مراقبت درست و اصولی دندان ها

parhamdent

عضو جدید
بسیاری از افراد اطلاعات کافی و درستی از روش های مراقبت درست و اصولی دندان های خود ندارند و تصور می کنند که فقط با مسواک زدن می توانند از دندان های خود در برابر پلاک ها و ...محافظت کنند.​
دندانپزشکان معتقدند مسواک زدن به تنهایی نمی تواند از دندان هایتان مراقبت کند پس بهتر همراه آن از نخ دندان هم استفاده کنید. نکته ای که در اینجا مطرح است ، انتخاب یک نخ دندان خوب است. زیرا شما با مراجعه به داروخانه ها با انواع مختلفی از نخ دندانها مواجه می شویم که برخی موم دار ، حاوی فلوراید و...هستند.
oتعریف نخ دندان
رشته بسیار نازکی که اغلب از جنس پلی اتیلن یا تفلن ساخته می شود و می توان از آن برای بیرون آوردن مواد غذایی باقیمانده از بین دندان ها استفاده کرد. جدای از انواع و قیمت های مختلف نخ دندان های موجود در بازار ، بهترین نخ دندان آن است که دندان های شما با آن احساس راحتی کنند. مثلا نخ دندان های پرزدار برای کسانی که دندان هایشان را ارتودنسی کرده اند ، مناسب است و نخ دندان های حاوی موم نیز برای کسانی که فاصله بین دندان هایشان بسیار کم و نزدیک به هم است ، کاربرد دارد.
یکی از موارد مهم در بهداشت دهان و دندان استفاده درست از نخ دندان است . در زیر روش صحیح استفاده از نخ دندان را توضیح می دهیم (البته علاوه بر روش زیر ، روش های دیگری هم برای انجام صحیح این کار وجود دارد که می توانید از پزشک خود بپرسید)
•ابتدا نخ دندانی با کیفیت را از داروخانه یا مراکز فروش معتبر خریداری کنید و به اندازه 25 الی 30 سانتی متر از آن را جدا کنید.
•در این مرحله می بایست دو سر نخ با گره زدن به یکدیگر وصل کنید و این حلقه تشکیل شده باید راحت بین انگشتانتان (غیر از انگشت شست واشاره) قرار بگیرد.
•برای آنکه بتوانید دندان های در بالای فک خود را به کمک نخ دندان پاک کنید از انگشت شست و برای پاک کردن دندان های پایین از انگشت اشاره استفاده کنید.
•بهترین طول فاصله برای انگشتان شست ( یا اشاره) که برای انجام عمل پاکسازی روی نخ قرار می گیرند ، بین 1.5 تا 2 سانتی متر است.
•نخ دندان را باید به آرامی در بین همه دندان ها ی خود وارد کنید و جلو عقب ببرید ، البته اگر این کار را با زور و فشار انجام دهید امکان آسیب دیدن دندان ها و لثه شما وجود دارد.
•اگر در هنگام استفاده از نخ دندان متوجه پارگی یا رشته شدن نخ دندان مورد استفاده تان شدید ، حتما برای معاینه به پزشک متخصص مراجعه کنید ، زیرا یا دندانتان پوسیده شده و یا آنکه نیازمند برداشتن جرم ها در دندان خود هستید و یا پرشدگی های قبلی دندانتان دچار مشکل شده است.
•قبل از مسواک زدن بهتر است از نخ دندان استفاده کنید ، زیرا مسواک می تواند غذاها و جرم هایی را که به وسیله نخ دندان ، از دندان خارج شده است را از دهانتان پاک کند همچنین به دلیل تمیز شدن فاصله های دندانی ، فلوراید موجود در خمیر دندان به راحتی می تواند به همه قسمتها نفوذ کرده و آنها را پاکیزه کند.
•دندانپزشکان معتقدند در طول روز حداقل باید یکبار مسواک زد و یکبار هم از نخ دندان استفاده کرد.
البته رعایت نکات بیان شده در بالا می تواند در اوایل برایتان دشوار باشد ، اما به مرور زمان به کار ساده و راحتی برایتان تبدیل خواهد شد.
1-1.jpg
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:

Similar threads

بالا