میز گرد هفتگی علمی ساخت تولید

ebrahimsakht

عضو جدید
با سلام خدمت تمامی دوستان و مهندسین گرامی .
هدف از ایجاد این تاپیک ایجاد یک تاپیک علمی برای افزایش اطلاعات عمومی و تخصصی مربوط به رشتمون بوده است . این تاپیک انشالله از هفته اول آذر ماه امسال شروع به کار خواهد کرد. موضوع هر هفته توسط خود شما تعیین خواهد شد . امیدوارم بتونیم تو این تاپیک سطح علمی خودمون رو بالا ببریم. ;);)
قوانین تاپیک :
1- از ارسال ایمیل و پست های تبلیغاتی خودداری شود. :mad:
2- از اهانت و توهین به یکدیگر خودداری کنید.:mad:
3- موضوع بحث و میز گرد رو به مسائل بیهوده ( بهتر بودن کدوم رشته و ...) نکشانید.:mad:
.
.
.
توجه لطفا اگر پیشنهاد یا انتقادی در این مورد بفرمائید تا اصلاحیات صورت بکیرد . ;);):smile:
دوستان و مهندسین عزیز لطفا برای موضوع هفته اول پیشنهاد بدید.;)

ebrahimsakht

عضو جدید
سلام به همه مهندسین .
خب دوستان من منتظر جواب و پیشنهاد بودم. اینجا یه اشتباهی تو متن پیش اومد. که تاپیک رو می خوایم از اول آذر شروع کنیم . ولی نه من اشتباها زدم منظورم از اول خرداد بود.
حالا من یه پیشنهاد دارم .
نقش زبان انگلیسی (خارجی ) در بار فنی و علمی یک مهندس .
اگه بازم پیشنهادی بود میام میگم . دوستان فقط همکاری کنید که بتونیم این بحث رو راه بندازیم .
منتظر نظراتتون هستم

vitaminb12

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه مهندسین .
خب دوستان من منتظر جواب و پیشنهاد بودم. اینجا یه اشتباهی تو متن پیش اومد. که تاپیک رو می خوایم از اول آذر شروع کنیم . ولی نه من اشتباها زدم منظورم از اول خرداد بود.
حالا من یه پیشنهاد دارم .
اگه بازم پیشنهادی بود میام میگم . دوستان فقط همکاری کنید که بتونیم این بحث رو راه بندازیم .
منتظر نظراتتون هستم

سلام ابراهیم جان
به چیز بسیار خوبی اشاره کردی
الان به کسی که زبان بین المللی بلد نباشه میگن بیسواد
ما ایرانی ها هم کلی مشکل داریم تو زبان
یادگیریش بسیار توصیه میشه
پیشنهاد من یادگیری نرم افزارهای مرتبط با رشتمونه مثل کتیا و سالید و ...
موفق باشین همگی

sajadfilabi

اخراجی موقت
من فکر می کنم یه مهندس ساخت وتولید باید انگلیسی رو مسلط باشه .و با زبان آلمانی هم آشنا باشه .

خوب . نمی خواین بحث رو شروع کنین .؟

ebrahimsakht

عضو جدید
من فکر می کنم یه مهندس ساخت وتولید باید انگلیسی رو مسلط باشه .و با زبان آلمانی هم آشنا باشه .

خوب . نمی خواین بحث رو شروع کنین .؟
ممنون مهندس جان .
از شنبه به طور رسمی شروع می کنیم .
شما نظری برای بحث کردن نداری؟؟

موضوع هفته اول : نقش زبان در مهندسی

ebrahimsakht

عضو جدید
خب دوستان از امروز به طور رسمی شروع به بحث می کنیم.
مباحث و سوالات اولیه مورد بحث ؟ (اگه کسی خواست می تونه به این موارد اضافه کنه )

1. نقش زبان در صنایع .
2. نقش زبان در بار علمی و فنی یک مهندس
3. تلسط مورد نیاز یک مهندس از نظر شما مهندسین .
4. اعلام منابع مورد نیاز برای یک مهندس مکانیک برای ارتقاء سطح زبان خویش
5.مشکلات مطرح در امور مطرح شده
.
.
.
.

خب دوستان امیدوارم با هم همکاری کنیم و بتونیم یک بحث مفید راه بندازیم.

ebrahimsakht

عضو جدید
از آنجا که قطب های مهم صنعتی در جهان اغلب کشورهای اروپایی و امریکایی هستند نیاز به تلسط در زبان برای یک مهندس به چشم می خورد. امروزه کاتالوگ ها - مراجع و منابع اغلب به زبان انگلیسی هستند. همچنین عدم وجود منابع فارسی و به روز (با تاکید روی به روز ) در کشور ما این نیاز بیشتر از همه خود را نشان داده است.
داشتن منابع مطالعاتی خوب یکی از مهم عوامل افزایش و باروری ذهن فنی و علمی است.
ولی از نظر من برای یاد گیری زبان نیز منابع مطالعاتی مهم است . من خودم یک نمونه از این منابع را معرفی کردم ( در لینک زیر ). دوستان اگر منابع مفیسد دیگری نیز دارند معرفی کنند .
لینک ------>

sajadfilabi

اخراجی موقت
خوب. راستش یکم درباره تجهیزات نظامی المان برای جنگ جهانی دوم تحقیق کردم.
مواردی مثل :بزرگترین تانک دنیا،اولین سیستم موشکی هدایت از راه دور،اولین نسل موشک هدایت شونده
مواردی بود که به شدت توجه من و به المان و تکنولوژِ ساخت و تولیدشون جلب کرد.
در هر زمینه صنعتی نگاه کنیم،المان ابر قدرت ه.
قاعدتا اونها مطالب نابشون رو به زبان المانی نشر می دن!و یاد داشتن زبان المانی می تونه توی بدست اوردن این اطلاعات کم شایان بکنه .

ضمن اینکه هر مهندس فنی و پر اطلاعاتی رو که دیدم،المانی هم یاد داره !

مجتبی ورشاوی2

عضو جدید
خوب. راستش یکم درباره تجهیزات نظامی المان برای جنگ جهانی دوم تحقیق کردم.
مواردی مثل :بزرگترین تانک دنیا،اولین سیستم موشکی هدایت از راه دور،اولین نسل موشک هدایت شونده
مواردی بود که به شدت توجه من و به المان و تکنولوژِ ساخت و تولیدشون جلب کرد.
در هر زمینه صنعتی نگاه کنیم،المان ابر قدرت ه.
قاعدتا اونها مطالب نابشون رو به زبان المانی نشر می دن!و یاد داشتن زبان المانی می تونه توی بدست اوردن این اطلاعات کم شایان بکنه .

ضمن اینکه هر مهندس فنی و پر اطلاعاتی رو که دیدم،المانی هم یاد داره !

برای ماایرانی ها که حتی کلمه فرز را هم از روسها گرفته ایم وبخش بزرگی از صنایع ما با تجهیزات روسی اداره می شود بهتر است که اگر زبان دومی بعد از انگلیسی نیاز داشتیم به دنبال یادگیری زبان روسی برویم .
من به شخصه از این که روسی را کمی فراگرفته ام بسیار خرسندم.
باتشکر

ebrahimsakht

عضو جدید
پس دوستان مهندس نظرشون اینه که حتما به یه زبان سوم (روس یا آلمان ) تلسط نسبی داشته باشیم .
شما مهندسین که تو این زمینه کار کردید می تونید منابع مورد نیاز رو معرفی کنید.
روسی و آلمانی ؟؟؟ به نظرتون کدوم بهتره ؟؟

sajadfilabi

اخراجی موقت
برای ماایرانی ها که حتی کلمه فرز را هم از روسها گرفته ایم وبخش بزرگی از صنایع ما با تجهیزات روسی اداره می شود بهتر است که اگر زبان دومی بعد از انگلیسی نیاز داشتیم به دنبال یادگیری زبان روسی برویم .
من به شخصه از این که روسی را کمی فراگرفته ام بسیار خرسندم.
باتشکر

دقیقا موافقم .منم موافقم یادگیری زبان روسی هستم .
اما از یکی از دوستان شنیدم که زبان روسی خیلی مشکله .
یه موردی که واسم جالب بود اینکه اگر رفرنس های کتب هنرستان ساخت و تولید رو نیگاه کنین . توی هر کتاب حداقل اسم 2 یا 3 کتاب المانی به عنوان رفرنس دیده می شود

mashti

عضو جدید
اگه زیر ساختهاش فراهم باشه(دوستان اینترنت ای دی اس ال و یک عدد هدست داشته باشن) من تو یه سایت خارجی عضوم که کلاس مجازی در اختیارمون قرار میده با خیلی امکانات عالی. بعد با هم قرار میذاریم هفته ای تو یه ساعت مشخص همدیگرو سر اون کلاس ببینیم> قابلیت چت هم داره و همه بصورت صوتی و حتی تصویری میتونیم باهم در ارتباط باشیم. من صوتیش رو امتحان کردم با اینترنت ما جواب میده. الته شروع این قضیه یه مقدار سخته . تا دوستان با راه و رسمش آشنا بشن یه کم دنگ و فنگ داره. یه نفرم گزارش اون جلسه رو اینجا قرار بده. دوستان اگه موافقن روزو ساعت رو مشخص کنند تا من تو اون سایت کلاس ردیف کنم

ebrahimsakht

عضو جدید
اگه زیر ساختهاش فراهم باشه(دوستان اینترنت ای دی اس ال و یک عدد هدست داشته باشن) من تو یه سایت خارجی عضوم که کلاس مجازی در اختیارمون قرار میده با خیلی امکانات عالی. بعد با هم قرار میذاریم هفته ای تو یه ساعت مشخص همدیگرو سر اون کلاس ببینیم> قابلیت چت هم داره و همه بصورت صوتی و حتی تصویری میتونیم باهم در ارتباط باشیم. من صوتیش رو امتحان کردم با اینترنت ما جواب میده. الته شروع این قضیه یه مقدار سخته . تا دوستان با راه و رسمش آشنا بشن یه کم دنگ و فنگ داره. یه نفرم گزارش اون جلسه رو اینجا قرار بده. دوستان اگه موافقن روزو ساعت رو مشخص کنند تا من تو اون سایت کلاس ردیف کنم
ایده ی خوبیه من باهاش موافقم . ولی چرا تو یاهو که خیلی راحت تره نباشه . همه می تونیم بیایم سر یه ساعت مشخص . یکی از بچه ها یه اتاق کنفرانس درست میکنه و همه رو دعوت می کنه و خیلی راحت میشه توش گفتگو کرد .
اگه موافقین برای راه اندازیش یاهو آی دی هامون رو بزاریم .
یاهو آی دی من به همین اسم اینجامه هر کی خواست ادد کنه .

ebrahimsakht

عضو جدید
دوستان نمی خواین برای زبان روسی و آلمانی یه منبع خوب معرفی کنید؟

mashti

عضو جدید
ایده ی خوبیه من باهاش موافقم . ولی چرا تو یاهو که خیلی راحت تره نباشه . همه می تونیم بیایم سر یه ساعت مشخص . یکی از بچه ها یه اتاق کنفرانس درست میکنه و همه رو دعوت می کنه و خیلی راحت میشه توش گفتگو کرد .
اگه موافقین برای راه اندازیش یاهو آی دی هامون رو بزاریم .
یاهو آی دی من به همین اسم اینجامه هر کی خواست ادد کنه .
امکانات جالبی داره که اونو نسبت به یاهو خیلی متمایز میکنه
دقیقا عین کلاس تخته وایت برد داره که میشه روش چیز نوشت، قابلیت آپلود عکس و نشون دادنش تو همون تخته وایت برد، فراخوانی لینک از یه سری سایتهایی آپلود فیلم مث یو تیوب و...
خلاصه اگه خواستید بصورت آزمایش میتونیم یه جلسه بذاریم

ebrahimsakht

عضو جدید
امکانات جالبی داره که اونو نسبت به یاهو خیلی متمایز میکنه
دقیقا عین کلاس تخته وایت برد داره که میشه روش چیز نوشت، قابلیت آپلود عکس و نشون دادنش تو همون تخته وایت برد، فراخوانی لینک از یه سری سایتهایی آپلود فیلم مث یو تیوب و...
خلاصه اگه خواستید بصورت آزمایش میتونیم یه جلسه بذاریم
پس هماهنگیاش با خودت من که هستم

mashti

عضو جدید
پس هماهنگیاش با خودت من که هستم
خب من از دوستان خواستم یه روزو یه ساعت خاص معرفی کنن! آدرس ایمیلهاروهم بذارن تا من کلاس رو تو ساعت خاص برنامه ریزی کنم و دعوتنامه هاشم برا دوستان بفرستم
برا خود من بهتره شبها باشه ! حالا هر روز شد شد

ebrahimsakht

عضو جدید
خب من از دوستان خواستم یه روزو یه ساعت خاص معرفی کنن! آدرس ایمیلهاروهم بذارن تا من کلاس رو تو ساعت خاص برنامه ریزی کنم و دعوتنامه هاشم برا دوستان بفرستم
برا خود من بهتره شبها باشه ! حالا هر روز شد شد
خوبه ولی هماهنگیش سخته . من چند سری خواستم که هماهنگ کنم (برای یسری کارای دیگه) نشده . امیدوارم اینجا بشه

ebrahimsakht

عضو جدید
سلام دوباره به همهی دوستان .
دوستان چطوره این تاپیک رو دوباره راه بندازیم.
موضوع این هفته : آیا یک مهندس ساخت نیاز به یادگیری نرم افزار برنامه نویسی داره ؟ اگه داره چه نرم افزاری برای چی ؟