مشاوره جهت تعیین گرایش ارشد مهندسی شیمی

azin smt

عضو جدید
سلام دوستان من دانشجو ترم4 مهندسی هسته ای هستم میخوام ارشد به مهندسی شیمی تغییر رشته بدم چندتا سوال داشتم

1-باتوجه به اینکه از رشته غیر مرتبط وارد این رشته میشم طول لیسانس چه درسایی شروع کنم به خوندن برای آمادگی کنکور؟

2- گرایشی که برای خانمها مناسب تره چی هست؟

3-آینده شغلی در ایران و خارج از کشور برام خیلی مهمه

m.mansourpour

عضو جدید
سلام دوستان من دانشجو ترم4 مهندسی هسته ای هستم میخوام ارشد به مهندسی شیمی تغییر رشته بدم چندتا سوال داشتم

1-باتوجه به اینکه از رشته غیر مرتبط وارد این رشته میشم طول لیسانس چه درسایی شروع کنم به خوندن برای آمادگی کنکور؟

2- گرایشی که برای خانمها مناسب تره چی هست؟

3-آینده شغلی در ایران و خارج از کشور برام خیلی مهمه

سلام.با پیش فرض اینکه شما کاملا با بررسی وتحقیق و مطالعه و در نظر گرفتن جنبه های مختلف تصمیم به این کار گرفته باشین وصرفا تصمیم احساسی نبوده باشه وضمن اینکه توصیه میکنم حتما مطالبی که دوستان من در زمینه این رشته و ادامه تحصیل ومسائل کاری ذکر کردن حتما مطالعه کنین باید جدی در مورد آینده این رشته تحقیق میدانی کنین وفقط به این باشگاه خودمون هم بسنده نکنین.چون جواب سوالات شما اگه قرار باشه کامل بیان بشه به اندازه هزاران پستی که دوستان من از تجربه های خودشون گذاشتن (به خصوص در مورد گرایش و بازار کار)میشه.پس جوابای من یا هر شخص دیگه ای هر چند به واقعیت خیلی نزدیک باشه کلیت داره ولی عمومیت نداره.من اگه به صورت کلی بگم که مهمترین بازار کار این رشته صنایع پایین دستی نفته و متاسفانه برای آقایون هم مشکلات زیادی وجود داره برای خانومنها اوضاع بدتره.شرکت های خصوصی هم داستان خودش رو داره.ولی میتونم چندتا مهندس شیمی خوب خانم مثال بزنم که فوق العاده موفق و عالی در بخش خصوصی کار میکنن.ولی تعدادشون انگشت شماره.درصد زیادی به خود شخص بستگی داره .حتی به اعتبار نام دانشگاه هم چندان وابسته نیست.از اون مهندس هایی که من گفتم دوتاشون دانشگاه آزاد بودن.در بخش های دیگه هم مثلا کارخونه های صتعتی مختلف که به مهندس پروسس نیاز دارن وضعیت برای خانومها چندان جالب نیست.کلا در مورد شغل در ایران همونطور که میدونین تقریبا داشتن معرف حرف اول رو میزنه.
در مورد گرایش البته اگه قصد ادامه تحصیل تا دکترا داشته باشین فکر میکنم بیو و محیط زیست رشته هایی هستن که هم از نظر ادامه تحصیل در خارج از کشور و هم امکان کارهای تحقیقاتی و فعالیت های پژوهشی خوبه.داخل ایران البته برای آقایون هم تا حدودی خانومها اینطوری طبقه بندی میکنن که معمولا رتبه های بالا به ترتیب فرآیند -جداسازی-ترموسینتیک وپدیده های انتقال رو انتخاب میکنن.ضمن اینکه مثل کنکور سراسری شما اول امتحان میدی بعد که اومد انتخاب رشته میکنی حالا تا اون موقع فرصت زیاده.پس بهتره زیاد در مورد گرایش فکر نکنین.بیشتر بهتره به زمینه های مورد علاقتون و فیلدهای تحقیقاتی که علاقه دارین واستعدادتون تو اون زمینه هست فکر کنین.ضمن اینکه باید درسهای دوره کارشناسیتون رو هم خوب بخونین.

باز در مورد درسهایی که برای ارشد میخواین بخونین ومنابع مورد نیاز صدها صفحه اطلاعاتی که دوستان قرار دادن رو میتونین مطالعه کنین.اما باز به طور کلی فکر میکنم توی دوره کارشناسی شما سیالات حرارت وترمو رو میخونین.البته ترمو مهندسی شیمی نزدیک 15تا 20درصد مطالب اضافی داره.درسهای مهم دیگه انتقال جرم وعملیات واحده که ضریب 4 داره.درس راکتور و کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی وزبان وکنترل فرآیند.

با اینکه خودم این رشته رو خوندم ولی به هیچ وجه نمیتونم به شما توصیه کنم وارد این رشته بشین یا نه.چیزی میتونم بگم که رشته فوق العادیه.زمینه های تحقیقاتی فوق العاده زیاد وجذاب داره.اگه با علاقه وارد این رشته بشین مثل هر رشته دیگه ای میتونین مصداق این جمله "بهترین تفریح کار است"باشین و واقعا از کارتون لذت ببرین.مخصوصا اگه برای ادامه کارتون موقعیت های خوب تحصیلی در دانشگاهها وموسسات خوب تحقیقاتی خارج از کشور به دست بیارین.اما از اون طرف باید واقع گرایانه نگاه کرد.آمار بیکاری خانومها در این رشته در ایران بالاست.ناامیدی در بین دوستانی که دنبال کار هستن مخصوصا آقایون که فوق العاده براشون سخت تره موج میزنه.ضمن اینکه یکی از مشکلات این رشته نبود جایی مثل نظام مهندسیه.همون طور که میدونین مهندسین مکانیک و معماری وبرق وعمران با وجود نظام مهندسی ساختمان هدفمندی مشخص تری دارن.

کلا جواب سوالاتتون خیلی مبسوط وگستردست.من در حد خیلی مختصر وکلی سعی کردم. جواب بدم.

موفق باشین.

azin smt

عضو جدید
دوست عزیز (m.mansourpour) مرسی از اینکه خیلی جامع و با حوصله به تمام سوالام پاسخ دادین من با دید جزیی نگرایانه و جدی راجع به مهندسی شیمی تحقیق نکردم و چون خیلی نسبت به رشته لیسانسم مهندسی هسته ای بی علاقم (به دلیل آینده شغلی و پیشرفتی مبهم در ایران) جسته گریخته از هر رشته ای اطلاعات میگیرم اما خودم به رشته خاصی علاقه ندارم تا به دنبال علاقم باشم راستش بیشتر آینده شغلی رشته مد نظر قرار دادم برای انتخابم

بالا