منوی پیشنهادی شیرینی، مخصوص عید نوروز

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
وبسایت سوران: خوب اینم سری دوم آموزشای شیرینی مخصوص عید نوروز!این سری فوق العاده شیرینی های ساده و سریعی هست و بیشترشون مختص عیده و معمولا زیاد توی عید دیدنی ها ازش استفاده میشه! ایشالا که دوست داشته باشید و برای عید تهیش کنید.

شیرینی مرنگ (پفکی)


مواد لازم:


 • پودر شکر(یا شکر) :1لیوان
 • سفیده تخم مرغ:نصف لیوان(حدود 3عدد تخم مرغ بزرگ)
 • وانیل:1چهارم قاشق چایخوری
 • هل:5عدد(پوست کنده و خرد شده)
 • پودر کرم تارتار:1چهارم قاشق چایخوری یا به جای آن همین میزان آبلیمو یا سرکه سفید.
طرز تهیه:


1. اول سفیده های تخم مرغ و پودر کرم تارتار(یا آبلیمو) و وانیل رو با هم مخلوط کنید و با همزن خوب بزنید تا یکدست بشن.بعد پودر شکر یا شکر رو کم کم به مواد اضافه کنید البته به شدت کم کم و بذارید همزن با دور تند روشن باشه و به صورت دورانی مواد رو خوب مخلوط کنید.باید اونقدر سفیده رو بزنید تا منسجم بشه و با کج کردن ظرف ازش نریزه.توی این مرحله هل سبز خرد شده(بدون پوست )و اگر دوست دارید کمی رنگ خوراکی یا زعفران رو هم به مواد اضافه کنید .

2. کف سینی فر رو با کمی روغن چرب کنید و مواد مرنگ رو داخل قیف بریزید و روی سینی شکوفه بزنید یا هر شکلی که دوست دارید بسازید.فر رو از قبل با دمای 11 درجه سانتی گراد یا 230 درجه فارنهایت گرم کنید(تقریبا 10 دقیقه قبل) و بعد سینی رو داخل فر قرار بدید البته در طبقه وسط و بعد 20 دقیقه اجازه بدید شیرینی بپزه و بعد فر رو خاموش کنید و صبر کنید ظرف 1ساعت داخل فر خاموش بمونه و بعد ظرف رو همون طور با شیرین به یخچال منتقل کنید و 2 ساعت اجازه بدید خنک بشه این کار برای جلوگیری از بوی ضحم تخم مرغ انجام میشه و بسیار هم موثره!

3. ضمنا یه نکته بسیار بسیار مهم دمای تخم مرغ هست یعنی اگر دمای تخم مرغ شما کم باشه و سرد اضافش کنید مرنگ شما کیفیت مناسب رو نخواهد داشت پس حتما 1 ساعت قبل تخم مرغ رو از یخچال خارج کنید و توی دمای خونه قرارش بدید.


نکات:

1)میتونید داخل مرنگ مقداری پودر کاکائو،پسته،گردو و هر چیز دیگه ای بریزید.

2)مرنگ اگر خوب پخته شده باشه با یه ضربه به راحتی از سینی جدا میشه.

3)میتونید به جای چرب کردن سینی از کاغذ روغنی هم استفاده کنید.

4)اگر به جای پودر شکر از شکر استفاده میکنید زمان هم زدنتون زیاد تر میشه.

5)اگر دوست داشتید میتونید برای مرنگ مغز بذارید که میتونه شامل کاکائو،پسته،بادام یا گردو و هر چیز دیگری باشه!شکل زیر هم میتونه کمکتون کنه!
شیرینی پفک نارگیلی:

مواد لازم: • شکر:1و نیم لیوان
 • پودر نارگیل:2لیوان
 • سفیده تخم مرغ بزرگ:5عدد
 • پودر هل:1 قاشق چایخوری
 • وانیل:1چهارم قاشق چایخوری


طرز تهیه:


1. اول سفیده های تخم مرغ رو 15 دقیقه به فریزر منتقل کنید تا سرد بشن.بعد اونها رو با دور کند همزن خوب هم بزنید البته به صورت دورانی.بعد از اینکه روی سفیده ها حباب زد دور همزن رو بیشتر کنید و خوب هم بزنید تا پف کنه جوری که با برگردوندن از ظرف نریزه.پودر نارگیل ،پودر هل ،وانیل و شکر رو با هم مخلوط کنید و کم کم به مواد اضافه کنید و با دور کند همزن به صورت دورانی مخلوط کنید.

2. کف سینی فر رو کاغذ روغنی بذارید یا چربش کنید و بعد از مواد شیرینی با فاصله روی اون بریزید.

3. سینی رو در طبقه وسط فر که از 10 دقیقه قبل با دمای 150 درجه سانتی گراد گرم شده قرار بدید و نیم ساعت بپزید.بعد فر رو خاموش کنید و اجازه بدید سینی 3 ساعت داخل فر بمونه و بعد با سینی 1 ساعت داخل یخچال منتقلش کنید.نکات:

1)اگر دوست دارید به این مواد رنگ خوراکی یا پودر کاکائو هم اضافه کنید.

2)میتونید مقداری پودر گردو هم به مواد اضافه کنید.

3)برای سرعن بخشیدن به کار میتونید از پودر شکر به جای شکر استفاده کنید.

شیرینی پفک گردویی:

مواد لازم: • آرد:3قاشق غذاخوری
 • شکر:250گرم
 • وانیل:نصف قاشق چایخوری
 • زرده تخم مرغ:5عدد بزرگ
 • مغز گردو خرد شده:250گرم


طرز تهیه:


1. اول از همه نیم ساعت زرده ها رو توی دمای محیط قرار بدید تا سرد نباشن.بعد اونخا رو با همزن کمی بزنید تا خوب مخلوط بشن.شکر رو کم کم به زرده اضافه کنید و با همزن خوب بزنید تا با همدیگه مخلوط بشن.وانیل و آرد رو یا هم مخلوط کنید و کم کم به مواد اضافه کنید و با همزن خوبه خوب هم بزنید تا صاف و یکدست بشن.در انتها گردو رو به مواد اضافه کنید و با قاشق خوب هم بزنید.

2. کف سینی فر کاغذ روغنی بندازید و با قاشق چایخوری یا غذاخوری از مواد بردارید و با فاصله روی کاغذ بچینید.سینی رو روی طبقه وسط فر که از 10 دقیقه قبل با دمای 220 درجه سانتی گراد گرم شده قرار بدید و 15 تا 20 دقیقه بپزید.بعد از گذشت زمان شیرینی رو از فر خارچ کنید و 1 ساعت صبر کنید تا خنک بشه و بعد از کاغذ جداش کنید.

نکات:


1)اگر دوست دارید 100 گرم کشمش پلویی هم به شیرینی اضافه کنید چون خوشمزش میکنه.

2)این شیرینی رو میتونید دو رنگ تهیه کنید و نصف مواد رو هم با پودر کاکائو مخلوط کنید.

3)میشه داخل خمیر شکلات چیپسی هم بریزید.


شیرینی زبان و پاپیون:

1. برای تهیه اونها اول یه مقدار خمیر هزارلا تهیه کنید و اگر میخواید میتونید آمادش رو با نامهای میل فوی یا puff pastry تهیه کنید.کمی هم عسل رو با آب جوش و یه ذره گلاب و زعفران ترکیب کنید تا شهد تهیه بشه(برای روی شیرینی)2. خمیر رو بعد از اماده شدن به صورت کاملا سرد روی سطح باز کنید و به قطر 1سانت پهنش کنید و خیلی فوری قالب بزنید با با چاقو مستطیلی ببرید.بعد روی شیرینی یک خط عمیق ایجاد کنید .توجه کنید که وسایل شما هم باید سرد باشه تا پف خمیر نخوابه.بعد با برس روی شیرینی ها شهد بریزید و یک عدد زرده تخم مرغ رو با مقدار کمی شیر مخلوط کنید و با برس روی شیرینی ها بکشید و کمی کنجد بریزید روش.

3. حالا شیرینی ها رو با فاصله داخل سینی فری که روش کاغذ روغنی داره قرار بدید و بذارید 25 دقیقه بپزه.(حرارت 180 درجه و از نیم ساعت قبل گرم شده)در مورد شیرینی پاپیون هم به بعد از اینکه به صورت مستطیلی با چاقو برش دادید با دستتون یه فر بهش بدید و کمی بپیچونیدش.

4. وقتی شیرینی ها از فر خارج شدن بذارید سرد بشن و بعد دوباره روشون شهد بریزید.نکات:


1)حتما بعد از پهن کردن خمیر به شکل مستطیل دورش رو با چاقو ببرید تا هواگیری بشه.

2)خیلی سریع عمل قالب زدن یا بریدن رو انجام بدید چون اگر خمیر سرد بشه پف نمیکنه.

3)سوالی که برای خیلیا پیش میاد اینه که آیا خمیر خودش لایه لایست؟نه خمیر معمولیه ولی هنگام پخت خودش چند لایه میشه.
شیرینی بهشتی:

مواد لازم نوع اول:(قالبی) • پودر هل:1 قاشق چایخوری
 • پودر شکر:1لیوان سرخالی
 • روغن جامد:1لیوان سرخالی(کمی سرخالی تر از شکر)
 • آرد:2 و 2سوم لیوان
 • کنجد:به میزان لازم
 • سفیده تخم مرغ:1عدد


طرز تهیه:


1. اول آرد رو 3 مرتبه به خوبی با الک ریز الک کنید تا هوا بخوره.پودر شکر و روغن جامد رو با هم مخلوط کنید و با همزن برقی خوب بزنید و بعد پودر هل رو بهش اضافه کنید و بازم به خوبی همش بزنید تا یکنواخت بشه.ارد رو کم کم به مواد اضافه کنید و با دست خوب هم بزنید تا خمیر مناسبی تهیه بشه.

2. خمیر آماده شده رو در صورت تمایل 2بار چرخ کنید و بعد داخل نایلون قرار بدید و 3 ساعت بذاریدش توی یخچال.بعد خمیر رو روی سطح آرد پاشی شده باز کنید طوری که قطرش 1 سانت بشه و بعد با قالب دلخواه قالب بزنید و روی سینی فر چرب نشده قرارش بدید و روش رو یا سفیده تخم مرغ برس بکشید و در صورت تمایل کنجد یا پودر پسته بریزید.حالا سینی رو داخل فری که از 10 دقیقه قبل با دمای 125درجه سانتی گراد گرم شده قرار بدید و صبر کنید 15 تا 20 دقیقه شیرینی بپزه.نکات:

1)خمیر این شیرینی کمی خشکه نگران نباشید.

2)میتونید داخل خمیر پودر کاکائو(به میزان اضافه کردن پودر از آرد کم کنید)رنگ خوراکی یا زعفران اضافه کنید.

3)سینی فر رو نباید چرب کنید چون شیرینی وا میره.

4)تو این مدل نمیشه از کره به جای روغن استفاده کرد.

5)این مدل شیرینی رو نمیتونید با قیف شکل بدید.

6)بعد از پخت اگر داغ داغ شیرینی رو خارج کنید خورد میشه باید 3 ساعت اجازه بدید سرد بشه و بعد باشینی بذاریدش داخل یخچال و 3ساعت دیگه صبر کنید و بعد از سینی جداش کنید.

مواد لازم نوع دوم:(کرکی و با قابلیت شکل دهی با قیف) • پودر قند ۱۰۰ گرم
 • روغن جامد ۱۰۰ گرم
 • آرد سفید ۲۰۰ گرم
 • روغن مایع ۲۵ گرم
 • وانیل1چهارم قاشق چایخوری
 • پودر پسته مقداریطرز تهیه:


1. اول از همه پودر قند و روغن جامد رو با هم مخلوط کنید و با همزن هم بزنید تا کاملاً سفید بشه.بعد وانیل رو اضافه کنید و هم بزنید.

2. آرد رو اول 3 مرتبه خوبه خوب الک کنید و بعد کم کم به مواد اضافه کنید و با دست خوب مخلوط کنید.وقتی کاملا مخلوط شد روغن مایع را اضافه کنید و باز هم با دست مخلوط کنید.این خمیر باید طوری نرم باشه که بتونید با قیف شکوفه بزنید. اگر سفت بود میتونید کمی روغن مایع اضافه کنید.

3. تو این قسمت خمیر رو میتونید چند قسمت کنید و با زعفران یا پودر کاکائو یا رنگهای خوراکی مخلوط کنید تا شیرینیهای رنگی داشته باشید.میتونید خمیر رو چرخ هم بکنید تا منعطف تر بشه.کف سینی فر کاغذ روغنی پهن میکنیم و از خمیرها با قیف در سینی شکوفه میزنیم.مقداری پودر پسته روی هر کدام از شکوفه ها میریزیم.

4. سینی رو در فر از قبل گرم شده با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه قرار میدیم.

5. بعد از پختن شیرینها اجازه میدیم کاملا خنک بشن، حتی بهتره با ظرف فر شیرینیها رو در یخچال قرار بدیم تا خوب سرد بشن.برترین ها
 

Similar threads

بالا