مکانیک کنترل ، برق کنترل ؟؟؟

mr.ash

عضو جدید
سلام،وقت بخیر
دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک هستم
با شناختی که از کنترل پیدا کردم (مدل سازی ریاضی دستگاه ها و تولید ورودی خاص برای بدست آوردن خروجی مطلوب)به این موضوع علاقه مند شدم
تا اونجایی که من گشتم این بحث در کارشناسی ارشد مکانیک و کارشناسی ارشد برق دنبال می شود می خواستم بدونم کسی می تونه بگه تفاوت میان این دو رشته چیه و زمینه های پژوهشی هر کدوم شامل چه چیزهایی می شود؟
دوستان توجه کنند که تا اونجایی که من جستجو کردم کارشناسی ارشد برق کنترل درس هایش بسیار مشابه کارشناسی ارشد مکانیک طراحی کاربردی گرایش کنترل است!!!

n!hat

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام،وقت بخیر
دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک هستم
با شناختی که از کنترل پیدا کردم (مدل سازی ریاضی دستگاه ها و تولید ورودی خاص برای بدست آوردن خروجی مطلوب)به این موضوع علاقه مند شدم
تا اونجایی که من گشتم این بحث در کارشناسی ارشد مکانیک و کارشناسی ارشد برق دنبال می شود می خواستم بدونم کسی می تونه بگه تفاوت میان این دو رشته چیه و زمینه های پژوهشی هر کدوم شامل چه چیزهایی می شود؟
دوستان توجه کنند که تا اونجایی که من جستجو کردم کارشناسی ارشد برق کنترل درس هایش بسیار مشابه کارشناسی ارشد مکانیک طراحی کاربردی گرایش کنترل است!!!

سلام
من به شما توصيه مي كنم كنكور واسه مكاترونيك بخونيد، مكاترونيك گرايش جداگانه است فقط علم و صنعت آوردتش زير گرايش طراحي كاربردي.
براي موفقيتت هم بايد چندتا درس ساختي بخوني و باكس ديناميك ارتعاشاتت را قوي ببندي.

راجع به سوالات، تا جايي كه من ميدونم همون طور كه گفتي بسيار شبيه هم هستند فقط تو مكانيك تا جايي كه ميدونم بيشتر بخش مكانيكيش ( سيستم جرم و فنر، سرعت و شتاب) پررنگه، مثلا يكي از دوستام داشت راجع به الگوريتم يافتن سرعت توسط فيلتر كالمن كار مي كرد، شما هم ميتوني پروژه ات را راجع به آن برداري تا دقيق ببيني دوست داري يا نه؟

n!hat

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من به شما توصيه مي كنم كنكور واسه مكاترونيك بخونيد، مكاترونيك گرايش جداگانه است فقط علم و صنعت آوردتش زير گرايش طراحي كاربردي.
براي موفقيتت هم بايد چندتا درس ساختي بخوني و باكس ديناميك ارتعاشاتت را قوي ببندي.

راجع به سوالات، تا جايي كه من ميدونم همون طور كه گفتي بسيار شبيه هم هستند فقط تو مكانيك تا جايي كه ميدونم بيشتر بخش مكانيكيش ( سيستم جرم و فنر، سرعت و شتاب) پررنگه، مثلا يكي از دوستام داشت راجع به الگوريتم يافتن سرعت توسط فيلتر كالمن كار مي كرد، شما هم ميتوني پروژه ات را راجع به آن برداري تا دقيق ببيني دوست داري يا نه؟

ارتعاشات و ديناميك زير مجموعه ي طراحي كاربردي هم يه كنترل پيشرفته داره، اونم ممكنه جز علايقتون باشه.

mr.ash

عضو جدید
حق با شماست مکاترونیک بحث جذاب و کاربردی هست ولی اگر دقیق تر نگاه کنیم هرسه رشته مکاترونیک، اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق که هم در برق هم در مکانیک مطرح می شوند صرفا در مواردی برای بر طرف کردن نیازهای سیستم از مباحث کنترل استفاده می کنند، اما به نظر من یک مهندس همیشه یک مقدار ابتکار بایستی داشته باشد تا اگر جایی به موضوعی احتیاج پیدا کرد مواردی را مطالعه و از پس کارش براید...
در مورد اشاره ای که به پروژه ی دوستتان هم کردید ممنون، سعی می کنم موضوعات پایان نامه ی ارشد را استخراج کنم تا تصمیم بهتری راحت تر شود.
اگر کسی از دوستان به موضوع کنترل علاقه داره انجمن مهندسان کنترل و ابزار دقیق ایران فصل نامه های منتشر شده اش را به صورت دسترسی آزاد در سایتش به نشانی isice.ir قرار داد است.