مهندسي تكنولوژي الكترونيك

Dandalion

عضو جدید
با سلام :
من امسال كارشناسي ناپيوسته قبول شدم مي خواستم بدونم مهندسي تكنولوژي الكترونيك چه فرقي با مهندسي الكترونيك داره؟ چارت درساش همونه؟
براي كار يا استخدام مشكل داره يا نه :que:

dashfarzad

عضو جدید
با سلام :
من امسال كارشناسي ناپيوسته قبول شدم مي خواستم بدونم مهندسي تكنولوژي الكترونيك چه فرقي با مهندسي الكترونيك داره؟ چارت درساش همونه؟
بله بعضی از دروس تخصصی از جمله ریاضی مهندسی، الکترونیک3 و اقتصاد مهندسی، تجزیه تحلیل سیستم ها، الکترومغناطیس جز چارت مهندسی تکنولوژی نیست اما در بعضی از دانشگاه ها با عنوان دروس جبرانی داده میشه. اگه دانشجویان علاقه داشته باشند و تقاضا کنند ارائه میشه.
گویا روشی هست که میشه مهندسی تکنولوژی رو از طریق سازمان مهندسی کشور به مدرک مهندسی تبدیل کرد. زیاد نگران نباشید و شک نداشته باشید که سواد شما از کارشناسی پیوسته ها بیشتر هست

mohammadsoft

عضو جدید
سلام
منم تکنولوژی هستم
راستش فرق دارن مهندسی الکترونیک بالاتره
و فکر نکنم بشه عوضش کرد بر خلاف جواب بالا
نمی دونم شایدم بشه
این چندتا درسی رو که نداره (دوتاشو) در مباحث ویژه در الکترونیک بهتون ارائه می دن
ولی مغناطیس رو به ما ندادن

راسش مشکلاتمون خیلی زیاده برا همین بهتون تسلیت می گم
موفق باشی

ELEKTOR

عضو جدید
سلام من سروشم.

اره درساش تقریبا همونه فقط 10-12 واحد درس اختصاصی داره که با الکترونیک فرق داره.
رتبت چند شد؟

عالی

عضو جدید
با سلام :
سلام دوست من . اول تبریک به خاطر قبولی بعدا هم اینکه منم تکنولوژی می خونم فرقشون توی ریاضیات و دوم اینکه الکترو مغناطیس نمیدن

rasti1

عضو جدید
فرق نمي كنه با سمش بازي شده نهايتش به كارشناسي الكتزونيك ختم ميشه آخرش بهت ميگن مهندس

behbod

عضو جدید
با سلام :
سلام
دوستان تکنولوژی یعنی حذف کردن یکسری از درسهای مهم الکترونیک مثل (الکترومغناطیس و الکترونیک3و ریاضی مهندسی و ....
ولی از نظر نظام مهندسی اصلا همچین رشته ای به انها گزارش نشده تا مهندسی باشد یا نه ...ولیسازمان سنجش می گویید کهالکترونیک را کاربردی کردنند تا در صنعت کاربرد بیشتری داشته باشدودر مورد درسهای که اراء شده باید بگوییم که خیلی از انها مربوط به درسهای ارشد است که خیلی از دانشگاهها الان مشکل استاد دارند که تدریس کنند

maysam_bj

عضو جدید
دوست من سلا م
تکنولوژی بهتره اگه باور نداری دلایل من رو بخون
1:مهندسی (در اصل تو دنیا بهش میگن مهندسی علوم)12واحد بیشتر میخونن (از جمله ریاضی مهندسی و الکترو مغناطیس مهندسی و یکی دو تادر س دیگه)که در دانشکده های سطح بالا(از جمله دانشکده فنی مهندسی شهید با هنر شیراز )اونارو هم یا به صورت فوق برنامه یا جزو دروس اختیاری به دانشجوهای کارشناسی شون میدن(تا ترم پیش ریاضی مهندسی جزو چارت دروس این دانشکده بود اما این ترم به صورت کلاس فوق برنامه این در س و چند تادرس دیگه از جمله فیزیک الکترو مغناطیس برگزار شد)لازم با تذکراست که مهندسی نسبت به مهندسی تکنولوژی خیلی از واحد های عملی رو نمی خونن
2:شما اگه به دنبال کار رفته باشید حتما دیدید که با توجه به سواد و عملکرد استخدام میکنند نه نوع دانشگاه(ابته غیر انتفاعی و ازاد را نمیدونم)
که صدالبته (وبگفته دانشجویان کار شناسی پیوسته) سواد و عملکرد دانشجویان تکنولوژی خییییلی بهتر است
3:در تکنولوژی به دلیل کنکور کار دانی به کارشناسی امادگی بیشتری برای کنکور کار شناسی ارشد وجود دارد
4:به گفته دوستمون برخی از درو س تکنولوژی در حد کارشناسی ارشد که همین منجر به پیشرفت در کارشناسی ارشد میشه(میتوانم بهت بگم کارشناسی ارشدبه تکنولوژی ها خیلی بیشتر از مهندسی (علوم)هست)
5:بیشتر نخبگان و مخترعان کشور مون(از جمله خود من) از بچه های تکنولوژی هستند (امسال هم بچه های تکنولوژی مدال نقره المپیاد جهانی مهارت را در لندن کسب کردند که کسب این مدال باارزش را به تمامی بچه های تکنولوژی تبریک میگم)
6:به طور کل در دنیا (ازجمله کانادا-آلمان-آمریکا)به تکنولوژی بیشتر از علوم اهمیت میدن (بر خلاف مردم کشور ما که علم رو در محاسبات سنگین میبینن نه در پروژه های سنگین)
7:از نظر نظام مهندسی هیچ تفاوتی بین مهندسی (علوم)و مهندسی(تکنولوژی)نیست(از یکی از اعضانظام مهندسی شنیدم)شاید تکنولوژی به خواطر رویکرد عملیش راحت تر وارد نظام مهندسی بشه اما هیچ تفاوتی میان مدرک و کار کرد انها نیست
اماچند توصیه:
1:به قول یکی از نوابغ الکترونیک ایران(مهندسیشون تکنولوژی بوده و الان در مقطع دکترا مشغول تحصیل در یکی از معتبر ترین دانشگاه های جهان هستند)
بچه های فنی(در مقطع بالاترمهندسی تکنولوژی یا کارشناسی ناپیوسته ها) دو دسته هستند :
1:خیییییلی ضعیف هستند(به قول معروف تنبل هستند)
2:یا خیییییییییییییییلی قوی هستند(نابغه هستند)پس سعی کن در گروه دوم باشه
2:باید رو ریاضی کار کنی
3:زبان رو فراموش نکن(در اشد خییییلی لازمش داری)
4:روی نرم افزار هایی مثل پروتل dxp(مثل wordبرای یک تایپیست)کار کن
5:حد اقل دو سه تا زبا برنامه نویسی (ازجملهc)وچند میکرو (از جملهpic)کار کن
(به خداتوکل کن و پیش برو ) اگه سوال داشتی بهم پیغام بده

maysam_bj

عضو جدید
اقا خجالت بکش بچه مردوم رو ناامید نکن تسلیت میگم یعنی چی
ببین عزیزم من خودم با رتبه خییییلی خوب دو سه رقمی مهندسی تکنولوژی قبول شدم و خیلی هم راضی هستم فقط هم برای دکترا می خونم نه پایین تر الکی هم به حرف این ادم های تنبل توجه نکن هرچه تلاش کنی بالاتر میری در حال حاضر شما از یک دانشجوی پیوسته در حد خودت خیلی بالاتری
به خدا توکل کن و پیش برو

HPMAHMOOD

عضو جدید
با سلام .
من خودم تکنولوژی الکترونیک خوندم . رتبه 65 اورده بودم . باید بگم که ما با هم دوره ای ها هماهنگ شدیم و تمام دروس مهندسی رو بهمون دادن . ریاضی مهندسی، الکترونیک3 ،تجزیه تحلیل سیستم ها، الکترومغناطیس . من به وزارت علوم هم رفتم و اونجا به من گفتن که مدرک شما هیچ مشکلی نداره . برای استخدام هم از دوستانم هیچ سوالی در این مورد نشده بود و مدرک اونا مثل مدرک مهندسی مورد قبول بوده .
چیزی که با مهندسی تفاوت داره عنوان " کارشناس الکترونیک " هست که یک سال برای قبول شدگان ناپیوسته داده شد . اونا درس های مهندسی رو نخوندن و ممکنه دچار مشکل بشن .

مهم اینه که وقتی درست تموم شد چیزی بارت باشه .وگرنه با هیچ مدرکی کار پیدا نمی کنی .
تو آزمونهای استخدامی هم تفاوتی بین مهندسی تکنولوژی الکترونیک و مهندسی الکترونیک وجود نداره .

ولی بعضی دانشگاها مثل دانشگاه خرم اباد فکر کنم با پارتی مدارک دانشجویانش رو مهندسی الکترونیک کرد . ولی برای ما مهندسی تکنولوژی الکترونیک دادن . شما هم باید پی گیر باشین که یه وقت مهندسی رو از اولش حذف نکنن .

جالبه که وزارت علوم یک کشور اینجوری عمل کنه و برای قبول شدگان یک عنوان رشته دو نوع مدرک صادر کنه . با پارتی !!!!!!!!:mad::eek:

آخرین ویرایش:

ehsanstr

عضو جدید
راستش فقط تو درسای ریاضی فرق میکنن
تازه دانشگاه ما الکتروکغناطیس رو جز درسای جبرانی ارائه میده.

mostafa-313

عضو جدید
سلام

سلام

سلام
خسته نباشید.
لطف کنید اگه میشه و کسی میتونه و اطلاع داره درباره سنسورهای تشخیص کلسیم برام کمی توضیح بده. آیا وجود داره؟ و طریقه ساخت سنسور. اگه سایتی یا کتابی سراغ دارید هم معرفی کنید.
با تشکر

sasa.electronic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خوبید.تبریک میگم قبولیتون رو مهم اینه که جفتش بیکارمیمونن.

maysam_bj

عضو جدید
با سلام
چند نکته اساسی به صحبت دوستمون
1-عنوان تکنولوژی تنها در ایران نیست وجالبتر این که در تمامی کشور ها که این عنوان وجود داره از ارزش بالاتری نسبت به مهندسی علوم داره ازجمله ژاپن
2-دوست عزیز شمازمانی که یک رشته رو مطابق با دفترچه سازمان سنجش انتخواب میکنید وزیر علوم هم قدرت تغییر دادنش رو نداره پس نه میتونه عنوان تکنولوژی رو حذف کنه نه عنوان مهندسی
اما من شنیدم که برخی دانشگاه ها که هردو نوع رو دارن سعی میکنند بچه های تکنولوژی رو هم با حذف عنوان تکنولوژی در مدرکشون فارق التحصیل کنند که بعد ها در مقاطع بالاتر (ازجمله دکتری)وشاید هم دربرخی موارد برای عضویت در سازمان نظام مهندسی با استعلام از وزارت علوم و مشخص شدن موضوع(در قانون به عنوان جعل اسناد تلقی شده) و امکان ابطال مدرکشون دور از ذهن نیست
3- شما هم سعی کن به جای شایعه سازی (منظورم جایی هست که گفته بودید امکان حذف عنوان مهندسی از مهندسی تکنولوژی الکترونیک هست) باررویکرد قانونی صحبت کنی

ehsanstr

عضو جدید
هیچ فرقی نمیکنن
الکی اسمشون فرق میکنه
و اسم بعضی درسا

amirbandpey

عضو جدید
با سلام:
بچه های مهندسی تکنولوژی همون بچه های علمی کاربردی قدیمن و میتونم اینو بگم که خیلی با مهندسی متفاوته و اصلا در مورد سخن بالا که تو کارشناسی ارشد راحترین این خبرا نیست چون علاوه بر خیلی دروس سیلابس درسیشونم خیلی ضعیفتره.این فقط اطلاعاتی که از دوستانم که علمی کاربردی خوندن میگم.

keivanjan

عضو جدید
مهندسی تکنولژی الکترونیک رو سازمان نظام مهندسی قبول نداره و حق نظارت به دارندگان (مدرکش) نمیده

MKH362

عضو جدید
بله مهندسي تكنولوژي الكترونيك نميتونه عضو نظام مهندسي بشه و نميتونه پروانه بگيره . بايد اعتراض كنيم

behdad_coolboy

عضو جدید
بله بعضی از دروس تخصصی از جمله ریاضی مهندسی، الکترونیک3 و اقتصاد مهندسی، تجزیه تحلیل سیستم ها، الکترومغناطیس جز چارت مهندسی تکنولوژی نیست اما در بعضی از دانشگاه ها با عنوان دروس جبرانی داده میشه. اگه دانشجویان علاقه داشته باشند و تقاضا کنند ارائه میشه.
گویا روشی هست که میشه مهندسی تکنولوژی رو از طریق سازمان مهندسی کشور به مدرک مهندسی تبدیل کرد. زیاد نگران نباشید و شک نداشته باشید که سواد شما از کارشناسی پیوسته ها بیشتر هست

با سلام ؛
من دانشجوی مهندسي تكنولوژي الكترونيك هستم .
ولی دروس زیر را در سیلابس درسی داریم :
ریاضی مهندسی، الکترونیک3 ، تجزیه تحلیل سیستم ها، الکترومغناطیس .
بدون اینکه درخواستی داده باشیم و یا اینکه جزو دروس جبرانی باشد .
فقط درس اقتصاد مهندسی در لیست دروس نیست!

starblue7750

عضو جدید
با سلام ؛
من دانشجوی مهندسي تكنولوژي الكترونيك هستم .
ولی دروس زیر را در سیلابس درسی داریم :
ریاضی مهندسی، الکترونیک3 ، تجزیه تحلیل سیستم ها، الکترومغناطیس .
بدون اینکه درخواستی داده باشیم و یا اینکه جزو دروس جبرانی باشد .
فقط درس اقتصاد مهندسی در لیست دروس نیست!

من فارغ التحصیل تکنولوِی الکترونیک هستم
برای کسانی که کاردانیشون پیوسته بود دروس ریاضیات مهندسی و 2 تا درس دیگه اضافه کردند
ولی واسه ما دروس زیر نبود :
ریاضی مهندسی، ، تجزیه تحلیل سیستم ها، الکترومغناطیس .آمار و احتمال. ماشین های الکتریکی

maysam_bj

عضو جدید
سلام پریا جان باید این رو بهت بگم که کلا مهندسی الکترونیک نمیتونه عضو طراح نظام مهندسی بشه ربطی هم به تکنولوژی نداره چون اساسا کارکرد الکترونیک ربطی به نظام مهندسی نداره

سعید گروسی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام

مهندسی الکترونیکی ها برای ادامه تحصیل قوی ترهستند
ومهندسی تکنولوزی برای بازارکاروکارهای عملی قوی ترهستد.

o-star

عضو جدید
سلام من شنیدم با پاس کردن 12 واحد مدرک تکنولوژی به مهندسی تغییر میدن!(پس اینا چیه شما میگین!):eek:

rezashirani86

عضو جدید
رضا

رضا

سلام.من ترم دوم مهندسی تکنولوژی الکترونیکم و به قول دوستمون از اون ادمای ضعیف یا بهت بگم تنبلاش.می خواستم بگم اگه میشه بنده رو راهنمایی کنید که بتونم تو این رشته موفق بشم البته خیلی دوست دارم این رشته رو خوب یاد بگیرم .واسه خودم مدار طراحی کنم.واز این...... در ضمن بنده تویک شرکت تولیدی موکت کار میکنم و کارم هیچ ربطی به رشته تحصیلی من نداره.خواهش میکنم راهنماییم کنید و اینکه از کجا باید شروع کنم.....التماس دعا

behnamhs

عضو جدید
با سلام :

با سلام
چارت این رشته در واقع همان چارت علمی کاربردی الکترونیک سابق هستش که فقط اسمشو عوض کردن. چند درس اصلی رو که بچه های پیوسته پاس میکنن این رشته نداره. به همین خاطر توی کنکور ارشد دچار مشکل میشوند مگر اینکه توی مباحث ویژه چند تا از این درس ها رو بهشون ارائه بدن

behnamhs

عضو جدید
سلام.من ترم دوم مهندسی تکنولوژی الکترونیکم و به قول دوستمون از اون ادمای ضعیف یا بهت بگم تنبلاش.می خواستم بگم اگه میشه بنده رو راهنمایی کنید که بتونم تو این رشته موفق بشم البته خیلی دوست دارم این رشته رو خوب یاد بگیرم .واسه خودم مدار طراحی کنم.واز این...... در ضمن بنده تویک شرکت تولیدی موکت کار میکنم و کارم هیچ ربطی به رشته تحصیلی من نداره.خواهش میکنم راهنماییم کنید و اینکه از کجا باید شروع کنم.....التماس دعا

با سلام
اگه قصد ادامه تحصیل داری بهت توصیه میکنم از الان بری و سر کلاس های بچه های پیوسته درس هایی مثل ریاضی مهندسی و سیگنال و .... رو بگذرونی

بالا