[مشاهیر نقاشی]- 06 - گران ترین نقاش ایرانی- فرهاد مشیری

ahoo_fr

عضو جدید
کاربر ممتاز

فرهاد مشیری (1342)


فرهاد مشیری در سال 1342 در شهر شیراز به دنیا آمد.

پدرش مالک چند سینما در شیراز بود و فرهاد از همان نوجوانی به سینما و هنر علاقه مند شد. او شیفته طراحی و نقاشی بود و پدرش که با هنر آشنا بود او را تشویق می کرد.

همین عشق و علاقه و مهارت نسبی او در طراحی باعث شد که در سال 1358 به ایالات متحده برود و در حومه لس آنجلس ساکن شود.

مشیری در آنجا تحصیلات مقدماتی اش را به پایان برد و در سال 1360 در انستیتوی هنر کالیفرنیا ثبت نام کرد ، در زمانی که هنرمندانی چون جان بالداساری و مایکل اشر در این مدرسه تدریس می کردند. بنابراین دوران تحصیل او در این آکادمی با یکی از دوره های درخشان این مدرسه مصادف شد.
اولین نمایشگاه هایش را هم در لس آنجلس برگزار کرد که یک چیدمان ویدیویی گروهی در سال 1366 با نام "پایان" و یک چیدمان در گالری Black Salad در سال 1367 بود.
اگر چه کار او از ابتدا با تصویر و سینما و ویدیو آرت آغاز شد اما از سومین نمایشگاهش در گالری دوروتی گلدین معطوف نقاشی و میکس مدیا شد.
او پس از 12 سال اقامت در ایالات متحده، در سال 1368 به ایران بازگشت و از آن پس به کار تهیه و تولید فیلم های انیمیشن کامپیوتری و کتاب برای کودکان به سفارش سازمان یونیسف پرداخت.
پس از آن نیز یکسره به کار نقاشی پرداخته است.
در سال 1378 فرهاد مشیری با الهام از خم ها و کوزه های سفالینی که در شیراز دیده بود یک سلسله نقاشی کشید که بعدها به "نقاشی های کوزه" معروف شدند.
این آثار، نقاشی هایی مینی مال از کوزه های سفالین در بوم های بزرگ، تخت و با پس زمینه هایی تک رنگ بودند که به روی نقش سطح کوزه ها، کلمات یا عباراتی ساده چون "عشق"، "گذشته، گذشته است" یا "فقط من" در قالب خطاطی و خوشنویسی ایرانی، با مرکب و رنگ و حروف درشت حک شده بود.
این آثار خیلی زود مورد توجه هنر دوستان و منتقدان هنر قرار گرفت و زینت بخش دیوارهای مجموعه داران آثار هنری شد.
دوره ای پربار از نمایشگاه هایش، متشکل از نقاشی و چیدمان ها بود، دوره ای از چیدمان های سفره هایش با بشقاب هایی نقش دار، با رویکردی جدید برای رسیدن به نوعی پاپ آرت جدید ایرانی.در این مجموعه آثار، او با شمایل هایی متأخرتر مردمی و بومی به عنوان نقش بر کف بشقاب ها و دیس هایش کار می کرد.
عکس هایی از هنرمندان، چهره های مشهور، شمایل های محبوب مردم در نوعی ارائه کیچ مانند، چیده شده بر روی سفره های دراز ایرانی بر سبزه زار باغ ها و زیر سایه سار درختان.
نمونه دیگر استفاده مشیری از شمایل های جهانی را می‌توان در قالیچه پرنده (1386) یافت، اثری که با قیمت بی‌سابقه‌ای در حراجی کریستی به فروش رفت.


مجله مهر:
با اعلام قیمت پایه پانزدهمین حراج فصلی کریستی در دوبی، آثار یک هنرمند نقاش ایرانی به عنوان گران ترین آثار نقاشی این حراجی قیمت گذاری شد.


یک میلیارد و 850 میلیون تومان برای قیمت پایه یک تابلوی نقاشی. رقم عجیب و جالبی که فقط می توان در حراجی های هنری دنیا آن را شنید. ماجرا وقتی جالب تر می شود که بدانید این رقم، قیمت گذاری کارشناسان حراجی معروف «کریستی» اثر یک نقاش ایرانی است.

«فرهاد مشیری» 50 ساله که پیش از این هم با فروش یک اثرش به ارزش یک میلیون دلار به عنوان اولین نقاش یک میلیون دلاری خاورمیانه و گران ترین نقاش ایرانی شناخته شده بود. او حالا امیدوار است نقاشی جدیدش در حراج کریستی دوبی باردیگر به عنوان گران ترین اثر نقاشی این حراجی معرفی شود.


اثر فرهاد مشیری با نام «باغ اسرار» که بالاترین برآورد را در قیمت‌گذاری‌های این مجموعه به خود اختصاص داده با قطعات درخشنده فلزی، مهره و میخ ساخته شده و تصویر خرسی عظیم را شکل داده که وارد نور درخشانی می‌شود و کودکی خفته نیز در اثر مشاهده می‌شود. این تکینک خاص آثار مشیری است و کنتراستی عمیق بین خاطره کودک و رنگ‌های اطراف را پدید می‌آورد.
«سالاد»ی که گل سرسبد شد

شاید برای نقاش پرامیدی که کارهایش را برای فروش به مدیران یک مرکز هنری عرضه می کند، تشبیه تابلوی نقاشی به «سالاد درهم ریخته» از سوی آنها، یک شکست بزرگ و ناامیدکننده تلقی شود. مدیران گالری گلستان با دیدن کارهای مشیری به او گفته بودند کارهایش زیادی گیج و درهم است و بیشتر به «سالاد» شبیه است.اما همین سالادهای درهم ریخته چنان موفقیتی را در زمانی کوتاه برای «فرهاد مشیری» به ارمغان آورد که او را به عنوان یکی از شناخته شده ترین هنرمندان حراجی های هنری دنیا مطرح کرد.

فرهاد مشیری متولد سال 1342 در شهر شیراز است. او به واسطه شغل پدرش که پمالک چند سینما در شیراز بود از همان نوجوانی به سینما و هنر علاقه مند شد. او شیفته طراحی و نقاشی بود و پدرش که با هنر آشنا بود او را تشویق می کرد.همین عشق و علاقه و مهارت نسبی او در طراحی باعث شد که در سال 1358 به ایالات متحده برود و در حومه لس آنجلس ساکن شود.

مشیری در آنجا تحصیلات مقدماتی اش را به پایان برد و در سال 1360 در انستیتوی هنر کالیفرنیا ثبت نام کرد ، در زمانی که هنرمندانی چون جان بالداساری و مایکل اشر در این مدرسه تدریس می کردند. بنابراین دوران تحصیل او در این آکادمی با یکی از دوره های درخشان این مدرسه مصادف شد.

بازگشت او به ایران، شروع دوره طلایی زندگی هنری او بود.چرا که در سال 80پس از برگزاری نمایشگاهی در گالری «کاوه آو» در میدان ونک، یک‌باره مشهور شد و کلکسیونرهای قدیمی و ثروتمندان نوکیسه شهر آثار او را با قیمت‌های گران خریدند.

او کشف بزرگ موسسات حراج و نخستین هنرمند خاورمیانه بود که به رکورد یک میلیون دلاری برای فروش اثرش دست یافت. او امروز به نامی بزرگ در صحنه بین‌المللی مارکت هنر تبدیل شده و آوازه جهانی‌اش به مراتب فراتر از شناخت داخل از اوست. مواد و مصالح عمده کارهای این هنرمند، «اشیای یافتنی» هستند و این یکی از مهم‌ترین نکات در کار اوست. این مواد و مصالح متنوع‌اند؛ ‌از گل و چسب و سواروسکی گرفته تا پلاستیک، پارچه، فرش و رنگ روغن.مشیری اولین هنرمند اهل خاورمیانه است که آثارش در حراجی های هنری دنیا رکورد فروش یک میلیون دلاری را برجای گذاشته است. اثر معروف یک میلیون دلاری او با کریستال های سواروسکی روی بوم کار شده و واژه عشق در وسط بوم با همین تکنیک نوشته شده است.

هرچند بعد از مشیری هنرمندان دیگری مثل «حسین زنده رودی» با اثر«چارباغ» و «محمد احصایی» با آثار نقاشیخط در حراج کریستی به رقمی بالاتر از یک میلیون دلار برای فروش آثارشان دست یافتند. اما فرهاد مشیری که در همه دوره های حراج کریستی حضور فعالی دارد همچنان به عنوان گران ترین و پردرآمدترین نقاش خاورمیانه ای حراجی های معروف دنیا شناخته می شود و آثارش خریداران میلیون دلاری دارد. اتفاقی که ممکن است برای جدیدترین اثر او یعنی«باغ اسرار» هم رقم بخورد و باز هم فروشی میلیون دلاری را به نام او ثبت کند.


منابع:
سایت تابناک
سایت همشهری آنلاین .
 

Similar threads

بالا