معرفی دروس کارشناسی

ساحل69

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام،
می شه در مورد دروس کارشناسی شاخه ساخت و تولید توضیح بدید؟
کارگاه و تئوری این دروس در چه مواردی هست؟
تشکر...

shahram66

عضو جدید
چارت ساخت و تولید کارشناسی نا پیوسته

چارت ساخت و تولید کارشناسی نا پیوسته

دروس تخصصی
1.روشهای تولید مخصوص2
2.طراحی و تولید(cad/cam) 3
3.زبان تخصصی2
4.مهندسی صنایع2
5.طراحی قالب2
6.کنترل کیفیت2
7.اصول شکل دادن فلزات2
8.تست های غیر مخرب و آز2
9.نصب,تعمیر و نگهداری ماشین های ابزار2
10.برنامه ریزی فرآیند2
11.رباتیک2
12.ماشین ابزار تولیدی2
13.کنترل اتوماتیک2
14.پروژه3
15.کار آموزی3
جمع 33 واحد

دروس اصلی
1.مقاومت مصالح(2)2
2.طراحی اجزا(2) 2
3.ترمودینامیک و انتقال حرارت2
4.سیستم های اندازه گیری2
5.دینامیک و ارتعاشات2
6.جوشکاری و کرگاه2
7.ریخته گری و کارگاه2
8.توانایی ماشین کاری3
9.ایمنی و بهداشت2
جمع 19 واحد
دروس پایه
1.ریاضی عمومی(2)3
2.معادلات دیفرانسیل3
3.آمارو احتمالات مهندسی3
جمع 9 واحد
دروس عمومی
1.تاریخ تحلیلی صدر اسلام2
2.اندیشه اسلامی (2)2
3.تفسیر موضوعی قرآن یا نهج البلاغه2
4.تربیت بدنی (2)1
5.انقلاب اسلامی ایران2
جمع9 واحد

در ضمن این چارت برای دانشجویانی که دوره کاردانی پیوسته ساخت و تولید گرایش ماشین ابزار را گذرانده اند,طراحی شده است.و برای دیگر رشته های کاردانی 9 واحد دروس جبرانی با نظر مدیر گروه در نظر گرفته میشود.

metamoeen

عضو جدید
سلام،
تشکر...

سلام!اگه خوشت اومد بگو بازم مطلب ویه سری سایت هستن که خیلی میتونن کمکت کنن

اين رشته در مقاطع كارداني و كارشناسي به دو گرايش قالب سازي و ماشين ابزار تقسيم مي شود و در مقاطع تحصيلات تكميلي به سه گرايش سيستمهاي توليد صنعتي، شكل دهي فلزات و (در برخي از دانشگاه ها مكاترونيك) تقسيم مي گردد. هدف تربيت كارشناساني است كه با به كاربردن تكنولوژي مربوط به ابزارسازي، ريخته گري ، جوشكاري، فرم دادن فلزات ، طرح كارگاه يا
كارخانه هاي توليدي آماده كار در زمينه ساخت و توليد ماشين آلات و صنايع (كشاورزي ، نظامي، ماشين سازي، ابزارسازي ، خودروسازي و ... ) باشند. فارغ التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در صنايعي مانند ماشين سازي، ابزارسازي، خودروسازي ، صنايع كشاورزي، صنايع هوايي و تسليحاتي به ساخت و توليد ماشين آلات، طراحي كارگاه و يا كارخانه توليدي بپردازند و نظارت و بهره برداري و اجراي صحيح طرحها را عهده دار شوند. داوطلبان اين رشته بايد در دروس رياضي، فيزيك و مكانيك از آگاهي كافي برخوردار باشند. همچنين درك دروس پايه مانند استاتيك و مقاومت مصالح براي درك دروسي مانند ارتعاشات ديناميك، ديناميك ماشين، ارتعاشات ماشين و ابزار و غيره ضروري است. دروس اين دروه شامل مطالبي در مورد نحوه توليد، طراحي قالبهاي پرس، طراحي قيد و بندها، كار و برنامه ريزي با ماشينهاي اتوماتيك، اصول كلي و نحوه كار با ماشينهاي دستي و تعمير و نصب تمام سرويسهاي صنعتي مي باشد و درصد نسبتا بالايي از آنها به صورت عملي ارائه مي گردد. داوطلب بايد سالم باشد تا بتواند كارهاي كارگاهي را به خوبي انجام دهد و استعداد كارهاي فني را داشته باشد. با توجه به خودكفايي صنايع كشور اين رشته داراي بازار كار خوبي است.
بنا به تعريف انجمن مهندسان ساخت و تولید، رشته‌اي از مهندسي است كه به تحصيلات و تجاربي نيازمند است تا رويه‌هاي مهندسي را در پروسه‌هاي توليد و شيوه‌هاي توليد را در صنعت بفهمد، به كار گيرد و كنترل كند و به توان برنامه‌ريزي در فرايند‌هاي توليد نيازمند است تا درباره ابزار‌ها، روند‌ها و ماشين‌آلات و تجهيزات تحقيق كند و آنها را بهبود بخشد و امكانات و سيستم‌ها را براي توليد فراورده‌هاي با كيفيت و هزينه بهينه يكي كند. بنابراين مي توان گفت كه گرايش ساخت و توليد به زمينه هاي كاربردي مهندسي مكانيك مي پردازد. فارغ‌التحصيلان اين دوره مي‌توانند تا مقطع كارشناسي ارشد و دكتري در داخل يا خارج از كشور ادامه تحصيل دهند.
يك قطعه بايد به چه روشي ساخته شود تا داراي توليدي سريع و ارزان و همچنين كيفيت مناسب و وقت و كارايي مطلوب باشد؟ پاسخ به اين سوال مهم بر عهده مهندسان گرايش ساخت و توليد است. چرا كه يك مهندس ساخت و توليد به مسائل مربوط به ساخت بهينه و توليد با كيفيت بالا مي‌پردازد. در واقع اين گرايش بيشتر به مشكلات و معضلات ساخت و توليد مي‌پردازد و در نتيجه نسبت به دو گرايش حرارت و سيالات و طراحي جامدات عملي‌تر است و دو گرايش فوق جنبه علمي‌تر دارند

دروس تخصصي كه براي رشته ساخت و توليد ارائه مي شود، عبارتند از: طراحي قالب پرس، ماشينهاي كنترل عددي، سيستمهاي اندازه گيري (مترولوژي)، توانايي ماشينكاري ، اونيورسال، توليد مخصوص، هيدروليك و پنوماتيك، تست غير مخرب، طراحي قيد و بند، تكنولوژي پلاستيك، كامپوزيت، ريخته گري، شكل دهي فلزات، قالبهاي آهنگري (فورج)، طراحي و توليد به كمك كامپيوتر CAD/CAM ، جوشكاري تخصصي ، متالورژي، عمليات حرارتي، كاربرد برق، مديريت توليد، كنترل كيفيت، اتوماسيون، طراحي كارخانه و ... كه همه اين دروس داراي آزمايشگاه و يا كارگاه نيز مي باشند كه همزمان با گذراندن درس به صورت تئوري، بخش عملي نيز به صورت كارگاهي يا آزمايشگاهي انجام مي گيرد، در نتيجه دانشجويان از نزديك با واقعيات عملي دروس از نزديك آشنا مي شوند.

imannasa2000

عضو جدید
کاربر ممتاز
رشته ساخت و تولید چیست؟

رشته ساخت و تولید چیست؟

سلام،
تشکر...

به اطراف خود نگاه کنید هر جائی ممکن است باشند بسیاری از انها ممکن است در لباس و بر روی بدنتان باشد حلقه ای که بر روی انگشت دارید و یا ساعت مچی, عینک همگی قطعاتی هستند که به کمک روش های ساخت و تولید ساخته شده اند.
به هر طرف که نگاه کنید قطعاتی مشابه را خواهید دید. قطعات و اتصالات روشنائی –رادیورتورها-وسایل آشپزخانه یا لوازم منزل .
هر اتومبیل از صدها قطعه تشکیل شده است.این فهرست را میتوان مرتبا ادامه داد.قطعات رادیو و تلویزیون – همینطور موشکها – هواپیماها –قطارهاو... را میتوان به انها اضافه کرد کلیه ی قطعاتی که در ساخت و تزئین ساختمانها مورد استفاده قرار می گیرند.و حتی سازه های عظیم فولادی و غیره و در کل انچه از مصنوعات بشری که به چشم می ایند همه و همه به کمک روش های ساخت و تولید مبتنی بر تکنولوژی و علم نوین ساخته و تولید شده اند
همه ي موارد فوق ازتغييرمواد خام مختلف سرهم شدن انها طي فرايندهاي متفاوتي كه انها را ساخت ميناميم بدست امده اند.ساخت در مفهوم وسيعش فرايند تبديل مواد خام به محصولات مورد نظر است.
منظور از توليد كل فرايند فراوري و ساخت تعداد انبوهي از يك قطعه كار شامل طراحي- براورد ابزار –مواد خام –ماشين الات وفرايندهاي توليد است.تتوليد در ساخت تعداد انبوهي از قطعات معني مي يابد نه در ساخت تعدادي محدود.
منظور از طراحي در واقع انجام محاسبات مربوط به قطعات مورد نياز روز است كه
به كمك علوم در طراحي جامدات چون استاتيك-ديناميك –مقاومت مصالح و طراحي اجزا انجام ميشود.
ابزار و مواد خام مورد نياز براي ساخت توامان و با توجه به طراحي هاي انجام شده و مقاومت مورد نياز و كارائي مورد انتظار از قطعه انتخاب مي شوند در اين راستا از علومي چون شيمي –علم مواد وغيره استفاده ي وسيعي ميشود.
بخش وسيعي از مطالعات رشته ي ساخت و توليد به بررسي ماشين الات و تجهيزات مورد استفاده در فرايندهاي ساخت قطعات تحت عنوان ماشين ابزار يا ماشين افزار اختصاص مي يابد به عبارت ديگر شناخت ماشينهاي ابزار مورد استفاده اجزا وطرز كار قسمت هاي مختلف-روش توليد قطعه توسط انها و سعي در رفع اشكالات و محدوديتهاي ماشينهاي افزار و تكميل اين دستگاه ها و تجهيزات از مهم ترين موارد پرداخته شده در ساخت و توليد ميباشد.
در گسترش ماشين الات و ابزارهاي مورد استفاده در ساخت قطعات ميتوان ابزارهاي دستي مثل سوهان واره و...تا دستگاه هاي پيشرفته ماشينكاري به كمك كامپيوتر CNC را نام برد .
در كنار اين ماشينهاي افزار سيستم هائي چون هيدروليك و پنو ماتيك و سيستم هاي ساخت به كمك شبكه هاي كامپيو تري براي كم كردن محدوديتها-افزايش سرعت و بهره وري در توليد قطعات كاربرد فراوان دارند.

منبع:http://imannasa2000.blogfa.com

javid_x2007

عضو جدید
دروس تخصصی
1.روشهای تولید مخصوص2
2.طراحی و تولید(cad/cam) 3
3.زبان تخصصی2
4.مهندسی صنایع2
5.طراحی قالب2
6.کنترل کیفیت2
7.اصول شکل دادن فلزات2
8.تست های غیر مخرب و آز2
9.نصب,تعمیر و نگهداری ماشین های ابزار2
10.برنامه ریزی فرآیند2
11.رباتیک2
12.ماشین ابزار تولیدی2
13.کنترل اتوماتیک2
14.پروژه3
15.کار آموزی3
جمع 33 واحد

دروس اصلی
1.مقاومت مصالح(2)2
2.طراحی اجزا(2) 2
3.ترمودینامیک و انتقال حرارت2
4.سیستم های اندازه گیری2
5.دینامیک و ارتعاشات2
6.جوشکاری و کرگاه2
7.ریخته گری و کارگاه2
8.توانایی ماشین کاری3
9.ایمنی و بهداشت2
جمع 19 واحد
دروس پایه
1.ریاضی عمومی(2)3
2.معادلات دیفرانسیل3
3.آمارو احتمالات مهندسی3
جمع 9 واحد
دروس عمومی
1.تاریخ تحلیلی صدر اسلام2
2.اندیشه اسلامی (2)2
3.تفسیر موضوعی قرآن یا نهج البلاغه2
4.تربیت بدنی (2)1
5.انقلاب اسلامی ایران2
جمع9 واحد

در ضمن این چارت برای دانشجویانی که دوره کاردانی پیوسته ساخت و تولید گرایش ماشین ابزار را گذرانده اند,طراحی شده است.و برای دیگر رشته های کاردانی 9 واحد دروس جبرانی با نظر مدیر گروه در نظر گرفته میشود.

سلام و عرض خسته نباشید
می خواستم بذونم ایا دانشگاه ازادم همین واحدارو ارائه می دن !!!!!!!!

javid_x2007

عضو جدید
به اطراف خود نگاه کنید هر جائی ممکن است باشند بسیاری از انها ممکن است در لباس و بر روی بدنتان باشد حلقه ای که بر روی انگشت دارید و یا ساعت مچی, عینک همگی قطعاتی هستند که به کمک روش های ساخت و تولید ساخته شده اند.
به هر طرف که نگاه کنید قطعاتی مشابه را خواهید دید. قطعات و اتصالات روشنائی –رادیورتورها-وسایل آشپزخانه یا لوازم منزل .
هر اتومبیل از صدها قطعه تشکیل شده است.این فهرست را میتوان مرتبا ادامه داد.قطعات رادیو و تلویزیون – همینطور موشکها – هواپیماها –قطارهاو... را میتوان به انها اضافه کرد کلیه ی قطعاتی که در ساخت و تزئین ساختمانها مورد استفاده قرار می گیرند.و حتی سازه های عظیم فولادی و غیره و در کل انچه از مصنوعات بشری که به چشم می ایند همه و همه به کمک روش های ساخت و تولید مبتنی بر تکنولوژی و علم نوین ساخته و تولید شده اند
همه ي موارد فوق ازتغييرمواد خام مختلف سرهم شدن انها طي فرايندهاي متفاوتي كه انها را ساخت ميناميم بدست امده اند.ساخت در مفهوم وسيعش فرايند تبديل مواد خام به محصولات مورد نظر است.
منظور از توليد كل فرايند فراوري و ساخت تعداد انبوهي از يك قطعه كار شامل طراحي- براورد ابزار –مواد خام –ماشين الات وفرايندهاي توليد است.تتوليد در ساخت تعداد انبوهي از قطعات معني مي يابد نه در ساخت تعدادي محدود.
منظور از طراحي در واقع انجام محاسبات مربوط به قطعات مورد نياز روز است كه
به كمك علوم در طراحي جامدات چون استاتيك-ديناميك –مقاومت مصالح و طراحي اجزا انجام ميشود.
ابزار و مواد خام مورد نياز براي ساخت توامان و با توجه به طراحي هاي انجام شده و مقاومت مورد نياز و كارائي مورد انتظار از قطعه انتخاب مي شوند در اين راستا از علومي چون شيمي –علم مواد وغيره استفاده ي وسيعي ميشود.
بخش وسيعي از مطالعات رشته ي ساخت و توليد به بررسي ماشين الات و تجهيزات مورد استفاده در فرايندهاي ساخت قطعات تحت عنوان ماشين ابزار يا ماشين افزار اختصاص مي يابد به عبارت ديگر شناخت ماشينهاي ابزار مورد استفاده اجزا وطرز كار قسمت هاي مختلف-روش توليد قطعه توسط انها و سعي در رفع اشكالات و محدوديتهاي ماشينهاي افزار و تكميل اين دستگاه ها و تجهيزات از مهم ترين موارد پرداخته شده در ساخت و توليد ميباشد.
در گسترش ماشين الات و ابزارهاي مورد استفاده در ساخت قطعات ميتوان ابزارهاي دستي مثل سوهان واره و...تا دستگاه هاي پيشرفته ماشينكاري به كمك كامپيوتر CNC را نام برد .
در كنار اين ماشينهاي افزار سيستم هائي چون هيدروليك و پنو ماتيك و سيستم هاي ساخت به كمك شبكه هاي كامپيو تري براي كم كردن محدوديتها-افزايش سرعت و بهره وري در توليد قطعات كاربرد فراوان دارند.

منبع:http://imannasa2000.blogfa.com

کسی نیست یعنی جواب سوال ماروووو بده ه ه ه ه ه ه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

javid_x2007

عضو جدید
اگه پیوسته داشته باشه آره ولی اگه ناپیوسته باشه طبق سر فصل ناپیسته معرفی شده توسط وزارت علوم

سلام
آقا این واحد هاییکه گفته شده واسه کارشناسی ناپیوستست آزادم داره اپیوسته آیا همین واحد هاست؟؟؟؟

ebrahimsakht

عضو جدید
آره من خودم همه این واحد ها رو گذروندم بازم بستگی به دانشگاهش داره که چی ارائه بدن من آزاد قزوین بودم همه رو گذروندم
من فکر کردم پیوسته رو گذاشتن

javid_x2007

عضو جدید
آره من خودم همه این واحد ها رو گذروندم بازم بستگی به دانشگاهش داره که چی ارائه بدن من آزاد قزوین بودم همه رو گذروندم
من فکر کردم پیوسته رو گذاشتن

سلام
مرسی
فقط میخواستم بدونم سطح این رشته در چه حدیه من خودم جامدات میخونم تهران جنوب ولی میخوام تغییر گرایش بدم بیام ساخت آخه فنی بیشتر علاقه دارم و کاردانیمم ربط داره
مرسی که راهنماییم کنین

ebrahimsakht

عضو جدید
سلام
مرسی
فقط میخواستم بدونم سطح این رشته در چه حدیه من خودم جامدات میخونم تهران جنوب ولی میخوام تغییر گرایش بدم بیام ساخت آخه فنی بیشتر علاقه دارم و کاردانیمم ربط داره
مرسی که راهنماییم کنین
دوست عزیز به نظرم این رشته محدودیتی نداره سطحش رو هم خوت باید تعیین کنی نمی تونیم بگیم کدوم بهتره یا سطح این از اون بهتره چون تویی که سطحط تعیین کننده
امیدوارم موفق باشی