مشکلات اسکچاپ به مکس

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
راستش من قصد دارم یه مطلب آموزشی در مورد موضوع تاپیک بنویسم. چراکه مدلینگ و تکسچر توی اسکچاپ سادس و تنظیمات بیشتر و نور و انیمیشن و رندر هم توی مکس سادس. خودم که شروع کرده بودم، تقریبا جهنمو جلوم دیدم و فکر میکنم واسه خیلیای دیگه هم همینجوری باشه! لذا فکر کردم شاید یه فایل آموزشی راهنما ، بدرد بخوره.
قطعا هرچی بیشتر مشکلات کارو بدونم نتیجه بهتر میشه، لذا اگه شماها هم به مشکلی ازین دست برخوردید ، یا تجربیاتی دارید ممنون میشم که بهم اطلاع بدی

cpu 2011

عضو جدید
راستش من قصد دارم یه مطلب آموزشی در مورد موضوع تاپیک بنویسم. چراکه مدلینگ و تکسچر توی اسکچاپ سادس و تنظیمات بیشتر و نور و انیمیشن و رندر هم توی مکس سادس. خودم که شروع کرده بودم، تقریبا جهنمو جلوم دیدم و فکر میکنم واسه خیلیای دیگه هم همینجوری باشه! لذا فکر کردم شاید یه فایل آموزشی راهنما ، بدرد بخوره.
قطعا هرچی بیشتر مشکلات کارو بدونم نتیجه بهتر میشه، لذا اگه شماها هم به مشکلی ازین دست برخوردید ، یا تجربیاتی دارید ممنون میشم که بهم اطلاع بدی

سلام
با تشکر از استاد یگانگی عزیز..
من هم به این مورد اعتقاد دارم که بهترین و سریع ترین کار برای کاراهای 3D مدلینگ تو اسکچاپ و رندر گرفتن تو مکسِ.
خودم چون با مکس بصورت حرفه ای کار نکردم دقیقا این کار و انجام ندادم و بلد نیست ولی مشابه این کار و قبلا انجام دادم. یعنی مدلینگ و خودم تو اسکچاپ انجام دادم بعدش فایل اسکچاپ رو به 3Ds اکسپورت کردم و فرستادم تو مکس تا فرد مورد نظر دیگری برای رندر گرفتن تو مکس ازش استفاده کنه. فقط تنها مشکلی که وجود داشت تغییر مقیاس بوجود آمده بود که تو مکس با Scale کردن این مشکل بر طرف شد و به مقیاس دقیق رسید.
فقط تنها نکته ای که من موقع مدل کردن تو اسکچاپ بهش دقت کردم این بود که مثل مکس مدل سازی کردم. یعنی قسمت های مختلف کار رو میساختم، Group میکردم و می بردم سر جای مناسبش کار میذاشتم. تو کارم هیچ صفحه یا Face آزادی وجود نداشت و مثل مکس از آبجکت های مختلف و Group شده استفاده کرده بودم.
اگه میشه شما هم راهنمایی کنید تا بتونیم از تجربیات شما هم استفاده کنیم.

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
تو موقع اکسپورت کردن ، میشه مقیاس رو از گزینه option تنظیم کرد، تو مکس هم از منوی costimize--> units etup-->System unit setup تعیین کنید که یه واحد رو یک متر بگیرهدر مورد مدلینگ میشه گفت استراتژیتون درسته، و میتونید هر صفحه ای رو که خواستید کپی کنید (گروه رو باز کنید، رو اون صفحه کلیک کنید، بعد Ctrl+c رو بزنید( حالا گروه رو ببندید و اونچه کپی کردید رو paste in plcae کنید که تو منوی edite و میتونید واسه انهم sort cut بگزارید. ممنونم که این مشکلاتو گفتید

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
مرسی. من بیشتر میخوام مشکلاتو بدونم که چیز بیراهی ننویسم. لذا ممنون میشم که ابتدا مشکلاتی که واستون پیش اومده یا دیگران داشتنو مطرح کنید. سپاس

cpu 2011

عضو جدید
مرسی. من بیشتر میخوام مشکلاتو بدونم که چیز بیراهی ننویسم. لذا ممنون میشم که ابتدا مشکلاتی که واستون پیش اومده یا دیگران داشتنو مطرح کنید. سپاس

به نظر شما بهترین پسوند برای اکسپورت کردن آبجکت ها از اسکچاپ کدوم پسوند هست؟

golii

عضو جدید
ممنون از ایجاد این تاپیک.
فقط 1مورد اینکه وقتی فارس و انگلیسی مینویسین جملات به هم میریزه.. فهمیدن مطلب مشکل میشه

hagir

عضو جدید
کاربر ممتاز
من وقتی میخوام کار رو از اسکچ آپ ببرم توی محیط مکس با اسکچ آپ 7 سیو میکنم و همونو میبرم تو مکس تا حالا به مشکلی بر نخوردم توی بخش مکس هم 2 رندر گذاشتم که هردو مدلینگ با اسکچ آپ بوده حالا چرا بیایم اول 3ds کنیم بد ببریم تو محیط مکس ؟

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من اصلا کار درستی نیست که مدلینگ تو اسکچ انجام بشه و رندر تو مکس! من حتی وقتی تو اسکچ رندر میگیرم اول تو اتوکد 3بعدی میکنم بعد میبرم تو اسکچاپ
البته همین کارم مشکلات خودشو داره! مثلا یه مکعب تو اتوکد با دستور presspull ایجاد میشه به صورت تو پر هست ولی وقتی میاریم تو اسکچ تو خالی میشه!

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه
من میخوام کارمو از اسکچاپ ببرم توی 3دی مکس برای رندر. چیکارکنم که متریالش بیاد؟؟
درضمن اگه کسی نحوه رندر گرفتن رو توی مکس بگه ممنون میشم
فقط فوری که 2 روز وقت دارم

arc_saba

عضو جدید
سلام.من هم وقتی کارمو از اسکچاپ به مکس میبرم بعضی از متریال هاش نمیاد و باید اونجا مجددا متریال بدم. لطفا راهنمایی کنین.

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
ببخشید مدتی بود به انجمن سر نزده بودم و تاپیک رو تازه دیدم. برای بردن از اسکچاپ به مکس مستقیما فایل اسکچاپ رو در مکس ایمپورت کنید . مکس از 2011 به بعد مستقیما فایل اسکچاپ رو میخونه و تکسچر رو هم میاره.
مع الوصف چند نکته رو توجه بفرمایید. اولا قبل از تکسچر دهی در اسکچاپ مدلتون رو در حالت استایل مونو کروم ببینید و اگر صفحه ای آبی رنگ بود اونو انتخاب و از منوی کلیک راست Reverse faces کنید. تولبار استایل رو هم با کلیک راست روی یکی از تولبارای موجود و انتخاب Style بیارید و بعد هم از این تولبار جدید حالت نمایش monochrome رو انتخاب کنید.
اگر اینکار و نکردید توی رندر مکس گزینه Force 2 sided رو بایستی فعال کنید تا رندر تون درست دربیاد وگرنه مکس قسمتایی از مدل رو رندر نمیکنه
توصیه دیگه اینکه اگر از گروه یا کامپوننتها استفاده کردید (که روش درستی هم هست) قبل از متریال دهی به اونها اول وارد حالت Edit Group یا Edit component بشید و بعد با انتخاب صفحاتش بهش متریال بدید
با رفتن به محیط مکس، دوربینها یا همون Scene های اسکچاپ به همراه متریال و خورشید وارد شده. با اندکی تنظیمات میتونید رندر کنید.
http://ituueo.hapin.ir/
هرچند الان با وجود انواع موتورهای رندر اگر فقط لازمه رندر کنید توی خود اسکچاپ هم میتونید. لذا اگر فقط در مکس حرفه ای هستید مدلتون رو به مکس ببرید و فقط بخاطر سرعت مدلین از اسکچاپ استفاده کنید