاده از TCCR0 یه ضریب تقسیم تعیین می کنیم واساش جوابش میشه این که مثلا چند بار led روشن و خاموش شه . حالا نمی دونم چه طوری عکس این قضیه رو اجرا کنم ....
:que:

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
از mega 32 استفاده می کنم از صبح دنبال اینم که چی کار کنم . ولی فکر کنم استفاده از پایه ی کلاک تایمر بهتر باشه . یه منبع درست حسابی واسه پایه ی کلاک تایمر نتونستم پیدا کنم .... اونو که می دونم PB0 باید بدم ولی اینکه چطوری بشمورم مشکل دارم . چیزی که من به دست آوردم انگار یه شمارنده داخلی وجود داره ما با استفاده از TCCR0 یه ضریب تقسیم تعیین می کنیم واساش جوابش میشه این که مثلا چند بار led روشن و خاموش شه . حالا نمی دونم چه طوری عکس این قضیه رو اجرا کنم ....
:que:

mega 32 بسیار ضعیف است و جواب نمی دهد.

milad_ro

عضو جدید
بنابراین از چه مدلی استفاده کنم بهتره ؟
یه برنامه آماده از نت پیدا کردم - اولش ریپل داشت ال سی دی قاط میزد با کمک خازن حل شد وقتی موتور رو با 12 ولت کار میندازم عدد هایی مثل 1- 2- 3 رو ال سی دی میندازه ولی با 5 ولت 0 هرتز نشون میده
من باید منتظر چه فرکانسی باشم ؟
جالب وقتی هیچ ورودی به میکرو نمی دم قرکانس های 50 - 55 نشون میده ....

آخرین ویرایش:

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
بنابراین از چه مدلی استفاده کنم بهتره ؟
یه برنامه آماده از نت پیدا کردم - اولش ریپل داشت ال سی دی قاط میزد با کمک خازن حل شد وقتی موتور رو با 12 ولت کار میندازم عدد هایی مثل 1- 2- 3 رو ال سی دی میندازه ولی با 5 ولت 0 هرتز نشون میده
من باید منتظر چه فرکانسی باشم ؟
جالب وقتی هیچ ورودی به میکرو نمی دم قرکانس های 50 - 55 نشون میده ....

1- مدل های پرسرعت تر

مثلا سری LPC17xx

به جای x هر عددی می تواند قرار بگیرید

2- برنامه اشتباه است

3- فرکانس به صورت زیر محاسبه می شود

در انکودر هایی با جالت ساده یعنی غیر همپوشانی

هرتز = سرعت بر حسب دور بر ثانیه X نسبت انکودر

در اینجا 2900 دور بر دقیقه تقریبا برابر 48 دور بر ثانیه است
نسبت انکودر 22 است
یعنی

Hz=48.333*22
Hz= 1063

اما به همین سادگی نیست!

چون اکودر این موتور از نوع همپوشانی است این عدد باید در ضریب هم پوشانی ضرب شود

ضریب هم پوشانی برابر 2 به توان تعداد حفره های همپوشانی است

مثلا اگر 5 خانه همپوشانی داشته یاشند این ضریب می شود 32
مثلا اگر 7 خانه همپوشانی داشته یاشند این ضریب می شود 128

از نظر تئوری همپوشانی نباید تاثیری داشته باشد و ضریب آن باید یک باشد

اما این تئوری است. در تئوری فرض شده که انکودر کاملا یکنواخت است. که در عمل این طور نیست.

بنابراین بستگی به یکنواختی اکودر شما باید چیزی در حد 136104 هرتز داشته باشید.

تقریبا 136 کیلو هرتز!

به عبارت دیگر در حالت ایده آل تقریبا یک کیلو هرتز است و در حالت عملی حدود 136 کیلو هرتز است

3- جالب نیست. این نشان می دهد که شما یک مدار ساده هم نمی توانید ببندید

milad_ro

عضو جدید
دوست عزیز همانطور که خودتم گفتی مشکل از مدار من نیستش مشکل از برنامه هستش ...
بی زحمت اگه منبعی واسه ساختنه فرکانس متر داری بگو برنامه رو خودم بنویسم
و یه سوال این پالس های دریافتی با ساعت داخلی مقایسه می شن ؟

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
دوست عزیز همانطور که خودتم گفتی مشکل از مدار من نیستش مشکل از برنامه هستش ...
بی زحمت اگه منبعی واسه ساختنه فرکانس متر داری بگو برنامه رو خودم بنویسم
و یه سوال این پالس های دریافتی با ساعت داخلی مقایسه می شن ؟

یکم زحمت بکش و تو اینترنت جست و جو کن. اکثر کتاب های آموزش میکرو این موارد را گفتند.

این جا شما از دو تایمر استفاده می کنید
یکی برای شمارش تعداد پالس
یکی هم برای ساخت بازه
از تقسیم اولی بر دومی فرکانس بدست می آید.